Fototrip za skálami turecké Kappadokie

©

Turecká Kappadokie je rájem fotografa-krajináře. Většinu roku slunečné počasí, jasné nebe, a pod ním neuvěřitelně vytvarované skály.

Kappadokie_1
Göreme, v centru oblasti

Turistickým centrem Kappadokie je dvoutisícové Göreme, ležící ve středu erozí vymodelované krajiny. Většina z dalších zajímavostí je z Göreme dostupná pěšky, a to tak tvoří ideální základnu pro výlety do okolí. Na druhou stranu, Göreme je turismem již zcela přeměněné a prakticky celá vesnice e tvořena hotely, restauracemi, obchůdky se suvenýry a cestovkami, a přeplněna turisty. Oblíbeným cílem je třeba Open Air Museum, rozsáhlé skalní město, plné klášterů, kostelů a dalších staveb z období Byzantské říše (8. – 12. století), vytesaných do skal, s pozoruhodnými skalními malbami.

Kappadokie_2

Právě v Göreme také každé ráno startují desítky horkovzdušných balónů, vynášející do nebes tisíce turistů lačnících vidět východ slunce nad skalami. Za trochou klidu je třeba vydat se jinam…

Kappadokie_3
Divokou krajinou

Stačí se však (nejlépe co nejdříve ráno) vydat do okolních skal a údolí a i kousek od Göreme budete chodit (skoro) sami. Ještě před muzeem leží údolí Zemi, plné obřích kamenný „penisů“, které jsou ze skalních útvarů Kappadokie nejproslulejší. Dalším blízkými a hezkými údolím jsou Güllüdere (Údolí růží, spojující Göreme a Çavuşin), Kızıl  (Červené údolí, pod kopcem Aktepe) nebo Kılıçlar (Údolí mečů). Na začátku každého údolí jsou obvykle směrovky, údolí však značená nejsou a zdejší mapy jsou jen jakési schematické náčrtky, navíc si jejich místopis často navzájem odporuje. O to víc si člověk užije toulky údolím, překvapivé objevy i výhledy.

Kappadokie_4

Dominantou, viditelnou téměř odevšad, je Uçhisar, respektive hrad tyčící se na skále nad ním. Výlet do vesnice s krásným rozhledem je záležitostí na necelý den. Pěkný je okruh z Göreme malebným Holubím údolím (Güvercinlik) a zpátky z Uçhisaru, odkud je krásný výhled do okolí, pak jít Bílým údolím (nazývaným také někdy Údolí lásky). To je opravdu nádherné – bílé skály nejrůznějších tvarů, k tomu již začínajícím podzimem zežloutlá tráva a barevné listí na stromech, krásně dokreslující atmosféru. A jako bonus tady na podzim dozrávají hezky sladké hrozny.

Kappadokie_5
Fototipy

  • Hvězdička ze slunce, třeba při západu slunce, je hezkým oživením fotky. K jejímu vytvoření pomáhá fotit na široké ohnisko, nastavit vyšší clonu a slunce z poloviny schovat (třeba za skálu nebo větev).
  • Při úplňku bude noční krajina po minutové expozici nasvícená skoro jako ve dne, na nebi však půjde rozpoznat nejjasnější hvězdy. Naopak za bezměsíčných nocí vynikne Mléčná dráha, Kappadokie je relativně málo osídlená, a tak je zde noc opravdu tmavá.

Kappadokie_6
Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Turecka? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Turkey.


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Svět je vaše kancelář

Další článek

Co, kdy a jak, když vyrážím s báglem na měsíc do Vietnamu? - II. část

Související články

Články

Rodopy - horské túry, krasové útvary i pestrá etnická směs - I. část

Rila, Pirin, Rodopy. Možná si také ještě pamatujete z hodin zeměpisu výčet hlavních bulharských pohoří. Stejně seřadit by se nejspíše dala co do popularity a návštěvnosti, ale zatímco Rila a Pirin nabízejí především úžasné vysokohorské scenérie a dlouhé hřebenové túry, Rodopy vám naopak ukážou zázraky, které v krasové krajině vykouzlila Matka Příroda, a občas přispěl svou tvořivou činností i člověk. A nemusí vás to stát ani příliš energie. Pokud navíc zavítáte do východní části hor, zlehka vás ovane orientální atmosféra, díky etnickým Turkům, kteří tuto oblast obývají. Nejlepší dobou pro návštěvu hor jihovýchodní Evropy je pozdní léto, tak proč už nezačít plánovat svou letošní horskou dovolenou? Výhled na Plovdiv z archeologického parku Proč zrovna do Bulharska? Dá se říct, že Bulharsko se již trvale zabydlelo v nabídkách cestovních kanceláří i v hledáčku těch, co touží po exotické dovolené, která nezruinuje jejich rodinný rozpočet. Není divu, tato země má totiž pro nás Čechy hned několik…

Články

Běh mezi dvěma Bohy - Euroasijský maraton v Istanbulu stojí za to!

Čaj, čaj, čaaaaj! halekají Turci, snažící se prodat ve vedru alespoň pár šálků přeslazeného černého moku. Přehlížím páru, linoucí se z podlouhlých cínových konvic, a snažím se zaostřit na časomíru přes dav poskakujících barevných běžců. Do startu zbývá necelých pět minut. Vlastně jsem k tomu běhu přišla dost náhodou. V Praze jsem se seznámila s couchsurferem Mustafou, turkem a vášnivým amatérským spisovatelem. Vyšehradský hřbitov ho nadchl. Při prvním loku degustačního Kozla v Lokále v Dlouhé si ověřuje: „Takže ty ráda běháš..." A v půlhodině už mezi sousty svíčkové s…

Články

Fototip – barvami ověnčené výhledy na Leh

Indický Ladák je letním trekařským rájem. A každý turista při své cestě aspoň jednou zavítá do hlavního města oblasti, Lehu. Leh leží v oáze řeky Indus, ve výšce okolo tří tisíc metrů nad mořem. Není tedy divu, že chodit po městě je bez předchozí aklimatizace docela výkon. Pokud přiletíte do Lehu, právě kvůli aklimatizaci se doporučuje strávit tu den, dva, aby si plíce zvykly. Tady je pár tipů, kam se v Lehu vydat za pěknými…

Články

Fototrip za pustou krásou Negevské pouště

Izrael rovná se biblické památky, města, kde kráčela historie. Ale i v Izraeli se lze vydat na treky skoro liduprázdnou krajinou. Liduprázdnou, pustou a přesto krásnou. Vítejte v Negevské poušti na jihu země. Kaňony Ein Avdat Midreshet Ben Gurion je univerzitní městečko, které vzniklo nedaleko kibucu Sde Boker jako kampus. Pro cestovatele nabízí strategickou polohu na hraně kaňonu vádí Nachal Cin, možnost ubytování (prakticky s výhledem do údolí) a prochází jím několik značených cest. Přímo z města klesá…