Triglav je povinným vrcholem pro každého Slovince. Množství chat okolo i zajímavých přístupových cest z něj dělá pěkný cíl i pro fotografy.
Bled a jeho jezero jsou bezesporu jedním z nejmalebnějších míst Slovinska, proto se tady cestou tam nebo zpět z hor rádi zastavíme. Pohledy na ostrov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie se totiž neomrzí. Poprvé jsem jej fotil z jižního břehu jezera, podruhé jsme vyšláply na vyhlídkové kopce Velika Osojnica a Ojstrica, nabízející pohled na jezero a ostrov s trochou nadhledu a perspektivy. Kouzlo má i procházka po břehu vodní plochy, při níž se objevují různé varianty průhledů na stavbu s 52 metrů vysokou věží.
Vzhůru do hor
Oblíbeným východiskem je chata Aljažev dom v závěru údolí Triglavske Bistrice. Při cestě podél řeky se nabízí minimálně jedna pěkná zastávka: vodopád Peričnik, který spadá ze skály majestátních 52 metrů vysoké. Z parkoviště před chatou už je třeba vyrazit pěšky. Výstup se sice dá stihnout za jeden dlouhý a namáhavý den tam i zpět, byla by to však škoda.
My si pro výstup vybrali cestu Pot čez Prag, která střídavě serpentinami, stupačkami a žebříky stoupá do sedla pod Begunjski vrhem, odkud pokračuje k chatě Triglavski dom Kredarica. Ta je ze všech chat obklopujících Triglav nejvýše položená (a proto nejpopulárnější). Disponuje obrovskou kapacitou a nenabízí příliš pohodlí, vynahrazuje to ale poloha přímo pod Triglavem a u vrcholu Kredarica, na který je to na ranní focení pár stovek metrů – ideální stav.
Na Triglav se lze samozřejmě dostat i jinudy – ze západu zajištěnou hřebenovkou Bambergova pot ze sedla Luknja, z jihu od chaty na Doliču nebo Planika. Další poměrně vysokou a blízkou chatou je Dom Valentina Staniča. Od Aljaževova domu do sedla pod Begunjski vrhem stoupá i Tominškova pot.
Nejvyšší bod Slovinska
Stoupání z Kredarici na Triglav začíná prudkým výstupem nově zajištěnou cestou, vedoucí nejprve na Mali Triglav (2739 m n. m.). Pak pokračuje místy docela ostrým hřebínkem a finálním výstupem na samotný vrchol (2864 m n. m.). Jištění není třeba, všude se dá krásně držet lana či kolíků, pro lidi trpící závratěmi to ale není.
Jedním ze symbolů Triglavu je plechový bivak ve tvaru rakety. Během naší návštěvy zrovna procházel rekonstrukcí, ale musí to být perfektní místo pro přečkání noci – pokud teda nepřijde bouřka. Výhledy z Triglavu jsou totiž přenádherné a kruhové, co taky od nejvyšší hory čekat… Za jasného počasí lze vidět mimo jiné i Grossglockner, nejvyšší horu sousedního Rakouska.
Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Slovinska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Slovinsko.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.