Narůžovělé skály rozřezané hlubokými kaňony a zelené oázy pod pevnostmi ze sušených cihel. V některých se dosud bydlí, jiné se pomalu rozpadají a lákají na dobrodružné průzkumné výpravy.
Větší či menší pevnosti, v severní Africe nazývané kasby či ksary, jsou nedílnou součástí marocké krajiny. Ty nejznámější a asi i nejhezčí leží nedaleko Ouarzazate (Varzázatu). Ksar Aït Benhaddou poznají leckteří milovníci filmů, zahrála si nejen v Gladiátorovi, ale také Lawrence z Arábie, Ježíš Nazaretský i Kundun.
Ve filmových stopách
Pevnost Aït Benhaddou [https://www.janmiklin.cz/clanek-ait-benhaddou-a-tamdaght-nejkrasnejsi-marocke-pevnosti/] leží na kopci v údolí Ounilla, na cestě mezi Marrakéšem a Varzázatem. Ta je odedávna spojnicí Sahary a pobřeží Maroka, překonávající masiv Vysokého Atlasu v sedle Tizi n-Tichka. Pro její stavbu byl použit zdejší typický materiál – nepálené cihly z červeného jílu.
Na rozdíl od mnoha jiných pevností, které se pomalu rozpadají, se právě Aït Benhaddou dobře zachovala – a to díky filmařům. Pro natáčení jednotlivých filmů byly budovy i hradby opravovány či často také dostavovány.
Z oázy do oázy údolím Drâa
Podél nejdelší marocké řeky řeky vedla odjakživa důležitá obchodní cesta, kterou putovaly karavany přicházející z dalekého Timbuktu na západ k moři, a tak téměř v každé vesnici stojí alespoň jedna více či méně zachovalá pevnost, efektně shlížející do údolí.
Ty jsou vzpomínkou na časy plné nikdy nekončících bitev mezi jednotlivými kmeny a dynastiemi, bojujícími o nadvládu nad regionem vysokého strategického významu. Karavám s cukrem – ve středověku velmi žádaným a drahým zbožím – trvala cesta z Timbuktu do Zagory přes vyprahlou poušť 52 dnů.
Jedna z nejznámějších pevností leží u ksaru Tamnougalt, opevněné vesnice ze 16. století. Své kouzlo mají ale také ksary staré, opuštěné, bezejmenné a pomalu se rozpadající, lákající k dobrodružným výpravám do jejich útrob.
Todra a Dadès, údolí tisíce kaseb
Branou do soutěsky Todra je třicetitisícový Tinerhir, kde pohled na malebné oázy obklopující pomalu se rozpadající kasby a kasry stojí za to. Soutěska Todra je kaňon, oddělující Vysoký Atlas od pohoří Džebel Sahro. V nejužším místě je jen zhruba desítku metrů široká a sevřená zhruba sto metrů vysokými stěnami.
O kus dál navazuje údolí Dadès s relativně širokými úseky údolí vyplněnými oázami a vesnicemi. Přezdívá se mu Údolí tisíce kaseb a dokazují to stavby v Aït Youl či Aït Ouglif. Nedaleko města Skoura lze navštívit kasbu Amridil, zvěčněnou i na padesátidirhamové bankovce.
Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Maroka? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Morocco.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.