Malé a lehké zavazadlo je nezbytností pro každého světoběžníka, který chce minimalizovat chaos spojený s cestováním. S malým batohem můžete stihnout japonský vlak, který odjíždí opravdu přesně. Můžete se vtěsnat do jediného autobusu (či na jeho střechu) jedoucího do další vesnice v Indii. Nebo, jak jsme se dozvěděli, umožní vám kompaktní zavazadla v situaci, kdy se snažíte vyplatit svého průvodce z vězení, nacpat šest objemných cestovatelů do maličké rybářské loďky, jež vás doveze k bungalovu na opuštěném ostrově právě včas, abyste mohli sledovat západ slunce.
Součástí balení jsou samozřejmě hluboce osobní rozhodnutí. Každý má svoje vlastní představy o pohodlí a stylu. Avšak pokud se budete držet několika jednoduchých, praxí osvědčených zásad cestování nalehko, můžete ušetřit na velikosti a váze. Ne vždy to sice zachrání vaši cestu, ale rozhodně tím ulehčíte páteři a budete mít míň starostí.
Zákon cestovatelské fyziky – obsah vašeho batohu se rozpíná tak, aby zcela zaplnil veškerý dostupný prostor
Začněte tím, že si pořídíte batoh, který s minimálním úsilím vložíte do přihrádky nad sedadlem v letadle. Za použití středně silného tlaku jej co nejvíce zaplňte. Ostatní věci nechte doma. Náročné rozhodování nad věcmi rozloženými na podlaze vašeho obýváku se vám na cestě bohatě vyplatí.
Zkuste balit kompaktně
Černé díry jsou natolik hmotné, že z jejich gravitace nemůže uniknout ani světlo. Váš batoh by měl fungovat na podobném principu. Složené věci jsou menší než zmuchlané. Složené a stočené věci jsou ještě menší. Pokud vaše oblečení zabírá víc než třetinu batohu, máte ho zřejmě příliš mnoho.
Svět není tak primitivní, jak by to mohlo vypadat
Ukázalo se, že většina kultur přišla na to, jak prát prádlo. Mít opět čisté tričko je obvykle otázkou pouhých několika hodin, ať již vám k němu pomůže hotelová prádelna, místní čističi nebo stará paní za rohem, připravená vydělat si pár drobných. Další možností je umývadlo a tekoucí voda, jež jsou k dispozici ve většině ubytovacích zařízení.
Každý miluje trilogii
Troje ponožky. Troje spodní prádlo. Troje trička. Jedno máte na sobě, jedno perete a jedno sušíte. S oblečením na část těla od pasu dolů dojedete mnohem dále a měly by tedy stačit dvoje kalhoty a jedny kulturně vyhovující šortky či sukně. Vyberte si lehké, vzdušné materiály kombinující bavlnu a umělá vlákna ve vhodných barvách, na kterých nebude pomačkání vadit.
Váš telefon je teď chytřejší než vy sami
Většina moderní elektroniky (jako jsou telefony a fotoaparáty) po zapojení do zásuvky automaticky přepne na správné napětí. (Pečlivě zkontrolujte zástrčky, na kterých je uveden příkon 100 až 240 V.) Zařízení vyžadující specifické napětí nechejte doma. Roztrojka zapojená do multifunkčního adaptéru by měla na nabíjení všech zařízení bohatě stačit.
Tohle nepotřebujete. Tohle taky ne. A ani tohle
To si při balení neustále opakujte. Neznámo spojené s cestováním nás nutí obklopovat se známými věcmi, ale tahle hra na „co když“ vám jenom přidělá starosti. Pokud opravdu něco neobvyklého budete potřebovat, velmi pravděpodobně to bude možné koupit nebo půjčit. Ale zabalte si rychle schnoucí ručník, který je vzácným příkladem situace, kdy syntetické technologie předběhly klasiku.
Hodnota všech věcí exponenciálně roste s každou jejich funkcí
To nejlépe ukážeme na několika příkladech.
Létající talíř: kromě jeho potenciálu při hledání zahraničních přátel (jděte na jakýkoli veřejný prostor a zkuste s ním házet – sami uvidíte) poskytuje při strategickém zabalení u vnější strany batohu pevnou ochranu rozbitných věcí. Dál jej lze použít jako krájecí prkénko, talíř, misku, otvírač láhví, vějíř a suché místo na sezení.
Sarong: je to převlékárna, je to prostěradlo, je to zástěna zajišťující soukromí, je to ručník, je to zavazadlo, je to slunečník a je to zřejmě ta nejuniverzálnější látka ve vašem batohu. A je to také sukně.
Padáková šňůra: můžete si na ni zvenku batohu pověsit věci, v pokoji si na ni rozvěsit oblečení, přivázat s ní batoh na střechu autobusu nebo dokonce přivázat střechu zpátky na autobus.
Na letišti
Jakmile se vám podaří seškrtat seznam věcí na ty opravdu nezbytné, můžete zjistit, že jednu nebo dvě věci se vám opravdu nedaří zabalit. Pokud to bude nezbytné, využijte tří mezer v pravidlech leteckých společností týkajících se přepravy zavazadel:
1. Co máte na sobě, to není považováno za zavazadlo. Naplňte si kapsy. Oblečte si bundu. Mějte na sobě trekové boty a zabalte sandály.
2. „Jedno příruční zavazadlo navíc“ je věta, kterou rádi uslyšíte. Zvažte malou tašku přes rameno, fotobrašnu nebo malý batoh na věci, které vezete jako dárky, a na věci, které si povezete domů jako suvenýry.
3. Zboží nakoupené v bezcelní zóně se nepočítá. Pokud se vám nevejde do zavazadla, většina leteckých společností vás nechá je nést zvlášť.
Seznam věcí praktického cestovatele
Zde uvádíme seznam všech věcí, které si autorka veze na několikaměsíční cestu po jihovýchodní Asii (do ostatních destinací bude seznam možná třeba trochu upravit):
- Batoh (maximálně o objemu 40 litrů)
- Obal do batohu (odpadkový pytel z pevného plastu se šňůrou na zavázání)
- Pas a další doklady
- Skládací deštník
- Pončo
- Sáčky na přehlednější zabalení věcí
- Troje trička
- Dvoje kalhoty
- Jedny šortky (nebo sukně)
- Troje ponožky
- Troje spodní prádlo
- Bunda nebo mikina (do klimatizovaných dopravních prostředků)
- Klobouk
- Sluneční brýle
- Sarong
- Šátek
- Pohodlné boty na chození
- Pohodlné sandály
- Oblečení na cvičení (lehké šortky, tričko, ponožky)
- Věci na spaní: moskytiéra, vložka do spacáku, malá plachta (pokud chcete spát venku), špunty do uší
- Hygienické potřeby (osobní preference se velmi liší, zkuste zabalit co nejméně věcí): kartáček na zuby, zubní pasta, deodorant (zkuste tuhý), malá lahvička víceúčelového tekutého mýdla
- Lehké občerstvení: tyčinky, bylinkový čaj, cestovní hrníček, skládací jídelní hůlky
- Fotoaparát (s bateriemi a kabely)
- Počítač (malý notebook v nepromokavém pouzdře)
- Chytrý telefon a sluchátka
- Zápisník a tužky
- Cestovní verze stolní hry
- Létající talíř
- Lékárnička
- Padáková šňůra
- Čelovka