Pokud si vybíráte dovolenou v některé z exotických zemí, v Thajsku si určitě přijde na své každý cestovatel, dobrodruh, turista i výletník. Tato pestrá země nabízí každému něco. Ale začínáme v Bangkoku...
První dojmy
Když se řekne Bangkok, každý si představí špínu, smrad a šílené elektrické vedení. Bohužel tomu není daleko od pravdy. Na nás zapůsobil stejně jako na asi většinu lidí, kteří toto město navštívili. Hned po příletu jsme před letištěm dostali facku v podobě šíleného dusna a vlhkého vzduchu.
Doprava
Nejlepší způsob jak se z letiště dostat, je určitě cesta vlakem. Je to pohodlné, rychlé a člověk se nemusí bát, že bude trčet někde v zácpě. Z letiště Suvarnabhumi na konečnou, kterou je Phaya thai to trvá cca 25 minut a pro jednoho to vyjde zhruba na 35 Kč. Doprava v Bangkoku je pro evropany celkem šílená. Na semafory tam lidi moc důraz nedávají, spíše to působí jako kdyby hráli hru, kdo a kde bude první. Proto jsou v Thajsku tak oblíbené skútry. Dostanou se s nimi všude, a když je to nutné jezdí klidně po chodníku. Nejsou zvyklí chodit vůbec pěšky a na jeden skútr se naskládá klidně celá rodina. My jsme na tohle velkoměstské dobrodružství odvahu neměli, a tak jsme chodili raději po svých. Sotva vyjdete z hostelu, budou Vás lákat tuk tukáři nebo řidiči taxi. Pokud se rozhodnete pro cestu taxíkem, určitě vybírejte taxi s nápisem taxametr na střeše, buď zelenožluté nebo růžové. Ty by měly být nejlevnější, tedy pokud nám nelhali. Pokud se rozhodnete pro cestování městem s tuk tukem, určitě vybírejte vozítko, které má na střeše thajskou vlajku. Tyto tuk tuky by měly patřit pod vládu a jsou o hodně levnější než ty bez vlajky a většinou Vám udělají okružní jízdu po nejnavštěvovanějších památkách. Pro představu asi tříhodinová jízda vyjde na 20 bathů.
Další možností dopravy po městě je jízda autobusem. Pro nás to byl asi nejlepší zážitek. Cena je opět nějakých 20 bathů, ale jen tím nejotlučenějším autobusem bez klimatizace. Ostatní jsou trochu dražší. Lodní doprava vedoucí přes řeku Čao-praja je mezi místníma oblíbená a dopravuje denně do práce tisíce Thajců. Rozděluje se na čtyři druhy lodí a podle toho se odvíjí i cena. Pokud se rozhodnete jet loďkou, musíte vědět na které nástupiště se postavit. Jsou označeny barvami a není na škodu to trochu prostudovat dopředu.
Ubytování
Měli jsme dopředu zamluvené ubytování, což byla největší chyba. V tomto městě je nespočet hotelů a hostelů, takže ubytování je nejlepší řešit až na místě s možností srovnání cen. Je to jiné než doma na internetu, přímý kontakt je určitě rozhodující pro smlouvání o ceně, které v Thajsku funguje naprosto všude a s kýmkoliv. Snad každý hostel i hotel má klimatizaci a hostely většinou nabízí možnost vyprat si prádlo.
Výlety po okolí a hlavně - jídlo
Bangkok vybízí ke spoustě výletů, jak ve městě, tak na okolní ostrovy, nejčastěji na Koh Samui, Krabi nebo třeba Chiang Mai. My bohužel neměli tolik času, abychom se na některý z nich vypravili. Na každém kroku je cestovní agentura, směnárna a hlavně jídlo. Spousta jídla! Po naší první návštěvě v obchodě jsme začali chápat proč. Potraviny nejsou předražené, jsou srovnatelné jako v České republice, ale jíst na ulici je o hodně levnější. Sice jsou to samé nudle, rýže, maso a krevety, ale cena je velmi nízká.
Jedním z našich cílů byla návštěva ulice Khao san road. Je to takové ghetto Bangkoku, ale člověk se tam o sebe nemusí bát jako třeba v americkém Bronxu. Touto pestrou ulicí projdou denně stovky, někdy tisíce turistů a seženete tady opravdu všechno. Od jídla všeho druhu jako jsou třeba smažení škorpioni a tarantule, přes oblečení až po stánky, kde Vám na počkání vystaví falešný doklad. Určitě by byla škoda ji vynechat při návštěvě Bangkoku. Jídlo by mohla být kapitola sama o sobě. Na první pohled se zdá být jednotvárné, jen samá rýže a nudle, ale pokud se toho nebojíte, je z čeho vybírat. Někde na ulici můžete dokonce narazit na živou potravu, ale je jen na vás, jestli si ji odnesete domů na zpracování nebo Vám ji připraví na místě. Na to jsme žaludek bohužel neměli, a tak jsme nemůžeme hodnotit.
Dalším velmi oblíbeným turistickým lákadlem jsou thajské masáže. Ty najdete na každé ulici. Od masáže zad, nohou až po ruce a hlavu. Cizinci toho hojně využívají, protože tyto odpočinkové zóny jsou mnohdy přímo uprostřed tržnic nebo za rohem každého druhého chámu. A tak pokud Vás už nebaví chodit zalidněnými uličkami, můžete si příjemně odpočinout. My to vyzkoušeli a můžeme jedině vřele doporučit.
Chrámy jsou v Bangkoku na každém rohu, na každé křižovatce i v ulici, kde to ze začátku vypadá, že nemůže být ničím zajímavá. Pokud neplánovaně zabloudíte, nemusí Vás to vůbec mrzet, protože za pár minut se Vám před očima rozprostře dechberoucí výhled. Připadáte si jako v jiném světě. Každý chrám má své mnichy, kteří se poctivě starají o své domovy. Podle toho to taky vypadá a je nepochopitelné, že hned za plotem kláštera vyjdete do takového chaosu. Jsou to jako dva naprosto odlišné světy. Před návštěvou většiny chrámů se návštěvníci musí zout a ženám se doporučuje mít zahalená ramena a kraťasy minimálně po kolena.
A co říct na závěr?
Samotní Thajci jsou úžasně optimističtí lidé. Neustále se na vás smějí, něco nabízí nebo si chtějí jen tak popovídat. Někomu se můžou zdát otravní, ale ve skrytu duše to vždycky myslí dobře. Při naší cestě jsme měli obavy z krádeží. Na batohu jsme měli neustále pláštěnky, ale možná byly obavy zbytečně přehnané. Tímto můžeme návštěvu Bangkoku jen doporučit. Naše první návštěva Asie v nás zanechala spoustu zážitků a víme, že se tam vrátíme na další cesty a dobrodružství!
Autorka článku a fotografií - Barbora Martináková - cestovatelka, která se vydala se svým přítelem Markem Rybářem na dlouhou cestu kolem světa. Jejich další dobrodružství můžete sledovat také na FB Travelife - M&B kolem světa.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Bangkoku? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Bangkok.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.