Izrael - cestování bez cestovky - tipy na zajímavá místa

©

Existuje jen několik málo zemí, které mě oslovily natolik, že jsem hned po první návštěvě věděl, že se sem budu chtít neustále vracet. Mezi mého největšího favorita tak patří zcela určitě Izrael, který jsem poprvé navštívil v květnu roku 2012. Vzhledem k mému pracovnímu vytížení však na jeho další návštěvu došlo až po téměř pěti letech – druhou návštěvu jsem si však chtěl o to více užít.

Skvělá cena za letenky

Vše začalo náhodným objevením extrémně levných letenek – za pouhých 97€ (cca 2 500 Kč) za zpáteční cestu, včetně odbaveného zavazadla. Takto levné letenky samozřejmě obvykle skýtají určitá omezení a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Odlet byl totiž z Bratislavy a přílet nebyl na nejfrekventovanější izraelské letiště v Tel Avivu, nýbrž na vojenské letiště na jihu země, poblíž přístavního města Eilat. Po krátké kalkulaci mi však stále vycházelo, že se mi výlet vyplatí. Neváhal jsem tedy ani minutu a letenky na první týden v únoru zakoupil.

První a naštěstí i poslední komplikace

Co čert nechtěl – v předvečer odletu zasypala naší republiku sněhová nadílka a hlavní dopravní tepna vedoucí na Slovensko vyhlásila kalamitní stav. Vyrazil jsem tedy asi o šest hodin dříve a jak to tak v životě bývá – vše jelo samozřejmě zcela na čas. Čekala mě tak noc strávená na bratislavském letišti. Naštěstí tento zážitek byl jedinou nepříjemností z celé cesty.

Izrael v noci

Vstupní pohovor

Po příletu do Izraele mě čekal již známý pohovor s imigračním pracovníkem. Po relativně přátelském rozhovoru jsem dostal do pasu razítko a já mohl vyrazit vstříc Jeruzalému, kde jsem měl v podstatě celý týden strávit. Za chvíli dorazil autobus, který mě asi po šesti hodinách cesty konečně dovezl do mé cílové destinace.

Co nejlepší poloha ubytování

Ubytování jsem si našel skrze moderní službu Airbnb a bydlel u mladého Izraelce, který byl zhruba v mém věku (28 let). Ubytování jsem vybíral tak, abych to měl co nejblíže historickému centru a zároveň také hlavní autobusové stanici, jelikož jsem se chtěl dopravovat zásadně pomocí autobusů. To se mi i skvěle podařilo, neboť do historického centra to bylo přibližně 15 minut klidnou chůzí a na nádraží potom asi 20.

Hradby starého města
Jeruzalém

Ti, kteří v Jeruzalému už někdy byli, mohou jistě potvrdit, že se jedná o město s naprosto jedinečnou atmosférou. Mísí se zde tři světová náboženství a nespočet různých kultur. Dalo by se říci, že kamkoliv se v tomto městě vydáte, bude na vás odtud dýchat několikatisíciletá historie. Co vás také na první pohled zaujme je zdejší architektura. Všechny budovy (i ty moderní) jsou totiž postaveny z bílého kamene, přičemž z jiného materiálu se zde ani stavět nesmí. Celé město tak s určitou nadsázkou září. Pokud bych mohl doporučit, určitě zde navštivte Chrámovou horu, Zeď Nářků, Chrám Božího Hrobu, či Olivovou horu, odkud budete mít celé Staré město jako na dlani. Nesmíte též opomenout Muzeum holokaustu, jež je silným zážitkem asi pro každého.

Skalní dóm
Betlém

Další místo, které jsem chtěl navštívit a které se nachází na dohled od Jeruzaléma, je Betlém. Toto město odsud leží asi 8 kilometrů jižním směrem a dostanete se sem buď taxíkem anebo pěšky od palestinských hranic. Kromě Chrámu Narození Páně tu však nenajdete nic zajímavého. Co mě nejvíce překvapilo, byl neskutečný nepořádek a taktéž dotěrní obchodníci a taxikáři. Příjemné jsou zde pouze ceny, které jsou oproti Izraeli klidně třetinové.

Léčivá voda
Mrtvé moře a Masada

Při svém pobytu jsem nemohl vynechat ani proslulé Mrtvé moře. K němu je to od Jeruzaléma přibližně hodinu a půl cesty autobusem. Ještě než jsem do Izraele odlétl, měl jsem trochu obavy, jestli se budu moct v únoru vykoupat. Mé obavy však byly zcela liché. Čekaly mě zde teploty okolo 25 °C, voda potom měla odhadem 22-23 °C. Nutno však dodat, že takové počasí je zde do veliké míry i o štěstí – setkat se tu můžete i s deštěm a teplotami okolo 10 °C. Při cestě zpět jsem se ještě zastavil u legendární pevnosti Masada, která tu stojí již přes 2 tisíce let!

Mrtvé moře
Město pro mladé

Mou další zastávkou v Izraeli byl taktéž Tel Aviv, do kterého z Jeruzaléma jezdí autobusy v podstatě každých 20 minut, přičemž cesta trvá necelou hodinku. Kdyby všude nebyly hebrejské a arabské nápisy, ani byste si jako v Izraeli nepřipadali. Tel Aviv totiž působí naprosto odlišným dojmem, než Jeruzalém. Žije zde hodně mladých lidí, kteří se spíše, než k tradičnímu židovskému odkazu, hlásí k západnímu stylu života. Najdete tu tak celou řadu barů či nočních podniků. Pokud chcete udělat pěkné fotky celého města, doporučuji vyhlídku ve starém přístavu Jaffa, odkud budete mít město jako na dlani.

Skalní dóm v Jeruzalémě
Bezpečnost v Izraeli

Na samotný závěr bych se ještě rád zmínil o bezpečnostní situaci v Izraeli. Ač se můžete na mnoha místech dočíst, že se jedná o nebezpečnou zemi, já sám si troufám tvrdit, že jsem se zde ani jednou necítil v jakémkoliv ohrožení. Je pravdou, že se zde často setkáte s bezpečnostními kontrolami a taktéž uvidíte spoustu ozbrojených lidí (zejména mladé vojáky a vojačky). Myslím si však, že Izrael díky tomu zvládá udržet bezpečnost své země na takové úrovni, že by jim zejména současný Západ mohl tiše závidět.

Autor článku i fotografií - Aleš Cudrák - cestovatel, který má rád kromě Izraele, také Řecko a Itálii. Především na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Ve volných chvílích píše cestopisy, články a tipy na levnou dovolenou pro web PlanetaCestovani.cz.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Izraele? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Izrael a palestinská území. 

LP Izrael
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Aleš Cudrák

Předchozí článek

Co vše je potřeba, abyste vyletěli z hnízda přímo na Erasmus

Další článek

Víte, co je to udržitelný cestovní ruch?

Související články

Články

Jeden den v Jeruzalémě

Jeruzalém, hebrejsky Jerušalajm a arabsky al-Kuds, je jedním z nejzajímavějších měst světa, které rozhodně stojí za vidění. Naše první seznámení proběhlo za tmy ‒ přijela jsem okolo sedmé večer, vešla majestátní branou, z níž byly cítit zbytky historie, a prošla prázdným tržištěm k hostelu ve starém městě. Ještě před spaním jsem jako stará perfekcionistka nastudovala všechny dostupné informace o historii a pamětihodnostech v celém městě. Špatně jsem se smiřovala s myšlenkou, že město s rozlohou 125 km2 těžko projdu křížem krážem za jeden den. S předběžným plánem v hlavě, fotoaparátem v ruce, vybavena základními informacemi a plna očekávání jsem vyrazila ráno kolem osmé po snídani. Tělem i duší turistka, která musí za každou cenu vidět vše ‒ ať to stojí, co to stojí. Tady jsem ale zvolila poněkud jinou taktiku ‒ mým hlavním mottem bylo užít…

Články

Best in Travel 2017 video

Best in Travel 2017 postupně prezentuje 10 zemí, 10 měst, 10 regionů a 10 zajímavých míst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2017.

Články

Poprvé v Jeruzalémě

Jeruzalémské Staré město, posvátné pro židy, křesťany a muslimy, patří k nejpřednějším poutním místům na světě. A také k nejkouzelnějším – a nejdiskutovanějším – na Středním východě. Jestliže vůbec někde sedí nadužívané označení „živoucí historie“, pak je to zde. Ale Staré město není jedinou atrakcí ve městě. V moderní části Jeruzaléma jsou muzea, památníky a tržiště, jež můžete navštívit, a také vzkvétající kavárenská, barová a restaurační scéna, kterou lze objevovat. Společně představuje stará a nová část města pro cestovatele neodolatelnou a výjimečnou destinaci. Čtvrti…

Články

Izraelská procházka městem náboženského mixu

Město, o které se vedly po staletí bitvy. Území, kde se střetávají hned tři světová náboženství bok po boku - islám, judaismus i křesťanství. Město ve státě, o které se vede spor ještě v 21. stoletím. Jedno z nejstarších osídlených měst, kde se počátky datují až do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Doklady díky ammanské korespondenci jsou však potvrzeny do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Zkušení cestovatelé, milovníci historie či čtenáři současné politické situace jistě rozeznali, že je řeč o Jeruzalému. Židé prohlašují, že právě Jeruzalém je kolébkou, odkud Bůh započal stvoření světa. Základní kámen má dle legend stát tak na Chrámové hoře, kde kdysi stával židovský chrám, ze kterého…