Buďte svědky přerodu jednoho odlehlého ostrova v Atlantiku

©

Jedno z posledních skutečně odlehlých místa světa se v roce 2016 stane o něco přístupnějším. Na ostrově Svatá Helena, kam se dnes dá dostat pouze lodí, vyroste dlouho očekávané letiště. Není pravděpodobné, že by byl tento ostrůvek v Atlantiku okamžitě zaplaven turisty, ale pro všechny případy staví ostrované hotel o 32 pokojích. Ať už to dopadne jakkoli, určitě se nezmění poklidné životní tempo ani kouzlo tohoto místa, které je stále stejné jako v roce 1836, kdy se tu zastavil Charles Darwin.

„Malý svět sám pro sebe, který probouzí naši zvědavost.“ Těmito slovy popsal Charles Darwin ostrov Svatá Helena, který navštívil v roce 1836. Ale i tento nesmírně izolovaný ostrov – nejjemnější tah rajským štětcem na zářivě modrém plátně jižního Atlantského oceánu – se brzy stane součástí ne tak docela osamělé planety, až se zde v roce 2016 otevře dlouho očekávané letiště. Do té doby představuje jediný způsob, jak se na ostrov dostat (s výjimkou vlastní lodi), 3100 km dlouhá plavba z Kapského Města na lodi RMS Saint Helena – zpáteční cesta trvá 10 dní. Brzy sem však doletíte za 5,5 hodiny z Johannesburgu a pro případné cestovatele se na Main St v Jamestownu staví nový hotel o 32 pokojích. Pro někoho představuje odlehlost Svaté Heleny hlavní součást jejího kouzla, ale nedostupnost je zároveň požehnání i prokletí. Už od počátků masové letecké přepravy sledují ostrované, jak se pomalu vytrácí ekonomická životaschopnost jejich komunity. Na současný vývoj událostí se většina zdejších obyvatel dívá se směsicí nadějí a obav.


Letiště bezpochyby Svatou Helenu nakonec změní, ale určitě nebude o nic méně lákavá a tajemná. Příjem mobilního signálu je stále spíš příběhem z říše snů, auta jsou desítky let stará, jejich řidiči vám zamávají na pozdrav a život na ostrově, včetně jedinečné flory a fauny, která tak zaujala Darwina, bude pokračovat dál svým ospalým tempem. Počet návštěvníků se jistě zvýší, ale jak by řekl Charlie, to už je zkrátka evoluce.

Zážitky, které změní váš život

Projeďte se po ostrově v autě z půjčovny a cestou zamávejte na každého, koho potkáte, pak zaparkujte a dál objevujte po svých. Ostrovní stezka Postbox Walks vás zavede na hřebeny rozeklaných útesů, do mlžného pralesa a skrytých údolí i na vrchol sopky – ale počítejte s tím, že půjdete náročným terénem a budete zdolávat závratně strmá stoupání. Vaše námaha bude ale bohatě odměněna. Svatá Helena, někdy přezdívaná Galapágy jižního Atlantiku, strávila 14 milionů let v báječné geografické izolaci a může se pochlubit pěti sty endemickými druhy, které nenajdete nikde jinde na světě – jedním z nich je například pozoruhodný ptáček kulík dlouhonohý. V moři se můžete potápět, šnorchlovat nebo jen tak plavat mezi úchvatným množstvím exotických živočichů – od hravých delfínů až po žraloky velrybí, kteří kolem ostrova pravidelně proplouvají v lednu, a keporkaky, které tu můžete běžně spatřit od června do října.

O čem se mluví

Jak se ostrov vyrovná s očekávaným čtyřnásobným nárůstem počtu návštěvníků.

Nejbizarnější podívaná

Setkání s Jonathanem, slavnou želvou obrovskou, která se začala potulovat po ostrově jen pár let po Napoleonově smrti.

Želva JonathanNejvětší želva. Foto David StanleyCreative Commons Attribution licence

Zcela unikátní

Tento ostrov je součástí britského zámořského území Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha – velmi volného souboru ostrůvků a atolů rozesetých na ploše 3642 km2 jinak pustého Atlantského oceánu.

Místní hantýrka 

I když se na ostrově hovoří anglicky, místní dialekt, přízvuk a větná stavba jsou velmi typické – něco mezi mistrem Yodou a anglickým pirátem z 18. století. Ostrované řeknou například „Who you is?“ namísto „Who are you?“ a „Eierce, I’m gorn home for my bita dinner“ znamená „Yes, I’m going home for dinner“.

Místní specialita

„Jediná dobrá věc na Svaté Heleně je zdejší káva,“ postěžoval si prý Napoleon, když byl na ostrov vyhnán po své porážce u Waterloo. Jsme přesvědčeni, že ostrov toho nabízí mnohem víc – přinejmenším fantastické tuňákové sušenky, které můžete spláchnout likérem Tungi z plodů opuncie – ale fakt je, že Malý Kaprál měl nos na dobré kafe. Kávová zrnka ze Svaté Heleny (z rostlin, které na ostrově vysadila Východoindická společnost v roce 1733) patří k těm nejlepším – a nejdražším – na světě. Můžete si je koupit v místním Coffee Shopu, kde dostanete také láhev kávového likéru Midnight Mist.
 

Best in Travel 2016

Přečtěte si více o destinacích nominovaných do Best in Travel 2016. Zajímá vás, kam za nejzajímavějšími výročími, kde hledat nejlepší místa pro dobrodružné poznávání přírody pro celou rodinu, na kterých železničních trasách vás čeká zajímavý zážitek v nočním vlaku, kde si objednáte nejlepší hamburgery nebo které stavby 20. století jsou považovány za nejikoničtější? Je v knize zastoupena i Česká republika? Všechny otázky vám zodpoví tato tištěná publikace. 

  • Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

 

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Zelené tajemství Pacifiku

Další článek

Dublin - město, kde se zrodilo pivo Guinness

Související články

Články

Chutě a vůně ulic světa

V ruce máte letenku a stojíte na přeplněném, uspěchaném a neomylně čistém letišti. Cestujete daleko, dál, než většina sousedů a vašich známých kdy byla. A už teď víte, že kromě nádherných výhledů, nevšedních zážitků a často i nápisů v pro vás nesrozumitelném písmu bude ve vaší dovolené z velké části dominovat jídlo. Protože ochutnávání exotického jídla je prostě zážitek a k cestování patří. „Street food neboli jídlo z ulice je vlastně kulinářské mistrovství. Je to taková malá reality show – kuchař má v ,přímém přenosu‘, za přihlížení diváků, kteří jsou zároveň platícími zákazníky, a v reálném čase vykouzlit skvělý oběd nebo večeři,“ vysvětlovala mi nedávno jedna slečna na Street Food Festivalu…

Články

Fidži je opět v pohodě

Nastražte uši – cesta do ráje se zase trochu zjednodušila. Fidži opět získalo rovnováhu po státním převratu a ústavní krizi a na turisty čeká vylepšené Mezinárodní letiště Nadi. A na co se těšíte nejvíc? Na lenošení v některém z luxusních letovisek, extrémní sporty nebo klasické potápění, jachting a rybaření? Toto tropické souostroví má skutečně mnoho co nabídnout. Po desetiletí nejistoty, které následovalo po státním převratu komodora „Franka“ Bainimaramy z roku 2006 a ústavní krizi roku 2009, zavládl na Fidži opět mír a klid. Na konci roku 2014 dostál Bainimarama konečně svému slibu uspořádat demokratické volby. Stal se premiérem a do značné míry obnovil konstituční…

Články

Objevte nejzajímavější destinace roku 2016

Lonely Planet představuje kolekci trendů, destinací a zážitků pro příští rok. Je jen na vás, kam se vydáte, a je nám ctí vám vybrané destinace postupně představit. Best in Travel 2016 prezentuje 10 zemí, 10 regionů a 10 měst, které odborníci Lonely Planet doporučují pro rok 2016. Na 1. místě žebříčku zemí se umístila Botswana, následovaná Japonskem a USA. Kotor v Černé Hoře se umístil na 1. příčce mezi městy, a to před ekvádorským Quitem a irským Dublinem. Mezi první tři favority regionů, které Lonely Planet Best in Travel 2016 řadí mezi ty, které musíte v nadcházejícím roce…

Články

Motor britské kultury

Manchester – někdejší strojovna průmyslové revoluce – dnes hraje roli dynama britské kultury. Vláda vyčlenila 78 milionů liber na centrum umění The Factory, které se má stát jevištěm Manchesterského mezinárodního festivalu. Ve městě bylo zrenovováno a otevřeno mnoho nových uměleckých prostor, jako například galerie Whitworth, víceúčelové centrum umění HOME a Pantheon připomínající knihovna Central Library. Proměna tohoto kdysi industriálního města pokračuje mílovými kroky. Tomuto městu nikdy nechyběly ambice a sebevědomí. Kdysi bývalo strojovnou průmyslové revoluce a v 21. století se proměnilo v dynamo kultury a umění. Britská vláda je v tom mocně podporuje: vyčlenila 78 milionů liber na vybudování The Factory, nového víceúčelového uměleckého prostoru, ve kterém bude divadlo…