Fototrip do Angkoru, města bohů

© Jan Miklín

Pozůstatky královského města Angkor každoročně navštíví miliony návštěvníků, které sem lákají dech beroucí fotografie majestátních rozvalin. Dá se vůbec užít si Angkor bez davů a pořídit zde podobně hezké fotky, jaké zdobí pohlednice?

Město bohů

Angkoru, hlavním městě Khmerské říše, žilo v době největšího rozkvětu – v 11. a 12. století – okolo milionu lidí. Po úpadku ve století 13. a 14. bylo z větší části město opuštěno a postupně jej téměř pohltila džungle, až jej v 19. století pro svět znovuobjevil Henri Mouhot. Během 20. století pak – s většími a menšími úspěchy a přestávkami – probíhá archeologický výzkum a rekonstrukce chrámů. Hustá džungle ale určitě stále skrývá mnohá tajemství – už jenom proto, že celý (doposud známý) areál zabírá zhruba 400 km2.

Angkor_1

Většina návštěvníků však míří do centrální oblasti okolo Angkor Watu, vzdálenější lokality jsou prakticky bez lidí i v sezóně. Vstupné se prodává na jeden, tři nebo sedm dní – vzhledem k rozlehlosti areálu je jeden den beznadějně málo, tři stačí na hlavní zajímavosti a týden se vyplatí, pokud chcete poznat chrámy důkladněji nebo se třeba na místa kvůli fotkám vracet. Východiskem do Angkoru je nedaleký Siem Reap, město zcela žijící z turistického ruchu. Z něj každé ráno vyráží k chrámům kolona autobusů, aut nebo tuktuků, půjčit si můžete i kolo. Fotograf, který bude chtít být v areálu na východ či západ slunce nejspíše využije tuktuků, které jsou poměrně levné. My jeden den chodili pěšky, což se dá, ale ve zdejším vedru to je zejména přes den dost úmorné.

Angkor_2

Vstříc chrámům

Základním pravidlem, jak se alespoň trochu vyhnout davům dalších turistů, je jezdit na východ či západ slunce přesně tam, kam se v průvodcích doporučuje být v opačnou část dne. Povýchodové a předzápasové světlo je pěkné všude a máte aspoň šanci, že o místo na stativ nebudete muset bojovat a v záběru nebudete neustále mít desítky Číňanů či Japonců fotících selfíčka v pěti různých pózách, skupinových variantách a na tři různé přístroje… Na některá místa už je vstup limitován, a pokud chcete být na kopci Phnom Bakheng na západ slunce, znamená to přijít sem v poledne a čekat do večera. Kam a kdy se tedy podívat?

Ústřední a nejznámější stavbou celého areálu je Angkor Wat, chrám inspirovaný posvátnou hinduistickou horou Méru. Dnes ohromuje stejně jako před staletími, kdy byl postaven. Pozorovat východ slunce za věžemi, zrcadlícími se v bazénech, je hodně pěkné – ví to ale další snad tisíce lidí, takže si to moc neužijete. Na jiných místech okolo Angkor Watu jich ale bude výrazně méně, a pěkné to tu je i při západu slunce, kdy jsou davy výrazně menší.

Angkor_3

Angkor Thom – „Velké město“ – bylo postaveno na přelomu 11. a 12. století jako odpověď na vyplnění předcházejícího hlavního města Khmerské říše Čamy. Podle odhadů tady (a v blízkém okolí) žilo v době největší slávy okolo milionu lidí – v době, kdy evropská „velkoměsta“ měla desítky tisíc obyvatel… Většina lidí míří do Angkor Thomu dopoledne, tehdy je prakticky nemožné vyfotit například jižní bránu a okolní slavné sochy hlídající vstup do města bez autobusů, motorek, kol a turistů. Pokud se sem ale vydáte odpoledne, bude tu mnohem klidněji.

Angkor_4

Angkor byl plný vodních nádrží, zadržujících v tropickém klimatu tolik potřebnou vodu. Jedním z nich je i nádrž Sra Srang, u níž stojí chrám Banteay Kdei. Sra Srang, v předkladu Očistná lázeň, je jednou z prvních nádrží, které v Angkoru vznikly. Plocha s rozměry 800×400 metrů kdysi skrývala ostrůvek s chrámem, dnes po něm zůstaly jen základy. Místo má své kouzlo jak na východ (kdy slunce vychází tak, že přímo nasvěcuje sochy lvů), tak západ, kdy svítí zezadu. Ráno je asi lepší, na druhou stranu tu bývá o něco více lidí. Banteay Kdei je dávný buddhistický klášter postavený ve 12. století a obklopený mohutnou zdí. V podvečer zde slunce svítí skrze okolní džungli, rudé paprsky nasvěcují mohutné stromy, z džungle se ozývají hlasy zvířat jako o život, a po rozvalinách chrámu chodí jen minimum turistů.

Angkor_5

Ruiny chrámu Ta Phorm patří k těm nejmystičtějším z celého Angkoru. Rozvaliny stavby totiž postupně pohlcuje džungle, mohutné kořeny obřích stromů objímají kamenné bloky. Nejlepší doba pro návštěvu je časně ráno. Chrám otevírá v 8 hodin, přímo na východ slunce se sem tedy člověk nedostane, ale čím dříve sem přijdete, tím lépe – zatímco po otevření nás k chrámu šly možná dvě desítky, po dvouhodinovém bloumání rozvalinami už jsme míjeli stovky (především asijských) návštěvníků.

Angkor_6
Fototipy

-        Základem je širokoúhlý objektiv, s výjimkou focení detailů delší ohnisko potřebovat nebudete.

-        Důležitý je stativ, s výjimkou pár prostor není jeho používání omezeno a vzhledem k podmínkám, kdy chrámy – částečně skryté džunglí – jsou často ve stínu, zatímco jinde svítí slunce, je prakticky nutností focení více expozic a jejich následné skládání (technika HDR).

-        Polarizační filtr se hodí pro odstranění odlesků z listí nebo vodních ploch a tím získání sytějších barev.

Angkor_7

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Kambodže? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Kambodža.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Krajina rumunských Čechů - Banát

Další článek

Alentejo - hodování v portugalském kraji tradic

Související články

Články

Putování po severním Vietnamu

Severní Vietnam může být jednou z nejzajímavějších destinací Jihovýchodní Asie, kterou kdy navštívíte. Ať to jsou už levné letenky do země, vynikající čerstvé a levné jídlo, zajímavý venkov, překrásná příroda, divoké projížďky na skútru, případně milí obyvatelé, Vietnamci, ke kterým máme tak blízko, a přitom nám jsou stále trochu vzdálení. Důvodů, proč se vydat na putování po severním Vietnamu je zkrátka hodně. Trocha chaosu v hlavním městě Příjezd do hlavního města Hanoj může být ze začátku mírně šokující. Doprava je totiž poněkud hustší, neboť snad každý Vietnamec vlastní skútr či menší motorku, a občas se stává, že kromě silnice jezdí i po chodníku. Ale je to chaos, který si každý cestovatel brzy zamiluje…

Články

Jak chutná ratan? Treking v Laosu ‒ 1. část

Nádherná písečná pláž, stín palmy, průzračně čisté moře, kokos s brčkem v ruce. Typická představa jihovýchodní Asie. Mohou za to nejnavštěvovanější thajské ostrovy nebo indonéské Bali. Ale jaká je typická představa o Laosu? Když jsem plánoval naši cestu po Vietnamu, Kambodže, Laosu a severním Thajsku, byl právě Laos tím největším otazníkem. V této zemi jsme měli nejméně plánů, itinerář velmi přibližný. A to bylo to nejlepší, co jsme mohli udělat! Protože právě tam jsme zažili skvělá dobrodružství, která se ani naplánovat…

Články

Cestování po ostrovech u pobřeží Kambodže

Malebné ostrovy rozkládající se v tyrkysových vodách Thajského zálivu jsou jedněmi z nejméně dotčených míst Kambodže. Na žádném z nich nejsou zpevněné silnice, bankomaty ani nepřetržitá dodávka elektřiny, avšak co ostrovům chybí na vybavení, to mnohem víc než dostatečně vynahrazují svou přírodní krásou. Zástavba však neúprosně čeká a budete muset přijet co nejdříve, abyste poznali zdejší poklidnou atmosféru dřív, než bude zdevastována záplavou plánovaných luxusních resortů. Ostrov Koh Rong, ležící dvě a půl hodiny plavby od pevniny, je skutečně nádherný, s dokonalými plážemi s bílým pískem a mírnými, akvamarínovými vlnkami. Na tomto ostrově o rozloze 78 km2 se rozkládá 43 kilometrů pláží a je plný možností na potápění, šnorchlování a túry v džungli. Koh Rong je nejzastavěnějším…

Články

Fototrip za pustou krásou Negevské pouště

Izrael rovná se biblické památky, města, kde kráčela historie. Ale i v Izraeli se lze vydat na treky skoro liduprázdnou krajinou. Liduprázdnou, pustou a přesto krásnou. Vítejte v Negevské poušti na jihu země. Kaňony Ein Avdat Midreshet Ben Gurion je univerzitní městečko, které vzniklo nedaleko kibucu Sde Boker jako kampus. Pro cestovatele nabízí strategickou polohu na hraně kaňonu vádí Nachal Cin, možnost ubytování (prakticky s výhledem do údolí) a prochází jím několik značených cest. Přímo z města klesá…