Camino de Santiago - 40 dní na pomezí snu a reality

© coolturistika.cz

Zajímá Vás, jaké pozadí všech zázračných příběhů z nejznámější evropské pouti Camino de Santiago? Přečtěte si článek, který Vám všechny krásy a tajemství Svatojakubské pouti názorně přiblíží.

Camino de Santiago (Svatojakubská cesta) je jedna z nejznámějších světových poutí s více než tisíciletou tradicí, na kterou se v současné době vydává každý rok přes 250.000 lidí z celého světa. Možná jste o této cestě už někdy slyšeli a nebo jste dokonce četli příběhy lidí, kterým tato cesta změnila život. Pravděpodobně Vás hned napadlo, co vůbec láká takové množství lidí k tomu pěšky vyrazit na stovky a stovky kilometrů dlouhou cestu. Proč o této pouti neustále vznikají nové knihy, filmy i televizní dokumenty a její popularita na celém světě každý rok roste? Co k cestě motivovalo Paula Coelho, který se po návratu z vykonané poutě v roce 1986 stal nejúspěšnějším brazilským spisovatelem všech dob? Co zde hledal otec a synovec známého hollywoodského herce Charlieho Sheena, kteří rok po dokončení poutě natočili o Caminu úspěšný film The Way (2010)? Proč byla tato cesta v roce 1993 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO? A jaké je tedy reálné pozadí všech zázračných příběhů a nadšených vyprávění poutníků z celého světa?

Camino de Santiago_1
Tři týdny po návratu do ČR nezbývá než potvrdit jediné: všechno, co se o Caminu vypráví, je pravda. A ačkoliv se jedná o intenzivní individuální prožitek, který je pomocí slov a fotografií jen velmi obtížně přenositelný, rád bych se Vám nyní pokusil přiblížit, jaké je Camino de Santiago. Cílem tohoto článků je Vám vlastníma očima vyprávět, co jsem na Caminu zažil a proč tolik lidí přitahuje. Na cestě jsem strávil 40 dní a ušel s 12 kg batohem každý metr celé 900 km dlouhé trasy Camino Francés z francouzského městečka Saint Jean Pied de Port až do Santiaga de Compostela a dále na Finisterru, považovanou celá staletí za konec světa.
A myslím si, že celé Camino je úžasné díky kombinaci tří částí, které ji neoddělitelně tvoří - 1. příroda, 2. lidé a 3. osobní rozvoj (duchovno a spiritualita).

Camino de Santiago_2
Příroda

Na první pohled jsou na Caminu nejvíce lákavé přírodní a historické krásy, a to naprosto oprávněně. V průběhu cesty zažijete a uvidíte naprosto všechno. Přejdete troje nádherné hory, budete procházet hlubokými listnatými, jehličnatými i eukalyptovými lesy, půjdete po loukách, polích, vinicích i pastvinách, kde uvidíte velmi zblízka volně se pasoucí dobytek, ovce i koně. Celý jeden týden budete "ztraceni" na náhorní plošině španělské Mesety, která díky nekonečným pšeničným polím a spalujícímu slunci vypadá jako poušť, abyste na konci cesty dorazili k Atlantskému oceánu a nevěřícně se procházeli po dlouhých písečných plážích, které vedou až na skalnatý mys Finisterre. Na místo, které bylo považované stovky a tisíce let za naprostý konec celého známého světa. V průběhu celé cesty si budete všímat, jak se příroda, lidé i architektura postupně proměňuje. Budete procházet kraji pastvin, vinic i pšeničných polí, abyste poslední týden v Galícii zažili proměny přírody i počasí několikrát za den. Celou cestu budete v každém městě potkávat staré románské kostely a gotické katedrály, míjet roztomilé domečky místních i obdivovat daleko starší památky z římských dob jako dva tisíce let staré lázně nebo cesty, po kterých přímo půjdete. A mnohokrát zažijete ten krásný cestovatelský pocit, kdy se vyhoupnete na nějaký hřeben a spatříte daleký obzor, ke kterému půjdete dalších několik dní. Každému se líbí něco jiného, ale na Caminu je díky této pestrosti velmi pravděpodobné, že tu každý objeví místa, která si zamiluje a nikdy na ně nezapomene... 

Camino de Santiago_3

Lidé

Druhou částí, která tvoří nezaměnitelnou atmosféru Camina, jsou lidé. Na Caminu potkáte v současné době opravdu lidi z celého světa - z Kanady a USA, Brazílie a Jižní Ameriky, hodně lidí z Austrálie a ze střední a západní Evropy, ale také z Izraele, Jižní Koreje, Japonska a samozřejmě velkou část tvoří lidé přímo ze Španělska. Seznámíte se tady s lidmi všech profesí, každého věku i sociálního postavení. Všichni se tady zdraví a pamatují si vaše jméno. Někteří jdou sólo, jiní přijeli ve skupině nebo skupinu vytvořili hned první den ve vlaku. V každém případě zde potkáte mnoho neuvěřitelně milých lidí a získáte hodně "Camino friends", se kterými povedete každý večer hodně spirituálních, religiózních nebo úplně praštěných diskusí. Budete si s nimi vařit jídlo, sdílet společné pokoje ke spaní i koupelny. A také své zážitky z Camina a své osobní příběhy. Každý člověk si zde uvědomuje, že tady jste kvůli nějakému osobnímu důvodu. Camino není trek kolem Annapuren ani sportovní výkon. To vytváří zvláštní atmosféru laskavosti a sdílení, ve které - pokud chcete - můžete sdílet své příběhy a důvody k pouti s prakticky úplně cizími lidmi. A patrně díky tomu, že se již nikdy neuvidíte, drtivá většina lidí na Caminu odkládá své masky a role a jsou to zajímavá vyprávění a osudy. Potkal jsem zde rodinu vojáků z Británie (otec a dva namakaní potetovaní synové na steroidech), kteří byli neuvěřitelně milí a každé ráno všem pomáhali ošetřit puchýře a chodidla a všichni je měli rádi. Ale byl to na dlouho dobu jejich poslední společný výlet, protože starší syn půjde do vězení hned jak přistane na letišti kvůli prodeji zbraní. Jiní dva starší gentlemani z Kalifornie a Walesu se rozplakali dojetím u stolu na konci krásné komunitní večeře plné povídání hned na konci druhého dne. Byla tu i morbidně obézní Izraelka, která jezdila každou etapu autobusem, ale zároveň byla nejlepší stand-up komediantkou, kterou kdokoliv z nás před tím viděl. Potkáte zde samozřejmě i méně přátelské lidi, abyste ale později zjistili, že sebou nesou 600 g kámen, který položí na kopci Cruz de Hierro na počest své zesnulé ženy. Pokud bych měl shrnout, co mě na lidech na Caminu nejvíce zaujalo, tak zjištění, které pozná každý cestovatel - bylo neuvěřitelně zajímavé slyšet celou škálu různých a odlišných názorů na různé věci od lidí ze všech koutů světa. A zároveň zjistit, že ačkoliv je někdo z Kanady, Kalifornie nebo z Austrálie, tak řeší ve svém životě úplně ty stejné problémy, starosti a situace a má naprosto stejné naděje, životní přání a sny jako Vy.

Camino de Santiago_4

Osobní rozvoj (Duchovno a spiritualita)

Samozřejmě, že naprosto nejdůležitější součástí Camina je duchovní a spirituální rozměr, který tuto cestu odlišuje od všech ostatních. Ať již jsou Vaše otázky v oblasti osobního rozvoje a důvody k vykonání poutě jakékoliv, každý tu pravděpodobně najde své odpovědi tak, jako lidé stovky let v minulosti. Pokud jsou Vaším hlavním důvodem k vykonání pouti duchovní důvody, tedy vzestupná cesta osobního rozvoje, kterou většina náboženství nazývá jako cestu k Bohu (v jiných tradicích např. cestou k jednotě, světlu, univerzu apod.), máte zde každý den mnoho možností, jak se na této cestě rozvíjet. Potkal jsem na Caminu řadu lidí, kteří se přímo na cestě několikrát denně modlili, jiní meditovali apod. Prakticky v každém městečku a vesničce, kterými procházíte, můžete večer navštívit mše pro poutníky, kde získáte požehnání k dobré cestě. I když nejste věřící, tak všechny katedrály, kostely, diskuse lidí a celkově křesťanská tradice se Vás na Caminu hluboce dotkne. A pokud se opravdu nehlásíte k žádnému z tradičních náboženství, Camino Vám přesto tento duchovní rozměr ukáže na každém kroku v podobě nádherné přírody, mnoha zvířat a všech lidí z celého světa, které potkáte. Díky tomu si i ten největší cynik uvědomí řadu otázek, které jej jako jednotlivce přesahují a propojují se vším živým i neživým na světě okolo.

Camino de Santiago_5

Pokud se nacházíte ve fázi života, kdy je pro Vás prioritní sestupná cesta do vlastního srdce za poznáním své vlastní duše a svého místa v životě a na světě, jste na tom nejlepším místě. Camino Vám totiž velmi intenzivně nastavuje zrcadlo. To, jak ke Caminu přistupujete (tzn. jak jdete rychle, jak interagujete s lidmi, jak řešíte vzniklé situace apod.), Vám totiž hodně prozradí o tom, kdo jste a jak přistupujete i ke své cestě životem. Než se něčemu novému naučíte v běžném životě, může to trvat půl roku různých událostí, setkání s lidmi a nových zkušeností. Tady tolik věcí a odpovědí můžete zažít v průběhu jediného dne. Než jsem na Camino vyrazil, v diskusích jsem narazil na příspěvek od nějaké dívky, která měla pocit, že ke konci k ní cesta promlouvá. A ačkoliv to znělo jako důsledek hypoglykémie, musím přiznat, že je to pravda. Tedy ne, že by cesta "mluvila", ale přináší Vám opravdu "na míru" mnoho vnějších situací, ze kterých se můžete učit a získat své odpovědi.

Camino de Santiago_6

Závěr

Proč je tedy Camino de Santiago po celém světě tak populární? Myslím si, že díky této kombinaci tří částí Camina se jedná o unikátní přechodový rituál, který i v moderní době funguje stejně tak jako před tisícem let. Společnou motivací prakticky všech lidí, které jsem na Caminu potkal, byla nová naděje - naděje posunout se ve svém životě do další kapitoly, uzavřít minulost a rozmyslet si nějaké velké životní rozhodnutí, které bude utvářet budoucnost.  Ať už Vás k cestě motivuje cokoliv, je důležité po Caminu přestat utíkat, vrátit se a svým problémům nebo otázkám čelit. Ono je totiž velmi lákavé tomuto druhu cestování (poutnictví) propadnout, protože je to opravdu jednoduchý a lehký způsob života - vstát, jít, jíst a spát a o nic jiného se za celý den nestarat a být daleko od všech problémů. Je proto nesmírně důležité se vrátit zpátky a vše, co jste se na cestě naučili, použít zpátky doma ve svém životě, vztazích i práci... Buen Camino!

Camino de Santiago_7

Autor Lukáš Roubík - prošel celé Camino sám po trase Camino Francés + Finisterre, celkem to bylo 900 km a 40 dní s 12 kg batohem. Všechny autorské fotografie jsou pořízené mezi 22. zářím a 30. říjnem 2016. Více na www.coolturistika.cz

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Španělska?

 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lukáš Roubík & Coolturistika.cz

Předchozí článek

Nejlepší místa na světě, kde ochutnat zvláštní lahůdky

Další článek

TOP 10 nejzajímavějších regionů pro rok 2017

Související články

Články

Neskutečný svět umění v Barceloně

To, že je Barcelona město protkané uměním jako žádné jiné, se odráží na budovách, v ulicích a v mnoha slavných galeriích. Když na chvíli pomineme Antoni Gaudího, je Barcelona z hlediska architektury jednou z největších gotických pokladnic Evropy a právě převážně z těchto skvostů čerpal Gaudí a modernisté konce 19. a počátku 20. století svou inspiraci, stará pravidla a techniky přizpůsobovali novému vnímání a stavbám. Vlastní cestou se vydala katalánská gotika. Střídměji než jinde se tu zacházelo s výzdobou, a co je nejtypičtější, katalánští stavitelé upřednostňovali šířku před výškou. K úchvatným ukázkám patří Saló del Tinell v Palau Reial, Drassanes (bývalá loděnice, kde je dnes Museu Marítim) a překrásný Església…

Články

Poprvé v Jeruzalémě

Jeruzalémské Staré město, posvátné pro židy, křesťany a muslimy, patří k nejpřednějším poutním místům na světě. A také k nejkouzelnějším – a nejdiskutovanějším – na Středním východě. Jestliže vůbec někde sedí nadužívané označení „živoucí historie“, pak je to zde. Ale Staré město není jedinou atrakcí ve městě. V moderní části Jeruzaléma jsou muzea, památníky a tržiště, jež můžete navštívit, a také vzkvétající kavárenská, barová a restaurační scéna, kterou lze objevovat. Společně představuje stará a nová část města pro cestovatele neodolatelnou a výjimečnou destinaci. Čtvrti…

Články

Nezadržitelný trend poshtelů. Víte, o co jde?

Máte tušení, co je to poshtel? Nejnovější trend ve světě cestování je vlastně kombinací stylu a komfortu butikových hotelů a ceny a dalších výhod hostelu. V podstatě jde o lepší a luxusnější hostely. Celý trend se rozvinul z potřeb cestovatelů, kteří mají na paměti při cestách do různých koutů světa svůj rozpočet, ale zároveň nechtějí počítat šváby pod postelí v ušmudlaném pokoji plném chrápajících baťůžkářů. Jednoduše chtějí za dobrou cenu najít příjemné a zajímavé místo, kde se dá pohodlně přespat.…

Články

Jak cestovat nalehko – rady od mistra v balení

Malé a lehké zavazadlo je nezbytností pro každého světoběžníka, který chce minimalizovat chaos spojený s cestováním. S malým batohem můžete stihnout japonský vlak, který odjíždí opravdu přesně. Můžete se vtěsnat do jediného autobusu (či na jeho střechu) jedoucího do další vesnice v Indii. Nebo, jak jsme se dozvěděli, umožní vám kompaktní zavazadla v situaci, kdy se snažíte vyplatit svého průvodce z vězení, nacpat šest objemných cestovatelů do maličké rybářské loďky, jež vás doveze k bungalovu na opuštěném ostrově právě včas, abyste mohli sledovat západ slunce. Součástí balení jsou samozřejmě hluboce osobní rozhodnutí. Každý má svoje vlastní představy o pohodlí a stylu. Avšak pokud se budete držet několika jednoduchých, praxí osvědčených zásad cestování nalehko, můžete ušetřit na velikosti a váze. Ne vždy to sice zachrání vaši cestu, ale rozhodně tím ulehčíte…