Ekvádor - země několika tváří

© K. Veitová - Cest Fest

Ekvádor. Země relativně malá na to, kolik různorodostí se v ní skrývá. Přestože se jedná o jednu z nejmenších zemí Jižní Ameriky, čekají na vás studené vysoké hory, deštné pralesy Amazonie i horké písečné pláže Pacifiku. Jak si tedy dovolenou v této zemi naplánovat?

Doprava

Letecky se z Evropy dostanete do hlavního města Quito, které bylo i pro nás výchozím bodem pro cestování. Nachází se zde několik autobusových nádraží odkud jezdí linky do celého Ekvádoru i jiných zemí. Těšte se na komfortní autobusy s klimatizací, které jezdí relativně na čas za cenu cca 1USD/hod. Nádraží se nachází vždy na kraji města, a tudíž se tam musíte nějak dopravit. Využít lze MHD, které je sice levnější (cca 1-2USD), za to ovšem pomalejší. Rychlejší varianta se nabízí TAXI. A jak poznáte oficiálního taxikáře? Auto je žluté barvy a na boku má v zeleném rámečku několikamístný kód. Každý řidič by při vašem nástupu měl zapnout tachometr. TIP: předem se zeptejte na ubytování, za jakou cenu je možné se na nádraží dopravit. Potom budete vědět váš strop a cenu se vám určitě podaí usmlouvat nižší.

Ekvádor_1

MHD se vyplatí používat, pokud se budete dopravovat v rámci města. 1 cesta stojí pod 50 centů. Dávejte si ovšem pozor na kapsáře! Mobil mějte stále při ruce a noste si u sebe menší obnos peněz a pouze kopie dokladů! Tím, že jsou zde autobusy narvané k prasknutí, nebudete mít prostor se na své věci dívat, proto doporučuji dát si je pod šálu, pod bundu, zkrátka mít je stále u sebe. Zloději jsou zde tuze šikovní.

Ekvádor_2

Stravování

Tím, že je Ekvádor tak různorodá země, můžete zde ochutnat několik skvělých pokrmů. Zajděte na trh, kde si koupíte všechno možné ovoce i zeleninu. Za 20 banánů jsem zaplatila 1-2 USD a 1ks avokáda 30 centů. Vyzkoušejte quinou, maracuya, granadilla a další ovoce, které u nás znáte jen z reklam na multivitaminové džusy ;). 

V poledne se podává klasické "meníčko", jako u nás. Najíte se tak masa se zeleninou a smaženými banány nebo rýží. Vše za 3USD. Pouliční specialitou je také houska s čerstvým sýrem a fíkovou marmeládou.

Ekvádor_3

U Pacifiku ochutnejte plody moře. Ekvádor patří největší vývozce krevet na světě! Specialitou je studená polévka "ceviche"! Zajímavou kombinaci zde tvoří rajčata a citróny.

V Amazonii a vnitrozemí si pochutnáte na sladkovodních rybách, které Ekvádorci servírují s osmaženými banány a zeleninou či rovnou v banánovém listu.

Objevili jsme zde kolumbijskou kavárnu Juan Valdez, kde vaří výbornou kávu a dělají ty nejlepší dezerty! Po téhle kávě nám není zle, jako po obyčejných rozpustných, které už jsme taky vyzkoušeli. Dále jsme ochutnali morče neboli "cuy"! Vůní připomíná rybu a chuťově trochu králíka. 

Ekvádor_4

Ubytování

Ubytování se v Ekvádoru dobře shání předem přes Booking.com. Nocleh seženete od 7USD/noc. Záleží, ve které lokalitě se nacházíte. Hodně jsou zde populární hostely, kde si zpravidla můžete vybrat ubytování ve společném pokoji s ostatními, či svůj vlastní pokoj.

Ekvádor_5

Co navštívit

Moře, hory, památky, prales, muzea,...? Vezmeme to postupně.

Když už budete v Quitu, projděte si historické centrum s katedrálou, kostelem a vyjděte na kopec Panecillo. Můžete se vydat lanovkou pod sopku Pichincha, kam dojdete od horní stanice i pěšky. Ovšem, pokud nejste ještě na nadmořskou výšku dostatečně aklimatizovaní, může vám to dělat mírné potíže. Quito totiž samo o sobě se nachází ve výšce 2800 m.n.m. a Pichincha asi 4700 m.n.m.! 

Ekvádor_6

Další den si zajeďte MHD do Mitad del Mundo, kde se nachází rovníková čára s muzeem a krásným komplexem. Nejnavštěvovanější místo v Ekvádoru. Stejným směrem můžete rovněž dojet do městečka Otavalo a užít si ty pravé indiánské trhy, kde nakoupíte úplně všechno! Krásně to tu hraje vemi barvami! Ideální místo pro nákup suvevnýrů.

Ze severního nádraží Quita dojedete až k Pacifiku. Doporučujeme Atacames, kam jezdí hlavně místní. V open-air klubech hrají neustále latinsko-americké rytmy a celé pobřeží lemuje otevřená restaurace. Zde vám uvaří z místních potravin a právě tohle je to místo, kde si dáte ty nejlepší ceviche či rizoto s mořskými plody a vše zapijete piňa coladou!

Ekvádor_7

Vnitrozemí Ekvádoru zve k prozkoumámí termálních pramenů a outdoorových sportů městečko Baňos. Pujčte si horská kola, zajděte si na ferrati a canopy a večer vykoupejte v lázních pod otevřeným nebem!

Dále na jih od Baňos se dostaneme do města Latacunga, odkud vede cesta k nejkrásnější laguně - zatopenému kráteru sopky Quilotoa. Projeďme se po ní v kajaku a nazpět nasedněme na koňský hřbet, který nás vyveze až nahoru! V hospůdce (rozumějme domě místních) ochutnejme alkoholický nápoj "Canelazzo"!

Ekvádor_8

Pokračujeme dál na jih a dostaneme se do městečka Riobamba, odkud se vydáme na nejvyšší horu Ekvádoru - Chimborazzo. Autobusem projedeme vstupní bránou, kde se zapíšeme a odsud můžeme vyjet až nahoru k turistické chatě. Pokud se chcete "jen" projít, vyšlápnete si odsud několik set metrů nahoru až do výšky 5100 m.n.m. Dále už to jde pouze s průvodcem, kterého si musíte předem domluvit.

Jih Ekvádoru zdobí městečko Quenca, které je údajně jedním z nejhezčích v Jižní Americe. Odsud je možnost vydat se do národního parku Los Nevados. Je ideální na treky, kde uvidíte spousty jezer, quinoový prales a skály. Ovšem sežeňte si jeho mapu předem! Nelze tam koupit! Pokud se chození nabažíte, vydejte se z Quency na ekvádorské ruiny Ingapirca. Je to pro ně nejvzácnější místo, co se historie týče. 

Ekvádor_9

Perla Ekvádoru je rozhodně Amazonie. Do úplmého jádra pralesa je možné dostat se pouze přes cestovní agenturu, která nabízí několikadenní zájezdy s programem a all-inclusive stravováním. Zde se dá dostat pouze lodí po řece. Nejkrásnější na tom je, že poznáte obrovský kus přírody a místních obyvatel včetně šamana. Čeká vás noční pozorování hmyzu, léčivých rostlin Amazonie, pozorování anakond, kajmanů a růžových delfínů. Na stromech spatříte opice, koaly a exotické ptáky. Vyzkoušíte si také a ochutnáte místní speciality domorodců a naživo se setkáte s šamanem. 

Ekvádor_10

A tip na závěr? Body si v Amazonii obracejte "vzhůru nohama". Ne každý má totiž rád ranní překvapení v podobě skrčené tarantule ve špičce bot.

Ekvádor_11
Autorka článku a fotografií - Kristýna Veitová - cestovatelska a pořadatelka cestovatelského festivalu CEST FEST.


Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Ekvádoru? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Ecuador & The Galapagos Islands. 


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal:

Předchozí článek

Seychely - ostrovy plné pokladů

Další článek

Vanuatu - hlavní ostrov Efate - 1. část

Související články

Články

Největší zajímavosti Peru jako na dlani

Když se řekne Perú, většině z nás naskočí jen Machu Picchu a Inkové. Tato země toho ale nabízí mnohem, mnohem více. Strávili jsme tu bez pár dnů skoro 3 měsíce a ani to nestačilo k trochu detailnějšímu prozkoumání. O Machu Picchu zde tedy řeč nebude, ale dozvíte se o dalších zajímavostech, která tato země může nabídnout. Víte například, že v Peru najdete druhý nejhlubší kaňon na světe, který je dvakrát hlubší než slavný Grand Kaňon? Nebo třeba třetí a čtvrtý nejvyšší vodopád světa? Nebo také horu z loga slavného studia Paramount? Ano je to tak. Země se přirozeně dělí na tzv. costa (pobřeží), sierra (hory) a selva (džungle).…

Články

Jak jsem mrzla v Brazílii: proč je zima v São Paulu horší než v Praze

Jsem ten typ člověka, který má rád teplo nebo klidně i takové to lepivé vedro…během ledna, když teplota u nás klesne k nule nebo pod ní, vidím se na pláži v Karibiku nebo aspoň v Záhřebu. Brazilské teplíčko jsem si rychle oblíbila. Do São Paula jsem odletěla na konci prosince, tedy uprostřed léta. Žabky, tady pod slavnou značkou havaianas, jsem nesundala z nohou. Skoro každý den pár kapek příjemného horkého deště a děti ve školce jsme dvakrát denně mazaly opalovacím krémem. U vás v Evropě je ale větší zima Pro Brazilce…

Články

Národní park Chiloé – přírodní klenot Chile

Ostrov Chiloé má osobitou pověst - místní rybáři zde žijí svým způsobem odtrženi od zbytku Chile, poměrně moderní a civilizované země a návštěvníci tu tedy mohou najít pořádnou porci historie, tradic a folkloru. Stejnojmenný národní park je pak nádhernou ukázkou bujícího a místy až neprostupného deštného pralesa a nedotčené a drsné přírody vůbec. Uvítání v Chile Národní park Chiloé se stal vlastně hned naším prvním cílem po příletu do Chile, nepochybně jedné z nejrozmanitějších zemí planety. Po celodenním, přesto nečekaně komfortním přejezdu autobusem ze Santiaga do Puerto Montt míříme dalším spojem do hlavního města ostrova, Castra. Jediný…

Články

Tři města, která stojí za to vidět v Peru

Země Inků je pro každou dobrodružnou duši jedním z nejvyhledávanějších cílů. Peruánská krajina je jako supermarket – můžete si vybrat, jaké dobrodružství podstoupíte: zda zamíříte k zaledněným andským vrcholům, vydáte se přes rozlehlé pobřežní pouště nebo do vlhkých deštných pralesů Amazonské nížiny. My se však dnes vydáme do měst, která stojí za to v Peru vidět! Lima – vstupní brána do jiného světa Hlavní město Peru – Lima, je pro většinu cestovatelů vstupní branou nejen do země, ale hlavně do úplně jiného světa. Tedy pokud nejste z Peru, Bolívie nebo jiné země Jižní Ameriky, kteří v tomto světě žijí a vše, nad čím my Evropané a jiné národnosti „valíme bulvy“,…