Bavorsko: pohádkové hrady, kouzelné lesy, středověké vesnice… překrásná spolková země mezi Alpami a Franky se před očima odvíjí jako nekonečný gobelín plný turistických skvostů. Stejně okouzlující je i její hlavní město Mnichov, které vás nadchne božskými zahradami, skvělými muzei, majestátními paláci a samozřejmě Oktoberfestem, největším pivním svátkem na světě. V roce 2016 bude pivo centrem zájmu ještě víc než obvykle, protože Bavorsko slaví pětisté výročí zavedení zákona o čistotě piva. Potřebujete jiný důvod pro další napěněný korbel?
Hrad Blutenburg blízko Mnichova © Akwinelvr/Budget Travel.
Zážitky, které Vám změní život
Mezi šestnácti spolkovými zeměmi je Bavorsko supermodelka oplývající krásou, přehršlí charismatu i přirozeného šarmu. Území zahrnující mohutné alpské vrchy i zvlněnou viniční pahorkatinu Frank nabízí skvostnou přehlídku turistických lákadel, která předčí veškerá očekávání. Z temných hvozdů vykukují pohádkové hrady „šíleného“ Ludvíka II. Bavorského, na Romantické stezce lákají k prohlídkám opevněná středověká sídla, nacistické památky v Norimberku a Berchtesgaden vám umožní nahlédnout do jednoho z nejhrozivějších období dějin. V bavorském hlavní městě Mnichově vás okouzlí zahrady, krásná muzea, majestátní paláce i největší světová oslava piva, Oktoberfest.
Mnichovský Octoberfest ©Pavel L Photo and Video/Shutterstock.
Pivo bude velkým tématem zvláště v roce 2016, kdy Bavorsko slaví pětisetleté výročí přijetí zákona o čistotě piva. Původní zákon, jejž schválil bavorský vévoda v roce 1516, povoloval používat k výrobě zlatého moku pouze vodu, ječmen a chmel. Účelem bylo zamezit přidávání hovězí žluči, dubové kůry, blínu a dalších potenciálně jedovatých příměsí, které se běžně vyskytovaly spíš v dílnách alchymistů. Zákon je tak zřejmě nejstarším dosud platným zákonem o potravinách. Německý svaz sládků je na něj tak hrdý, že podal žádost, aby UNESCO v souvislosti s významným výročím prohlásilo zákon za součást Světového kulturního dědictví.
Mnichov oslní královskými paláci, rozlehlými parky, vynikajícími muzei a rušnými pivnicemi. Chcete-li nasávat místní atmosféru, vydejte se do módní čtvrti Glockenbach nebo na fotbalový zápas světového klubu FC Bayern Mnichov do úchvatné Allianz Areny.
Při cestě na jihozápad z Mnichova objevíte bavorský památkový jackpot. Na úpatí mohutných Alp se sešla řada povznášejících atrakcí, jako je poutní kostel Wieskirche s živými freskami, řezbářská vesnice Oberammergau, lyžařský ráj GarmischPartenkirchen a samozřejmě palác Neuschwanstein, jenž inspiroval podobu disneyovského paláce Šípkové Růženky.
Co zrovna letí
Aristokratická dovolená. Ne, v Neuschwansteinu si snídani dát nemůžete, ale můžete si zaplatit prohlídku, či dokonce nocleh v hradech či šlechtických sídlech, které stále vlastní a používají Bavořané s modrou krví. Patří k nim i palác Dennenlohe, domov „zeleného barona“.
Románský hrad Neuschwanstein byl v 19. století postaven pro Ludvíka II. ©canadastock/Shutterstock.
O čem se mluví
Zuřivá debata se vede o tom, zda má mnichovský Ústav pro studium soudobých dějin publikovat komentované vydání nechvalně známého Hitlerova manifestu Mein Kampf (pro vzdělávací účely). Koncem roku 2015 k němu totiž vyprší státem vlastněná autorská práva. Vydávání či rozšiřování rasistické, antisemitské literatury je v Německu od konce 2. světové války nelegální.
Nejbizarnější podívaná
Orlí hnízdo, horské útočiště nad Berchtesgadenem postavené k Hitlerovým padesátým narozeninám, dnes slouží jako restaurace s úchvatnými horskými výhledy.
Charakteristický rozdíl
Od zbytku Německa se Bavorsko mimo jiné odlišuje i tím, že dokáže být otevřené jako výhled z Zugspitze za jasného dne, ale zároveň úzkoprsé jako dlážděné uličky ve středověkém Rothenburgu ob der Tauber. Jeho obyvatelé totiž lpí na svých tradicích dirndlů a kožených kraťasů, ale zároveň nadšeně vítají hitech a veškeré novoty. Výkonný motor ekonomiky tu pohánějí špičkové firmy jako BMW, Adidas či Siemens, ale s německým perfekcionismem příjemně kontrastuje téměř středomořská radost ze života. Ať už je to v pivnici, nebo na sjezdovce, Bavořané se dozajista umějí odvázat.
Místní speciality
Číňané tvrdí, že z prasete se dá sníst všechno kromě chrochtání, a bavorští šéfkuchaři jsou s nimi zcela zajedno. Žádná prasečí část nepřijde nazmar, protože tu zpracují kolínka, ocásky, jazyk i sádlo. Většina klobás je také z vepřového základu, proslulá mnichovská bílá klobása (Weisswurst) obsahuje navíc telecí. K typickým jídlům, která neobsahují vepřové, patří Hendl (pečené kuře), Brezn (preclíky) a Obatzda (měkký sýr). Všechna najdete na jídelních lístcích stylových pivnic. Bavorskou specialitou je Brotzeit (doslova „čas na chleba“), což je studená svačina sestávající z chleba, klobásy a sýra a konzumovaná odpoledne či vpodvečer.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.