Mexický stát Oaxaca leží trochu stranou nejmasovějšímu mexického turismu, ale to neznamená, že by tu nebylo co k vidění. Poznávat zde můžeme čokoládu, indiánské památky, nebo se jen koupat ve vlnách Tichého oceánu.
Všechny barvy Oaxacy
Dvěstěpadesátitisícová Oaxaca, hlavní město státu, je jedním z nejhezčích mexických měst. Prvními obyvateli tohoto místa byly Aztékové, z jejichž pojmenování Huaxyácac byl dnešní název odvozen. Španělé sem přišli roku 1529, kdy okolo Zócala (dodnes hlavního náměstí města) postavili město, které se rychle stalo jedním z nejdůležitějších v jižním Mexiku.
Historické centrum města je vystavěno v blocích, rozdělených pravoúhlou sítí ulic. Domy v klasickém koloniálním stylu s malými balkóny hýří pestrými barvami, ještě zdůrazněnými věčně modrou oblohou a pražícím sluncem. A Oaxaca je nejen městem barev, ale také vůní, z nichž vyniká vůně čokolády. Celou jednu ulici v centru města tvoří jeden obchod s čokoládou vedle druhého a vůně čerstvě mleté čokolády láká kolemjdoucí z daleka.
Velkolepé pyramidy
Monte Albán se tyčí čtyři sta výškových metrů nad okolní údolí nedaleko města Oaxaca. V osmém století před naším letopočtem zde začali první stavby budovat Olmékové, o pět století později obsadili místo Zapotékové, kteří zde vybudovali rozsáhlé hlavní město své říše. První pohled na zarovnaný vrchol kopce, jehož centrum tvoří plošina hlavního náměstí Gran Plaza o rozměrech zhruba 300 x 200 m lemovaná chrámy a pyramidami, vyrazí návštěvníkům dech.
Stavby na vrcholu Monte Albán sloužily převážně jako chrámy, astronomické observatoře a obydlí pro nejvyšší vrstvy obyvatel, zatímco domy běžných lidí (v době největšího rozkvětu, zhruba v letech 300-700 n. l., jich zde žily necelé tři desítky tisíc) ležely o něco níže.
Hory a termály
Oaxaca je vhodnou základnou na výlety do okolí, třeba za termály. Název Hierve el Agua znamená „vřící voda“, avšak ve skutečnosti je voda vytékající z několika přírodních pramenů ve výšce 1800 m n. m. docela studená (teplota se pohybuje mezi 22-27 °C). Název vznikl podle pramenů, ze kterých voda pod tlakem vybublává. Místní lokalitu nazývají „cascadas petrificadas“, zkamenělé vodopády. Skalní útvar vytvořila voda z pramenů, bohatá na uhličitan vápenatý, který se zde ukládal a vytvořil útvary podobné jeskynním krápníkům, ale ležících na skalních výchozech.
Pravým centrem biodiverzity státu Oachaca je pohoří Sierra Norte, kde žije 400 druhů ptáků, 350 druhů motýlů nebo roste skoro 4000 druhů rostlin. Zdejšími nejtypičtějšími rostlinami jsou bezpochyby kaktusy a agáve. Jedním z oblíbených výletních cílů v horách je třeba Piedra Larga, skalní útvar
nedaleko vesničky Llano Grande, s hezkými výhledy do okolí.
Ráj surfařů
Pacifické pobřeží nabízí spoustu útočišť: malebné dvoutisícové rybářské městečko Puerto Ángel, vesničky Zipolite a Mazunte, oblíbené baťůžkářské lokality, kde místní nabízejí šnorchlovací výlety na opuštěné pláže, při kterých se běžně dají zahlédnout mořské želvy. Největším přímořským městem regionu je třicetitisícové Puerto Escondido se světoznámou surfařskou pláží Zitacela, na kterou se valí jedna několikametrová vlna za druhou.
Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Mexika? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Mexico.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.