Jóga v Káthmándú aneb solidární turismus

© Pixabay

Jóga nejsou jen zajímavé pozice těla. Jóga nejsou jen moderní vyšperkovaná studia. Jóga má mnohem širší pojetí. Přesvědčí vás o tom návštěva ašramu na úpatí Káthmándú.

V kopcích, kde slunce vychází pod rouškou smogového hávu stoupajícího z hektického centra metropole, se rozprostírá místo obklopené tichem a zelení – Sri Aurobindo Yoga Mandir. 

Joga v Kathmandu_1Ašram slouží jako základna pro duchovní a materiální růst chudým nepálským rodinám.

Namasté nebo Bonjour?

Kolem mě běží skupinka malých nepálských dětí a polovina z nich volá „Bonjour, bonjour!“. Vítají mě v jejich teritoriu nečekaným způsobem. Proč nevolají namasté? Asi třicetiletý průvodce ašramem Prem, který tu vyrostl, mi vzápětí dává vysvětlení. Takřka všichni turisté, kteří zde právě pobývají, jsou frankofonního původu. Nalákal je sem zakladatel tohoto místa Swámí Ram Chandra Das, který je mistrem nejen spirituálního učení, ale také jazyka. Starší pán s bílými vousy plynně ovládá kromě rodilé hindštiny i angličtinu a francouzštinu a pravidelně létá do Francie, kde šíří duchovní učení a seznamuje lidi ze Západu se svojí životní misí. A proto mě místní děti při pohledu na modrookou světlovlásku intuitivně označili za Francouzku taky.

Joga v Kathmandu_2
Francouzka Annie se vrátila do ašramu už podruhé. Nepál se pro ni stal druhým domovem.


Zdá se, že jsem ale první Češka na této půdě. „Budeš naše učitelka?“, vyzvídají kluci a holky, tentokrát už angličtině. Lidé ze Západu sem jezdí za odpočinkem i dobrým skutkem a většina z nich se aktivně zapojí do vzdělávání malých školáků. V kopcích se tyčí velká třípatrová základka, kterou místní vlastními silami a prostředky postavili. Sto dvacet dětí díky ní dostává základy do života ať už v jazyce, matematice nebo přírodních vědách. Prodírám se zdejším hřištěm mezi žáky v červenomodrých uniformách a slyším další „Bonjour!“, tentokrát z úst blonďaté ženy ve středních letech. Annie a její manžel mají za sebou jako dobrovolníci v ašramu už pětiměsíční zkušenost. Annie učí evropskou geografii a angličtinu. Čiší z ní nadšení a z dětí očividně také. Touha po vzdělání je veliká a předávaných vědomostí si místní cení jako zlata. Annie mě zve na její dopolední hodinu anglického jazyka, kterou tady od pondělí do pátku pravidelně vede. Zasednu do nejzadnější lavice natřené namodro a nestačím se divit, jak hbitě malí Nepálci používají anglické obraty a z každé gramaticky správně vyřknuté věty neskrývají nadšení.  

Joga v Kathmandu_3Všechny děti chodí do školy v uniformě. Před začátkem výuky dobrovolníci kontrolují, jestli si vyčistily zuby.

V takovém místě je vykonávání karma jógy nejen pro Annie jedna radost! Karma jógou tím míním činnost, kterou člověk dělá nezištně, slovy nepálské tradice – pro Boha. Další francouzská dáma v podřepu vybírá plevel mezi květinovými záhonky a pracuje tak pro Boha také. Muži většinou přikládají ruku k dílu v tvrdé práci, která je v ašramu stále potřeba. Až na Pierra. Ten svou osobní karmu čistí skrze ranní lekce jógy, které vede jako vyškolený instruktor každý den pro zahraniční návštěvníky. Po zbytek času učí místní jak správně masírovat. Každý může svůj talent zapojit jakkoli. 

Joga v Kathmandu_4Děti v ašramu dodržují disciplínu. Dřív než usednou do lavic, vykonávají po ránu hodinu karma jógy.

Chcete přespat nebo meditovat?

Ašram si pro turisty účtuje za přespání, jídlo a účast na programu (jóga, meditace či zpívání manter) dvacet dolarů za den. Pokud sem jedete jen na otočku a pokračujete za den či dva na trek do hor, pak je pro vás tato cena fixní. Jestliže však chcete přispět svou trochou do mlýnku a ašramu jakkoli pomoci, od delšího pobytu cena za noc značně klesá. U snídaně potkávám mladého a velmi přátelského Američana, který tu žije už půl roku. Pobyt v ašramu bere jako příležitost pro hlubší poznání na své duchovní cestě. I tací sem jezdí.  V obou případech je o vás se vším všudy postaráno. A místní jídlo je, jak by Francouzi řekli, naprostá delikatesa. Snídaně, obědy i večeře podávají místní nepálské ženy formou bufetu na tradičních stříbrných kulatých talířích rozdělených do několika přihrádek. Vždy se nasytíte připraveným čerstvým jogurtem a bohatou zeleninou. 

Joga v Kathmandu_5
„Jezte, abyste žili. Nežijte, abyste jedli“, praví nápis v jídelně. 

Okolí ašramu obléhají políčka, kde se pěstují brambory, mrkve, řepy, lilky a různé druhy bylinek. Do toho se ve svahu pasou krávy, které denně dávají čerstvé mléko. Annie mi prozradila, že z lokální stravy shodila osmnáct kilogramů. Vše je čerstvé, bez chemie, lehké a připravované podle ajurvédské medicíny, což prospívá vyvážené mysli i zdravému trávení. Díky zdejší bio farmě tu nejen skvěle vaří z přímo natrhaných surovin, ale ašram si tímto zajišťuje soběstačnost a trvalou udržitelnost své existence. Jednou týdně v podvečer děti i dospělí absolvují rituál, u kterého všechny dary přírody očistí, rozdělí do svazků a nachystají pro prodej na farmářských trzích v centru Káthmándú. Následný výdělek značně umožňuje chod celého komplexu.

Joga v Kathmandu_6
Jednadvacetiletá Saru se v ašramu stará o krávy. 

Život bez pračky a bez starostí

V půl osmé ráno kráčím ze svého pokoje na snídani a cestu do jídelny mi kříží napuštěné lavory s vodou. Nemůžu se ubránit smíchu. V kýblech totiž poskakují asi sedmiletí kluci, kteří svým urputným během na místě perou špinavé oblečení a dle šťastného vřískotu z toho mají ohromnou švandu.  

Joga v Kathmandu_7Rozcvička po ránu aneb pračka na vlastní pohon. 

Opravdu potřebujeme k přežití pračku? Běží mi hlavou při pohledu na absolutně zjednodušenou formu bytí, která se mi tu denně před očima rozprostírá. Ani zdejší pokoje nehýří luxusem. V místnosti najdete jen dvě postele, žádný stůl ani skříně. Záchod splachujete kbelíkem s napuštěnou vodou. Annie mé myšlenky o našem zhýčkaném západním životě nahlas potvrzuje. Doma ve Francii sice nepřešla na necky, ale od prvního pobytu v ašramu značně zredukovala obsah svého šatníku a přestavěla žebříček hodnot.  Sdělila mi, že s ní zkušenost života v Nepálu zamávala. Svůj denní režim chaotického upracovaného člověka změnila na brzké vstávání s jógou a před nákupními centry dává přednost tiché práci na zahradě. 

Guru s lopatou 

Celý koncept ašramu by zdejší mistr shrnul jedinou větou – tady zažíváte skutečnou jógu. Slovy Swámího Ram Chandra Dase se všichni vzájemně podporují, pracují jeden pro druhého a věří ve vyšší smysl života. Komunitní život je tu jako vystřižený z učebnice. Chudé rodiny dostaly v ašramu střechu nad hlavou, jejich děti zdarma vzdělání výměnou za to, že maminky přes den pracují v kuchyni nebo v zahradě, zatímco tátové staví už druhou školu. 

Joga v Kathmandu_8Swámí Ram Chandra Das utekl ve dvanácti letech do Indie, kde se vzdělával po boku duchovních mistrů. 
Po dvaceti letech se vrátil do Nepálu a pro chudé děti založil ašram. 

Zdejší mistr nesedí od rána do večera na meditačním polštáři, ale od svítání třímá lopatu v ruce a odpoledne k němu vzhlížím do koruny stromu, kde ořezává přebytečné větvě. Je mu skoro šedesát a nezastaví se. Říká mi, že tohle je pro něj opravdová jóga, kterou v životě hledal. Karma jógu označuje za svoji životní cestu a přesvědčuje mě, že když člověk dělá věci od srdce, Bůh mu vždycky pomůže. On sám je toho očividným důkazem, protože před pětadvaceti lety začal budovat ašram sám s první cihlou a od prvního dítěte. Dodnes dal vzdělání desítkám nepálských dětí, které by bez jeho pomoci nikdy do školní lavice nezasedly. Letos ašram uvedl do chodu navíc trekovou agenturu, v rámci které vás zdejší kluci doprovodí do vršků Himalájí a vy z toho jako turisté můžete mít ještě lepší pocit než z útraty peněz za běžnou cestovku. 

Joga v Kathmandu_9
Komplex ašramu tvoří několik budov oddělených drobnými políčky pro pěstování zeleniny.
Vzadu na fotografii vzniká už druhá škola pro lokální děti. 

Autorka článku a fotografií Lenka Nechvátalová o sobě: "Jsem novinářka, cestovatelka a dobrodruh. Rána začínám s jógou, večer nazouvám boty na tango. Miluju lidi, svobodu a v multikulturním prostředí jsem jako ryba ve vodě. Předchozí práci v tradičních médiích jsem vyměnila za život s batohem na zádech a čelím dobrodružství zvanému život. Ráda čtu, naslouchám a létám. Věřím, že kulturní bariéry překoná otevřené srdce."

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Nepálu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Nepál a Lonely Planet Treking v Nepálu.

Nepál LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Lenka Nechvátalová

Předchozí článek

Chutě nejlepších světových tržnic s kořením

Další článek

Ultimátní hodnocení zábavních parků v Evropě

Související články

Články

Za odpočinkem do Barmy aneb 3 mámy na cestách

Barma uchvátí každého cestovatele svými dech beroucími památkami zlatě se třpytícími ve slunci a svými milými, usměvavými a velmi pohostinnými obyvateli. Neváhejte a jeďte se na vlastní oči přesvědčit! Znáte to, milujete je nade vše, ale občas si od nich potřebujete odpočinout. Mluvím o dětech a manželech. Protože se blížily mé kulatiny se čtyřkou na začátku, zasloužila jsem si odpočinek delší a vzdálenější než klasické eurovíkendy. A tak jsme si tři kamarádky matky koupily letenky do Barmy na 12 dní.…

Články

Indická Chennai

Tři a půl hodiny letu z Dubaje a garantuju vám, že se ocitnete v jiném světě. Obklopí vás nikdy nekončící dopravní špička, ve které se však Indové perfektně vyznají, na každém rohu vonící čerstvě připravená samosa a tak upřímné úsměvy lidí, že vás to místy až bude vyvádět z míry. Chennai neboli Madras poprvé Možnosti dopravy jsou ve městě Chennai, dříve zvaném Madras, takřka neomezené. Perfektně tady funguje jak Uber, tak místní servis sestávající z vozítek zvaných rikša, které vás odvezou všude tam, kam budete potřebovat. A naúčtují si to podle taxametru, stejně jako normální…

Články

Džajpur - růžové hlavní město v Rádžasthánu

Chystáte se do Indie a ještě nejste rozhodnuti, jaké město navštívíte. Hledáte propojení moderního místa s architektonicky nádhernou historií, ze které se Vám nebude chtít odjet? Pak si rozhodně přidejte do svého cestovatelského plánu Pink City – město s duší! Jsem rád, že jsem si jej mohl přidat do své sbírky, protože se tam rozhodně vrátím a věřím, že vás bude tento článek inspirovat k jeho návštěvě také. Džajpur - město kontrastů Historické město Džajpur doslova dýchá historií. Jeho přívlastek Pink City, tedy Růžové město, vzniklo postupně v minulých časech za vlády hinduistického panovníka, kdy maháradža, který nechal natřít tehdejší hradby města do červena. Přenádherný dojem z dochovaného historického…

Články

Spaľovač mŕtvol z indického Váranasí

Daj, daj peniaze pre chudobných! Diabolsky vyzerajúci spaľovač mŕtvol sa rukami špinavými od popola naťahoval po manželovej fotoveste s vreckami. Oči mal podliate krvou od večného dymu z kremačných ohňov a zuby červené od žuvania betelu. Musíš prispieť! postavil sa nám rozhodne do cesty. Manikarnika ghát je jedným z najznámejších, najpozoruhodnejších miest v indickom svätom meste Váranasí. Ich počet sa na ôsmich kilometroch posvätného brehu na vonkajšom ohybe rieky Gangy mení. Sú gháty kúpacie, také, kde sa perie, pri niektorých stoja chrámy, a tak tam veriaci chodia vykonávať rituálny…