7 skrytých míst New Yorku

Rady na cestu

New York je známý svou ikonickou architekturou a slavnými stavbami, každý jistě zná Empire State Building, Brooklynský most nebo sochu Svobody.

Ale jak už to tak bývá, město je plné méně známých, avšak stejně fascinujících architektonických pokladů, které často zůstávají mimo záběr turistických fotoaparátů. Průvodci z CK Radynacestu.cz pro vás proto vybrali sedm jedinečných míst, které při příští návštěvě New Yorku nesmíte vynechat.

New York nabízí spoustu skrytých míst, která tentokrát nesmíte vynechat  

  

1. The Little Red Lighthouse

Malý červený maják, oficiálně známý jako Jeffrey's Hook Lighthouse, je jednou z milovaných památek New Yorku. Tento malý, ale ikonický maják se nachází pod mostem George Washingtona v parku Fort Washington na severu Manhattanu. Maják byl postaven v roce 1921, aby navigoval lodě plující nebezpečnými vodami řeky Hudson, byl vybaven světlem o síle 1000 svíček a mlhovým zvonem.

Jeho význam začal upadat po dokončení mostu George Washingtona v roce 1931, ten totiž poskytoval dostatek světla pro navigaci lodí. Maják byl vyřazen z provozu v roce 1948 a vypadalo to, že ho zbourají. Naštěstí v roce 1942 vyšla dětská kniha „The Little Red Lighthouse and the Great Gray Bridge“ od Hildegarde H. Swift a Lynd Ward a díky veřejné kampani inspirované touto knihou byl maják v roce 1951 darován městu New York a o dvacet let později byl zapsán do Národního registru historických míst.

Lokalita: Pod mostem George Washingtona, Manhattan.

Ikonický maják The Little Red Lighthouse

2. The Skyscraper Museum

Toto muzeum se zaměřuje na historii výškových budov a městského růstu. Muzeum bylo založeno v roce 1996 z iniciativy historičky architektury Carol Willis, zaměřuje se na historii výškových budov a městského růstu a jeho cílem je ukazovat význam a vliv mrakodrapů na životy obyvatel měst a také odhalovat technologické a designové inovace spojené s jejich konstrukcí.
Budova muzea sama o sobě je příkladem moderní architektury, která se elegantně integruje do okolního prostředí.
Navíc je muzeum zdarma pro všechny návštěvníky.

Lokalita: Battery Park City, Manhattan.

The Skyscraper Museum zapisuje dějiny mrakodrapů

3. City Hall Station

Opuštěná stanice metra, která byla otevřena v roce 1904 ve stylu Beaux-Arts, jenž byl populární v té době pro veřejné budovy a památky. Kvůli technickým a provozním omezením byla uzavřena v roce 1945.
Tato stanice je známá svým nádherným designem, obdivovat můžete klenuté stropy, skleněné dlaždice i lucerny. I přes uzavření pro běžnou veřejnost je možné si stanici prohlédnout při speciálních prohlídkách, které organizuje Transit Museum.

Lokalita: Pod radnicí, Manhattan.

City Hall Station je dnes již opuštěná stanice metra s úchvatnou architekturou

4. The Octagon

The Octagon byl původně postaven v roce 1834 jako součást areálu Psychiatrické nemocnice na Roosevelt Island, jedné z prvních a největších psychiatrických nemocnic v USA. Budova The Octagon je pojmenována podle své unikátní osmiboké (oktagonální) podoby a pod jejím návrhem je podepsán architekt Alexander Jackson Davis.
V  roce 2006 byla historická budova citlivě zrekonstruována a přeměněna na luxusní bytové a komerční prostory, úchvatné vstupní atrium si tak můžete prohlédnout i dnes.

Lokalita: Roosevelt Island.

The Octagon na Roosevelt Island

5. The New York Marble Cemetery

The New York Marble Cemetery byl založen v roce 1830 jako první podzemní hřbitov v New Yorku a dodnes je důležitým příkladem viktoriánského funerálního designu a kultury. Byl alternativou k přeplněným a nehygienickým pohřebištím v té době, a proto zde byly pohřbívány především movitější rodiny a významné osobnosti města.
Nachází se pod úrovní ulice, což mu dodává intimní a klidné prostředí a ostatky jsou uloženy v mramorových hrobkách, které byly v době jejich vytvoření inovativním řešením pro udržení hrobu suchého.

Lokalita: East Village, Manhattan.

The New York Marble Cemetery pro movitou klientelu

6. The Cloisters

The Cloisters je muzeum umění a kultury evropského středověku, které se nachází v New Yorku, konkrétně v parku Fort Tryon na severním Manhattanu. Muzeum dle návrhu architekta Charlese Collense bylo otevřeno v roce 1938 díky sbírce uměleckých děl George Grey Barnarda, který se specializoval na sběr architektonických prvků a uměleckých artefaktů z evropského středověku.
Muzeum The Cloisters dostalo své jméno podle prvků pěti středověkých francouzských klášterů, které byly začleněny do architektonického designu budovy a slouží jako propojovací body mezi různými galeriemi. Návštěvníci zde najdou tři středověké kaple, významná je zejména španělská kaple Fuentiduena ze 12. století.
Mezi nejznámější artefakty patří série sedmi holandských tapisérií  „Hunt of the Unicorn“ (Lovecká výprava na jednorožce) z 15. století.

Lokalita: Fort Tryon Park, Manhattan.

Muzeum The Cloisters na Manhattanu 

       

7. The Brooklyn Army Terminal

Brooklyn Army Terminal byl postaven v letech 1918–1919 během první světové války jako vojenský sklad a logistické centrum pro americkou armádu a sloužil jako klíčové místo pro přípravu a expedici vojenského materiálu a vybavení. Komplex je obrovský, rozkládá se na více než 95 000 m² a návštěvníci zde najdou několik velkých hal a skladovacích prostor.
Architektura je typická pro industriální styl z počátku 20. století, s robustními betonovými strukturami a vysokými stropy. Po skončení vojenského využití byl komplex přeměněn na obchodní a průmyslové centrum. Dnes slouží jako místo pro různé podniky, výrobny a kancelářské prostory. Je také kulturním a komunitním centrem, které pořádá různé události, výstavy a veřejné akce pro místní obyvatele a návštěvníky.

Lokalita: Sunset Park, Brooklyn.

The Brooklyn Army Terminal v Brooklynu

Nalákal Vás článek CK Radynacestu k dalším cestám? Pak není nic jednoduššího, než si vybrat zájezd na radynacestu.cz, který vám bude sedět.

A navíc se slevou 1000 Kč na osobu speciálně pro Vás. Stačí v rezervaci uvést kód: LP24. 

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.  


 

Napsal: Radynacestu.cz

Předchozí článek

8 nejlepších míst na Novém Zélandu

Další článek

Letem světem Mongolsko

Související články

Články

10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí. Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme. Vyhlídka One World Observatory Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku…

Články

Podzim v New Yorku

Pokud se mě zeptáte, které období je nejlepší pro návštěvu New Yorku, bez velkého přemýšlení odpovím: podzim. Každé období má něco do sebe. Každý měsíc v roce nabízí něco navíc, co okoření vaši návštěvu metropole. Ale je to právě podzim, který má podle mého názoru tu správnou kombinaci příjemných teplot, zajímavých svátků a akcí, doplněnou kontrastem melancholického tajemna ulic velkoměsta a barevností spadaného listí. Podzim sluší New Yorku nejvíc. Období podzimu přitom pro mě dlouho patřilo k tomu nejméně oblíbenému. Jeho příchod znamenal konec prázdnin, školu, pochmurné deštivé počasí a předzvěst měsíců krátkých studených dní. Zvlášť ty listopadové jsem většinou přetrpěla v depresivní náladě a v těšení se na první advent. A bylo to právě…

Články

V New Yorku s dětmi

Do New Yorku se mi s malými dětmi nikdy dvakrát nechtělo. Ostatně nechtělo se mi s nimi chodit ani do centra Prahy. Bývaly tam mraky turistů a malé děti uprostřed davu nejsou zrovna zárukou příjemného odpoledne. Navíc New York pro mě vždycky znamenal hlavně muzea, galerie a chutě celého světa. Opět nic, co by malé děti dvakrát ocenily. Ale nakonec se věci sešly tak, že jsme koupili letenky a rozhodli se vyrazit do betonové džungle i s nimi. Výhled z One World Observatory A překvapivě se nám to moc líbilo. S lidmi to začátkem března nebylo horší než na Karlově mostě, spíše naopak, a New York je k dětem vstřícný. V Praze nás takhle s dětmi v MHD nikdo sednout nepouští. Vlivem okolností jsme kvůli nemoci jedné z holek museli naše plány…

Články

Když do New Yorku, tak určitě i do Queensu

Newyorský Queens byl dlouho přehlíženou čtvrtí. Zastiňoval ho samozřejmě Manhattan, menší, ale nejslavnější z pěti částí New Yorku. Přesto se ale Queens v posledních letech drápe na výsluní. Jako houby po dešti tu rostou butikové hotely i pivovary, rozrůstá se umělecká scéna a spousta věcí se děje i okolo pobřeží. Z toho vyplývá jediné – jestli vyrážíte do New Yorku, navštivte i Queens. Queens je největší z newyorských čtvrtí. Žije tu přes dva miliony lidí, ale mnohem zajímavější než velikost populace je její etnická pestrost. V Queensu se skutečně sešli lidé ze všech koutů světa – tady je to opravdový tavicí kotlík. Chcete čísla? V Queensu najdete přes stovku různých národností, lidé…