Hojnost nebezpečných tvorů v Austrálii je legendární, jsou tu hadi, pavouci, žraloci, krokodýli, medúzy… Avšak cestovatelé se tím nemusejí nechat vyděsit – není pravděpodobné, že se s některými z těchto tvorů v divočině setkáte a ještě nepravděpodobnější je, že na vás zaútočí.
Krokodýli
Krokodýli mořští, vyskytující se u pobřeží severní Austrálie, jsou skutečným nebezpečím. Žijí také v ústích řek a potoků, často až hluboko do vnitrozemí. Než skočíte do té lákavě vypadající tůňky nebo řeky, prohlédněte si varovné tabule a zeptejte se místních.
Medúzy
Čtyřhranky (žahavci), s jedovatými chapadly dlouhými až 3 metry, se vyskytují v tropických vodách Austrálie. Žahnout vás mohou v průběhu celého roku, avšak nejběžnější jsou ve vlhkém období (od října do března), kdy v mnoha oblastech není dobré chodit do moře. Na některých plážích jsou instalovány sítě proti medúzám, před vstupem do vody si to však ověřte. Před žahnutím chrání speciální obleky kryjící celé tělo. V případě žahnutí polijte pokožku octem a navštivte nemocnici.
Žraloci
I přes značnou mediální pozornost není riziko napadení žralokem v Austrálii větší než v jiných zemích s dlouhým pobřežím. V Austrálii dojde již od roku 1791 (až na špatný rok 2014 se čtyřmi úmrtími) pouze k jednomu úmrtí po útoku žralokem za rok – což je pozoruhodně nízké číslo vzhledem k počtu pláží lemujících pobřeží. Velmi špatnou pověst má zejména Sydney. Počet útoků zde narostl mezi lety 1920 a 1940, avšak poté, co byly od roku 1937 instalovány sítě proti žralokům, došlo pouze k jednomu úmrtí (v roce 1963) a zpozorování hřbetní ploutve je natolik vzácné, že se stane hlavním tématem večerního zpravodajství. Ve skutečnosti je mnohem větší riziko sražení autobusem – při cestě na pláž se tedy při přecházení silnice pečlivě rozhlédněte na obě strany. Situaci si vždy ověřte u záchranářů na daném místě.
Hadi
Nelze popřít, že v Austrálii žije mnoho jedovatých hadů. K nejběžnějším patří pakobra východní a pakobra páskovaná, ale agresivních je jenom málo druhů. Pokud se nebudete pohybovat v jejich těsné blízkosti nebo na ně náhodou nestoupnete, je velmi malá pravděpodobnost, že vás uštknou. Důležitým pravidlem při setkání s hadem je nechat jej být na pokoji. V případě uštknutí zabraňte šířením jedu podvázáním místa uštknutí a znehybněním příslušné části těla dlahou a vyhledejte lékařskou pomoc.
Pavouci
V Austrálii žije několik jedovatých druhů pavouků, jejich kousnutí je obvykle možné léčit protijedem. V Novém Jižním Walesu včetně Sydney žije smrtelně nebezpečný sklípkanec jedovatý (funnel‑web spider) – při kousnutí postupujte podobně jako při hadím uštknutí (podvázáním a znehybněním postižené části těla a převozem do nemocnice). Po celé Austrálii žije pavouk snovačka Hasseltova, jeho kousnutí je bolestivé a způsobuje pocení a nevolnost. Postižené místo ochlaďte ledem a vyhledejte lékaře. Kousnutí pavouků rodu Lampona (white-tailed spider) může způsobit vředy, které se pomalu a obtížně hojí. Ránu vyčistěte a vyhledejte lékařskou pomoc. Znepokojivě velcí pavouci rodu Palystes (huntsman spider) jsou neškodní, avšak pohled na ně může způsobit zvýšení srdečního rytmu.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Austrálie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Austrálie - poznáváme.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.