Pokud nejste opravdoví znalci vína, název tohoto regionu vám asi mnoho neřekne, ale Furlánsko (Friuli) – které leží severovýchodně od italských Benátek – už si našlo své obdivovatele. Zdejší malebné vinařské stezky, které křižují šachovnici vinic mezi městy Udine, Gorizia a Terst (Trieste), vás zavedou na nejrůznější místa, od prostých farmářských stánků, kde vám dají nejnovější ročník vína ochutnat ze džbánku, až po elegantní restaurace a ochutnávky přímo na vinicích. Pěstování, výroba a pití vína je ve Furlánsku lety prověřeným životním stylem.
Západ slunce nad hradem ©Max Armani
Název „Friuli“ se v posledních letech objevuje na vinných lístcích luxusních restaurací po celém světě stále častěji a mezi znalci vína daleko za hranicemi Itálie se několik furlánských vinařů stalo doslova kultovními hrdiny. Mnozí z jejich obdivovatelů se spokojí s tím, že si budou jejich jemná a aromatická bílá, plná a výrazná červená i neuvěřitelná přírodní „oranžová“ vína vychutnávat doma, ale stále vzrůstá počet těch, kdo se vypravují přímo do regionu, aby se blíže seznámili se zdejšími rustikálními vinařskými stezkami.
Přestože už se o Furlánsku ve světě ví, zůstává stále velmi málo navštěvovanou oblastí, do níž téměř nejezdí ani Italové. Ať už vás zdejší stezky zavedou kamkoli, k prostým farmářským stánkům, kde vám dají nejnovější ročník vína ochutnat ze džbánku, do elegantních restaurací, či na ochutnávku přímo na vinicích, záhy pochopíte, že zdejší vinné sklípky nejsou turistickou atrakcí: jsou životním stylem.
Mezi městy Udine, Gorizia a Terst se rozkládá řada uznávaných vinařských oblastí, z nichž pocházejí kvalitní vína označená DOC, a velmi oceňované regiony Collio, Colli Orientali a proslulé Carso jsou od sebe vzdáleny jen hodinu jízdy. Celá oblast není vlastně nikterak velká, ale skládá se z mnoha regionů s vlastním mikroklimatem. Zdejší nesmírnou rozmanitost oceníte při ochutnávání vín i při pohledu na neustále se proměňující panorama zvlněných pahorků, plání a nepříliš vzdálených Alp.
Na sněžnicích čerstvým prašanem ©Jurkos/Getty Images/iStockphoto
Zážitky, které vám změní život
Vydejte se na jaře vzhůru do skalnatého regionu Carso a projeďte se po zdejších točitých silničkách. Nebude dlouho trvat, než zahlédnete první červenou šipku ozdobenou větvičkou stromu. Těmto šipkám se říká frasca (větvička) a jejich sledování je jakýsi kulinářský hon za pokladem, pořádaný už celá staletí. Na jeho konci vám bude odměnou návštěva některého z místních sklípků, kde vás přivítá vinař a pozve k ochutnávce kouřového, po hruškách vonícího bílého vína Vitovska či temně fialového Terrana. A protože jste ve Furlánsku, talíř uzené šunky a sýra není nikdy daleko.
Panorama vinic v překrásném regionu Collio blízko San Floriano, Gorizia.
©Bosca78/Getty Images/iStockphoto
Co zrovna letí
Ve Furlánsku se nepěstují jen „domácí“ odrůdy vína – vyrábí se tu také stále lepší Sauvignon. Tak dobrý, že se tu v roce 2015 konala soutěž Concours Mondial du Sauvignon ‒ poprvé mimo Francii. A když se furlánský Sauvignon dočkal uznání od Francie, zbytek světa na sebe nenechá dlouho čekat.
Zcela unikátní
Na severovýchodě Itálie se prostírá region Furlánsko-Julské Benátsko (Friuli-Venezia Giulia), který patříval k Římu, Lombardii, Benátkám a Rakousko-Uhersku a jehož značná část je dodnes součástí Slovinska. Zdejší města jsou, jak už jejich rodokmen napovídá, kosmopolitní a kulturní a pyšní se katedrálami se stropy, které vymaloval Tiepolo, habsburskou elegancí a půvabem. Furlánci, známí svou stoickou vyrovnaností a láskou k vínu, svůj kraj opravdu milují.
Místní hantýrka
Nahoře, v regionu Carso nad Terstem, prozrazují názvy ulic a jména místních obyvatel slovinský původ a pro mnoho vinařů je slovinština stále hlavním jazykem. Dále na sever, v Udine a Colliu, často uvidíte na cedulích furlanštinu a uslyšíte starší lidi, jak se zdraví srdečným „bundi!“.
Místní specialita
Neustálé střídání vládců Furlánska se odrazilo také ve zdejší kuchyni. Zdejší ravioli, nazývané cjalson, jsou plněné smaženou cibulkou a brambory nebo červenou řepou a uzenou ricottou. Místní sýr Montasio tvoří základ pro všudypřítomné frico, což je placka z nastrouhaného sýra a brambor, která můžete být buď dokřupava osmažená, nebo upečená do podoby měkčí omelety. Jedním ze základů zdejšího jídelníčku je prosciutto. Kromě něj jsou tradičními pokrmy králičí nebo srnčí maso s bohatou omáčkou. Pokud se někoho v Udine zeptáte, kterou restauraci by vám doporučil, určitě vás pošle někam na venkov, kde si tato výrazná jídla vychutnáte v rustikálním prostředí.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Itálie? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.