Deset přírodních divů Francie

LP

Francie je možná proslulá kulturními požitky, ale nesmíte zapomínat ani na její nádhernou přírodu. Francie oplývá přírodními krásami, tak co se vydat za poznáním au naturel do jejích hor, kaňonů a na překvapivé úseky pobřeží? Tento přehled největších přírodních zajímavostí Francie vám v mžiku umožní sklouznout se z obrovské písečné duny či pocítit chladivou vodní tříšť z vodopádu.

 

Gorges du Verdon ©enbats/500px

Gorges du Verdon

Velkolepé strmé stěny kaňonu Gorges du Verdon, které vyřízla hluboko do vápencové plošiny řeka Verdon, přitahují do tohoto jihofrancouzského údolí milovníky dobrodružství jako magnet (stejně tak je kaňon oblíbenou lokalitou k provozování méně adrenalinové zábavy, le pique-nique). Na skalních výchozech testují své schopnosti horolezci a v řece kajakáři, ale úžasný výhled si užijí i výletníci na silnicích (scenerie, jež se otvírá ze silnice mezi vesnicemi Moustiers-Sainte-Marie a Castellane je skutečně fantastická).

Svítá, na obzoru Aiguilles de Bavella. ©Philip Lee Harvey/Lonely Planet

Aiguilles de Bavella

Korsika působí jako naprosto odlišný svět od pevninské Francie, obzvlášť v létě, kdy se celý ostrov rozzáří lučními květy. Na jihu vás pohled na Aiguilles de Bavella (Bavellské jehly) téměř omráčí, stejně jako místní brandy acquavita. Za naprosto úchvatným výhledem se vydejte pěšky z Col de Bavella – najdete zde turistické stezky všech úrovní obtížnosti.

Dune du Pilat

Nejvyšší písečná duna v Evropě, vzdálená necelou hodinu jízdy od města Bordeaux, proslulého vínem, přitahuje milovníky paraglidingu, slunce a – věřte tomu, nebo ne – příležitostně i lyžaře (když ji zima popráší sněhem). Vyšplhejte na tento jihofrancouzský drahokam a několik dnů pak budete z ponožek vytřepávat zlatavý písek.

Lidé na vrcholku písečné duny Dune du Pilat. ©trabantos/Shutterstock

Côte de Granit Rose

Bretaň má tak malebný, smyslům lahodící úsek pobřeží, že se na něm dokonce i žulové balvany červenají. Côte de Granit Rose se rdí jemným oranžovorůžovým odstínem, který této části severní Francie, ovívané příjemným vánkem, dodává surreální atmosféru. Na vycházce po pobřeží nasávejte plnými doušky nádherný pohled, než se pustíte do bretaňské kuchyně. K oblíbeným místním lahůdkám, jež vás zasytí, patří slávky, cidre a galettes (pohankové palačinky). 

Levandulová pole

Dobrá, na úhledně upravených řádcích není nic „přírodního“, ale sytě purpurové svahy Provence jsou přímo legendární. Každé léto rozzáří svahy jižní Francie kvetoucí levandule. K nejznámějším pohledům patří levandulové pole s klášterem Abbaye Notre Dame de Sénanque v pozadí, ale celou řadu dalších výletních tras s výhledem na lány levandulí najdete na stránkách Routes de la Lavande.

Levandulové a slunečnicové pole v Provenci. ©Linhking/500px

Mont Blanc

Nejlepší způsob, jak si užít nejvyšší vrchol ve Francouzských Alpách, představují pěší túry po turistických stezkách nebo v chladných měsících zimní sporty na svazích Montblanského masivu. Zkušení milovníci adrenalinových sportů si mohou zařídit výstup (najděte si průvodce a vezměte si své mačky). Můžete také projet Montblanským tunelem (francouzsky Tunnel du Mont-Blanc) pod horou do Itálie. 

Étretatské útesy 

Étretatské bělostné skalní oblouky již inspirovaly mnoho umělců. V 19. století vyrůstal v Étretatu  spisovatel Guy de Maupassant, který si ho natolik oblíbil, že napsal řadu povídek založených na svých zážitcích odtud. Zdejší úchvatnou scenerii si zamiloval i Claude Monet, který podle ní namaloval mnohé své krajiny. Nejproslulejší skalní brána údajně připomíná slona nořícího svůj chobot do moře. 

Útesy při východu slunce, Étretat. ©Fabio Nodari/500px

Solné mokřady Camargue 

Mokřadní oblast Camargue je poetická krajina pro milovníky koní, pozorovatele přírody a romantické duše. Sledujte hejna růžových plameňáků v ornitologickém parku Parc ornithologique, který je navržen tak, abyste se jím mohli procházet po rozmanitých stezkách, z nichž některé jsou vhodné i pro návštěvníky s pohybovým omezením.

Solná mokřadní oblast Aigues Mortes, Francie. ©pixelshop/Shutterstock

Alpská příroda

Hornatá francouzská oblast Horní Savojsko (francouzsky Haute-Savoie) nabízí vynikající možnosti lyžování, snowboardingu a vytváření sněhových andělů, ale své kouzlo mají hory i v létě. Vezměte si dalekohled na pozorování místních srstnatých obyvatel, jako jsou divočáci, kozorožci či zajíci. Místním symbolem je svišť horský. Pokud se vám ho nepodaří spatřit v přírodě, dárkové obchody ve zdejších městech, jako je Morzine, doslova přetékají roztomilými upomínkovými předměty (pro kamarádku, samozřejmě).

Svišť horský ©MirasWonderland/Shutterstock

Vodopády Gavarnie 

Francie se sice nemůže pochlubit největšími vodopády v Evropě, ale dramatické prostředí vodopádů Gavarnie vás naprosto uchvátí. Řeka pramení ve Španělských Pyrenejích a je napájena vodou z ledovce. Tyto velkolepé kaskádovité vodopády ve skalním amfiteátru jsou nejúžasnější po jarním tání.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Fototrip - Okolo Dachsteinu na přelomu podzimu a zimy

Další článek

LP Magazine 06/2021

Související články

Články

I nenaplánovaná Paříž vás odzbrojí svojí bezprostředností

Mám rád ty momenty, kdy dorazím někam na místo a nemám vůbec žádný plán. Nevím, kde budu jíst, nevím, kde budu spát (ideálně, když to nevím jen dopoledne, odpoledne začínám být trochu nervózní) nevím, kam se podívám. A musím říct, že se mi to stává docela často, protože někdy nemám čas a někdy záměrně některé věci neplánuji. Když jsem před pár lety vyrážel poprvé do Paříže, bylo to podobné. Věděl jsem jen, že budu cestovat s rodinou a dcera měla tenkrát asi dva roky, takže kočárek byl naprosto nezbytný. Čekala mě tedy zcela nová zkušenost a já byl trochu nesvůj, že nemám plán, protože to tentokrát nebylo jen o mně. Chtěl jsem, abychom si návštěvu Paříže užili všichni. Hned po příjezdu se ukázalo, že jakýkoliv plán by byl stejně zbytečný, protože nám po čtyřhodinovém čekání na letišti ve Vídni nepřistál na letišti Orly v Paříži jeden celý kufr. Navíc cestou z letiště jsme zjistili, že stávkují řidiči autobusů, takže dostat se do centra, kde jsme měli bydlet, nebylo…

Články

Francie – téměř lyžařské nekonečno

Francouzské Alpy nemají mnoho konkurentů pro ty, kdo vyžadují ohromnou lyžařskou plochu a její dostupnost ze dveří ubytování. Velké a pohříchu málo poznané kouzlo nám skýtá i francouzská gastronomie. Oproti době před dvaceti lety výrazně přibylo kvalitnějšího ubytování i aprés-ski vyžití ve střediscích. Zimní střediska navržená a vytvořená na míru lyžařům a situovaná do obrovských prostorných hor jsou bezkonkurenčním francouzským lákadlem. O přírodní velkoleposti a lyžařské ergonomii Francie zřejmě pochybuje jen málokdo. V posledních letech byly ve většině známých středisek významně omlazeny lanovky…

Články

Pěškobus Brno - Porto - 3. část - Sladká Francie

Vydal jsem se pěšky z Brna do Porta. V minulém díle se mi podařilo překonat Alpy a dorazit k Ženevskému jezeru. Zadarmo to nebylo. Zima, deště, hlad, vyčerpání a více než měsíční osamění se na mě podepsaly těžkou psychickou krizí. Ve hře byla i varianta otočit se na podpatku a nejbližším vlakem odjet domů. Z nejhoršího mě vytáhlo prosluněné Ženevské jezero a také touha konečně spatřit onu "sladkou Francii", které jsem se dosud kdovíproč vyhýbal. Teď jsem v ní měl strávit – podobně jako Verneovi hrdinové v balónu – krásných pět neděl a urazit skoro 1200 kilometrů. Čtyrnohý poutník Je Francie opravdu sladká? Pointa se má prozrazovat až na konci, ale já poruším tradici, protože to jinak nejde. Je. Někdy dokonce i přeslazená, pokud se poutník nafutruje všech těch balených briošek, sušenek a dalších pochutin "pour les pélerins", nastražených u cesty. Jiný…

Články

Gurmánská Dordogne - jak si nejlépe užít jedné z předních kulinářských oblastí Francie

Kromě velkolepých hradů a zámků, pravěkého jeskynního umění a překrásné krajiny se svěží vegetací je francouzský departement Dordogne proslulý svou tradiční kuchyní. Jedním z nejlepších – a nejbáječnějších – způsobů, jak poznávat život na francouzském venkově, je ponořit se do jeho kulinářské kultury. V oblasti najdete nepřeberné množství skutečných lahůdek od lanýžů a vlašských ořechů po znamenitá vína a čerstvé plodiny, zejména ovoce a zeleninu. Pokud se vám líbí pohled na stánky přetékající svěžími produkty a milujete zvuky a vůně francouzských trhů, budete se v Dordogni cítit jako v ráji. Nenechte si ujít báječné trhy Místní farmáři nabízejí své produkty ve stáncích, jež lemují dlážděná náměstí a křivolaké ulice Dordogne (známé také jako Périgord). Prodávají sezonní lahůdky, jako cèpe (hříbky), kaštany, kachní teriny, foie gras a konfit, vlašské ořechy, a dokonce truffes noires (černé…