Gili - tři malé ostrovy kousek od Bali

© Pixabay

Tyto tři malé ostrovy s celkovou rozlohou 15 km2 najdete mezi Bali a Lombokem. Od Bali se nacházejí asi jen 35 km. Kdo má rád pláže s bílým pískem a tyrkysově modré moře, neměl by Gili ostrovy vynechat. Sice se už i z těchto ostrůvků Gili stalo turistické místo, ale i tak jde ještě pořád o malý kus ráje. A najdete tu mnohem hezčí pláže, než ty na Bali. Na své si zde přijdou jak baťůžkáři, tak lidé co dávají přednost pohodlí a luxusu.

Gili
Jak se tam dostanete

Na Gili jezdí nespočet rychlých lodí z jihu Bali a to ze Sanuru nebo Seranganu. Další možností je přístav Padang Bai a nově se tam dostanete i z Amedu na východě Bali. Záleží, v jaké části Bali zrovna jste. Pozor – rychlé lodě jezdí pouze na Gili Trawangan a Gili Air, na Gili Meno mají zákaz, aby neponičily korály. Lístky se dají rezervovat online a ceny se dost liší, mezi společnostmi panuje velká konkurence a cena záleží na místě odjezdu, kvalitě lodi a výdajích spojených s jejím provozem. Mezi Gili ostrovy se dá pak přejíždět tzv. hop off/hop on loďkou dvakrát denně. Cesta trvá maximálně půl hodiny, ostrovy leží kousek od sebe. Aktuální časy odjezdů jsou vždy vypsány v přístavu na každém ostrově. 

Gili_1

Doprava na Gili

Na všech třech ostrovech jsou zakázána auta a motorky. Hlavním dopravním prostředkem jsou kola, která se dají půjčit nebo pronajmout v ubytování. Místní obyvatelé hodně využívají cidomo – vůz tažený koněm. A úplně nejjednodušší možnost je ostrovy prozkoumat pěšky. Jsou malé, že se z jedné strany na druhou dostanete za necelé dvě hodiny. 

Gili_2

Gili Trawangan

Je největší a nejznámější z Gili ostrovů. Často se mu také přezdívá party ostrov. Jeho název pochází z indonéského slova terowongan (tunel). Za 2. světové války na něm byly během japonské okupace vybudovány tunely. Mezi první obyvatele Trawanganu patří rybáři a farmáři z ostrova Sulawesi. Nachází se tam mnoho barů a klubů, nejčastěji se bude podél pláže rozléhat reggae a potkáte tam také mnoho mladých turistů užívajících si jednu party za druhou. Gili Trawangan je ale místem, kde se dají volně sehnat drogy.  Pláže jsou tu však mnohem hezčí než na Gili Air. Najdete tu ubytování různých kategorií – od hodně levného až po luxusní rezorty. Jediným mínusem tohoto ostrova je mešita přímo v jeho středu a ranní svolávání muezzina, který vás může rušit na vaší dovolené. Gili ostrovy už totiž nepatří pod Bali, které je hinduistické, ale pod Lombok, který je muslimský.

Gili_3

Gili Meno

Je prostřední ostrov a je nejmenší a nejklidnější. Žije na něm asi 500 obyvatel a uprostřed ostrova se nachází malé jezero, kde se dá v období sucha získat sůl. Před pár lety se na ostrově pěstovala i mořská řasa. Gili Meno je oblíbené místo mezi zamilovanými páry nebo samotáři. Kolem celého ostrova najdete pláže ke koupání s tyrkysovým mořem. Právě tady je nejkrásnější šnorchlování a potápění ze všech tří ostrovů. I my jsme se nechali zlákat na výlet lodí s možností vidět želvy. Výlety tam nabízejí všude a stačí se jen domluvit na ceně. Nejdříve jsme ale chtěli zkusit najít želvy pod vodou sami dle doporučení jedné turistky, která s námi bydlela v homestayi. Jenže to má jeden háček – musí se překonat tzv. korálová zeď a k té dojít při odlivu bez bot do vody, které jsme neměli s sebou, nebylo úplně jednoduché. Nicméně dostali jsme se k ní, ale pak přišlo pár větších vln, co nás smetly a museli jsme se vrátit zpět na břeh a žádné želvy jsme neviděli. Ještě jsme to párkrát zkoušeli na jiných místech, kde jsme viděli lidi, ale bez úspěchu. Přeci jen je jednodušší si zaplatit výlet lodí. Na Gili Meno panuje klid – warungů a ubytovacích zařízení tam není mnoho. Kdo chce ušetřit za ubytování, může si vzít s sebou stan a přespat přímo na pláži. 

Gili_4

Gili Air                                                                 

Je takový zlatý střed mezi Gili Trawangan a Gili Meno a leží nejblíže ostrovu Lombok.. Není hlučný, ale zase ne úplně klidný. I zde najdete nabídky na šnorchlování a potápění. Pokud budete mít štěstí, uvidíte želvy i kousek od břehu. Ale nezapomeňte na boty do vody! Dá se zde vyzkoušet i paddleboard nebo kitesurfing. Najdete zde mnoho restaurací a barů, ale večer tu je příjemný klid a ne tolik turistů jako na Gili Trawangan. Ubytování tam najdete lehce, záleží jen na vás, zda chcete bydlet na pláži nebo ve vnitrozemí. Nicméně ostrov je to malý a obejdete ho pěšky za hodinu. 

Gili_5

Nedokážu říct, kde se mi líbilo nejvíc. Každý ostrov má něco do sebe, ale víte, co je na všech třech to nejlepší? Je tu klid, který na Bali jen tak nenajdete a navíc tu nejezdí žádné motorky ani auta.

Informace o ostrovech Gili sepsala Jana Švejdová dlouhodobě žijící na Bali, kde i průvodcuje zájezdy pro CK Go2.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Bali? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Bali a Lombok, případně Bali do kapsy. 

Bali a Lombok LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal:

Předchozí článek

TOP 10 evropských destinací pro rok 2018

Další článek

Procestujte Tenerife s průvodcem v kapse

Související články

Články

10 indonéských zázraků přírody, které musíte vidět

Indonésie tvořená více než 17 000 ostrovy – v rozpětí od flíčků s několika palmami po obří masy typu Sumatry – představuje rozmanitost přírody na bezmála dvou milionech čtverečních kilometrů kolem rovníku a táhnoucích se od Indického oceánu k Pacifiku. Z bujné džungle se tyčí sopečné vrcholy, podmořský svět se předvádí v nejlepších potápěčských lokalitách na světě a překvapivá fauna sahá od obrovských plazů po elegantní obyvatele lesů. Varan komodský, největší světový ještěr, na odlehlé pláži v národním parku Komodo © Velvetfish / Getty Images Národní park Komodo Sluncem spalované holé Komodo se výrazně liší od svěžejších indonéských ostrovů a zdejší nejproslulejší živočišný druh je stejně ojedinělý a překvapivý. Varan komodský je…

Články

Učitelem na Lomboku

Lombok. Jeden z tisíce ostrovů Indonésie, ležící hned vedle oblíbeného Bali. Přestože jsou od sebe vzdálené jen čtyři hodiny plavby trajektem, rozdíl je na první pohled ohromný. Zatímco Bali je doslova turisty přeplněno, Lombok si na turisty teprve zvyká a pomalu se učí anglicky. A tomu přispívá i česká organizace KINTARI, která pomáhá provozovat školy a díky dobrovolníkům učí angličtinu místní děti i dospělé. Výuka začíná Je ráno. Kuta, ve které bydlíme u místního učitele Edyho, se teprve probouzí. Nasedáme na skútr a vyrážíme do školy. Jakmile prokličkujeme skrz početné stádo vodních buvolů vedené místním pastevcem, odbočujeme z asfaltky na prašnou neupravenou cestu a noříme se mezi chýše místních obyvatel…

Články

Thajsko s batohem za tři týdny - kompletní plán a tipy na cestu

Mumraj v Bangkoku, ostrovy a pláže na jihu i hippie městečka na severu stihnete za 20 dní. Navíc se seznámíte s místními, vypijete litry průměrného thajského piva a ochutnáte množství nadprůměrného pouličního jídla. Čtěte, jak to všechno zvládnout a být v klidu. Před cestou Thajské dobrodružství si můžete rozdělit na tři části: Sever, Bangkok a okolí a Jižní ostrovy. Sezónu na teplou a teplejší. Low season v Thajsku je mýtus, protože i když některé turisty v období července až října odradí deštivé období, je to právě ta část roku, kdy má většina evropských…

Články

Bali - perla mezi ostrovy Indonésie

V září letošního roku jsme se rozhodli navštívit další destinaci jihovýchodní Asie, tentokrát v poslední době velmi oblíbené Bali. Nyní, s odstupem času zhruba dvou měsíců, vás seznámím s těmi nejsilnějšími dojmy, které ve mně tento kouzelný ostrov zanechal. Usnadní vám naplánovat si svůj výlet do téhle exotické destinace tak, abyste si ho maximálně užili. Bali je jednou z 33 provincií indonéského souostroví. Je nejzápadnějším ostrovem Malých Sund, ležícím mezi Jávou a Lombokem, které oddělují Indický oceán na jihozápadě a Tichý oceán na severovýchodě. Hlavní město je Denpasar na jihu ostrova se zhruba půl milionem obyvatel a nachází se zde i jediné mezinárodní…