Hřiště bohů

©

Jen 35 minut plavby od Aucklandu se z moře vynořuje ostrov Waiheke, ráj kouzelných zátok a pláží, vinic, bohémských požitků a především zábavy. Rezervujte si tu prázdninový dům (tzv. bach), a pokud zrovna nebudete usrkávat víno na některé ze třiceti ostrovních vinic, můžete objevovat uměleckou a dobrodružnou stránku Waiheke. Působí tu více než 100 umělců v oborech, jako je sochařství, sklářství, malba nebo řezbářství, a kromě toho také celý ostrov připomíná hřiště pro milovníky přírody a sportu – užijete si hlavně jízdu na horských kolech, kajacích a plachetnicích.

V zálivu Hauraki Gulf po boku impozantního spícího vulkánu Rangitoto, pouhých 35 minut plavby trajektem z centra Aucklandu, najdete ostrovní ráj plný tajuplných zátok, nádherných pláží, zvlněných vinic, luxusních chat a bohémských slastí. Waiheke Island je známý jako „Ostrov vína“ – nachází se zde přes 30 vinic a jedny z nejlepších butikových sklípků, jaké můžete na Novém Zélandu navštívit. Z mnoha vinic se otevírá překrásný pohled na siluetu Aucklandu. Nejlépe si ho vychutnáte pěkně na sluníčku se sklenkou vína Syrah nebo Rosé a s pochutinou z proslulé místní produkce. Tomuto hodování se tu říká „Waiheke time“. Dionýsos by byl nadšen! 
Waihele Island a jeho vinice

Bohémská duše Waiheke není nikdy ukryta příliš hluboko pod povrchem. Na ostrově vzkvétá pestrá umělecká komunita – více než stovka umělců se tu věnuje sochařství, sklářství, malířství a řezbářství. Waiheke je také hřištěm pro milovníky sportů v přírodě. Mohou si tu užít například jízdu na horských kolech nebo se vydat na moře na kajaku či plachetnici. Tento ostrov je elektrizující a opojnou směsí zběsilé akce a pohodové, uvolněné zábavy – druhé takové místo na světě zcela jistě nenajdete. V roce 2016 otevírá Waiheke Island svou náruč a zve návštěvníky z celého světa, aby ochutnali ze zdejšího rohu hojnosti a nechali se očarovat jeho kouzelnou atmosférou.

Zážitky, které změní váš život

Rezervujte si tzv. bach. Tak to alespoň dělají místní. „Bach“ je prázdninový dům, který si můžete na krátkou dobu pronajmout a využívat jako základnu pro výlety do okolí. Na celém ostrově je takových bachů více než 450, takže máte z čeho vybírat. Rezervovat si je lze online. 

Až vás probudí letní cvrkot cikád, vydejte se na procházku nebo dojeďte na mopedu na Palm Beach a vychutnejte si brzkou ranní koupel v mělkých chráněných vodách této zátoky. Pak už vás čeká Wild on Waiheke a návštěva pivovaru, po které můžete vyzvat přátele k soutěži v lukostřelbě na vinicích. Svezte se na lanovce zipline (tady se jí říká flying fox) nad korunami pralesních stromů v Eco Zip Adventures, pak nakoukněte do několika vinných sklípků, jako je třeba Mudbrick nebo Cable Bay, a ochutnejte zdejší opojný nektar. Večer zakončete mezi místními v Oyster Inn ochutnávkou vybraných speciálních piv, čerstvých ústřic a dobrot z lokálních zemědělských produktů.

Waihele Island

Místní specialita

Butiková vinařství na Waiheke Islandu a jejich sklípky a restaurace jsou nejlépe dostupné na celém Novém Zélandu. Stačí 35 minut plavby z Aucklandu a už budete ochutnávat svůj první Syrah. Tato odrůda, která získala mnohá ocenění, ostrov vína proslavila. Na zdejších více než 30 vinicích se pěstuje také například Montepulciano, Pinot Gris, Tempranillo a Viognier. Sklípky nabízejí jak jednoduché ochutnávky, tak i zážitky hodné pětihvězdičkové restaurace, takže Waiheke uspokojí každý vkus i rozpočet. Mnoho cestovních agentur nabízí jednodenní výlety z Aucklandu, v rámci kterých navštívíte nejméně tři sklípky. V létě můžete využít také oblíbený Vineyard Hopper, ze kterého se dá vystupovat a zase nastupovat u libovolných sklípků.

Waiheke Island

Víte, že…?

  • Waiheke Island byl první komunitou na Novém Zélandu, která si odhlasovala tzv. bezjadernou zónu. Obecně se má za to, že právě tento postoj napomohl k tomu, že se v roce 1987, za vlády premiéra Davida Langeho, stala bezjadernou i celá země.

Best in Travel 2016

Přečtěte si více o destinacích nominovaných do Best in Travel 2016. Zajímá vás, kam za nejzajímavějšími výročími, kde hledat nejlepší místa pro dobrodružné poznávání přírody pro celou rodinu, na kterých železničních trasách vás čeká zajímavý zážitek v nočním vlaku, kde si objednáte nejlepší hamburgery nebo které stavby 20. století jsou považovány za nejikoničtější? Je v knize zastoupena i Česká republika? Všechny otázky vám zodpoví tato tištěná publikace. 

  • Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Indie s novou fazónou

Další článek

Odlehlý protipól olympijské horečky v Riu

Související články

Články

Kupředu, Freo!

Lidé svobodného ducha přicházejí do západoaustralského přístavního města Fremantle ze široka daleka jako vlny přílivu a odlivu. Chtějí si užít zdejší hudební kluby, hipsterské bary, butikové hotely a minipivovary spolu se studenty univerzity Notre Dame, kteří „Freo“ pomáhají proměňovat. V roce 1987 se nacházelo ve stavu ekonomické stagnace, ale dnes je to rušné, umělecky laděné město plné alternativní kultury. Pod rozpáleným západoaustralským sluncem se vyhřívá přístavní město Fremantle, které má nevázanou námořnickou duši. Podobně jako Valparaíso v Chile nebo Littleton na Novém Zélandu má také „Freo“ historické centrum tvořené hustou změtí uliček s klasickými viktoriánskými a edwardiánskými domy, kterým se…

Články

Havaj dnes nabízí více než kdykoli předtím

Havajské pláže netřeba představovat, ale toto souostroví oslovuje také milovníky dobrého jídla, historie a dobrodružství. Hawaii Regional Cuisine, kulinářské hnutí, které vzniklo už v devadesátých letech, tu jede na plné obrátky. Ostrované se připravují na 75. výročí útoku na Pearl Harbor a sté výročí založení dvou nejvýznamnějších zajímavostí ostrovů – národních parků Haleakalā National Park a Hawai’i Volcanoes National Park. Tyto významné momenty v dějinách souostroví bude provázet řada zajímavých akcí a výstav. Zlaté písečné pláže, smaragdové vrcholky hor a uvolněná, pohodová atmosféra – Havaj je jako ráj na zemi. Dříve sem lidé jezdili hlavně kvůli opalování a surfování na báječných vlnách, ale dnes sem přijíždějí také za vynikajícím jídlem, historií a dobrodružstvím. Kulinářské hnutí Hawaii Regional Cuisine,…

Články

Georgetown představuje neotřelou uměleckou scénu a stylové ubytování

Georgetown, město zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, se v poslední době stává těžištěm moderní, umělecky laděné Malajsie. Mezi tradičními čínskými obchody tu dnes objevíte výtvory nekonvenčních pouličních umělců a na každém rohu vyrůstají nové výstavní prostory, kde se můžete setkávat s avantgardním uměním, filmy, hudbou a tancem. Přidejte k tomu pár butikových hotelů a máte recept na jednu z nejoriginálnějších a nejpestřejších uměleckých komunit v Asii. Ve městě Georgetown, které se nachází v malajsijském státě Penang, vyrůstá vskutku neobyčejná moderní umělecká scéna, která tvoří fascinující protiváhu spleti historických ulic zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Díky projektům, jako je festival Urban Xchange: Crossing Over, vzniklo na těchto…

Články

Kde "Ledová země" zahřeje

Zažíváte-li někdy chvíle, kdy byste se nejraději ocitli na jiné planetě a měli od všeho a všech klid, Island vám to splní se vším všudy. Přesvědčte se na vlastní oči a zasoutěžte si o jeden ze tří průvodců Lonely Planet – Island. Ne náhodou je Island oblíbenou lokací filmařů, pokud jde o scenérie vskutku mimozemské (Interstellar, Batman začíná, Thor, Star Trek). Vysoké štíty hor, sopečné krátery jako Askja, z moře se před očima rodící ostrov Surtsey, nekonečné planiny zničehonic rozpuklé v hluboké průrvy (euroasijská a severoamerická…