Ve vnitrozemí jižního Vietnamu se rozkládá vysočina, kterou si na počátku minulého století oblíbili i Francouzi a začali sem jezdit na rekreaci. Přispělo k tomu mírné podnebí, borovicové lesy připomínající ty evropské a také úrodná půda. Vyrostlo zde město Dalat, které si zachovalo jistý francouzský ráz dodnes.
Dalat přitahuje rekreanty z celého Vietnamu a i mezi zahraničními cestovateli se těší velké oblibě jako základna pro výlety po okolí.
Kromě kávových plantáží, skleníků s květinami, ovocem a zeleninou je v okolí možné navštívit i množství vodopádů. Tím nejbližším a nejpopulárnějším je Thác Datanla nebo také Datanla Waterfall.

Vodopád Datanla
Datanla Waterfall by se možná dal nazvat kaskádou, protože se nejedná jen o jeden vodopád, ale voda padá postupně po skalách v několika úrovních až do kaňonu, kudy pak řeka pokračuje dál krajinou. V jazyce horských etnik, které daly vodopádu jméno, znamená Datanla „voda pod listím, voda pod kameny“ a k vodopádu se váže i několik pohádkových legend. Možná kvůli oněm romantickým legendám se vodopád stal oblíbeným místem pro dostaveníčka místních. Za vysokou návštěvností ale stojí i fakt, že se vodopád nachází jen 7 km jižně od Dalatu a dostat se k němu lze třeba lanovkou.
Zatímco většina vietnamských návštěvníků se spokojí s procházkou kolem vodopádu a jízdou na kilometr dlouhé bobové dráze, zahraniční turisté volí dobrodružnější variantu, jak si vodopád prohlédnout a vydávají se sem vyzkoušet si canyoning. Nejen, že tak v rychlosti uvidí, to co běžný turista, ale vyzkouší si adrenalinovou aktivitu a projde se i částí Mrtvého kaňonu.

Proč podniknout canynoning?
Canyoning nebo také canyoneering jsou většinou fyzicky náročné a adrenalinové aktivity, které lze provádět v kaňonech. Nejčastěji se během canyoningu slaňuje, skáče ze skály do vody a nebo plave po proudu. Je to dobrodružný způsob, jak poznat krajinu a jak si také užít den. Canyoning ale není pro každého. Podmínkou pro účast je fyzická způsobilost. Pokud ale trpíme závratí a máme strach z výšek, ještě neznamená, že si nemůžeme canyoning užít. Záleží jen na míře naší odvahy a odhodlání vyzkoušet to a pokořit sebe sama.

Jak to probíhá
Canyoning v Dalatu nabízí několik specializovaných agentur. Program jednotlivých agentur se může mírně lišit a stejně tak i cena, která se pohybuje okolo 45 dolarů. V ceně je ale doprava k vodopádu, vybavení, vstupy, oběd a pojištění.
Začíná se ráno, kdy nás vyzvedne pick-up agentury a zaveze k vodopádům. Zde se setkáme s dalšími účastníky a instruktory, kteří nám vysvětlí, jak to bude celé probíhat, co nás čeká. Vyfasujeme ochranný neoprenový oděv se záchrannou vestou, helmou, rukavicemi a sedacím úvazkem a pak se jde trénovat způsob slaňování. Buď na uměle vybudované stěně a nebo po svahu uvázaní ke kmenu borovice.
Poté, co si všichni osvojí způsob uchycení lana a teorii, jak slaňovat, se vyráží do akce.

Plníme bobříka odvahy
Po cestě k prvnímu místu mineme množství návštěvníků obdivujících onu hlavní kaskádu vodopádu. Sestoupíme do spodní části ke srázu, který je obehnán dřevěnou ohradou. A právě zde nás čeká první slaňování po svislé 18 metrů vysoké skále. Kousek od nás padá vodopád a my “dosedneme“ do vody, kterou pak přeplaveme na druhý břeh. I další skála není o moc nižší. To už procházíme kaňonem s nepovzbudivým názvem Death Canyon. Občas se necháváme nést na hladině, přelézáme kameny. Pak přijde další zábavný úsek, kdy nás instruktoři spouštějí po vodě hlavou dolů z nízkého jezu. Míjíme další vodopád. Pak dojdeme ke srázu, z jehož jedné strany opět padá voda do jezera obklopeného vegetací. Toto je místo, kde si mnozí zřejmě splní bobříka odvahy. Místo slaňování nás totiž čeká skok ze 7 metrové výšky do jezera. Pro ty, co trpí závratí je to opravdová výzva. Zásadou k tomu, aby člověk skočil, je nad tím nepřemýšlet a jakmile instruktor odpočítá 3,2,1, skočit. Větší dvážlivci si mohou skočit i z 11 metrové výšky.
Poté nás čeká chutný oběd rozprostřený na skále u řeky, který po celou cestu s sebou nesli instruktoři.

Nakonec nás semele “pračka“
Poslední slaňování, které podnikneme, je na místě zvaném “Washing machine“. Již podle toho názvu nás ta “pračka“ pěkně semele. Slaňuje se totiž do průrvy ve skále, kudy padá voda a v polovině naší cesty nám vodopád kříží cestu a začne nám padat na hlavu. Dosedneme pak do tůně přímo pod vodopád a asi na sekundu nebudeme vědět, zda nás ten proud nechá vynořit nad hladinu. Momentu překvapení využívá jeden z instruktorů, který nás po celou dobu fotí a díky němuž pak budeme mít na památku pěkný suvenýr v podobě fotografií s lehce vyděšeným výrazem ve tváři.
Poté, co se vymácháme v této pračce, vydáme se na cestu ven z kaňonu na místo, kde na nás bude čekat pick-up, který nás pak odveze nazpět do hotelu.

Autorkou článku a fotografií je Kateřina Francová, která procestovala severní i jižní Vietnam křížem krážem. Navštivte méně známá místa s CK Go2 při poznávacích zájezdech do Vietnamu s místním česky hovořícím průvodcem.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Vietnamu? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Vietnam.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.