Devět nejlepších zážitků ze Slovenska

LP

Slovensko se stalo samostatným státem v roce 1993, je však prodchnuté bohatou historií, patrnou ve starobylých městech, na středověkých hradech a v hluboce zakořeněných tradicích.

Slovenská krajina je posetá pohádkovými hrady a zámky (jako je hrad Bojnice) © Hike The World / Shutterstock

 

Tento malý stát s pouhými pěti miliony obyvatel oplývá méně známými klenoty, jež překvapí a nadchnou dokonce i ty nejzkušenější cestovatele. Od podzemních divů přes majestátní hory, pohádkové hrady a zámky až po inspirativní národní parky, Slovensko nabízí nepřeberné množství dobrodružství a jedinečných kulturních zážitků. 

Uvádíme zde seznam toho nejlepšího, co můžete v tomto středoevropském klenotu dělat.

1. Toulejte se mystickým národním parkem Slovenský ráj

Tento národní park je skutečným rájem pro milovníky přírody. Síť turistických stezek se vine hustými jedlovými lesy, které naplňují vzduch sladkou vůní dřeva a jehličí, jež vám připomene vánoční atmosféru u stromku. Hlubokými soutěskami a kolem kaskádovitých vodopádů se proplétají stezky, často opatřené žebříky, řetězy a lávkami, jež vaší túře dodávají prvek dobrodružství. 

Odbočka: Při prohlídce parku byste neměli vynechat nedalekou Dobšinskou ledovou jeskyni, jednu z největších v Evropě, kde třpytivě lesklé ledové útvary a nadpozemsky modré odstíny vytvářejí surreální podzemní svět. Jeskyně je otevřená od poloviny května do poloviny září a nabízí chladivé útočiště před letními vedry. 

V bratislavském Starém Městě si můžete vychutnat okouzlující architekturu i vydatnou kuchyni. © Offthecouchexperience / Shutterstock

2. Poznávejte bratislavskou architekturu a ochutnejte slovenskou kuchyni 

Bratislava leží u hranic s Rakouskem a Maďarskem a je jediným hlavním městem na světě, které sousedí se dvěma dalšími suverénními státy. Díky rozmanitosti staveb na svém území je však toto město skutečně jedinečné.

Dlážděné ulice na Starém Městě vedou k architektonickým skvostům, jako je gotická katedrála svatého Martina, secesní Modrý kostelík (kostel svaté Alžběty) a novoklasicistický Primaciální palác. Při prohlídce historických památek na Hlavním náměstí (Hlavné námestie) si užijte úžasný výhled na město z věže Staré radnice (Stará radnica). Pak vyhledejte některou z tradičních restaurací, abyste si pochutnali na tradičních slovenských jídlech, jako jsou bryndzové halušky (bramborové noky s brynzou a slaninou) a kapustnica (hustá polévka z kyselého zelí).

Odbočka: Vyhlídková plošina na pylonu mostu SNP (jemuž se přezdívá UFO most) se honosí nejlepším panoramatickým výhledem na historickou část města, Bratislavský hrad a Dunaj. Při čekání na západ slunce si zde můžete vychutnat dobré jídlo v přilehlé restauraci. Dobrodružným povahám se bude líbit vzrušující skywalk (chodník po obvodu vyhlídkové plošiny) ve výšce 85 metrů. 

V zemi oplývající mnoha hrady a zámky je Spišský hrad jedním z nejpůsobivějších © Tomas Hulik ARTpoint / Shutterstock

3. Vraťte se v čase při prohlídce hradů

Slovensko přitahuje milovníky středověké a renesanční architektury svým bohatstvím hradů, zámků a panských sídel. Spišský hrad na východě země pochází z 12. století a patří k největším a nejpůsobivějším hradním komplexům ve střední Evropě.
Zámek Bojnice oplývá pohádkovou atmosférou a obzvlášť okouzlující je v zimě pod sněhem. Tuto romantickou novogotickou stavbu obklopují svěží zahrady. Zámek se dokonce může pochlubit zoologickou zahradou, takže je ideální rodinnou destinací.

Další zajímavostí, kterou si nesmíte nechat ujít, je Oravský hrad, postavený na místě staršího dřevěného hrádku po tatarské invazi v roce 1241. Stojí na vysoké skále nad řekou Oravou a nabízí pozoruhodný výhled na zvlněné kopce, lesy, půvabné vesničky i vysoké hory v dálce. 

Tip pro plánování: Hrady a zámky ožívají během mnoha každoročních festivalů a dalších akcí, jako je Mezinárodní festival duchů a strašidel na zámku Bojnice, který se koná během dubna a května.

V jeskyni Domica poutají pozornost nápadné stalaktity © Izabela Krecioch / Shutterstock

4. Sestupte do slovenské podzemní říše divů 

Slovensko je překrásné již na povrchu – ale další drahokamy se ukrývají pod zemí. Na Slovensku je ve skutečnosti více než sedm tisíc jeskyní. V současnosti je 45 z nich volně přístupných a většina z nich se nachází v národním parku Slovenský kras.
Největší jeskyni Slovenského krasu je Domica, která je součástí patnáctikilometrového jeskynního systému, končícího v Maďarsku. Je proslulá svými úžasnými stalaktity a podzemní řekou, kterou lze prozkoumat na člunu. Ochtinská aragonitová jeskyně je jedna z pouhých tří jeskyní se vzácnou, téměř sochařskou výzdobou tvořenou minerálem aragonitem a nabízí neskutečný podzemní zážitek.

Harmanecká jeskyně se pyšní obrovskými dómy, komíny a propastmi zářícími vzácným bílým měkkým sintrem. Dosud zde průzkumníci objevili 2 763 metrů jeskynních chodeb; prohlídková trasa je dlouhá něco málo přes kilometr a trvá přibližně hodinu. 

Tip pro plánování: Vezměte si pohodlnou obuv a bundu, protože v jeskyních je chladno po celý rok.

O hornickém dědictví malebné Banské Štiavnice se můžete dozvědět prostřednictvím jejích památek a festivalů © Ventura / Shutterstock

5. Seznamte se s historií hornictví v Banské Štiavnici

Banská Štiavnica, rozložená v údolí Štiavnických vrchů ve středním Slovensku, se pyšní bohatým dědictvím těžby zlata a stříbra z 12. století. Její úzké křivolaké uličky vedou k okouzlujícím náměstím a skrytým dvorkům, zatímco historické budovy, včetně elegantních městských domů, kostelů a veřejných budov s barevnými fasádami a zdobnými freskami představují architektonickou nádheru města.

V roce 1762 zde byla otevřena Báňská akademie, první technická univerzita na světě, která výrazně posunula znalosti související s hornictvím a hutnictvím. Nenechte si ujít průzkum tajch, sofistikovaného systému umělých vodních nádrží vybudovaných v okolí Banské Štiavnice za účelem získání nových energetických zdrojů pro těžbu a úpravu rud. Tajchy představují vynikající ukázku jedinečného kouzla a vynalézavosti města.

Odbočka: Vystoupejte na kopec Kalvárie, odkud se vám naskytne krásný výhled na město. Jeho svahy jsou poseté kaplemi a kříži, jež vytvářejí poklidnou duchovní atmosféru.

6. Vychutnejte si víno na vinicích Malých Karpat

Malokarpatskou vinařskou oblast s dvanácti vinařskými podoblastmi si nesmí nechat ujít žádný milovník červeného, bílého a šumivého vína. V samém srdci regionu leží městečko Modra, jehož vinice produkují pikantní odrůdu vinné révy Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), dále Ryzlink vlašský (Welschriesling) se svěží chutí zeleného jablka s citrusovým nádechem a zemitou Frankovku modrou (Blaufränkisch) s minerálními tóny. Můžete se vydat na prohlídku s průvodcem a ochutnávkami po zdejších vinařských stezkách, jež vám ukážou to nejlepší z nejstarší slovenské vinařské oblasti. 

Pokud dáváte přednost pivu, Slovensko má několik proslulých minipivovarů. Nenechte si ujít zejména pivovar Erb v Banské Štiavnici, který je zaznamenán v průvodci po světových pivovarech Global Beer Tour z nakladatelství Lonely Planet.

Tip pro plánování: Každé září probíhají slavnosti vinobraní a dožínky, během nichž můžete očekávat živé oslavy, které spojují hudbu, jídlo a víno. Podzimní vinice září nádhernými barvami – od zlatožluté po ohnivou oranžovou, sytě červenou, stálou zelenou a zemitě hnědou – vše zasazené do přírodní krajiny.
Uvidíte také místní obyvatele oděné v pestrobarevných lidových krojích zdobených složitými vzory. Ženy si oblékají vyšívané halenky, široké sukně a barevné šátky, zatímco muži nosí vyšívané košile, široké pásky a kalhoty s ozdobným lemováním.

Domy v Čičmanech zdobí typické tradiční vzory © Losonsky / Shutterstock

7. Poznejte řemeslné dědictví obce Čičmany

Malebná vesnice Čičmany, posazená v kotlině mezi kopci v Žilinském kraji, je proslulá svým jedinečným „čičmanským vzorem“, který uvidíte na překrásně zachovalých dřevěných domech, z nichž některé jsou staré více než 200 let. Tento složitý vzor má původ v tradičním lidovém umění a zdobí textilie, oblečení i potřeby pro domácnost, stejně jako vnější stěny domů.

Řemeslníci tento tradiční vzor využívají při tvorbě nejrůznějších výrobků, jako jsou výšivky, oděvy, polštáře a přehozy, díky nimž jeho krása přetrvává po generace. Prohlédněte si místní muzeum a odhalte dějiny a význam těchto dekorací.

Tip pro plánování: Navštivte Čičmany během letních folklorních slavností, jež se vyznačují tradiční lidovou hudbou, tancem a řemeslnými výrobky, a pak se vydejte prozkoumat okolní poklidnou krajinu, ideální pro pěší turistiku. 

8. Prohřejte se v termální vodě v Piešťanech

Za odpočinkem se vydejte do Piešťan, lázeňského města, proslulého svými léčivými termálními prameny a sirnými bahenními koupelemi. Po dlouhých dnech strávených pěší turistikou v Tatrách si můžete vychutnat léčivé účinky minerálních vod uprostřed krásně upravených parků. Geotermální voda v lázních uvolňuje svaly a podporuje relaxaci, zatímco se sirná vůně mísí s čerstvým vzduchem a umocňuje terapeutickou atmosféru.

Tip pro plánování: Lázeňské procedury si objednejte předem, zejména v hlavní sezoně. 

TK Jadwiga Figula Photography / Getty Images

9. Vydejte se na horskou túru do Vysokých Tater

Vysoké Tatry, nejvyšší pohoří Slovenska, jsou skutečným rájem pro outdoorové nadšence. Bez ohledu na to, zda se věnujete pěší turistice, lyžování nebo se jen rádi kocháte nádherným výhledem, tyto hory nabízejí celoroční možnosti aktivit, úchvatnou horskou krajinu, průzračně čistá alpská jezera a hojnost divoké zvěře. Síť turistických stezek nabízí všechny úrovně obtížnosti, od mírných procházek až po náročné výstupy. Nesmíte vynechat túru k ledovcovému Štrbskému plesu, poklidnému morénovému jezeru, obklopenému dramatickými štíty.

Tip pro plánování: Dáváte-li přednost klidnějším zážitkům, vypravte se do Vysokých Tater koncem jara nebo začátkem podzimu, kdy bývá na stezkách méně lidí a počasí je ideální pro pěší turistiku. Můžete dokonce zahlédnout medvěda hledajícího potravu. 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

7 důvodů, proč navštívit Lyon, kulinářské centrum Francie nejen pro milovníky umění

Další článek

Letem světem Kuba

Související články

Články

Na Slovensku zalezte pod zem – Čachtické podzemie

V rámci tohto seriálu vám predstavíme štyri zaujímavé miesta na Slovensku, kde môžete zaliezť pod zem a uvidieť tam veci! Poďte s nami do hornonitrianskej bane Cigeľ, do Čachtického podzemia, kde vraždila krvavá Báthoryčka, do Opálových baní a do Zlej diery! Alžbeta Báthory - toto je len fikcia, ako mohla vyzerat v čase, keď sa ako 15-ročná vydávala Zalezte do Čachtického podzemia! Štyristo metrov od sochy Báthoryčky, ktorá je v centre obce Čachtice, peknou prechádzkou okolo kostola, Drugethovskej kúrie a miesta, kde stál nádašdyovský kaštieľ,…

Články

Vzhůru k vrcholům – objevte slovenské Vysoké Tatry

Nejúchvatnější národní park na Slovensku, Vysoké Tatry, v roce 2019 slaví 70 let od svého založení, a právě to by mohla být vhodná příležitost k tomu, abyste stočili své zraky a pozornost směrem k tomuto jedinečnému horskému ráji, nabízejícímu spoustu dobrodružství. Tyto hory vynikají nejenom díky vysokým štítům, kde člověk cítí neustálé napětí, ale zároveň i lehkosti, se kterou jich lze dosáhnout. Je možné tu spatřit několik výjimečných zástupců evropské fauny, anebo si třeba pořádně zvýšit hladinu adrenalinu v krvi při zdolávání sněhových polí mezi rozeklanými…

Články

To nejlepší ze Slovenska a proč jet lyžovat právě tam?

Slovensko se v posledních letech lyžařsky překotně vyvíjí. Tamější střediska nabízejí vyžití nejen na lyžích, ale i relaxaci i zábavu. A co nás při reportážních cestách SNOW tour bavilo nejvíc? Tatranská Lomnica – nejprudší sjezdovka a snídaně na Lomničáku Téměř každé středisko má nějaké svoje „nej“. V případě Tatranské Lomnice to je nejvýše položený apres-ski bar na Slovensku a nejprudší sjezdovka, která vede z Lomnického sedla. Budete-li pokračovat po jejích červených a modrých úsecích až…

Články

Na Slovensku zalezte pod zem – Bane Cígeľ

V rámci tohto seriálu vám predstavíme štyri zaujímavé miesta na Slovensku, kde môžete zaliezť pod zem a uvidieť tam veci! Poďte s nami do hornonitrianskej bane Cigeľ, do Čachtického podzemia, kde vraždila krvavá Báthoryčka, do Opálových baní a do Zlej diery! Zalezte do bane Cigeľ! Ešte pred nástupom ,,nafasujete" plátennú tašku v armádnej zelenej farbe, v ktorej je sebazáchranný prístroj určený na dýchanie. Nevie produkovať kyslík, jeho úlohou je však premieňať jedovaný oxid uhoľnatý na oxid uhličitý. Pravdepodobnosť, že by ste ho mohli potrebovať, sa…