Plánujete-li velké dobrodružství u protinožců, Austrálie i Nový Zéland jsou lákavé stejnou měrou.

Pokud máte čas na to, abyste v klidu procestovali jen jednu z obou zemí, budete zřejmě muset učinit těžké rozhodnutí, která z nich to bude.
Jak se s takovou volbou vypořádat? Pomohou vám dva naši odborníci na cestování.
Nádherná země Oz
Australská cestovatelka a spolupracovnice Lonely Planet Sarah Reidová nasbírala do pasu už přes 130 razítek. Ale ještě nenavštívila žádnou zemi, která by vynikala v tolika ohledech zároveň jako její vlast.
Naše hory možná nejsou tak dramatické, bezpečnostní instrukce našich aerolinek nejsou tak zábavné a náš ragbyový tým… no, do toho se raději nepouštějme. Ale i když mám k našemu sousedovi na druhé straně Tasmánského moře hluboké sympatie, to, co Austrálie návštěvníkům nabízí, se opravdu nedá překonat.

Kulturní pečeť
Začněme nejstaršími žijícími kulturami světa. Každý kout země je součástí tradičního území domorodých Austrálců nebo obyvatel ostrovů v Torrevě průlivu s vlastním jazykem, zvyky, tradicemi a příběhy. A nikdy nebylo více příležitostí, jak se s tímto bohatým kulturním dědictvím seznámit: okouzlí vás Wintjiri Wiru, nová, moderně pojatá multimediální show seznamující s kulturou v Uluru, i šplhání na most Sydney Harbour Bridge s domorodým průvodcem.
Když už je řeč o Sydney: to je ale podívaná! V hlavním městě Nového Jižního Walesu jsem žila skoro deset let, a přesto se mi zamlží oči, kdykoli spatřím budovu Opery v Sydney vyčnívající do třpytivého sydneyského přístavu. Pokud jde o posouvání gastronomických hranic, víte, že káva flat white se zrodila v Sydney? Chápeme, že Novozélanďané se s tím těžko smiřují. A přestože možná vytvořili první dezert pavlova, jejich kulinářská scéna se nemůže s australskou měřit, zejména v Sydney a Melbourne, které leží v dosahu špičkových vinařských oblastí. A nezapomínejme ani na další naše velká města, jako jsou například: Canberra a Hobart. Může v nich být doslova stejné chladno jako v Aucklandu či Wellingtonu, ale málokdy je tam takový vítr.

Svět divokých zvířat
Na magickém ostrově Tasmánii najdete pět z dvanácti australských tras Great Walks. A i když nehodláme popírat, že scenerie z Pána prstenů, které zažijete na novozélandských 10 Great Walks jsou výjimečné, většinou jim chybí jedna věc, o kterou Austrálie nemá nouzi: divoká zvířata. (Ovce nepočítáme.) Nikdy vás neomrzí pohled na koalu podřimující na gumovníku, ježuru kolébající se přes cestu či klokana skákajícího v buši. A australští ptáci jsou také báječní. Jen málokterý zvuk je tak radostný, jako když rodinka ledňáků obrovských propuká v smích.
Musím říct, že díky menší rozloze Nového Zélandu jsou zdejší výpravy jednodušší a méně náročné na emise oxidu uhličitého. Ale Austrálie je po celé své rozloze obdařena ohromující a bezkonkurenční rozmanitostí, kterou nejlépe poznáte na výletě do destinací, jako jsou Cairns a Far North Queensland, kde se potkává nejstarší zachovalý deštný les na světě s největším světovým korálovým útesem (mimochodem Velký bariérový útes je pořád úchvatný). Nebo divoký a drsný Top End v Severním teritoriu, kde vedou stezky v červené hlíně k domorodému skalnímu umění a poklidným jezírkům.
Poznáváním nejzajímavějších míst australské pevniny byste mohli strávit celý život. Naše území však zahrnuje také více než 8000 ostrovů. Mnohé z nich jsou samy o sobě vyhledávanými destinacemi, ať jde o Norfolk Island s koloniálním dědictvím, nebo Lord Howe Island s nadpozemsky krásnou krajinou.
Velkou výhodou samozřejmě je i to, že Austrálie má pro zkoumání krajiny ideální klima. K čemu je totiž nádherná pláž, na které je obvykle příliš chladno na koupání? Ideálním časem k návštěvě Austrálie je libovolné roční období. Stačí se zeptat patnácti procent obyvatel Nového Zélandu, kteří Austrálii nazývají svým domovem.
Novozélandská energie
Cestovatelka, spisovatelka a redaktorka Tasmin Wabyová prozkoumala téměř celý Nový Zéland, od mysu Reinga až po Stewartův ostrov (kde byl jejím životním zážitkem pohled na kiwi pod Mléčnou dráhou).
Zatímco řada z nejbohatších preppers na světě si Nový Zéland zvolila za místo pobytu, kde hodlají čelit globální apokalypse, Novozélanďané mají plné ruce práce s tím, aby byl svět lepším místem a ty miliardářské bunkry nakonec nebyly potřeba.
Nový Zéland je domovém mé širší rodiny – mé whānau – a upřímně nemohu uvěřit, že jsem se tam ještě nepřestěhovala. Na Jižní ostrov mám živé vzpomínky z dětství: jak jsem jedla první zralou broskev přímo z otagského sadu, jak jsem cítila lanolin na rukou po pohlazení jehněte, jak jsem v zimě následovala bratrance do mrazivého oceánu na pláži St Clair’s v Dunedinu.

Malý, ale skvělý
Jednou z nejlepších věcí na Novém Zélandu je to, že jeho nejzajímavější místa můžete snadno procestovat za týden nebo dva. (Upřímně řečeno, pokud se ho chystáte prozkoumat, dopřejte si čas a udělejte to pořádně.) To se o Austrálii – která je opravu mnohonárodním kontinentem – říci nedá. Navzdory tomu, co vám říká mapa, je třeba ji zúžit na jednu oblast (a později se vypořádat s pocitem, že jste o něco přišli).
Nový Zéland je sice malý, ale nebude vám tak připadat, až si postavíte stan v kempu u téměř prázdné pláže, která se ztrácí ve vzdáleném oparu mořské tříště. Natož když se vydáte na túru nadpozemskou sopečnou krajinou národního parku Tongariro nebo údolími deštných lesů, kde vám bude dělat společnost jen místní fauna.
A původní novozélandská zvířata? No, alespoň se vás nesnaží zabít…
Severní ostrov lze na kole přejet z jednoho pobřeží na druhé během jediného dne. Na Jižním ostrově si můžete otestovat vlastní limity při lyžování, bungee-jumpingu, horské cyklistice, jet boatingu či při zdolávání ferraty v Queenstownu a Wanace.
Nový Zéland je zemí pro milovníky přírody, kteří si zároveň potrpí na pořádnou kávu (o tom, zda „flat white“ vynalezla Austrálie, nebo Nový Zéland, se vedou vášnivé spory) či kvalitní víno – ideálně vychutnávané v restauraci se sklípkem a výhledem na oceán.
Při plavbě tyrkysovými vodami Bay of Islands na tropickém „bezzimém severu“ působí Nový Zéland zcela jako tichomořský ráj. Dole na jihu, kde se do oceánu kypícího životem noří rozeklané hory, by Fiordland mohl být dvojčetem Skandinávie.

Sofistikovaná města (a tučňáci)
Největší novozélandské město Auckland je prosperující metropole s přístavními restauracemi, festivaly pod širým nebem a dusnými letními nocemi, srovnatelná se Sydney – ale bez problémů s parkováním. Maličký Dunedin a Wellington splňují všechny požadavky na „město“, protože nabízejí hotely, koktejlové bary a kvalitní restaurace. Pak už stačí jen 10 minut jízdy, abyste mohli pozorovat tučňáky nebo migrující velryby.
Přesto byste sem neměli cestovat jen proto, abyste se ponořili do neuvěřitelné krajiny. Jste tu proto, abyste zažili svět jinak.
Austrálie sice dělá na cestě ke smíření s původními národy velké pokroky, ale na Novém Zélandu jsou maorský jazyk, světonázor i tradiční hodnoty péče o zemi, moře a oblohu významnou součástí toho, co znamená být Novozélanďanem. Zde je v zákonu zakotven i kulturní a duchovní význam řeky.
Zjistíte, že Novozélanďané jsou pokrokoví, přátelští a dobromyslní. I když – kupodivu – ne všichni hráli v komparsu v Pánovi prstenů, klidně se jich na to zeptejte: Kiwiové mají také smysl pro sarkastický humor. Vydejte se sem a přesvědčte se sami.
Zaujaly Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.