Penang, zabírající stejnojmenný ostrov a přilehlý kousek pevniny, je jediným malajským státem, ve kterém tvoří většinu Číňané. Pro množství historických památek bývá nazýván „Perlou orientu“. Slovo, které jej dokonale charakterizuje, je pestrost – pár ulic od sebe leží čtvrť čínská, indická, koloniální, každá s jinou architekturou, vůní, jídly, lidmi.
Malá Čína
Nejzajímavější a nejsilněji působící je čínská čtvrť, tvořící jádro památkové rezervace UNESCO, mimo hlavní ulice plná pitoreskních uliček, malých domečků a chrámů. Nejtypičtějšími stavbami jsou tzv. klanové domy – Kongsi, dříve klanové, dnes spíše jakési komunitní centra, sloužící jako centra jednotlivých klanů – lidí se stejným příjmením. Na Penangu jich jsou desítky, ne-li stovky, od malých domků v zapadlých uličkách až po přezdobené výstavní dvory. Mnohé z nich jsou přístupné i pro návštěvníky, kteří tak mohou nahlédnout do ceremoniálních prostor i jakéhosi skanzenu s tradičním nábytkem, výzdobou a zařízením, jak se žilo kdysi.
Koloniální památky
Ostrov byl osídlen od počátku 18. století, rozmach ale nastal až v po roce 1791, kdy jej získala britská Východoindická společnost, přejmenovala na Ostrov prince z Walesu a stalo se z něj důležité obchodní centrum. Centrem koloniální čtvrti hlavního města ostrova, Georgetownu, je padang, velká travnatá plocha, dloužící dříve jako sportovní hřiště, kolem které stojí důležité správní budovy – mj. dvě zdobné budovy městské radnice – City Hall a Town Hall.
Na kopec za výhledy
O něco dále z centra, na úpatí kopců, stojí chrám Kek Lok Si, postavený v roce 1890 a dosud největší buddhistický chrám v Malajsii. V jeho centru stojí Ban Po Thar, pagoda deseti tisíců Buddhů, a obří bronzová socha bohyně milosrdenství.
Nejvyšším bodem ostrova je s 821 m n. m. Penang Hill. Z vrcholu, na který vede lanovka, je krásný výhled na město i pevninu, a také je zde oproti městu příjemné, o několik stupňů chladnější klima. Lanovka je pohodlnou cestou na kopec, ale dá se jít i pěšky spletí cest, vedoucích bujným tropickým porostem.
Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Malajsie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Malajsie, Singapur a Brunej.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Booking.com