Benátky levně

© Shutterstock

Navzdory pověsti hřiště pro světovou elitu jsou Benátky v řadě ohledů hřištěm překvapivě dostupným. Po krásném Velkém kanále (Canal Grande) se můžete projet levným vodním autobusem, za sklenku prosecca dáte v zastrčeném baru 1,50 EUR a řada typických benátských zážitků je naprosto zdarma.

Výhodně do baziliky

Za řadu nejvýznamnějších památek ve městě nedáte vůbec nic. Vstup do třpytivého interiéru baziliky svatého Marka (Basilica di San Marco) je zdarma. Tento architektonický skvost, postavený roku 828, je obložený drahocenným mramorem ze Sýrie, Egypta a Palestiny a je tu více než 8500 m2 zlatých mozaik. Od dubna do října pořádá diecéze bezplatné prohlídky s průvodcem, jenž vám osvětlí teologické poselství mozaik, a za pouhá 2 eura se dostanete k oltáři Pala d’Oro a do presbyteria s nádherně vykládanou schránou s ostatky sv. Marka.

Bazilika svatého MarkaPředstava nebe: Bazilika svatého Marka © Education Images / UIG / Getty Images
 

Naproti přes Velký kanál stojí Longhenovo architektonické veledílo Basilica di Santa Maria della Salute, kam je vstup rovněž zdarma. Neobvyklá osmiboká stavba s kopulí připomíná chrámy antických bohyní a údajně má mystické léčivé schopnosti. Divem všech divů je zdejší sakristie (vstup 3 EUR), v níž je vystaveno dvanáct mistrovských Tizianových děl.

Mnohé benátské kostely (jako zmíněná La Salute) schraňují neocenitelná umělecká díla a opravdu stojí za návštěvu, zvláště pokud si obstaráte kartu Chorus Pass (dospělí/slevy 12/8 EUR; platná 1 rok), jež vám umožňuje vstup do šestnácti kostelů, včetně I Frari a San Sebastiano. Bez karty zaplatíte kolem 2,50 až 3 EUR za každý jednotlivý vstup.

Po památkách zadarmo

Pravou krásu Benátek představuje samotné město: architektonická veledíla v podobě vznosných paláců z istrijského kamene. Popadněte mapu a jděte se ztratit v klikatých calli (uličkách). V uličkách vedoucích z Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco), např. Calle Larga XXII Marzo a Frezzaria, sídlí umělečtí zlatníci, prodejci starožitností, obchody se sklem a módní butiky.

Prodejní galerie se vstupem zdarma, jako jsou Galleria Traghetto či Galleria La Salizada, představují současné italské umění a fotografii. Ve čtvrti San Polo najdete v malovaném podloubí Ruga degli Orefici sklářskou dílnu Attombri, za rohem vychvalují rybáři a farmáři své zboží na tržišti Rialto, které tu funguje už 700 let.
Procházka tržištěm Rialto
Procházka tržištěm Rialto nabízí opravdovou ochutnávku místního života © Richard I'Anson / Lonely Planet Images / Getty Images
 

Daleko od nablýskaných výloh nabízejí dlouhé procházky po fondamente (chodnících u kanálů), jako jsou Zattere, Riva degli Schiavoni či v Cannaregiu klidné Fondamenta de la Sensa a Fondamenta dei Ormesini, nádherné výhledy na vlnkami zčeřené laguny či klidné lesklé kanály.

A nejlepší je, že 3,5 km dlouhá trasa vodním autobusem (vaporetto) č. 1 nebo 2 po Velkém kanálu nabízí fantastickou levnou prohlídku města jen za 7 EUR. Trasa vede zhruba kolem 50 palazzi, šesti kostelů a míst, která se objevila ve čtyřech bondovkách, a pojímá tisícileté dějiny od zdobné benátské gotiky Ca’ D’Oro přes klasický Palazzo Grassi po postmoderní Muzeum Peggy Guggenheimové.

A pokud máte pocit, že návštěva města není úplná bez projížďky gondolou, můžete si zamluvit běžnou 30minutovou projížďku u Tu.Ri.Ve za 31 EUR na osobu (místo obvyklých předražených 80 EUR).

Levné expozice

Udržovat takové množství uměleckých a architektonických děl není levná záležitost a návštěva benátských muzeí může být nákladný špás, protože vstup do jednotlivých muzeí stojí průměrně 10 až 20 EUR. Jednou výjimkou je pohádkový Palazzo Franchetti s expozicemi zdarma. Státní muzea, jako je Palazzo Grimani, Muzeum skla na ostrově Murano a Muzeum krajky na ostrově Burano, nabízejí vstup zdarma vždy první neděli v měsíci, takže se vyplatí sladit si návštěvu s tímto termínem.

Pohled na velký kanál
Pohled na Velký kanál, nalevo Palazzo Franchetti, v pozadí La Salute © Peter Unger / Lonely Planet Images / Getty Images
 

Máte-li v plánu navštívit tři či více muzeí včetně Dóžecího paláce, pak vám pomůže ušetřit karta Civic Museum Pass (dospělí/slevy 24/18 EUR), umožňující vstup do devíti městských muzeí. Pokud plánujete se do toho opravdu opřít a navštívit pět a více muzeí, pak je lepší variantou Museum Pass (dospělí/slevy 39,90/29,90 EUR; platná 7 dní) nabízející vstup do jedenácti městských muzeí a také šestnácti kostelů.

Navíc, navštívíte-li město v období konání Benátského bienále, budete mít možnost využít bohatou nabídku i pro milovníky umění s omezeným rozpočtem. I když vstup do hlavních pavilonů je drahý, na doprovodné akce (posledně jich bylo 90) se vstup neplatí a nabízejí přístup do skrytých zákoutí města, která jsou obvykle veřejnosti nepřístupná.

Nacpěte se cicheti

Dokonce i ve skromných benátských tavernách (osterie) je jídlo dražší než kdekoli jinde v Itálii. Nicméně cicheti (benátské tapas), které se podávají v době oběda a od 18 do 20 hodin, patří mezi nejlepší levná jídla v zemi. Nabídka je rozmanitá – od kořeněných masových kuliček a crostini se solenou treskou přes chřest po bassansku po buclaté krevety zabalené v pancettě ‒ a snadno poslouží jako večeře.

Jako levné jídlo si dějte cicheti
Jako levné jídlo si dějte cicheti © Paula Hardy / Lonely Planet

Cena od 1 do 6 EUR za porci v následujících skvělých podnicích:
All’Arco – Čerstvé produkty z trhu, s proseccem, kousek od tržnice Rialto
Osteria alla Vedova – Nejlepší masové kuličky ve městě ve staré osterii
Dai Zemei – Nápadité kreace vytvářejí majitelé (dvojčata, zemei) s vášní pro jídlo a víno 
Osteria al Squero – Klasické cicheti s výhledem na opravnu gondol
Vino Vero – Moderní cichetipodávané s biodynamickými víny

Popíjení při happy-hour

V Benátkách začínají happy hour kolem 18. hodiny v zastrčených bacari (malé bary). Pokud si pospíšíte, možná se vám podaří protlačit se davem k baru a dát un'ombra („stín“, což je malá sklenka vína), za niž v maličkých podnicích Bacareto Da Lele či Cantine Aziende Agricole dáte pouhých 60 centů.

Bary v Benátkách
Dvě dívky vychutnávající si spritz před tradičním barem bacaro ©  Marco Secchi / Getty Images
 

Davy studentů, turistů i místních lákají také happy hour na náměstích Campo Santa Margherita a Campo Cesare Battista, ale na drink s místními zaskočte kousek za tržnici Rialto do podniků Al Mercà nebo Cantina Do Spade, dobré pití nabízí také Bacaro Da Fiore ve čtvrti San Marco, Cantinone Già Schiavi ve čtvrti Dorsoduro, Al Timon ve čtvrti Cannaregio a Bacaro Risorto ve čtvrti Castello.

Levné ubytování

Může se zdát, že s pokoji ve slavném Gritti Palace za pěkných 500 EUR nemáte na vysněné benátské ubytování nejmenší šanci. Dobrá zpráva však je, že v posledním desetiletí se počet benátských ubytovacích kapacit zpětinásobil, což drží dobré ceny. Levné ubytování najdete na Airbnb, za pokoj v autentických penzionech B&B Casa Baseggio, Allo Squero či B&B San Marco dáte 40–100 EUR.

Benátský hostel Generator
V benátském hostelu Generator neobětujete styl láci © Nikolas Koenig / Generator Hostels
 

Příliv nových hostelů a zrenovovaných církevních ubytoven znamená, že levné ubytování dnes může nabídnout i výhled na kanál či polohu v centru. Designově uvědomělý řetězec Generator Hostels zrenovoval Gen Venice na ostrově Giudecca, v němž najdete módní současný interiér a z paland budete mít výhled na Zattere. Nedaleko vznikla Foresteria Redentore: z cel redemptoristického kláštera s nádhernou zahradou s cypřiši se staly příjemné pokoje s příslušenstvím. Mimo školní rok jsou veřejnosti k dispozici studentské ubytovny Ostello Jan Palach a We Crociferi.

Levné cestování

Pokud hodláte využít vaporetto (vodní autobus) více než třikrát denně, neplaťte 7 EUR za každou jednosměrnou jízdenku, ale investujte do CTV Tourist Ticket (1 den za 20 EUR; 3 dny za 40 EUR), který se dá koupit v kterémkoli stánku HelloVenezia. Osoby ve věku 14 až 29 let, které mají Rolling Venice Card (4 EUR; pořídíte v turistické kanceláři), získají třídenní jízdenku za 20 EUR.

Vaporetti plující po Velkém kanálu
Vaporetti plující po Velkém kanálu © Manfred Segerer / Ullstein Bild / Getty Images
 

Naprosto nejlevněji se z letiště Marka Pola do města dostanete autobusem na Piazzale Roma za 6 EUR. Pokud nebydlíte v bezprostřední blízkosti Piazzale Roma, je obvykle lepší volbou kyvadlová loď dopravce Alilaguna, zajíždějící do všech hlavních zastávek vodních autobusů vaporetto v Benátkách, včetně San Marco, Rialto, Fondamente Nove a Zattere, a také na ostrovy Murano, Certosa, Lido a Giudecca. Jednosměrná jízdenka stojí při koupi on-line 14 EUR (jen o euro víc než autobus a vaporetto dohromady) a nemusíte přestupovat nebo si kupovat další lístek na rušném náměstí Piazzale Roma. Nastupuje se v přístavu na letišti, který je asi 10 minut pěšky (značeno) od letištní budovy.

Pokud přilétáte na letiště Treviso se společností Ryanair, nejlevněji se do Benátek dostanete autobusem Barzi Bus Service (jednosměrná 10 EUR; 40 minut; 2 spoje za hodinu) do Tronchetta. Z Tronchetta můžete naskočit na vaporetto a pokračovat k cíli.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Benátek? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Benátky do kapsy. 


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Rakousko - lyžování od A do Z

Další článek

Jak jsem mrzla v Brazílii: proč je zima v São Paulu horší než v Praze

Související články

Články

Řím - zářivé a šťastné město

Jak už jeho přezdívka napovídá, Věčné město nikdy nevyjde z módy. I v roce 2016 vedou všechny cesty do Říma. Poté, co papež František vyhlásil Svatý rok Milosrdenství, míří do Itálie kroky mnoha poutníků, ale k takové cestě by se našly i světštější důvody. Bylo zrenovováno majestátní Koloseum, vyčištěna Fontána di Trevi, a abyste se navnadili ještě více, účinkuje Řím také ve dvou filmových trhácích: remaku filmu Ben Hur a nejnovější bondovce Spectre. Řím je velmi osobité hlavní město. Každé zákoutí má své kouzlo, které vyzařuje z prosluněných piazzas, velkolepých starobylých budov, kostelů plných mistrovských děl i ulic, kterými se prohánějí Italové na mopedech Vespa. A rok 2016 je obzvláště vhodná doba pro návštěvu Říma. Papež František totiž vyhlásil…

Články

Nejlepší místa, kam se podívat v únoru 2016

Nejkratší měsíc v roce je také tím nejsladším – pokud víte, kam se vydat. Únor můžete strávit mezi hromadami pocukrovaných palačinek na ruském masopustu, usrkáváním koktejlů u modernistických bazénů v Palm Springs nebo u něčeho trochu méně sladkého, například na mentonském Fête du Citron (citronovém festivalu). Světaznalí cestovatelé z Lonely Planet mají laskominku pro každý mlsný jazýček. Zalyžujte si před večeří v italských Dolomitech Dolomity slibují nezapomenutelnou dovolenou na lyžích. Únor je hlavní evropskou lyžařskou sezonou. V této době je totiž nejvyšší šance na ideální sněhové podmínky (i když na počasí není nikdy spoleh!) z celého roku. Pohoří Dolomity v severní Itálii…

Články

Na co dát pozor: skryté náklady levných letenek

Co se týče hledání nejlevnějších letů, jsou cestovatelé rozmazlováni širokou nabídkou. Díky levným dopravcům, nabízejícím stále více tras po celém světě, a webovým stránkám, jako jsou Jetradar, Skyscanner a Hipmunk, je jednodušší než kdy dříve porovnat ceny nabídek a zákazníci si zvykli na nižší ceny (a výše zmíněné jisté výhody pro cestující). Ale než zmáčknete tlačítko „koupit teď“, položte si pár jednoduchých otázek, abyste odhalili potenciální skryté náklady, které by vás mohly nepříjemně zaskočit. Jaká je reálná cena letu? Při hledání nejlevnější ceny snadno přehlédnete nebo zapomenete na reálnou cenu konkrétního letu. Zvažte některé zřejmé záludnosti: je levný i zpáteční let? Zahrnuje uvedená cena poplatky? Jak se rychle snažíte proklikat k cíli, ujistěte se, že jste si nezaškrtli služby, které…

Články

Nejlepší místa na světě, kde říct „ano“

Jakmile se rozhodnete strávit zbytek života s někým jedinečným, stojí před vámi rozhodnutí, které vám může připadat ještě důležitější. Kde se vyslovit? Našli jsme deset skvělých míst, kde to jde skoro samo. 1. Bagan, Myanmar (Barma) Východy slunce jsou obecně velice romantické, ale ty v Baganu jsou opravdu kouzelné. Bagan, od 9. do 13 století hlavní město království Pagan, byl kdysi místem 10 000 buddhistických klášterů, chrámů a pagod. Dnes je planina kolem Baganu stále poseta více než dvěma tisícovkami…