Dej to sám! - Nejlepší výlety pro sólo cestovatele

© Pixabay

Sólo cestování může být pro někoho, kdo by s ním chtěl začít, poněkud znervózňující a vyvolávající otázky: Není to nebezpečné? Kudy bych se měl vydat? Kdo mě vyfotí, jak zasněně hledím do dáli, na vrcholu právě zdolané hory?

Chcete-li dokonale ovládnout umění sólo cestování, bude vaší první a hlavní starostí lokalita. Některé regiony jsou totiž pro osamělé dobrodruhy více vhodné, jiné méně, a to ať je vaším cílem dlouhá cesta po několika zemích, nebo kratší útěk z džungle města. Existuje tolik možností, že může být těžké se rozhodnout, kde vlastně začít.

Naštěstí jsme se mohli inspirovat nedávno vydanou příručkou pro sólo cestovatele The Solo Travel Handbooka sestavili jsme seznam deseti bezpečných a bezproblémových destinací. Ať vás lákají rave párty, reiki, cyklistika nebo prohlídky pamětihodností, tento seznam budiž vám praktickým průvodcem a příslibem skvělých zážitků.

Bolívie_1
Projet bolívijskou Silnici smrti na kole je jedna z největších výzev jižní Ameriky © filippo romeo / Getty Images

Nejlepší dobrodružství: Jižní Amerika

Jižní Amerika je naprosto jedinečnou destinací pro všechny dobrodruhy: můžete se vydat do vysokých hor, raftovat na divokých řekách, prozkoumávat ruiny starodávných měst i stopovat divoká zvířata v džungli. Nenechte se zastrašit její velikostí - Jižní Amerika je pro sólové cesty mnohem vhodnější, než byste čekali.

Dobře prošlapaná stezka Gringo Trail vede v severo-jižním směru přes ta nejzajímavější místa kontinentu. Podněcuje opakovaná setkání s kolegy dobrodruhy a těm, kteří jsou tomu nakloněni, nabízí mnoho příležitostí k seznámení a třeba spojení sil při putování stejným směrem. Díky tomu, a také všeobecné vřelosti místních lidí a vynikající síti hostelů, může být sólo cestování po jižní Americe příjemné a jednoduché. A když člověk nemusí řešit základní existenční potřeby, tak má čas se soustředit na ty pravé cestovatelské problémy, jako třeba: Jaká je asi pravděpodobnost výbuchu již téměř nečinné sopky El Misti během ranního výstupu na její vrchol? 

Jeden nezapomenutelný zážitek: Projeďte nechvalně proslulou bolívijskou Silnice smrti na kole, a poté si dopřejte družnou debatu se spolujezdci nad zaslouženými pivem. 

Vietnam_solo
Vietnamská kuchyně je velkým lákadlem pro ty, kteří na cestách rádi ochutnávají © Alexander Frais / 500px

Nejlepší jídlo: Vietnam

Pokud by z hlediska gastronomie mohl být prohlášen za krále králů jen jeden národ jihovýchodní Asie, byl by to rozhodně Vietnam (pšššt, neříkejte o tom Thajsku). Díky rafinovanosti chutí a úžasné rozmanitosti je vietnamská kuchyně obrovským lákadlem pro všechny, kteří rádi vysedávají u maličkých stolků a vyměňují si cestovatelské historky nad pátým talířem bánh cuốn.

Na místních trzích po celém Vietnamu se můžete zkoušet družit s místními lidmi, ochutnávat lokální pokrmy a popíjet rýžové víno. Ve velkých městech pak funguje pestrá nabídka „tour“ s ochutnávkami u pouličních stánků. Je to i další možnost, kde potkat podobně zaměřené lidi při společné zábavě. Ti, kteří naopak hledají oddech od davů, by měli vyrazit do kopců kolem města Sapa, kde místní obyvatelé, příslušníci etnických menšin, nabízejí ubytování, stravování i průvodcovské služby (a nebojte se, nenasytní ochutnávači - pho není nikdy daleko). 

Jeden nezapomenutelný zážitek: Naučte se, jak navařit na pořádnou vietnamskou hostinu (jedna z vyhlášených kuchařských škol je Green Bamboo Cooking School ve městě Hoi An).

Ubud_solo
Ubud působí díky svým četným chrámům jako velmi duchovní místo © Sytilin Pavel / Shutterstock

Nejlepší meditace a poznání sebe sama: Ubud, Indonésie

Ať už jste si zamilovali, nebo nenáviděli kultovní dílo Elizabeth Gilbertové Jíst, meditovat, milovat, jedno mu nelze upřít: Bali (kde autorka našla lásku a pravděpodobně se i dobře najedla a zameditovala) je bezesporu umělecké a duchovní místo, skvělé i pro sólo cestovatele – oáza klidu, kde člověk může odpočívat, přemýšlet a po všech stránkách se „dobít“.

Ubud je kouzelné městečko zasazené mezi smaragdovými rýžovými políčky, která jsou obklopena horami, jejichž vrcholky se věčně schovávají v oblacích. Sólo cestování je tu velmi běžné, což znamená, že nikdo na vás nebude vrhat divné, zkoumavé pohledy při příchodu na ranní lekci jógy, ani při jídle v některém z vegetariánských bister. Chcete‐li si vychutnat uzdravující sílu Ubudu na maximum (a pokud toužíte po troše klidu a samoty), vyberte si ubytování v soukromí – spousta krásných domků je roztroušených po okolních zelených kopcích.

Jeden nezapomenutelný zážitek: Dopřejte svému tělu i duši některý ze zdejších kurzů – nabídka je pestrá - od jógy k reiki. Lekce nabízejí různá zařízení, jako například Taksu Healing Haven.

Berlín_solo
Pestrý berlínský noční život láká na párty návštěvníky z celého světa © canadastock / Shutterstock

Nejlepší noční život: Berlín, Německo

Říká se, že do Berghainu, nejslavnějšího berlínského nočního klubu, se dostanete mnohem snáz, pokud přijdete sami. Ať už je to pravda nebo ne, toto tvrzení jasně ukazuje vstřícnost německého hlavního města vůči sólo cestovatelům. Ty naopak přitahuje jeho (zasloužená) pověst jednoho z nejvíc přátelských a otevřených měst Evropy.

Ano, Berlín je především párty městem, které nabízí širokou škálu fantastických klubů a hospůdek se zahradami vyzdobenými graffiti, ale ani další městské atrakce nejsou vyhrazené pouze vášnivým dovolenkářům. Přítomnost pohnuté historie vás obklopuje na každém kroku, od Brandenburské brány k Památníku holokaustu. Vedle toho ale osobité kavárny, cool obchůdky, víkendové bleší trhy a stále se rozšiřující paleta pouličních stánků nabízí mnohem „chutnější“ zážitky – vydejte se je prozkoumat sami, nebo třeba v rámci organizované skupiny. 

Jeden nezapomenutelný zážitek: Vyrazte do některého baru nebo nočního klubu a uvidíte, co se bude dít… 

Afrika_solo
Malá skupinová výprava může udělat cestu do východní Afriky mnohem příjemnější © Yury Birukov / Shutterstock

Nejlepší skupinové výpravy: Východní Afrika

Také jste vždycky snili o pozorování goril v džunglích Rwandy, setkání s náčelníkem kmene Maasai v Keni nebo o stopování "Velké pětky" v Tanzanii, ale nemáte dostatek odvahy k tomu se do východní Afriky vypravit na vlastní pěst? V tom případě zkuste skupinovou výpravu – ta může v tomto složitém regionu všechno zjednodušit a putování za překrásnými zvířaty zpříjemnit. 

Turistická infrastruktura východní Afriky je mnohem rozvinutější než v ostatních částech kontinentu, přesto zde nemusí být vždy jednoduché – nebo bezpečné – spoléhat na veřejnou dopravu nebo pronajaté auto. Tím, že se rozhodnete pro organizovanou, skupinovou výpravu, odbouráte stres a nervozitu a můžete si prostě jen užívat svou zaslouženou dovolenou. Organizované výpravy většinou zahrnují hned několik populárních lokalit, takže bývají lákavé pro různé „druhy“ cestovatelů. Pravděpodobně by se vám tedy nemělo stát, že budete jediným sólo dobrodruhem stísněným mezi cukrujícími páry na líbánkách. 

Jeden nezapomenutelný zážitek: Zkuste plavbu kolem hrochů, slonů a krokodýlů na kanálu Kazinga v národním parku Queen Elizabeth National Park, Uganda.

Singapur_solo
Úchvatné singapurské zahrady Gardens by the Bay jsou ideální pro individuální návštěvu © FuuTaMin / Shutterstock

Nejlepší mezipřistání či pozastavení na cestách: Singapur

Odpolední procházka slunným, moderním Singapurem patří rozhodně k nejlákavějším zážitkům, jaké si může samotný cestovatel přát. Nabízí mnoho kulturních atrakcí, stále se rozšiřující nabídku hostelů a jeden z nejlepších systémů hromadné dopravy na světě (včetně perfektního spojení města s letištěm). 

Ať už se rozhodnete pro exkurzi do dějin zdejší Čínské čtvrti prostřednictvím audio průvodce v Chinatown Heritage Centre, vydáte se napospas naprostému údivu ze Super stromů v Gardens by the Bay, anebo se půjdete naložit do přepychového bazénu na střeše hotelu s tím nejkrásnějším výhledem na město, v Singapuru se jako sólo cestovatel budete vždy cítit bezpečně a vítáni. No a pak je tu jídlo; město je proslulé svými pouličními stánky, kde se strávníci lehce pošťuchují okolo malých, vratkých stolků nad miskami s voňavou, kouřící laksou.

Jeden nezapomenutelný zážitek: Vyzkoušejte útulné kavárny a zvláštní obchůdky v renovované čtvrti ze 30. let Tiong Bahru.

Řím_solo
Římské Colosseum přiláká každý rok na 14 milionů milovníků kultury a historie © Marco Rubino / Shutterstock

Nejlepší kultura: Řím, Itálie

Od starověkých ikon jako je Koloseum a Forum Romanum, až po mistrovské dílo renesanční architektury, baziliku sv. Petra, je římské panoráma pestrou přehlídkou zanechávající v návštěvnících umělecké nadšení, architektonický úžas a údiv nad dějinami, které celým městem prostupují.

Ať už se do Říma vypravíte na dva dny nebo dva týdny, je tu toho k vidění tolik, že se vám sotva stane, abyste se byť jen na moment nudili. A navíc – přestože angličtina tu není univerzálně rozšířená – máte mnoho příležitostí k seznámení, neboť Řím každý rok přiláká na 14 milionů zvědavých turistů. Ale naplánujte si svůj itinerář rozumně, Řím vám zajistí i chvíle nezapomenutelné relaxace; například posezení s místními či jinými cizinci v družném hovoru nad sklenkou vína je rozhodně doporučeno jako vhodná zábava pro volné chvíle ve „Věčném městě“.

Jeden nezapomenutelný zážitek: Navštivte baziliku svatého Petra a projděte si celou 7 km prohlídkovou trasu skrze prostory Vatikánského muzea.

Portland_solo
Četné pojízdné stánky s jídlem v Portlandu jsou skvělou příležitostí k seznámení © RyanJLane / Getty Images

Nejlepší poklidné město: Portland, Oregon

Jedno z nejsympatičtějších amerických měst, Portland, má všechny kulturní výhody velké metropole, ale přitom si zachovává intimitu malého města. Tuto přívětivost nejvíce pocítíte v místních vinařstvích, minipivovarech a pražírnách kávy, kde hovory plynou rychleji, než jsou nápoje dolévány.

Město je zvláštní směsicí kultur a vlivů a kromě toho, že tu s cizincem každý rád prohodí pár slov, nabízí i roztodivné atrakce pro roztodivný vkus lidí, od muzea vysavačů po městské stádo koz. Také je hračka se zde orientovat, město má skvělou veřejnou dopravu a vášeň pro sdílená kola. A přestože je Portland proslulý svými řemeslně stylovými restauracemi, tak mnohem více společenským – a nepochybně zábavným – způsobem, jak se nasytit, je některý z více než 500 pojízdných stánků v jeho ulicích.

Jeden nezapomenutelný zážitek: Prozkoumejte uměleckou čtvrť Alberta (Alberta Arts District) a zvolte termín nejlépe tak, abyste se mohli přidat k umělecké exkurzi Last Thursday art walk (poslední čtvrtek v měsíci).

Belize_solo
Sólo cestovatele toužící po slunci jistě nadchne poklidný ostrov Caye Caulker © Simon Velazquez / 500px

Nejlepší tropický ostrov: Caye Caulker, Belize

Okouzlující atoly nejsou vyhrazené pouze novomanželům na líbánkách; pastelově barevný ostrov Caye Caulker, kde nejsou žádná auta, byl díky své kompaktní velikosti a přátelské, baťůžkářské atmosféře vždy skvělým místem pro sólo cestovatele ze všech koutů světa, kteří hledají skrytý kousek ráje.

Je snadné strávit několik dní prostým lenošením na The Split, nejkrásnější pláži ostrova, 

ale je tu i spousta dalších možností, co podniknout. Od šnorchlování a potápění u pestrobarevných útesů, po plavby na kajaku do méně navštěvovaných částí ostrova – při tom ale pozor na krokodýly! Připojte se k ostatním dobrodruhům na drink v místních reggae barech – odpoledne tu mívají happy hours – a pak se pusťte rovnou do ochutnávání pouličních zajímavostí kreolské kuchyně. A nebojte, pokud nebudete chtít, o své krevety se s nikým dělit nemusíte…

Jeden nezapomenutelný zážitek: Vydejte se šnorchlovat či potápět do mořské rezervace Caye Caulker Marine Reserve, která je plná želv a žraloků.

Austrálie_solo
Vydat se na cestu po australském Východním pobřeží na vlastních kolech pomůže sólo cestovatelům dostat se i na odlehlejší místa
© Holger Mette / Getty Images
 

Nejlepší road trip: Východní pobřeží Austrálie

Dá se říct, že chtít prozkoumat východní pobřeží Austrálie sám je těžké. Dlouhou silnici ze Sydney do Cairns, vinoucí se podél oceánu, brázdí spousty cestujících, které lákají historky o bujarém nočním veselí. Někdy je možná dokonce obtížnější najít chvíli samoty, než společníka na cestu.

Ale není to jen příjemná atmosféra, která dělá tento úsek pobřeží tak skvělý. Tato klasická „road tripová“ trasa nabízí spoustu turistických zajímavostí, ať je to lenivé poflakování na ikonické pláži Bondi Beach v Sydney, toulání se starobylým deštným pralesem Daintree Rainforest, nebo pohupování se na vlnkách kolem Velkého bariérového útesu. Nicméně ty nejpamátnější okamžiky pravděpodobně zažijete při setkání s místními lidmi v pobřežních městech a větrných vesnicích, anebo prostě jen cestou po fantastické silnici, která se táhne před vámi stále do nekonečna. 

Jeden nezapomenutelný zážitek: Půjčte si auto (nebo nějaké stopněte) a vydejte se objevovat malebné vesničky a nádherné vodopády ve venkovské, severní oblasti Nového Jižního Walesu. 

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Ultimátní hodnocení zábavních parků v Evropě

Další článek

Souostroví Perhentian - neznámá perla Malajsie

Související články

Články

Tipy na první návštěvu Bangkoku

Thajské hlavní město může přivodit vašim smyslům šok. Vedro, vlhkost a pětihodinový časový posun dokážou člověka docela snadno odrovnat. Jakkoliv únavné se může cestování po Bangkoku zdát, vynaložená námaha se bezezbytku vrátí v hloubce zážitků, které si odtud přivezete. Buddhistickými chámy posetá thajská metropole za to bezpochyby stojí... Přinášíme vám pět tipů, jak si první návštěvu Bangkoku co nejvíce užít:  VLAKEM MÍSTO TAXÍKU Mezinárodní letiště Suvarnabhumi se nachází 30 km východně od Bangkoku. Taxík do centra tu seženete v jakoukoli denní či noční hodinu. Velmi dobře funguje i veřejná doprava: rychlodráha City Line vás doveze…

Články

Austrálie - země divokých tvorů I. část

Australská flóra a fauna jsou patrně těmi nejpodivnějšími živými organismy, se kterými se můžete na zemi setkat. Je to proto, že Austrálie byla po velmi dlouhou dobu zcela odloučena od vlivů ostatních kontinentů – minimálně po dobu 45 milionů let. Města jako Sydney nicméně zachovala mimořádné fragmenty původního přírodního prostředí, které jsou relativně snadno dostupné. (Dr. Tim Flannery) Zásadně odlišná Austrálie Existují dva skutečně zásadní faktory, které jsou důležité pro vysvětlení australské přírody, její půdu a klima. Oba jsou jedinečné. Na ostatních světadílech se v nedávné minulosti do tvorby nové půdy aktivně zapojovaly procesy, jakými jsou vulkanismus, formování pohoří…

Články

5 důvodů, proč cestovat stopem

Za poslední více než rok a půl a vůbec za celý svůj život jsem ujel stopem mnoho kilometrů. I kdybych chtěl, tak se mi je nepodaří spočítat, ale co si pamatuji přesně, jsou všechny ty úžasné příběhy, které díky tomuto způsobu cestování vznikly. Proto se vlastně snažím, šířit to dobré o stopování, aby si tento způsob cestování zkusili třeba všichni. Věřím totiž, že toho nebudou litovat, a že jim to může změnit život. Dal jsem dohromady pět důvodů, proč vlastně cestovat stopem a co to člověku vlastně může přinést?   Proč stopem? Protože i cesta…

Články

Rodopy - horské túry, krasové útvary i pestrá etnická směs - I. část

Rila, Pirin, Rodopy. Možná si také ještě pamatujete z hodin zeměpisu výčet hlavních bulharských pohoří. Stejně seřadit by se nejspíše dala co do popularity a návštěvnosti, ale zatímco Rila a Pirin nabízejí především úžasné vysokohorské scenérie a dlouhé hřebenové túry, Rodopy vám naopak ukážou zázraky, které v krasové krajině vykouzlila Matka Příroda, a občas přispěl svou tvořivou činností i člověk. A nemusí vás to stát ani příliš energie. Pokud navíc zavítáte do východní části hor, zlehka vás ovane orientální atmosféra, díky etnickým Turkům, kteří tuto oblast obývají. Nejlepší dobou pro návštěvu hor jihovýchodní Evropy je pozdní léto, tak proč už nezačít plánovat svou letošní horskou dovolenou? Výhled na Plovdiv z archeologického parku Proč zrovna do Bulharska? Dá se říct, že Bulharsko se již trvale zabydlelo v nabídkách cestovních kanceláří i v hledáčku těch, co touží po exotické dovolené, která nezruinuje jejich rodinný rozpočet. Není divu, tato země má totiž pro nás Čechy hned několik…