Incké památky v okolí Cuzca

©

Peru bylo kdysi domovem největší indiánské komunity na americkém kontinentu. Tito indiáni osidlovali horské oblasti Jižní Ameriky po několik dekád a založili Inckou říši. Jejich hlavním centrem se stalo město Cuzco na jihu And, kde lze dodnes obdivovat starodávné incké památky.

Peruánský chlapec s jehňátkem
Peruánský chlapec s jehňátkem ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý
 

Peru je v poslední době velmi navštěvovanou zemí dostupnou pro turisty. Kromě historických památek a velkolepých staveb nabízí návštěvníkům i velmi zajímavý kulturní šok. Polovinu obyvatel Peru tvoří indiáni, nejčastěji se jedná o kmeny Kečua a Aymára. Mluví se zde několika jazyky. Díky indiánským kmenům se v Peru hodně dodržují tradice, takže na ulicích potkáte Peruánce v šatech s různě barevnými vzory. Své oblečení si často vyrábějí ručně z přírodních materiálů. Mezi nejvyhlášenější a nejpříjemnější materiály patří oblečení vyrobené z vlny mláďat alpaky.

Vhodná doba na návštěvu Peru a především inckých památek v okolí Cuzca je od května do září, kdy je období sucha. Nejideálnější je však přelom dubna a května, tedy těsně po období dešťů. Tráva je všude ještě krásně zelená a příroda je skutečně fotogenická.


Indiánka s lamou
Indiánka s lamou ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý

Čtyři incká archeologická naleziště v okolí Cuzca

Sacsayhuamán je incká pevnost nacházející se asi půl hodiny pěšky od Plaza de Armas v Cuzcu. Zajímavá je tato pevnost především obrovskými kamennými bloky, které do sebe dokonale zapadají. Toto historické místo díky svému umístění na kopci otevírá překrásné výhledy na město Cuzco. Dalším místem nedaleko hlavního centra Incké říše je Q'inqu. Jedná se o jedno z největších huaca míst v cuzském regionu. Huaca je objekt, který reprezentuje něco velmi ctěného. A pro indiány z kmene Kečua je dodnes toto místo, kde se nachází veliký monolit, posvátné.


údolí Urubamba
Údolí Urubamba ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý
 

Puka Pukara je vojenské archeologické naleziště (v překladu „červená pevnost“). Stavba měla v minulosti veliké kamenné zdi, terasy a schody a sloužila jako obranná stavba Cuzca a Incké říše. Věří se, že kromě obranné funkce poskytovalo toto naleziště prostor pro administrativní centrum. Tampu Mach'ay je archeologické naleziště s pozůstatky akvaduktů, kanálů a vodopádů, jimiž protékala v minulosti voda po stupňovitě uspořádaných svazích z kamenů. Dodnes je nejasné, jakou funkci toto místo zastávalo. Význam slova machay je ale jasný ‒ „opít se“, a proto se věří, že šlo o lázně pro inckou politickou elitu, případně mohlo sloužit jako vojenská základna.

Svaté údolí Inků a jeho tajné poklady

Posvátné údolí nabízí svým návštěvníkům mnoho dechberoucích a zároveň záhadných míst k vidění. Jedním z těchto míst je bezpochyby i Maras. Nejedná se však o žádnou stavbu, nýbrž o bílou krásu v podobě solných odpařovacích rybníčků, které se tyčí vysoko na svahu a nabízejí úžasné výhledy do okolí. Sůl z těchto rybníčků využívali v minulosti i samotní Inkové. Jedná se o velmi zajímavé místo, které je vhodné spojit s návštěvou nedalekého archeologického naleziště Moray.

 
slané bazénky MarasSlané bazénky Maras ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý
 

Moray je asi jedním z nejpokrokovějších míst Incké říše, co se týče funkčnosti. Jedná se doslova o mikroklimatickou zemědělskou experimentální stanici. Na stavbu každé terasy byl použitý jiný materiál. V minulosti byly zavlažovány vodou přiváděnou podzemními kanály až z místní sopky. Voda se zde udržovala i v období sucha. Ale největší zvláštností na těchto terasách jsou teploty jednotlivých schodů. Paradoxně nejvyšší teplota je úplně dole. Zní to zvláštně, ale tento systém umožnil Inkům vypěstovat i exotické ovoce.


Moray - Incká klimatická stanice
Moray - Incká klimatická stanice ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý
 

Jednou z nejkontroverznějších staveb Incké říše ve Svatém údolí je Ollantaytambo. V minulosti se údajně jednalo o velmi strategické místo. Nachází se zde mnoho chrámů, i těch nedokončených, vysoké terasy, kde se dříve údajně pěstovaly květiny, které sloužily jako dekorace. Ale především je tu k vidění kamenná zeď s obrovskými monolity vysoko na kopci. Je neuvěřitelné, jak sem dokázali Inkové ve své době dopravit tak velké kusy kamenů. Zde však záhady nekončí, spíše začínají. Ollantaytambo je dodnes jediné obývané incké město. A je oblíbené především proto, že je výchozím bodem na nejslavnější památku Peru a zároveň legendární Inca Trail (Incká stezka).


Ollantaytambo
Ollantaytambo ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý
 

Starý vrch v peruánských Andách

Machu Picchu, ztracené město Inků, se v průběhu času stalo symbolem Peru a ne nadarmo je jedním z nových sedmi divů světa. Ruiny tohoto inckého kultovního města v andských horách jsou jedním z nejkrásnějších míst, které lze v Latinské Americe navštívit. Machu Picchu je tak ohromné, že člověka neomrzí chodit a prozkoumávat jeho ruiny celé hodiny. Ty pohledy se zkrátka nedají okoukat. Peruánci věří, že Machu Picchu (dnešní název, protože ten původní se nezachoval) bylo obydleno intelektuální špičkou své doby. Dodnes existuje hromada teorií, proč a za jakých okolností Inkové toto místo náhle opustili. Jedno je ale jasné, díky své poloze nebylo toto místo nikdy objeveno španělskými dobyvateli, a proto se zachovalo ve velmi dobrém stavu. Návštěva Machu Picchu je jedním z nejbáječnějších životních zážitků.


Machu Picchu - Vysoký Vrch
Machu Picchu - Vysoký Vrch ©Martina Libřická & Pavel Zrzavý
 

Zajímá vás, jak se dostat na Machu Picchu, kde se ubytovat a kolik co stojí? Prohlédněte si náš článek o Machu Picchu, případně jiné články z našeho putování po Peru nebo si zakupte tištěného průvodce Lonely Planet.

Autoři článku i fotografií - Martina Libřická a Pavel Zrzavý jsou cestovatelé a dobrodruzi, kteří se vydali na cestu kolem světa. Více o návštěvě Mexika se dozvíte na jejich blogu Naše cesta kolem světa.
 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Peru? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Peru poznáváme. Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

 

Napsal: Martina Libřická & Pavel Zrzavý

Předchozí článek

Warwickshire: dějiny v srdci Anglie

Další článek

TOP 10 destinací v Asii pro příštích 12 měsíců...

Související články

Články

Odlehlý protipól olympijské horečky v Riu

Všechny zraky se upírají na Rio, kde se v roce 2016 budou konat letní olympijské hry, ale jen pár mil na západ od této metropole najdete panenský pás pobřeží, který tvoří smaragdové hory, poklidné ostrůvky a téměř opuštěné pláže. Brazilská Costa Verde („Zelené pobřeží“) je rájem všech milovníků přírody i adrenalinových závisláků. Vydejte se na túru do džunglí porostlých kopců, sjeďte na kajaku odlehlé fjordy nebo si nasaďte potápěčské brýle a šnorchl a ponořte se mezi hejna ryb, z nichž některé možná uvidíte ten večer na svém talíři. V roce 2016 navštíví většina lidí Brazílii kvůli letním olympijským hrám v Rio de Janeiru, ale když se od této proslulé metropole vydáte jen kousek na západ, objevíte ráj, který je mnohem méně známý. Costa Verde („Zelené pobřeží“) je pás nedotčeného pobřeží, tvořený smaragdovými vrcholky, tichými ostrovy,…

Články

Kupředu, Freo!

Lidé svobodného ducha přicházejí do západoaustralského přístavního města Fremantle ze široka daleka jako vlny přílivu a odlivu. Chtějí si užít zdejší hudební kluby, hipsterské bary, butikové hotely a minipivovary spolu se studenty univerzity Notre Dame, kteří „Freo“ pomáhají proměňovat. V roce 1987 se nacházelo ve stavu ekonomické stagnace, ale dnes je to rušné, umělecky laděné město plné alternativní kultury. Pod rozpáleným západoaustralským sluncem se vyhřívá přístavní město Fremantle, které má nevázanou námořnickou duši. Podobně jako Valparaíso v Chile nebo Littleton na Novém Zélandu má také „Freo“ historické centrum tvořené hustou změtí uliček s klasickými viktoriánskými a edwardiánskými domy, kterým se…

Články

Havaj dnes nabízí více než kdykoli předtím

Havajské pláže netřeba představovat, ale toto souostroví oslovuje také milovníky dobrého jídla, historie a dobrodružství. Hawaii Regional Cuisine, kulinářské hnutí, které vzniklo už v devadesátých letech, tu jede na plné obrátky. Ostrované se připravují na 75. výročí útoku na Pearl Harbor a sté výročí založení dvou nejvýznamnějších zajímavostí ostrovů – národních parků Haleakalā National Park a Hawai’i Volcanoes National Park. Tyto významné momenty v dějinách souostroví bude provázet řada zajímavých akcí a výstav. Zlaté písečné pláže, smaragdové vrcholky hor a uvolněná, pohodová atmosféra – Havaj je jako ráj na zemi. Dříve sem lidé jezdili hlavně kvůli opalování a surfování na báječných vlnách, ale dnes sem přijíždějí také za vynikajícím jídlem, historií a dobrodružstvím. Kulinářské hnutí Hawaii Regional Cuisine,…

Články

Vzrušení v letadle: odlehlá, zvláštní a vyloženě děsivá letiště

V souvislosti s pamětním letem slavného dvouplošníku 1917 Curtiss JN-4 „Létající Jenny“, který sponzoruje Lonely Planet, jsme se ponořili do zkoumání historie letectva a jeho vlivu na změny ve způsobu cestování. Od průkopnických dob aviatiky se z cestování letadly vyvinul nejrychlejší způsob přepravy. Nicméně některé destinace i nadále nenechají piloty klidně spát… Nervózní cestující by ve čtení pokračovat neměli. Patříte-li k těm, komu se opotí dlaně při slovech „palubní posádko, připravte se na přistání“, budete z pomyšlení na přílet na letiště proslavené extrémní odlehlostí, znepokojivě krátkou ranvejí nebo obklopené překážkovou dráhou hor pravděpodobně vyděšenější…