Co mě přimělo navštívit Malajsii? Tak hned po maturitě jsem začal hodně cestovat, ale bylo to jen po Evropě. Bylo to fajn, ale postupem času jsem chtěl někam dál. Vídal jsem fotky z Filipín, Indonésie či celé Jihovýchodní Asie, ale Filipíny mě okouzlil z fotek nejvíce. A to byl též původní plán.
Začal jsem šetřit, připravovat se a hlavně hledat parťáka, protože jsem na tohle byl prozatím sám. O pár měsíců později jsem sehnal i kamaráda a začali jsme hledat letenky, ale jelikož jsme letěli na 3 týdny, chtěli jsem mít ještě někde kratší mezi zastávku, třeba na pár dní. V té době jsme našli levné letenky do Shanghaje, letenky jsme samozřejmě hned koupili. Když už vše vypadalo, že jde vše podle plánu a my se mohli pomalu připravovat, tak mi kamarád oznámil, že z osobních důvodů nepoletí. Měl jsem tři možnosti, neletět a přijít cca o 10 000 Kč za letenku (jelikož jsme neměli storno pojištění), sehnat jiného parťáka a nebo letět sám. O peníze jsem přijít nechtěl a nikoho jsem nesehnal a tak jsem se rozhodl pro možnost letěl sám i když byla dost riskantní (Nikdy jsem nebyl tak daleko a nikdy jsem necestoval sám. Bylo toho hodně poprvé, hodně toho co jsem měl zažít a nikdy jsem nezažil.)
A tak jsem vše přehodnotil a hledal jsem jiný stát s ohledem na to, že cestuji sám! Zároveň jsem měl letenky do Shanghaje, takže novou destinaci a levné letenky jsem musel hledat právě odsud. A našel jsem levné letenky s přestupem v Kuala Lumpur do Kota Kinabalu, což je Malajská část Borena. A jelikož miluji přírodu, tak mě trochu mrzelo, že mě to nenapadlo dříve. Borneo je hodně známé deštnými pralesy a orangutany, což byl prvořadý cíl. Zároveň jsem chtěl na pár dní navštívit a bydlet na opuštěném ostrově daleko od pevniny.
Dva měsíce před odletem jsem začal s přípravami. Utíkalo to jako voda a odlet se blížil. Začínal jsem se bát a být nervozní, já cestoval jen po Evropě, nikdy jsem nepřestupoval, navíc jsem letěl do Číny bez víz (Bezvízový tranzitní pobyt), bylo toho hodně poprvé a byl jsem dost nervozní, že by se mohlo něco pokazit. Takže ve zkratce jsem měl letět na Filipíny s kamarádem, ale nakonec jsem letěl sám na pár dní do Číny a pak na dva týdny do Malajsie.
Jelikož jsem se pečlivě připravoval a tam mě naštěstí nic zlého nepotkalo, tak jsem si to moc užil. Celý výlet bych rozdělil do třech bloků z hlediska dojmů či poznávaní. První by byla Čína, druhý Borneo a třetí Ostrov Mantanani.
Čína mě nikdy nelákala a nemyslel jsem si, že ji vůbec někdy navštívím, ale po té návštěvě bych tam jel klidně zas a znovu. Ne z důvodu, že je to Čína, ale z důvodu, že ta kultura, lidé, politika i každodenní dění, je tak odlišné, že to jindy neuvidíte a v tom je to zajímavé. Je to prostě jiný svět, ale je to dáno hlavně jejich politikou.
Borneo jsem chtěl vždycky navštívit, jelikož jsem milovník přírody. Fauna a flora, kterou znáte ze ZOO a i kterou neznáte a jen jste ji viděli na fotkách či o ni slyšeli a nachází se tam je velmi zajímavá a někdy až nepopsatelná. Zajímali mě hlavně deštné pralesy a orangutani ve volné přírodě, a proto jsem navštívil Sepilok, kde se nachází záchranářské centrum pro orangutany a také středisko pro objevování deštného pralesa. V záchranářském centru máte možnost vidět orangutany, ve volné přírodě. Pralesem vedou dřevěné lávky po kterých se procházíte a zároveň sledujete jejich život, ve volné přírodě. Někdy se pohybují i v bezprostřední blízkosti. Ve středisku pro objevování deštného pralesa, je to udělané formou cestiček, které vedou pralesem a rozkládají se na poměrně velkém území deštného pralesa. Sepilok mě velmi okouzlil a rád bych se tam někdy vrátil.
V malajské části Bornea jsem absolvoval i krátké přelety. Měl jsem tam i několik jednodenních výletů, jeden z nich byl na řeku Kinabatangan, které se přezdívá Amazonka východu. V řece žijí krokodýli, na souši opice, varani, sloni, divoké prasata, ale třeba i kočkovité šelmy.
Ostrov Mantanani jsem si vybral ze tří důvodů, chtěl jsem na nějaký opuštěný ostrov, druhý důvod byl, že v blízkém okolí, kde jsem měl hotel se jich moc tak opuštěných nenacházelo a třetí že jsem chtěl vidět i podmořský život. Už cesta tam byla zajímavá, nejdříve dvě hodiny autem do přístavu a pak malou lodí, hodinu a půl až na ostrov.
Jako ubytovaní jsem měl chatku či chýši hned na pláži, elektřina fungovala jen určité hodiny, auto jste tam nenašli a všude po ostrově běhali krávy. To jsem přesně hledal, vypnout a odložit moderní technologie jako je například telefon. Podmořský svět jaký byl tam, jsem znal jen z aquaria. Několikrát jsem si udělal i šnorchlovací výlet lodí, kde byli k vidění koráli, exotické ryby a karety. Jedno z mých přání taky bylo vyzkoušet si potápění i tam se mi poštěstilo a měl jsem možnost si tuhle činnost vyzkoušet. I na ostrově bylo velmi zajímavé pozorovat životy místních. Nepracovali pro někoho a za peníze, ale pracovali pouze pro sebe aby přežili a dělali vše pro to, aby dokázali přežít. Tudíž vyráběli lodě, stavěli si domky, lovili ryby, prostě vše aby přežili. Někteří vůbec moderní technologie neznali a bylo fajn je pozorovat, protože i tak si ten život dokáží užít.
Závěrem bych chtěl říci, že zážitků či nezapomenutelných momentů jsem zažil hodně a takže je těžké vybrat jeden...
Autor článku a fotografií — Tomáš Dvořák (22 let) "Studoval jsem obor letecký mechanik a pracuji na letišti v Praze. Rád cestuji a vše se snažím zaznamenávat prostřednictvím fotografie či videí. Během střední školy jsem se začal věnovat a zajímat o digitální fotografii. Teď to mám jako jeden z mých koníčků, kterému obětuji vše. Nejraději fotím kreativní portréty, moderní architekturu, cestovatelskou fotografii, krajinu a letectví. Zároveň se snažím, aby byli mé fotky co nejexkluzivnější a nejzajímavější. Používám zrcadlovku, dron i outdoorovou kameru. Z hlediska cestovaní jsem navštívil místa a země hlavně v Evropě a pak v Asii."
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Malajsie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Malajsie a Singapur poznáváme.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.