Tenhle kraj je bohem zapomenutý. Všichni Češi znají ve Španělsku pobřeží Costa Brava na sever od Barcelony, ale co je od katalánské metropole na jih, ví jen málokdo. Této oblasti se říká Costa Daurada. Dala Španělsku třeba Antonia Gaudího, v klášteře Poblet odpočívají významní katalánští „králové“, Tarragona bývala hlavním městem Římské říše, pěstuje se tu výtečné víno…
Architektura jihu
Ve výčtu bych mohl směle pokračovat, ale to by vás při návštěvě tohoto kousku Španělského království už nic nepřekvapilo.
Zmíněný Antonio Gaudí, geniální architekt a stavitel, jehož Sagrada Familia patří podle mého názoru k divům světa, se narodil v malém městečku Reus. Dnes je tu krásné moderní muzeum věnované Gaudímu, jeho tvorbě, ale i období, které prožil právě v Reus. Kromě Gaudího se však Reus může pochlubit dalšími významnými stavbami a přítomností jiných skvělých architektů. Například Lluís Domènech i Montaner, tvůrce Palau de la Música Catalana a Hospital Sant Pau v Barceloně, postavil v Reus hned pět domů.
Když vermut, tak v Reus
Reus bylo na přelomu 19. a 20. století prosperujícím městem. Fungovaly tu textilní továrny, a tak tu našla uplatnění řada modernistických architektů. Katalánsko a speciálně Reus se může chlubit exkluzivním architektonickým stylem nazývaným noucentisme, který dával přednost jednodušším přírodním motivům, přímým liniím nebo využíval sgrafit.
Procházka po Reus je prostě velmi příjemná, a máte-li možnost skončit ve zdejším muzeu vermutu, den je o to veselejší. Tohle zvláštní soukromé muzeum vede Joan Tápias Borras. „Máme tu na šest tisíc slavných, ale i méně známých typů vermutu. Nejznámějším vermutem je Martini, ale najdete tu i exponáty z Japonska, Egypta, Pákistánu,“ chlubí se sympatický mladík. Vermut je v Katalánsku velmi oblíbeným aperitivem, pije se tu s citronem a ledem doplněn olivami a smaženými brambůrkami. Vermut de Reus je velmi známý, ale vyrábí se i v jiných částech Španělska. „Rozlišujeme dva druhy vermutu ‒ obyčejný bílý, ten má hořkou chuť, a sladší červený, do něhož se přidává karamel,“ dodává Joan. A kde se vlastně vzal název vermut? Tak se francouzsky vyslovuje německé slovo pelyněk.
Kláštěr Poblet – skvost ve vnitrozemí
Když se vydáte do vnitrozemí, neměli byste minout nádherný klášterní komplex Poblet. Klášter byl založen v roce 1151 barcelonským hrabětem Ramonem Berenguerem IV., který sjednotil katalánské a aragonské království. Děti zakladatele kláštera byly později povýšeny na aragonské krále. Opevněný komplex proto zažíval v dalších letech velký rozmach. Dokonce se stal pohřebištěm katalánských králů. Do kláštera byli povoláni cisterciáčtí mniši, kteří klášter postavili v románském slohu, později byly připojeny i gotické budovy. Královské náhrobky byly v roce 1835 zničeny, dnes jsou však k vidění zrestaurované. „Mniši se do kláštera vrátili v roce 1942 a žije jich tu dvaatřicet. Nejmladšímu je 34 let a nejstarší oslaví 91. narozeniny,“ vysvětluje náš průvodce David. Mniši se kromě církevních povinností starají o vinice a velkou zahradu. Klášter je skutečným skvostem, jeho umístění v krajině je opravdu kouzelné, jistě i proto je památkou chráněnou UNESCO.
Pláže a rybářské vesničky s tradicí
Španělsko, to je ale pro většinu z nás především moře. Koupání v moři určitě nevynechejte, je skvělé. Tato část španělského pobřeží nabízí i řadu dalších „vodních“ aktivit. Od klasického potápění a šnorchlování přes katamarány a windsurfing až po adrenalinový flyboard, hoverboard, vodní lyže nebo let na padáku nad mořem. Necelé tři námořní míle od pobřeží Costa Daurada si ve zvláštních „bazénech“ můžete zaplavat a šnorchlovat se stovkou velkých tuňáků. Zážitek jistě velmi originální.
Nejvíce mě zaujala nabídka zdejších rybářů z Cambrills, malé rybářské vesničky, která si i přes rozvoj turismu v nedalekém Salou udržela rybářskou tradici. A tak se můžete každý den odpoledne kolem páté projít zdejším přístavištěm a obdivovat rybářské úlovky. Opravdoví fajnšmekři mohou strávit na některé z rybářských lodí celý den jako členové posádky. „Vyplouvá se ještě za tmy, takže uvidíte východ slunce na moři. Posnídáte a pak můžete sledovat, jak posádka pracuje, nebo se aktivně zapojíte do rybaření. Jako odměnu si můžete odnést nejhezčí ulovenou rybu,“ vysvětluje Sheila Lorente z Estació Nautica v Cambrills, odkud se většinou vyjíždí.
O Costa Daurada by se toho dalo napsat mnoho. V Tarragoně například stavějí lidské věže. Je tu jeden z největších zábavních parků Port Aventura. Samostatnou kapitolou je jídlo. Ochutnejte nejen skvělé mořské speciality, ale na jaře třeba výtečné pečené jarní cibulky Calcot. Prostě neváhejte a vydejte se do Španělska. Počasí je báječné a možnost koupání vydrží minimálně do září.
Autor článku a fotografií - Tomáš Hájek je fotograf, novinář a cestovatel. Více se o jeho cestách dozvíte na travel blogu My Lost Hat.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Andalusie a Španělska?
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.
Booking.com