Chystáte se do Thajska? Jako zkušení cestovatelé víte, že byste měli při poznávání cizí země nejen dodržovat zákony, ale také ctít kulturní a náboženské zvyky. Čtěte tipy a triky, na co si dát pozor a jak si Thajsko co nejvíce užít.
Nerezervujte ubytování se snídaní
Jezte prostě na ulici. Co se týká hostelu, snídaně většinou zahrnuje džus z krabice, toastový chleba a kávu. Možná i mléko a cornflakes. Ale co takhle si sednout spolu s místními na plastovou židli a objednat si rýžovou polévku s vejcem, kokosové palačinky nebo sladké nakrájené mango? Proč byste měli jíst to, co doma? Ochutnávejte!
Žádné líbání
Druhý den v Bangkoku jsem v nadšení, že konečně poznávám opravdovou Thajku, chtěla novou kamarádku obejmout a možná i po „jižansku“ naznačit polibek na tvář. Nelíbilo se jí to. Když mi potom na rozloučenou poklepala na rameno, cítila jsem velkou poctu. Vysvětlila nám, že při představování Thajci spojí ruce a jemně se ukloní. Stejně jako při poděkování. Taky není běžné na veřejnosti vyjadřovat náklonnost k opačnému pohlaví. V turistických oblastech se to zřejmě ztratí, v menších městech se ale nepusinkujte.
Nemluvte ve větách
„Could I have a cup of espresso with milk, maybe?“ objednává si Američan kávu v bistru. Opakuje. A potom ještě jednou. „Coffee – milk – please…small, “, řeknu já od vedlejšího stolu a šálek dostávám. Po pár dnech už vím, že je potřeba vynechat gramatiku. Thajci ne vždy rozumí minulému času nebo složitým konstrukcím v angličtině. Zapomeňte na to, že jste třeba jazykový lektor, a začněte prostě říkat kombinace slov. „How much, please“ místo „Excuse me, what’s the price of these long skirts?“ Ukazujte. Počítejte na prstech, kreslete obrázky. Vzpomeňte si, jak jste se vy učili anglicky a byli jste nervózní, když jste měli rychle reagovat na otázku. V Thajsku, stejně jako všude jinde platí, že pokud budete chtít oba, domluvíte se.
Nevyhazujte známky ze 7/11 (Seven eleven)
Levné pivo nebo rychlou svačinu seženete v mini supermarketech 7/11 (Seven eleven). Koupíte tady všechno, včetně léků, ručníků a drobného nářadí. Za nákup vybraného zboží dostanete různý počet maličkých známek s obrázky, kterých se možná napoprvé budete chtít zbavit v nejbližším odpadkovém koši. To ale nedělejte, známky slouží jako body a mají hodnotu 1, 2 nebo 3 bahty. Vyměnit je můžete při příštím nákupu. Spořte si je nebo je postupně utrácejte, ale využijte jich.
Nejezte „thai“ každý den
Možná už jste procestovali nějakou část světa a snědli kde co. To ale neznamená, že vás střevní problémy nikdy nedostanou. Průjem nebo zvracení můžou být způsobeny pikantními smaženými jídly, nápoji s ledem nebo jednoduše bakterií (např. E.coli, kterou můžete snadno získat stravou i doma v Čechách). Ať už budete jíst na ulici nebo v restauracích, hygiena je v Thajsku podobná. Nevěřte ani čistotě svých vlastních rukou. Dobrou prevencí je vyměnit občas nudle za evropské jídlo - západních restaurací je všude dostatek - a pokud máte možnost, uvařte si sami. Jeden náš spolucestovatel by taky řekl dejte si coca-colu, jednou dvakrát denně. Ta většinu potenciálního nebezpečí v žaludku rychle uklidí. Co dělat, když už cestovatelský průjem máte? V obchodech 7/11 si kupte černé uhlí, mají ho hned u pokladny. Pokud vám ale bude špatně víc dní i po sobě, navštivte lékařskou pohotovost a přineste vzorek víte čeho.
Ale nebojte se experimentovat!
Předchozí bod by vás neměl vystrašit…thajské jídlo je zážitek. Vyzkoušejte všechno, co vidíte. Jako vegetariánka jsem se vždy jen ujistila, že jídlo je „no meat“. Navíc vegetariánům je místní kuchyně velmi nakloněná.
Večer zajděte na Night Market, ochutnáte tak levně spousty druhů jídla. Ve vedru jsou spásou ovocné smoothie (vyzkoušejte divoce fialový z dračího ovoce) a super je i ledový thajský čaj.
Neztrácejte čas debatami
„Wééé jů goin?“ (where are you going), „wéé jů flom“ (where are you from), budou na vás pokřikovat promotéři cestovních agentur nebo řidiči tuk-tuků a lodních taxíků. Pokud ani o jedno nemáte zájem, prostě neodpovídejte, nebo si stanovte univerzální vtipnou glosu na jejich odbytí…neříkejte, že hledáte hotel nebo restauraci. Oni s vámi konverzovat nechtějí, vy jim nechcete platit za svezení. Místo, kam se chcete dostat si můžete vždy najít na mapách přes wi-fi hotelu nebo v kavárně – nenechte se zmást tím, že je vaše destinace daleko. Různé národy mají různé názory na to, co je daleko pěšky.
Neberte drogy
Zdánlivě jasné, ale pro jistotu. V Thajsku vás můžou zavřít i za trochu té veselé trávy v kapse. Neriskujte to. Marihuanu nám chtěl prodat i řidič minibusu, a historky o policii v převlečení je potřeba mít v povědomí. Vyprávět kamarádům divokou historku o noci v thajském vězení je možná super, ale to, že za propuštění zaplatíte spoustu peněz a strávíte tam den nebo dva. Myslete na svůj čas a peníze.
Autorka Lenka Rejfířová je cestovatelka a sběratelka zážitků. Mluví španělsky a portugalsky a nevěří na jeden domov. Miluje dobrovolničení, levné letenky, ubytování a chytrý luxus za hubičku. Na cestách peče perník a smaží bramboráky jako poděkování za nocleh nebo prohlídku města. Jejím snem je mít vlastní hostel a být k turistům fér. Můžete ji sledovat na Fb Lenka On the Road.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Thajska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Thajsko.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.