Zakarpatská Ukrajina láká nejen svým historickým dědictvím kdysi našeho území, ale hlavně pěknou krajinou – bezpočtem hor připomínajících Malou Fatru nebo Nízké Tatry, ale bez davů lidí a omezujcích regulací.
Zimní romantika
Nejznámější vesnicí je díky Ivanu Olbrachtovi a jeho knihám Koločava, zdejší národní park dostal název po Siněviru, městečku ležícím o pár kilometrů proti proudu řeky Terebla výše. Nedaleko něj leží i Siněvirské jezero, zdaleka nejnavštěvovanější atrakce parku.
Láká hlavně místní tím, že se sem dá dojet autem a samotná procházka je krátká. V zimě od parkoviště k jezeru jezdí místní se saněmi taženými koňmi, cinkání jejich rolniček vytváří romantickou atmosféru. Kolorit doplňují stánky s nejrůznějším zbožím od čajů po alkohol prodejců rozestavěných okolo jezera.
Vzhůru na hory
Zasněžené oblé kopce lákají k přechodu na sněžnicích nebo skialpech. Drsnější volí několikadenní přechody hřebene se spaním ve stanu či záhrabu, pohodovější zimní výlety lze udělat z vesnic v údolí. Z každé po bočních hřebenech stoupá bezpočet cest na hlavní hřeben, ať už jde o poloninu Piškoňa (na severu) nebo na jih.
Nejvyšším bodem poloniny Piškoňa je Něgrovec (1709 m n. m.), oddělený jen nízkým sedlem od skoro stejně vysokého Čopu, který korunuje zdaleka viditelný kříž. O něco východněji se zvedaá mohutná pyramida Strimby (1719 m n. m.), na jihu až po Usť-Čornu se táhne polonina Krásná.
Cestotipy
- Na Zakarpatskou Ukrajinu se dá dojedt kombinací vlaku a autobusu nebo autem – rychlá a pohodlná je cesta po maďarských hranicích a přes hraniční přechod Tiszabecs/Vilok s malým provozem a rychlým odbavením.
- Ubytování je k dispozici přehršel, od stylového koločavského skanzenu přes (trochu jinak stylové) hotely v sovětském stylu po ubytování v soukromí.
- Za levné peníze se dají nakoupit nakládané a sušené houby, domácí sýry a další produkty.
- Relativně bez problémů se domluvíte česky, skoro všichni místní muži stejně pracují na Moravě.
- Dobře vaří v kultovní hospodě Četnická stanice, která se nachází – jak název napovídá – v budově dřívější československé četnické stanice.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Ukrajiny? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Ukraine.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.