Havaj dnes nabízí více než kdykoli předtím

©

Havajské pláže netřeba představovat, ale toto souostroví oslovuje také milovníky dobrého jídla, historie a dobrodružství. Hawaii Regional Cuisine, kulinářské hnutí, které vzniklo už v devadesátých letech, tu jede na plné obrátky. Ostrované se připravují na 75. výročí útoku na Pearl Harbor a sté výročí založení dvou nejvýznamnějších zajímavostí ostrovů – národních parků Haleakalā National Park a Hawai’i Volcanoes National Park. Tyto významné momenty v dějinách souostroví bude provázet řada zajímavých akcí a výstav.

Zlaté písečné pláže, smaragdové vrcholky hor a uvolněná, pohodová atmosféra – Havaj je jako ráj na zemi. Dříve sem lidé jezdili hlavně kvůli opalování a surfování na báječných vlnách, ale dnes sem přijíždějí také za vynikajícím jídlem, historií a dobrodružstvím. Kulinářské hnutí Hawaii Regional Cuisine, které vzniklo už v devadesátých letech, vyrostlo do krásy a spojuje v sobě nejrůznější etnické vlivy spolu se surovinami typickými pro toto souostroví. Prokousejte se jídelními lístky restaurací v honolulské čínské čtvrti, vychutnejte si šálek kávy přímo z farmy na zemědělské exkurzi na Maui nebo si dejte lehký havajský oběd na rušném farmářském trhu na O’ahu.

Havaj


Tento rok je také významným milníkem pro některé z největších zajímavostí souostroví. Dva národní parky – Haleakalā National Park na Maui a Hawai’i Volcanoes National Park na Big Islandu – oslaví v roce 2016 sté výročí svého založení. A milovníci historie už jistě vědí, že rok 2016 je také rokem 75. výročí útoku na Pearl Harbor. Můžete se těšit na řadu zajímavých akcí, výstav a publikací u příležitosti těchto událostí.

Když si k tomu připočtete fakt, že má Havaj pověst ráje dobrodružných aktivit – můžete se tu třeba vydat na túru po okraji doutnajícího vulkánu, zaplavat si mezi pestrobarevnými tropickými rybami nebo se svézt na obří horské dráze na Severním pobřeží (North Shore) O’ahu – dojde vám, že Havaj je jednou z nejpřitažlivějších destinací roku 2016.

Havaj

Zážitky, které změní váš život

Nic vám tak nepřipomene fakt, že jsou Havajské ostrovy velmi živé, jako výlet do blízkosti tepajícího srdce Big Islandu – vulkánu Kilauea. Pocítíte žár jedné z nejaktivnějších sopek na světě a budete svědky, jak se Big Island zvětšuje v jezeru lávy, sirnatých výparů a zejících lávových tunelů.

O čem se mluví

Udržitelnost. Ostrovy jsou nebezpečně závislé na vnějším světě – téměř 90 % potravin se na Havaj dováží a téměř veškerá energie se vyrábí z fosilních paliv – ale ostrovní komunity usilují o změnu. Hnutí na podporu lokálních zdrojů potravin je na Havaji velmi silné a na náraznících aut běžně uvidíte samolepky hlásající: „Nakupujte lokálně, záleží na tom!“

Rozjíždějí se tu projekty na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Na Maui se začíná využívat větrná energie a energie z vln, na Big Islandu geotermální energie a po celém souostroví solární panely. Je jasné, že ostrovy jsou na dobré cestě dosáhnout svého cíle – 70% energetické soběstačnosti do roku 2030. Díky finanční podpoře ze strany miliardáře Larryho Ellisona by se malý centrální ostrov Lana‘i mohl stát energeticky soběstačným rájem elektrických vozítek, udržitelného zemědělství a zelené energie.

Víte, že…?

  • S výškou 10 200 m (měřeno od úpatí na mořském dně) je Mauna Kea zřejmě nejvyšší horou světa – o celou míli (1609 m) vyšší než Mt. Everest.
  • Havaj má nejvyšší spotřebu Spamu (konzervovaného vepřového masa) na obyvatele v celých USA.
  • Jméno národní ryby Havaje je hotový jazykolam – humuhumunukunukuāpua’a. Obvykle se jí ale říká reef triggerfish (ostenec klínovitý).

Nejbizarnější podívaná

Čtrnáct tisíc rostlin ananasů tvoří největší zahradní bludiště na světě: 4 km spletitých stezek na plantáži Dole Pineapple Plantation. Rekord v projití bludiště je sedm minut, ale průměrný návštěvník se z něj vymotá zhruba za hodinu.

Ananasové plantáže na Havaji
Zcela unikátní

Havaj, která se nachází téměř 3900 km od nejbližší pevniny, patří k nejodlehlejším souostrovím na světě – a také k nejrozmanitějším. Před příchodem lidí obývaly ostrovy jen takové druhy, které dokázaly překonat obrovskou plochu oceánu. Z těchto prvních obyvatel se v naprosté izolaci vyvinula zvířata, která zde žijí dodnes. 90 % původních havajských druhů proto nenajdete nikde jinde na světě.

Havaj

Zaujala vás Havaj? Další informace, užitečné tipy a zkušenosti cestovatelů najdete v průvodci Lonely Planet Havaj. Vydejte se objevovat.

Best in Travel 2016

Přečtěte si více o destinacích nominovaných do Best in Travel 2016. Zajímá vás, kam za nejzajímavějšími výročími, kde hledat nejlepší místa pro dobrodružné poznávání přírody pro celou rodinu, na kterých železničních trasách vás čeká zajímavý zážitek v nočním vlaku, kde si objednáte nejlepší hamburgery nebo které stavby 20. století jsou považovány za nejikoničtější? Je v knize zastoupena i Česká republika? Všechny otázky vám zodpoví tato tištěná publikace. 

  • Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Kupředu, Freo!

Další článek

To nejlepší, co lze podniknout zdarma v roce 2015

Související články

Články

Příběh Lonely Planet

Staré otlučené auto, v kapse pár dolarů a touha po dobrodružství. To je vše, co zakladatelé Lonely Planet Tony a Maureen Wheelerovi potřebovali pro svůj životní výlet. Lonely Planet je knižním fenoménem, který od základů změnil způsob cestování na konci 20. století. Kdo za ním stojí? Přečtěte si příběh zakladatelů tohoto světově proslulého vydavatelství. Poznali se na lavičce v londýnském Regent’s Parku a o rok později se vzali. Na své svatební cestě se rozhodli vyzkoušet to, co za možné pokládal jen málokdo: po souši přejet Evropu a Asii směrem do Austrálie. Stálo je to několik měsíců a všechny peníze, které měli, ale zvládli to. Když vše skončilo,…

Články

Kupředu, Freo!

Lidé svobodného ducha přicházejí do západoaustralského přístavního města Fremantle ze široka daleka jako vlny přílivu a odlivu. Chtějí si užít zdejší hudební kluby, hipsterské bary, butikové hotely a minipivovary spolu se studenty univerzity Notre Dame, kteří „Freo“ pomáhají proměňovat. V roce 1987 se nacházelo ve stavu ekonomické stagnace, ale dnes je to rušné, umělecky laděné město plné alternativní kultury. Pod rozpáleným západoaustralským sluncem se vyhřívá přístavní město Fremantle, které má nevázanou námořnickou duši. Podobně jako Valparaíso v Chile nebo Littleton na Novém Zélandu má také „Freo“ historické centrum tvořené hustou změtí uliček s klasickými viktoriánskými a edwardiánskými domy, kterým se…

Články

Georgetown představuje neotřelou uměleckou scénu a stylové ubytování

Georgetown, město zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, se v poslední době stává těžištěm moderní, umělecky laděné Malajsie. Mezi tradičními čínskými obchody tu dnes objevíte výtvory nekonvenčních pouličních umělců a na každém rohu vyrůstají nové výstavní prostory, kde se můžete setkávat s avantgardním uměním, filmy, hudbou a tancem. Přidejte k tomu pár butikových hotelů a máte recept na jednu z nejoriginálnějších a nejpestřejších uměleckých komunit v Asii. Ve městě Georgetown, které se nachází v malajsijském státě Penang, vyrůstá vskutku neobyčejná moderní umělecká scéna, která tvoří fascinující protiváhu spleti historických ulic zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Díky projektům, jako je festival Urban Xchange: Crossing Over, vzniklo na těchto…

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…