Co, kdy a jak, když vyrážím s báglem na měsíc do Vietnamu? - II. část

© Shutterstock

Proč jsou výlety a cesty do Vietnamu v poslední době mezi cestovateli tak oblíbené, je i to, že si zde člověk nepřipadá jako turista určený všude jinde po světě k totálnímu finančnímu kolapsu a davy místních lidí okolo něj neustále nestojí s napřaženou rukou a za sebemenší drobnost nepožadují tučnou odměnu. Tedy samozřejmě vede ale důvod, že je to nesmírně rozmanitá a zajímavá destinace k poznávání...

Kdy do Vietnamu vyrazit, už víme z předchozí části článku Co, kdy a jak, když vyrážím s báglem na měsíc do Vietnamu? - I. část. Jaké zdravotní nástrahy tam na nás mohou číhat a co základního si vzít s sebou také. Ale s dalšími radami a tipy pokračujeme...

Vietnam_21

Na jaké doklady na 100 % nezapomenout?

I když se sice nikde a nijak nevyžaduje, dodá vašemu klidu jistě více i to, když u sebe budete mít i váš očkovací průkaz, jelikož to jistě neznamená, že se právě vám někdy a někde hodit nebude.

Chybět by dozajista mezi doklady nikdy neměl ani váš řidičský průkaz + jeho mezinárodní verze (platí všude ve Vietnamu již od roku 2015), je třeba též i tzv. „Approval Letter“ pro vízum, pojištění, cestovní pas + kopie zadní stránky.

Dobrý trik je i to, udělat si kopii všech dokladů, případně víz (+ ideálně mít v mobilu a tabletu i další digitální kopii + další zase online v „cloudu“ na vašem Google Disku), kvůli krádeži, či zcizení, apod. Jen pozor, ať vám neukradnou i kopii s celým batohem! Nosit všechny vaše doklady a mobil a další věci v jednom batohu se totiž nemusí vyplatit… Mějte tedy svůj batoh stále pod kontrolou!

Vietnam_22

Jaké další drobnosti nepodcenit?

  • Co elektrické zástrčky?  - Díkybohu žádný konvertor není ve Vietnamu potřeba.
  • Jak s penězi? - Malá ledvinka či taštička nošená pod kalhotami je osvědčená volba. Jednak není vidět a za druhé, prakticky se nedá ztratit. I když je Vietnam spíše bezpečné místo (hlavně ve srovnání se západními metropolemi), neuškodí trocha prevence u svých peněz a majetku. Druhé místo se záložními penězi se ale jeví jako rovněž slušný nápad.
  • Je potřeba balená voda? - Dle většiny zkušených „cestovatelů-batohářů“ je sem nutné mít vlastní vodu jen pro první den, kdy jste přiletěli a vše je zavřeno + nemáte ještě vyměněné peníze zde apod. Balená voda je jinak všude v prodeji a s ohledem na místní teplo a nehluboké studny jí asi budete i hojně využívat. Kdo si troufne na led, může případně rozehnat potenciální křeče nějakým tím práškem. 
  • Jakou mají úroveň hotely? - Dobrou, prakticky všude je teplá voda, sprcha, evropský záchod a toaletní papír. Nikde to není ale tak strašné, aby tam měli štěnice, co ale chybět může v těch levnějších, tak povlečení. Sem tam se vyskytne šváb (stejně jako v ČR, takže je to otázka spíše psychiky). Evropana může šokovat, že zde nejsou běžné sprchové kouty, ale voda prostě teče na zem.
  • Jakou mají úroveň domácnosti? - Kdo si troufne na pobyt v domácnosti, tak zde jsou záchody většinou turecké provenience (zase ale čisté proti Indii nebo Číně...). Kdo je oficiální poskytovatel tohoto ubytování, nabízí i papír, ale tekoucí vodu skutečně vždy. 
  • Co veřejné toalety? - Tato instituce zde neexistuje, takže zde rozhodně ušetříte. Když se zeptáte u nějakého stánku / podniku, zda si u nich můžete odskočit, nechají vás, pustí vás často i do vlastního bytu, takže je vhodné se jim pak revanšovat a odvděčit tím, že si u nich koupíte ovoce třeba. Toaletní papír ale noste vlastní.
  • Dá se jíst na ulici? - Určitě, není problém, smažené věci jsou zde populární a OK, skutečně každý prodavač občerstvení má pak hygienická plastová pouzdra, příbory a plastové pytlíky. Věci se slupkou jsou po omytí v pohodě logicky také.
  • Co taxi služby? - Výrazně korektnější, nežli v našem hlavním městě. Palec tudíž nahoru!
  • Co víza? - První cesta pro jejich získání je skrze oficiální velvyslanectví Vietnamu, to je na adrese Plzeňská 214/2578, 150 00 Praha 5 Cena víza je 2000,- Kč. Doba vyřízení 7 dní. Lze ovšem zvolit i cestu skrze „Schvalovací dopis“ (pozor, ne „Zvací dopis“!) - ten vystavuje imigrační úřad v Hanoji (vyřešte dnes přes internet, stojí jen 25 USD na měsíc, ale omezuje vás na letadlo), lepí se a platí na letišti již. No a pak tu máme Eviza, jenž jede od února 2017 (lze si zažádat na adrese vietnamského imigračního úřadu www.immigration.gov.vn). Právě se službou poslední ale bývají občas ještě stále problémy, jelikož občas nějaký lokální policista, hoteliér a úředník (spíše mimo hlavní tepny) o něm neví a pak nejde vypůjčit si třeba auto či motorku, a tak podobně. Jak půjde čas, situace se určitě bude zlepšovat ale...
  • Co se může a nemůže dovážet? - Nelze dovážet: porno, CD, DVD (vrátí po pár dnech - možná), protistátní literatura. Suvenýry pouze do hodnoty 300 USD, parfémy a šperky jen osobní, tvrdý alkohol jen 1,5 litru, cigaret si smíte vzít pod 400, doutníků do 100 kusů a tabáku do 100 g. Při dovozu zpět do ČR netahejte nic příliš šokujícího a zde zakázaného jako pytlačení, jinak vás čeká 5 tisíc Kč pokuty: tygří zuby, též velké škeble, krunýře, ostny žraloků, dikobrazí ostny, želví krunýře a podobné věci a i láhev s hadem nechte zde. Podobné věci nekupujte, když je stejně nemůžete proclít zpět (věc samozřejmě zabaví a nenechají vám).

Vietnam_23

Všeobecné tipy a triky na cestu do Vietnamu

Zkontrolujte si své zavazadlo nebo batoh těsně před odletem! Pašování drog je dnes smutnou realitou a překupníci jsou stále vynalézavější. Jakékoliv dárky zdarma hned před cestou potenciálně duté jsou proto podezřelé vpravdě měrou nejvyšší (kokosový ořech, svatá figurka, ...)! Nezapomínejte, že když nevyzvoníte na online sociálních sítích, kdy a kde budete na letišti, tím lépe pro vaši bezpečnost.

Co se týče vašeho bezpečí, tak Vietnam je proti jiným místům poměrně velmi přátelská a slušná země. Cestování je tudíž velmi bezpečné. Po stránce státního zřízení jde o komunismus a jde o lidi nesmírně tolerantní k cizincům. Tak či onak, samozřejmě i zde platí, že čím více lidí je někde na jednom místě, tím větší potenciál k nějakým těm nekalostem… V jiných zemích běžné slumy okolo luxusního centra tu nejsou vůbec a nikdy tu není v takové bídě, aby jen proto musel krást.
Vietnam_24

Nic nepokazíte tím, když o věci budete smlouvat a postupně tuto svoji dovednost dovedete k dokonalosti pro místní ceny a podmínky, když trefíte cenu až napopáté, vcelku nic se neděje…

Hned po příjezdu se raději vyhněte těm nejagresivnějším (moto)taxikářům hned v první řadě u letiště a zvolte pro jistotu nějakého kliďase více vzadu.

Cestovat zde samotná žena samozřejmě může, s přísným zachováním všech bezpečnostních zásad, navíc, nikdy jsme my osobně nic neslyšeli o znásilnění cizí ženy právě ve Vietnamu.

Informace k Vietnamu s laskavým svolením částečně převzaty z webu www.vietnamista.cz, který se na tuto destinace specializuje.

Vietnam_25

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Vietnamu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Vietnam. 

LP Vietnam

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Petr Hájek & TopArmyShop

Předchozí článek

Fototrip za skálami turecké Kappadokie

Další článek

San Pedro de Atacama - Gejzírové pole Tatio - měděný důl Chuquicamata

Související články

Články

5 tipů pro Bangkok: Jak ušetřit peníze a nenechat se okrást

Thajsko je levná země, a proto je škoda platit víc, než musíte. Zejména, když se jedná o podvod nebo záměrně napálené ceny pro turisty. Těm se nevyhnete, ale s využitím následujících rad omezíte v hlavním městě toto riziko na minimum. Nejezte na Khao San Road Khao San Road ve dne patří prodejcům levného oblečení a suvenýrů, v noci se promění v jednu velkou party zónu plnou prodavačů kyblíků s alkoholickým mixem a promotérů všeho druhu. Rozhodně to ale není místo pro skvělou večeři. Nudle s chutí maggi si dáte jen jednou a svých…

Články

Jak chutná ratan? Treking v Laosu ‒ 2. část

Každý den jsme ušli skoro dvacet kilometrů v džungli severního Laosu. Navštívili jsme několik etnických kmenů. Sbírali jsme potravu a vařili v bambusu. Postavili jsme si přístřešek a přespali na vrcholu kopce daleko od moderních měst. Byl to cestovatelský zážitek, na který nikdy nezapomeneme. Vyrážíme! V sedm hodin ráno jsme nasedli v „plné polní“ na korbu přistaveného džípu, po cestě vyzvedli vodu a maso a za hodinu vystupovali kdesi u pěšinky směřující ještě hlouběji do zeleně. Byla mlha a vše se třpytilo kapkami ranní rosy. První den nebyl tak náročný, většinu cesty jsme šli podél řeky…

Články

Putování po jižním Vietnamu

Oblíbili jste si Jihovýchodní Asii, anebo se stále ještě nemůžete rozhodnout, do které destinace se vydat na svou cestovatelskou dovolenou? Pak je pro vás putování po jižním Vietnamu to pravé. Pojďte se nechat unést veškerými půvaby a kouzly této zajímavé oblasti. Navštívit můžete historické památky, přímořská letoviska, vrchoviny poseté čajovými plantážemi, metropole, ale také úrodné oblasti rozvětvené řeky. Pochutnat si pak můžete na vynikajících čerstvých pokrmech s bylinkami připravené přímo před vámi a osvěžit se můžete vynikající vietnamskou studenou kávou…

Články

Co, kdy a jak, když vyrážím s báglem na měsíc do Vietnamu? - I. část

Jedním z důvodů, proč jsou výlety do Vietnamu (i mimo hlavní města) v poslední době mezi cestovateli tak oblíbené, je i to, že si zde člověk nepřipadá jako turista určený všude jinde po světě k totálnímu finančnímu „vyšťavení“ (ba oholení na kost) a davy okolo něj neustále nestojí s napřaženou rukou a za sebemenší drobnost nepožadují tučný bakšiš. Co si vzít do Vietnamu zcela určitě? Tak či onak, když už se člověk odhodlá vyrazit do ciziny, je tomu většinou tak, že má s sebou obrovský batoh a do něj nacpaný takový objem vybavení a jídla, že si nezadá ani s tříměsíční výpravou na Mount Everest. Jak se ale vzápětí můžete přesvědčit sami, pro cesty…