Fototip do rudých dun mezi torza akácií

Jan Miklín

Písečné přesypy Namibijské pouště a před nimi stojící siluety prastarých stromů. Tento obrázek uvidí každý návštěvník Namibie ještě před tím, než se do země vydá. Ale na vlastní oči je ještě hezčí…

Deadvlei je jednou z dnes už vyschlých jezerních pánví, obklopených dunami nedaleko městečka Sesriem, brány do této části národního parku Namib-Naukluft. Dno pánve pokrývá bílá jílová vrstva, rozpraskaná do pravidelné mozaiky šestiúhelníkových polygonů. Jako památka na kdysi jiné, vlhčí klima, z ní trčí uschlé kmeny dávno mrtvých akácií. Jejich stáří se odhaduje na 600 let.

Fotografův ráj

Podívaná pěkná na pohled, ale co teprve pro fotografa. Kombinace barev, struktur, tvarů nabízející snad nekonečno kompozičních variant. S fotoaparátem by se tady dalo pobíhat několik východů a západů slunce. Oba časy mají něco do sebe: ranní světlo je tady asi hezčí, ale na ráno sem míří nejvíc lidí. Pozdě odpoledne tady skoro nikdo není, jen je třeba hlídat hodinky a stihnout cestu zpět do kempu zavčas… Jako i v dalších namibijských národních parcích, i zde je vstup omezen na období mezi svítáním a soumrakem. Lidé ubytovaní v kempu provozovaném NWR ale mohou vyrazit hodinu před východem a vrátit se hodinu po západu slunce, což umožňuje být v poušti přímo na východ či západ.

Odpočinout si od ostatních lze také v Hiddenvlei, další z pánví, ležící pár kilometrů od parkoviště. Sem už tolik lidí nechodí ani přes den a díky tomu je zdejší krusta mnohem zachovalejší. A určitě se vyplatí trocha námahy při výstupu na vrchol některé z dun – výhledy z hřebene stojí za to.

Na obřím pískovišti

Ideální podmínky pro focení tady nastanou, pokud silněji zafoukalo. Písečné čeřiny a přesypy jsou pak dokonale čisté, bez jinak všudypřítomných lidských stop. A pozorovat písek hnaný vichřicí třeba z vrcholku duny je silný zážitek – písečné bouře se tady objevují nejčastěji v zimě, tedy od června do září.
Jednou z nejoblibenějších dun je Duna 45, jejíž název prozaicky odkazuje na kilometráž od začátku silnice. Protože je ke kempům blíže než parkoviště u vlei, vcelku v pohodě je stihnutelné vydrápat se na vrcholek ještě před tím, než se přes obzor přehozupnou první sluneční paprsky.

Noci v poušti jsou chladné, a tak chlad písku do bosých nohou nepříjemně bodá. Zbytek těla se prudkým výstup v nestabilním písku zahřeje docela rychle, ale nohy nám rozmrznou až po docela dlouhé době. Na vrcholovém hřebínku pak již jen chvíli čekáme na sluneční kotouč. Těsně po východu nízké světlo nádherně modeluje terén, z nějž se tyčí rudé duny. Za tohle mrazivý výstup stál!

Autor článku a fotografií - Jan Miklín je geograf, fotografující cestovatel – cestující fotograf. Na cestách se věnuje především krajinářské fotografii, fotky a články z cest publikuje v mnoha tištěných a elektronických médiích i na svém webu. Sledovat fotografie a jejich příběhy můžete také na Facebooku.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Namibie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Namibie & Botswana.


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

Booking.com
Napsal: Honza Miklín

Předchozí článek

Tradiční život na Lomboku není pro digitální nomády příznivý

Další článek

Proč je teď ten pravý čas na návštěvu Uzbekistánu

Související články

Články

Fototip – k jezeru morčat na rovníku

Vulkanické jezero Cuicocha, jehož název v překladu znamená „jezero morčat“, je oblíbeným turistickým cílem v blízkosti neméně oblíbeného ekvádorského města Otavalo. Otavalo je známé především svými tradičními indiánskými velkolepými trhy, ale také krásnou okolní krajinou s pestrou nabídkou možných výletů. Laguna Cuicocha leží na úpatí vulkánu Cotacachi (4 944 m n. m.), v nadmořské výšce okolo 3 200 m n. m. – mlžné zóně řídkých lesů, množství kvetoucích rostlin a…

Články

Safari překvapení v Zambii – Bangweulu a Liuwa

Pozoruhodné antilopy, které nežijí nikde jinde na světě, nejbizarnější pták světa, druhá největší africká migrace pakoní a legenda o lví celebritě. To všechno zasazené doprostřed okouzlující kulisy nekonečné, zlaté savany a labyrintu vodních cest lemovaných barevnými květy leknínů. Tato vzácně bohatá divočina je dnes chráněna odlehlými, nepředvídatelnými a převážně nepříliš navštěvovanými zambijskými rezervacemi Bangweulu Wetlands a Liuwa Plain National Park. Více než 45 000 pakoní se toulá po rozsáhlých pláních Liuwy. Od roku 2003, kdy organizace na ochranu přírody Africa Parks…

Články

Jezerní safari v Keni I. část - Naivasha a Nakuru

Keňa je většinou prezentovaná jako ráj pakoňů. Není divu, jejich velká migrace je turistickým lákadlem číslo jedna. V zemi se však nachází se také spousta jezer, kolem nichž jsou zřízeny rezervace a parky a kde si přijdou na své nejen ornitologové. Určitě stojí za to se k nim vypravit. Jezero Naivasha Kolem jezera Naivasha se rozprostírá národní park Lake Naivasha. Ve svahilštině znamená jeho jméno „divoká (bouřlivá) voda“. Takové však zřejmě bývalo hodně dávno. My jsme zde absolvovali plavbu po klidné hladině. Jezero samotné má rozlohu 139 km2, i když údaje se značně rozcházejí.…

Články

Fototrip za pustou krásou Negevské pouště

Izrael rovná se biblické památky, města, kde kráčela historie. Ale i v Izraeli se lze vydat na treky skoro liduprázdnou krajinou. Liduprázdnou, pustou a přesto krásnou. Vítejte v Negevské poušti na jihu země. Kaňony Ein Avdat Midreshet Ben Gurion je univerzitní městečko, které vzniklo nedaleko kibucu Sde Boker jako kampus. Pro cestovatele nabízí strategickou polohu na hraně kaňonu vádí Nachal Cin, možnost ubytování (prakticky s výhledem do údolí) a prochází jím několik značených cest. Přímo z města klesá…