Austrálie - země divokých tvorů II. část

©

Hojnost nebezpečných tvorů v Austrálii je legendární, jsou tu hadi, pavouci, žraloci, krokodýli, medúzy… Avšak cestovatelé se tím nemusejí nechat vyděsit – není pravděpodobné, že se s některými z těchto tvorů v divočině setkáte a ještě nepravděpodobnější je, že na vás zaútočí.

Austrálie velryba
Krokodýli

Krokodýli mořští, vyskytující se u pobřeží severní Austrálie, jsou skutečným nebezpečím. Žijí také v ústích řek a potoků, často až hluboko do vnitrozemí. Než skočíte do té lákavě vypadající tůňky nebo řeky, prohlédněte si varovné tabule a zeptejte se místních.

Austrálie krokodýl
Austráie varování
Medúzy

Čtyřhranky (žahavci), s jedovatými chapadly dlouhými až 3 metry, se vyskytují v tropických vodách Austrálie. Žahnout vás mohou v průběhu celého roku, avšak nejběžnější jsou ve vlhkém období (od října do března), kdy v mnoha oblastech není dobré chodit do moře. Na některých plážích jsou instalovány sítě proti medúzám, před vstupem do vody si to však ověřte. Před žahnutím chrání speciální obleky kryjící celé tělo. V případě žahnutí polijte pokožku octem a navštivte nemocnici.

Austrálie meduza
Žraloci

I přes značnou mediální pozornost není riziko napadení žralokem v Austrálii větší než v jiných zemích s dlouhým pobřežím. V Austrálii dojde již od roku 1791 (až na špatný rok 2014 se čtyřmi úmrtími) pouze k jednomu úmrtí po útoku žralokem za rok – což je pozoruhodně nízké číslo vzhledem k počtu pláží lemujících pobřeží. Velmi špatnou pověst má zejména Sydney. Počet útoků zde narostl mezi lety 1920 a 1940, avšak poté, co byly od roku 1937 instalovány sítě proti žralokům, došlo pouze k jednomu úmrtí (v roce 1963) a zpozorování hřbetní ploutve je natolik vzácné, že se stane hlavním tématem večerního zpravodajství. Ve skutečnosti je mnohem větší riziko sražení autobusem – při cestě na pláž se tedy při přecházení silnice pečlivě rozhlédněte na obě strany. Situaci si vždy ověřte u záchranářů na daném místě.

Austrálie žralok
Hadi

Nelze popřít, že v Austrálii žije mnoho jedovatých hadů. K nejběžnějším patří pakobra východní a pakobra páskovaná, ale agresivních je jenom málo druhů. Pokud se nebudete pohybovat v jejich těsné blízkosti nebo na ně náhodou nestoupnete, je velmi malá pravděpodobnost, že vás uštknou. Důležitým pravidlem při setkání s hadem je nechat jej být na pokoji. V případě uštknutí zabraňte šířením jedu podvázáním místa uštknutí a znehybněním příslušné části těla dlahou a vyhledejte lékařskou pomoc.

Austrálie had
Pavouci

V Austrálii žije několik jedovatých druhů pavouků, jejich kousnutí je obvykle možné léčit protijedem. V Novém Jižním Walesu včetně Sydney žije smrtelně nebezpečný sklípkanec jedovatý (funnel‑web spider) – při kousnutí postupujte podobně jako při hadím uštknutí (podvázáním a znehybněním postižené části těla a převozem do nemocnice). Po celé Austrálii žije pavouk snovačka Hasseltova, jeho kousnutí je bolestivé a způsobuje pocení a nevolnost. Postižené místo ochlaďte ledem a vyhledejte lékaře. Kousnutí pavouků rodu Lampona (white-tailed spider) může způsobit vředy, které se pomalu a obtížně hojí. Ránu vyčistěte a vyhledejte lékařskou pomoc. Znepokojivě velcí pavouci rodu Palystes (huntsman spider) jsou neškodní, avšak pohled na ně může způsobit zvýšení srdečního rytmu.

Austrálie pavouk

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Austrálie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Austrálie - poznáváme


Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na 
webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

Napsal: redakce LonelyPlanet.cz

Předchozí článek

Pohostinný Írán ukázal svou temnou stránku

Další článek

TOP 10 destinací, kde získáte nejvíc v roce 2017

Související články

Články

Nejlepší jídla na kocovinu

Je deset ráno a vy si mlhavě vybavujete minulou noc zahrnující malé skleničky něčeho připomínajícího vodku, pozornost, které se vám dostalo, když jste spadli ze stoličky u baru, a horskou dráhu přestrojenou za taxi. Káva, kterou jste si zrovna objednali, chutná jako hnědá voda, nemůžete najít sluneční brýle, a proč proboha musí být obloha zářivě modrá? Všichni to známe – po dlouhém dni cestování a nepravidelného jídla jsme si dopřáli příliš místního pití a ráno za to platíme. Ale když už jsme v cizí zemi, proč nezkusit zdejší řešení? Přinášíme přehled některých oblíbených receptů na kocovinu. Všichni to známe – po dlouhém dni cestování a nepravidelného jídla jsme si dopřáli příliš místního pití a ráno za to platíme. Ale když už jsme v cizí zemi, proč nezkusit zdejší řešení? Přinášíme přehled některých oblíbených receptů na kocovinu. Anglická snídaně V Anglii si místní jako první pomoc…

Články

Buďte svědky přerodu jednoho odlehlého ostrova v Atlantiku

Jedno z posledních skutečně odlehlých místa světa se v roce 2016 stane o něco přístupnějším. Na ostrově Svatá Helena, kam se dnes dá dostat pouze lodí, vyroste dlouho očekávané letiště. Není pravděpodobné, že by byl tento ostrůvek v Atlantiku okamžitě zaplaven turisty, ale pro všechny případy staví ostrované hotel o 32 pokojích. Ať už to dopadne jakkoli, určitě se nezmění poklidné životní tempo ani kouzlo tohoto místa, které je stále stejné jako v roce 1836, kdy se tu zastavil Charles Darwin. „Malý svět sám pro sebe, který probouzí naši zvědavost.“ Těmito slovy popsal Charles Darwin ostrov Svatá Helena, který navštívil v roce 1836. Ale i tento nesmírně izolovaný ostrov – nejjemnější tah rajským štětcem na zářivě modrém plátně jižního Atlantského oceánu – se brzy stane součástí ne tak docela…

Články

Tropický ráj s nízkým rozpočtem

Maledivy, zemi, která z výšky připomíná spíše šňůru bílých korálků rozesetých po Indickém oceánu, tvoří více než 1200 miniaturních ostrůvků. Jejich nejvyšší nadmořská výška není více než 2,5 metru, každý ostrov lze tedy pěšky obejít jen za pár minut. Pro všechny ostrůvky jsou typické zářivě bílé písčité pláže, neškodní netopýři, kteří přelétají z palmy na palmu, dále laguny s průzračně čistou tyrkysovou vodou, na jejichž konci návštěvníka okouzlí korálový útes, chránící ostrov od vlivů otevřeného moře. Většina ostrovů se nachází v bezprostřední blízkosti, takže výhled, který se divákovi naskýtá, je jednoduše dechberoucí. Výjimkou není ani tropická teplota nebo celoroční sluníčko, které je v období léta občas vystřídáno deštěm. Zní vám tento popis jako reklama na ráj? Kdepak, to není reklama. Maledivy jsou zkrátka rájem na zemi a tak, jak vypadají v brožurách a v cestovních katalozích, vypadají i ve skutečnosti. Není tedy divu, že tento ráj začal být v 80. letech velmi oblíbenou turistickou destinací (zejména pro movitější klientelu pobývající v luxusních resortech). Postupem času se Maledivy staly jednou z vůbec nejdražších a nejexkluzivnějších destinací na světě. Cestování bylo zpočátku omezeno pouze na jeden…

Články

Austrálie - země divokých tvorů I. část

Australská flóra a fauna jsou patrně těmi nejpodivnějšími živými organismy, se kterými se můžete na zemi setkat. Je to proto, že Austrálie byla po velmi dlouhou dobu zcela odloučena od vlivů ostatních kontinentů – minimálně po dobu 45 milionů let. Města jako Sydney nicméně zachovala mimořádné fragmenty původního přírodního prostředí, které jsou relativně snadno dostupné. (Dr. Tim Flannery) Zásadně odlišná Austrálie Existují dva skutečně zásadní faktory, které jsou důležité pro vysvětlení australské přírody, její půdu a klima. Oba jsou jedinečné. Na ostatních světadílech se v nedávné minulosti do tvorby nové půdy aktivně zapojovaly procesy, jakými jsou vulkanismus, formování pohoří…