Co vše je potřeba, abyste vyletěli z hnízda přímo na Erasmus

©

Jelikož odjíždím přesně za deset dní, rozhodla jsem se tento článek napsat pro všechny, kdo se rozhodují, že by stejně jako já někam vyjeli přes program Erasmus a zajímá je, co vše se toho týká.

To nejdůležitější je, se rozhodnout

Je hrozně lehké se nadchnout pro život v jiné zemi, s novými lidmi, v nové škole, ale realizace už je o trošku složitější. Pro mě samotnou bylo neskutečně těžké vybrat zemi, kam bych chtěla jet. Původní plán bylo Irsko, tam jsem bohužel neměla až takové šance, co se přijímacího řízení týče a abych pravdu řekla, dost mě děsila i angličtina. Nejsem člověk, který by anglicky neuměl ani slovo, ale nějak jsem si neuměla představit v tomhle jazyce studovat, odevzdávat eseje, atd... 

Řekla jsem si tedy, že dám šanci i Španělhttp://www.lonelyplanet.cz/destinace/evropa/spanelsko/spanelsko/sku, které jsem na začátku zavrhla kvůli horka. Jakožto milovník zimy, jsem si úplně neuměla představit, že bych se odstěhovala na půl roku někam, kde nejdou teploty pod 25°C. Už od začátku jsem ale věděla, že chci vyjet v zimním semestru, a to ani ve Španělsku nebývá takové horko. 

Tenerife_1

Která část Španělska bude nejlepší?

Vybírala jsem podle třech kritérií: počasí, ceny, životní styl. 

Životním stylem mám na mysli to, jak moc živé obyvatelstvo tam je. Nejsem zrovna párty člověk, takže jsem automaticky vyřadila města jako jsou Malaga, Granada, Sevilla. Jsou obecně známá jako města, kde o párty není nouze a mě prostě přišlo, že to není úplně vhodné prostředí pro mě. Ne, že bych se nikdy nenapila, nezašla někam na akci, ale nepotřebuji tím žít každý den. Navíc jsem tím, podle mě prokázala laskavost spoustě těch, kteří právě na tahle místa chtějí. A věřte mi, bylo jich opravdu hodně.

Tenerife_2
Počasí. Bylo jasné, že to bude buďto sever nebo nějaký ten ostrov. Chvilku jsem zvažovala i Madrid, ale ten se jaksi neshodoval s mým třetím kritériem, jelikož hlavní město, je prostě hlavní město a ty ceny tomu odpovídají. Nakonec jsem výběr omezila mezi dvě místa-Oviedo a La Laguna na Tenerife. Vyhrála La Laguna, a to jednoduše proto, že jsem procházela různá spojení do dané lokality a zjistila jsem, že na Tenerife je prostě jednodušší cesta.   

Ceny jsou v různých částech dost odlišné. Jak už jsem zmiňovala, v Madridu by mi stipendium nepokrylo ani celé ubytování a jelikož nejsem ten typ, který by se nechal živit rodiči, tak jsem hlavní město jednoduše zavrhla. Tenerife je v tomhle skvělá, protože si můžete zaplatit bydlení, a ještě vám i něco málo zbude. 

Tenerife_3

Do teď to byla sranda 

Když jsem se tedy dokopala k tomu, jít do druhého kola výběrovek, napsat tam svůj motivační dopis a oficiálně zaškrtnout destinaci a délku pobytu, tak už to začalo být sakra oficiální. 

Všichni okolo mě mi dodávali odvahu, že to bude určitě skvělé a že už mě vidí na Tenerife, jak se opaluji na pláži. Já si pořád říkala "Mám přece ještě půl roku, než odletím, tak o co jde?". 

Tenerife_4

Pak ale přišlo (pro mě zatím) to nejtěžší - vyplňování smluv. I když jsme měli informativní schůzku, tak to pro mě bylo doslova jako španělská vesnice. První problém nastal, když jsem nevěděla, kde najít předměty mé španělské univerzity. Když jsem je našla, tak přišel další problém a to ten, jak přerozdělit kredity, jejichž počet se u nás a ve Španělsku liší. Když jsem tohle vše nějak dala dohromady, musela jsem oběhat všemožné kanceláře, posbírat všemožná razítka a spoustu podpisů, a nakonec to vše oskenovat a poslat emailem až na studijní oddělení do La Laguny.

Tenerife_5

Fáze čekání 

Po všem tomhle papírování přišla chvíle klidu. Chvíle. kdy čekáte, jestli vás tedy na univerzitu přijmou, či ne. Mezitím ale většina lidí řeší ubytování. Já jakožto člověk, který se k většině lidí neřadí jsem to trošku vypustila a pak se divila, když se mi má žádost o kolej vrátila zamítnuta, protože byla podána pozdě. Z toho vyplývá "Nedělejte vše na poslední chvíli!". Zkusila jsem být tedy aktivní alespoň na Facebooku, kde jsem se přidala do pár erasmáckých skupin, které byly plné studentů jako jsem já. 

Vzali mě!

V červnu přišel email! "Dear Erasmus student, We are glad to inform you that you have been accepted by Universidad de La Laguna for the academic year 2017/2018." A začalo další zařizování. Člověk musí vyplnit test jazykových schopností, který má být čistě informativní, ale kdo ví. Další dost podstatnou věcí je stipendium, bez kterého byste tam asi neměli za co žít. To si musí člověk vyřídit na své vlastní univerzitě a čím dřív, tím lépe. Já to zvládla první týden v srpnu a myslím, že to časově naprosto stačí. 

Tenerife_6

Peníze, málokdo se na ně ptá, ale všechny zajímají

Výše stipendia se liší podle země. Co jsem se tak bavila s ostatními studenty, tak to bývá od 350€ do 500€. Konkrétně Španělsko má necelých 400€ na měsíc, a to jestli s tím vyžiju vám osvětlím v říjnu. Pojištění nám zařizuje univerzita, a mi tak stačilo pouze napsat email s osobními údaji a bylo hotovo. 

Tenerife_7

Letenka, ubytování, balení

Letenku jsem si kupovala v červenci, když už bylo jasné, kdy přesně mi začíná škola. To, kde budu bydlet, jsem ale v té době ještě netušila. Všichni, kdo už takhle ve Španělsku byli mi říkali, že to nemám hrotit, protože je nejlepší to vyřešit na místě. Stále jsem si ale neuměla představit, že přijedu do cizí země, cizího města, nebudu tam nikoho znát, budu mít s sebou dva kufry a nebudu mít kam složit hlavu. Vtípky o stanu na pláži padaly tak dvakrát denně, a to hlavně proto, abych uklidnila sama sebe. Nakonec jsem měla štěstí, narazila na inzerát na Facebooku a mám zařízený vlastní pokoj v dost velkém bytě s dalšími dvěma spolubydlícími. Budeme tam taková španělsko-italsko-česká trojice. Já, Airam ze Španělska a Giulia z Itálie. 

Balení na pět měsíců by mělo být zakázáno. Jedu s velkým kufrem, příručním zavazadlem a taškou, a i přesto všechno nemám ponětí, jak to tam všechno naskládám. Pokud to nějak zvládnu, tak vám o tom určitě napíšu, protože tuhle válku s místem v kufru prostě hodlám vyhrát. 

Tenerife_8

Co vše zařídit v ČR než definitivně opustíte náš vzdušný prostor 

Rozlučte se s kamarády a s rodinou! To je pro mě nejpodstatnější bod ze všech. Miluji svou rodinu, své přátelé a těch pět měsíců bez nich pro mě bude neskutečně těžkých. I když vy na půl roku zmizíte, pošta vám bude chodit stále. Aby vám ji ale mohl někdo vyzvedávat, tak si na poště vyřiďte průkaz příjemce. Je jedno koho z rodinných příslušníků zaúkolujete, hlavně aby měl někdo pravomoc vaši poštu odebírat. 

Navštivte všemožné lékaře, protože pokud vyjedete například se zubním kazem, který se vám vytvořil už v Česku, tak se na něj pak pojištění nebude vztahovat. Já to vzala tak nějak vše od praktického lékaře, zubaře, očního až po alergologii. Záleží na tom, kam všude normálně chodíte na kontroly.

Osobně se hodlám zajít ještě vyfotit, myslím fotky pasového formátu, protože jsem si jistá, že si budu muset ve Španělsku zařídit minimálně měsíčník. Pro jistotu si ještě nezapomeňte okopírovat občanku a zdravotní průkazku, kdyby se vám náhodou originály ztratily, nebo vás okradli. 

Tímto se s vámi dneska rozloučím a vy se budete moci těšit na další pokračování, které bude tentokrát už ze samotných Kanárských ostrovů.

Tenerife_9
Autorka článku - Tereza Hrubá - nenapravitelný snílek, věřící, že spasí svět, napíše knihu a jednou nahradí Zárubu v jeho komentátorském křesle. A proto studuje žurnalistiku, pravidelně kouká na hokej a v počítači má nespočet rozepsaných kapitol.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Tenerife? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Tenerife Do kapsy.
Tenerife Do kapsy LP
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Tereza Hrubá

Předchozí článek

Galicie - poznejte křižovatku španělské a keltské kultury

Další článek

Izrael - cestování bez cestovky - tipy na zajímavá místa

Související články

Články

Neskutečný svět umění v Barceloně

To, že je Barcelona město protkané uměním jako žádné jiné, se odráží na budovách, v ulicích a v mnoha slavných galeriích. Když na chvíli pomineme Antoni Gaudího, je Barcelona z hlediska architektury jednou z největších gotických pokladnic Evropy a právě převážně z těchto skvostů čerpal Gaudí a modernisté konce 19. a počátku 20. století svou inspiraci, stará pravidla a techniky přizpůsobovali novému vnímání a stavbám. Vlastní cestou se vydala katalánská gotika. Střídměji než jinde se tu zacházelo s výzdobou, a co je nejtypičtější, katalánští stavitelé upřednostňovali šířku před výškou. K úchvatným ukázkám patří Saló del Tinell v Palau Reial, Drassanes (bývalá loděnice, kde je dnes Museu Marítim) a překrásný Església…

Články

TOP video výběr Best in Europe 2017

Evropa nabízí velké množství cestovatelských zážitků, a tak může být rozhodování, kam se vypravit, skutečně náročné. Připravili jsme pro vás seznam nejlepších míst, kam byste se v roce 2017 měli určitě vypravit...

Články

Madeira aneb jak se chodí kanálem

Madeira má mnoho přízvisek: ostrov věčného jara, květinový ostrov, ráj v Atlantiku a další. Největší půvab Madeiry však spočívá zřejmě v tom, že si pro vás vždy přichystá nějaké překvapení. Vytékající lávu a sopečné pumy hvízdající kolem hlavy už ale nečekejte. Madeira sice vyrostla z mořského dna díky sopečným výbuchům a výlevům lávy, avšak minimálně 6500 let tu panuje klid. Tedy určitě vulkanický klid. Co to tu hoří? Klid na Madeiře panoval celá tisíciletí. Občas došlo k sesuvu, občas k povodni, ale nikoho to moc nevzrušovalo. Není ani divu. Zvířata pravděpodobně žila v takové harmonii s okolní přírodou, že je takovéto události nevyvedly z míry. No a lidé? Ti na Madeiře vůbec nežili! Alespoň v patnáctém…

Články

Poznejte kanárskou kulturu na východě Tenerife

Tenerife má fascinující dějiny a kulturu, které však mohou zůstat skryty ve stínu propagace v podobě prospektů cestovních kanceláří, soustřeďujících se na slunce, písek a rekreační střediska na jihu ostrova, kde sangria teče proudem. Vydejte se odtud na východ a najdete fascinující směsici tradičních rybářských vesniček, nespoutaných lesů a panenských pláží, a dokonce i opuštěnou kolonii pro malomocné. Vesnice na východním pobřeží Když se z letoviska Playa de las Américas vydáte na východ, prvním náznakem, že se styl středisek mění na nenápadnější a neformálnější, je malebné El Médano. Působí svěže a má bohatou nabídku vodních sportů, jež přitahují místní obyvatele, stejně jako turisty. Na vodní…