Čeští čerti nevystraší ani psa, Krampuslauf je jiný

©

Máte doma ratolesti, které by bylo potřeba před Vánoci trošku „srovnat“? Čeští čerti se vám zdají moc hodní? Vezměte rodinu na výlet do Rakouska. Každý rok se zde konají tradiční průvody čertů, tzv. Krampuslauf, při kterých se městem procházejí čerti s opravdu děsivými kostýmy za tisíce eur, pyrotechnikou, povozy a řinčícími řetězy. Garantujeme vám, že na průvod nezapomenete ani vy, ani vaše děti!

Krampuslauf
Tradice návštěv čertů a Mikuláše se mezi prosté obyvatelstvo Rakouska rozšířila přibližně v polovině 17. století z klášterních škol, přičemž čerti působili také jako určitý druh společenské kontroly – kárali obyvatele za nevhodné chování, trestali lakomé selky a hrozili příliš přísným statkářům. V průběhu dalších staletí však tento zvyk z velké části vymizel hlavně díky zákazům ze strany církve i vladařů. Na přelomu 19. a 20. století ale čertí průvody zažily doslova renesanci, kdy se zejména díky místním folkloristům opět rozšířily a začaly se pravidelně objevovat napříč rakouskými městy. Dnes si lze předvánoční čas v Rakousku jen stěží představit bez čertů.

Krampuslauf_1

Krampuslauf - čertovské průvody co naženou hrůzu i dospělým

Krampuslauf, jak se čertovskému průvodu v Rakousku říká, obyčejně čítá několik desítek až stovek pekelníků, kteří jsou oblečení do opravdu hrůzu nahánějících kostýmů z pravých kůží a kožichů a ručně vyráběných zpravidla dřevěných masek. Ty se často dědí z generace na generaci a jsou hrdou součástí rodinného dědictví. Čerti řinčí řetězy, na zádech mají připravené nůše na největší hříšníky a mnohdy jedou na povozech vybavených pyrotechnikou a chrliči plamenů. Jedná se o opravdu strašidelné a věrohodné převleky, jejichž výroba nebo pořízení vychází na tisíce eur a Rakušané jsou na ně náležitě pyšní.

Krampuslauf_2

Čerti se navíc tu a tam nezdráhají některého z přihlížejících hříšníků s řetězem v ruce prohnat vedlejšími uličkami. Zvláště v oblibě mívají takové, co se jim smějí, nebo snad dávají okatě najevo, že nemají strach, takže doporučuji raději před čerty „nefrajeřit“ – nemají to příliš v lásce.

Krampuslauf_3

Schladming - největší průvod čertů na světě

Naprostým vrcholem čertovských procesí je průvod ve městě Schladming, který je považován za největší Krampuslauf na světě. Běžně se ho účastní kolem tisícovky pekelníků a městem projdou hned několikrát. Pokud vás výlet za čerty láká, rozhodně zvažte výlet rovnou do Schladmingu. Protože proč troškařit, když můžete rovnou vidět ten největší průvod? Adekvátní variantou ke Schladmingu je ještě Salzburg nebo Krampuslauf ve městě Retz. V Salzburgu se pekelníků účastní okolo sedmi set a v Retzu jde jejich počet také do stovek.

Krampuslauf_4
Výlet pro celou rodinu a klidně jen na "otočku"

Zájezdy do Rakouska za čertovskými průvody jsou u cestovatelů velmi oblíbené a často na ně vyráží celá rodina. Jedná se totiž o mezigenerační zážitek, který lze spojit také s návštěvou adventních trhů, nákupy a prohlídkou malebných rakouských měst, tyto zájezdy jsou navíc shovívavé i k peněžence a jednodenní výlet pro celou rodinu tak nepřekročí jednotky tisíců korun.

Krampuslauf_5
Autorem článku a fotografií - CK Radynacestu, která sdílí zajímavé a praktické informace pro cestovatele na svém webu, na Facebooku i na Instagramu.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Rakouska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Rakousko. 

Rakousko LP

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Kateřina Francová - CK GO2

Předchozí článek

Kubánské desatero očima české studentky

Další článek

Prosincová vědomostní soutěž s LP CZ

Související články

Články

Putování po Müritz - Nationalpark

V úterý koukáme na počasí, protože chceme jít Malou Fatru, ale předpověd není dobrá. Tak brouzdáme internetem dál a pokukujeme po Rujáně až narazíme na Müritz - Nationalpark. Začtu se a po chvilce je jasno, kde strávíme příštích 5 dní. Jelikož jsou 2 dny státní svátky a volno, stačí si vzít jen jeden den dovolené, naložit koloběžky, kajaky a jede se... Müritz - Nationalpark je vzdálen od Dvora Králové nad Labem cca 550 km a je zajímavý hlavně pro vodáky tím, že v okolí tohoto jezera je spousty dalších jezer propojených kanály, kterými můžete plout na kajacích, především pak v těch chráněných, kam nesmějí motorové čluny a kam se kolikrát nedostanete…

Články

Benátky levně

Navzdory pověsti hřiště pro světovou elitu jsou Benátky v řadě ohledů hřištěm překvapivě dostupným. Po krásném Velkém kanále (Canal Grande) se můžete projet levným vodním autobusem, za sklenku prosecca dáte v zastrčeném baru 1,50 EUR a řada typických benátských zážitků je naprosto zdarma. Výhodně do baziliky Za řadu nejvýznamnějších památek ve městě nedáte vůbec nic. Vstup do třpytivého interiéru baziliky svatého Marka (Basilica di San Marco) je zdarma. Tento architektonický skvost, postavený roku 828, je obložený drahocenným mramorem ze Sýrie, Egypta a Palestiny a je tu více než 8500…

Články

5 nejkrásnějších měst ve Slovinsku - od Lublaně po Bovec

Pokud středoevropské Slovinsko stále ještě nefiguruje na seznamu vašich cestovatelských plánů, možná brzy změníte názor. Ať už vsadíte na lyžování ve vysoko položených horských střediscích, na pěší turistiku v čarovné přírodě nebo na koupání v teplém moři, zaručeně neprohloupíte ani u jedné z variant. Přírodní krásy teď ale nechejme chvíli stranou, čeká nás totiž putování po nejkrásnějších slovinských městech. Slovinsko je v podstatě hned za rohem, tak proč se pro změnu nevydat na výlet právě sem? Z Prahy do Lublaně dojedete autem už za necelých 7 hodin. Slovinská města, která byste si měli ve své turistické brožurce vyznačit tučně, jsou Lublaň, Piran, Bled, Koper a Bovec. Úžasné je navštívit alespoň jedno…

Články

TOP 10 měst pro rok 2018

Nejlepší destinace, zážitky a cestovatelské trendy pro následující rok. Experti z Lonely Planet prozkoumali celý svět, aby vám nabídli nejlákavější destinace, nezapomenutelné zážitky a trendy, o kterých byste měli vědět. Deset měst, která slibují báječné zážitky. 1. Sevilla, Španělsko Během posledních deseti let se Sevilla proměnila. Metropole, dříve proslulá dopravními zácpami, spala na velmi zašlých vavřínech, ale pozvolna rozkvetla ve velkoměsto plné jízdních kol a tramvají a snaží se oživit svého uměleckého ducha. A proměna neproběhla bez povšimnutí. Andaluské…