Havaj: jaký ostrov zvolit napoprvé

©

Máte v plánu vyrazit na Havajské ostrovy, ale nemáte ponětí, kde začít? Váháte, jestli vybrat jeden z ostrovů, nebo obrazit všechny?

Ať už na Havaji vyrazíte kamkoliv, čekají vás fantastické pláže, přátelské tváře, dobré jídlo. Ale každý ostrov má své specifické kouzlo. O´ahu je nabitý energií, Maui je tím nejlepším pro plážové povaleče, Kaua´i uchvátí tyčícími se útesy na břehu moře, nejmladší Big Island zase ohromí krajinou vytvořenou vulkanickou činností. Uniknout před ruchem běžných dnů můžete i na Lana´i nebo Moloka´i. Jestliže hledáte ráj, na Havaji ho najdete. Stačí jen mít oči otevřené.

O´ahu – nejlepší pro pláže, jídlo a kulturu

Na O´ahu leží největší havajské město Honolulu. Narodil se tu Barack Obama a natáčel se tu seriál Ztraceni. O´ahu je místo našlapané lidmi, ale kromě toho jsou tu i kilometry pláží a lesů na dosah ruky od muzeí a historických památek v Honolulu. A jestliže nemáte na práci nic jiného, běžte se na O´ahu najíst. A pak si dejte nášup – právě tady najdete výjimečné lahůdky, jak na farmářských trzích, tak ve špičkových restauracích havajských hvězdných šéfkuchařů, ale i v obyčejných „jídelnách na kolečkách“ (food trucky) v ulicích.

Pláž Waikiki v Honolulu

Big Island – nejlepší pro pěší turistiku a divočinu                        

Najdete tu nejaktivnější vulkán na světě Kilauea, což je splněný sen pro všechny turisty: smaragdové údolí, blyštivé vodopády, láva razící si cestu k deštnému pralesu a pár vznešených vrcholů okolo. To jsou úžasné kulisy, které se vám navždy zaryjí do paměti. Kromě toho tu můžete pozorovat delfíny, mořské želvy či korálové útesy obsypané zářivě barevnými rybami. A v zimě vás ohromí show keporkaků.

Maui – nejlepší pro pláže a pěší túry

Slunce a surfování, to je heslo dne na Maui díky jeho proslulým písečným plážím. Na Maui najdete vhodnou pláž, ať už jste v jakémkoli rozpoložení – jsou tu Mekky kiteboardingu, útesy jako stvořené pro šnorchlování, jsou tu i skryté klenoty a také spousta těch nejvytříbenějších vln pro surfování, jaké se dají na této planetě najít. Anebo se také můžete na horkém písku jen natáhnout a sledovat horizont, jestli se neobjeví delfíni či velryby.

Když vás pláže omrzí, můžete se vydat za dobrodružstvím do vnitrozemí, projít se okolo dávných vodopádů, objevovat krásy sopečného národního parku i bambusového lesa. A samozřejmě vyšplhat na některé výjimečné vrcholy.

Lana´i – nejlepší pro samotáře, historii a pláže

Na Lana´i se budete cítit jako Robinsoni. Jako byste se najednou ocitli na konci světa, izolováni na subtropickém kousku země daleko od ostatních. Od roku 2012 vlastní 98 procent ostrova podnikatel Larry Ellison, zbylá dvě procenta patří státu Havaj. Ellison chce, aby byl ostrov soběstačný, a tak pocit oddělení od zbytku světa bude nejspíš ještě dokonalejší.

Symbolem Lana´i, šestého největšího z osmi havajských ostrovů, je ananas a také se mu přezdívá Ananasový ostrov. A právě na ananasy jste tady kdysi mohli narazit prakticky všude – a odsud pak mířily v průběhu dvacátého století do celého světa. Ty časy už jsou pryč, ale vidět historické plantážnické město Lana´i City má velké kouzlo. Stejně tak jako jediná hlavní pláž na ostrově Hulupo´e Beach.

Moloka´i – nejlepší pro kulturu, historii a dobrodružství

Tento ostrov je „opravdu havajský“, více než polovina zdejších lidí má domorodý původ. Místní upřednostňují ochranu země a kultury před důrazem na turismus. Tady tak asi nejvíce vynikne havajský přístup „aloha“ – slovo vyjadřující cit, lásku, mír, soucit, slitování, ale i ahoj a na shledanou. Pokud se na Havaji všude cítíte vítáni, tady je to ještě výraznější.

Kaua´i – nejlepší pro pláže a životní styl

Na Kaua´i můžete surfovat a užívat si pohodový životní styl, který tady má příjemné, pomalé tempo. Právě na zdejší severní pobřeží přijíždí spousta lidí, aby nasála atmosféru a nakonec tady i zůstala, aby se vzdálila stresu všedních dnů. Na jižním pobřeží si užijete spoustu nádherných dnů na pláži jako vystřižených z obrázkových časopisů nebo až kýčovitých pohlednic. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Nejlepší místa, kam se vydat hned po prázdninách

Další článek

Jak si užít a přežít Transsibiřskou magistrálu

Související články

Články

Nejlepší pláže

Evropa je obdařena spoustou krásných pláží, které jsou jak vystřižené z románů, ale co je důležitější, nabízejí se v bezpočtu variant. Od písečných pláží a jiskřivých vod, které by se vyrovnaly Karibiku, po bouřemi tvarované hranice moře – jen málo míst nabízí milovníkům pláží tak úchvatný výběr. Ať už hledáte místo k surfování (nebo kde se to naučit), pláž, která vyhoví celé rodině, náladovou plážičku pro toulky o samotě nebo dokonalé místo, kde stačí jen rozprostřít ručník, najdete ho v našem výběru nejlepších evropských pláží roku 2015. 1. Jaz, Černá Hora Proč hledat jiné místo pro…

Články

Jak cestovat nalehko – rady od mistra v balení

Malé a lehké zavazadlo je nezbytností pro každého světoběžníka, který chce minimalizovat chaos spojený s cestováním. S malým batohem můžete stihnout japonský vlak, který odjíždí opravdu přesně. Můžete se vtěsnat do jediného autobusu (či na jeho střechu) jedoucího do další vesnice v Indii. Nebo, jak jsme se dozvěděli, umožní vám kompaktní zavazadla v situaci, kdy se snažíte vyplatit svého průvodce z vězení, nacpat šest objemných cestovatelů do maličké rybářské loďky, jež vás doveze k bungalovu na opuštěném ostrově právě včas, abyste mohli sledovat západ slunce. Součástí balení jsou samozřejmě hluboce osobní rozhodnutí. Každý má svoje vlastní představy o pohodlí a stylu. Avšak pokud se budete držet několika jednoduchých, praxí osvědčených zásad cestování nalehko, můžete ušetřit na velikosti a váze. Ne vždy to sice zachrání vaši cestu, ale rozhodně tím ulehčíte…

Články

Když do New Yorku, tak určitě i do Queensu

Newyorský Queens byl dlouho přehlíženou čtvrtí. Zastiňoval ho samozřejmě Manhattan, menší, ale nejslavnější z pěti částí New Yorku. Přesto se ale Queens v posledních letech drápe na výsluní. Jako houby po dešti tu rostou butikové hotely i pivovary, rozrůstá se umělecká scéna a spousta věcí se děje i okolo pobřeží. Z toho vyplývá jediné – jestli vyrážíte do New Yorku, navštivte i Queens. Queens je největší z newyorských čtvrtí. Žije tu přes dva miliony lidí, ale mnohem zajímavější než velikost populace je její etnická pestrost. V Queensu se skutečně sešli lidé ze všech koutů světa – tady je to opravdový tavicí kotlík. Chcete čísla? V Queensu najdete přes stovku různých národností, lidé…

Články

10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí. Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme. Vyhlídka One World Observatory Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku…