Mezi Francií a Španělskem se ukrývá malá hornatá země Andorra. Přestože patří k nejmenším státům Evropy, nabízí cestovatelům překvapivě rozmanité možnosti. Dovolená na lyžích, horská turistika, luxusní nákupy nebo odpočinek v lázních – to vše si zde můžete užít.
Andorra je malé knížectví v Pyrenejích. S rozlohou 468 km², tedy o něco menší než Praha, patří k nejmenším zemím na světě. Žije zde okolo 80 tisíc obyvatel, z nichž čtvrtina sídlí v hlavním městě.
Místní politický systém je poměrně zajímavý: Andorra je parlamentní demokracií a oficiálně má hned dvě hlavy státu – takzvaná spoluknížata, jimiž jsou francouzský prezident a urgellský (katalánský) biskup.

Celá země leží v horách a její průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 2 kilometrů. Není zde žádné letiště, a dokonce ani železnice – za nejbližší stanicí musíte k sousedům do Francie či do Španělska. I přesto je však Andorra vyhledávanou destinací, která vás nadchne svou přírodou, bohatou historií a nakupováním bez cla.
Vydejte se tam spolu s našimi fundovanými průvodci a poznejte i skrytá místa a malá města mimo vyšlapané cesty. Se zájezdy do Andorry máte jedinečnou příležitost odnést si dechberoucí zážitky i za krátký čas.
Tady je pár tipů, co byste si při návštěvě pyrenejského „trpaslíka“ neměli nechat ujít.
1. Kochat se výhledy, které neomrzí
Andorra je ráj pro milovníky hor. Téměř na každém kroku se vám otevřou neuvěřitelné scenérie. Mnohdy stačí jen vyjet pár serpentin a můžete se kochat výhledy, o kterých se vám v našich luzích a hájích může jen zdát.
Země je protkaná turistickými stezkami, které vás provedou přes dramatické hřebeny, kolem ledovcových jezer a skrze malebná údolí. Mezi nejkrásnější trasy patří Ruta del Circo de Pessons nebo stezka ledovcovým údolím Madriu-Perafita-Claror, které je součástí světového dědictví UNESCO.
Nezapomenutelný výhled na Pyreneje nabízí také vyhlídka Mirador Roc del Quer, jejíž částečně prosklená plošina vystupuje do vzduchu, a vy tak budete mít pocit, že chodíte v oblacích. Na jejím konci sedí socha „The Ponderer“ od umělce Miguela Ángela Gonzáleze – zamyšlený muž, který hledí do údolí a dokonale tak vystihuje klid a majestátnost andorrské krajiny.

2. Lyžovat tam, kde je lyžování v absolutním topu
V zimě se Andorra mění v lyžařský ráj s prvotřídními sjezdovkami a skvělými sněhovými podmínkami. Největší lyžařská střediska Grandvalira, Vallnord a Ordino Arcalís nabízejí stovky kilometrů perfektně upravených sjezdovek, moderní lanovky a pestré lyžařské aktivity od freeridu po snowparky.
Zpestření přináší sněhový festival v Arinsalu, kde si návštěvníci mohou užít živou hudbu, soutěže i večerní party v místních klubech a hospůdkách. Andorra je zkrátka výborná destinace pro zimní dovolenou.

3. Poznat nejvýše položené hlavní město v Evropě: Andorra la Vella
Najdete tady také nejvýše položenou metropoli v Evropě. Andorra la Vella leží v nadmořské výšce 1023 metrů.
Naopak díky nízkým daním ji vyhledávají hlavně milovníci nakupování. Dá se tady výhodně pořídit elektronika, oblečení i luxusní zboží. Po dni stráveném v obchodních centrech nabízí město relaxaci v termálním komplexu Caldea, největších lázních svého druhu v jižní Evropě, kde si návštěvníci mohou užít horké minerální bazény s výhledem na hory. Lázně sídlí ve skleněné budově ve tvaru pyramidy a rozhodně je nepřehlédnete.
Milovníci historie by neměli vynechat La Casa de la Vall, historickou budovu z roku 1580, která dlouhá léta sloužila jako sídlo andorrského parlamentu. Dnes je v ní muzeum přístupné veřejnosti. K významným památkám patří také stylový most Pont de Paris, který propojuje moderní část města s jeho historickým jádrem.
Není tu nouze ani o kulturu. V červenci ulice města pravidelně rozeznívá mezinárodní jazzový festival Jazz Andorra Escaldes-Engordany. A několikrát se zde konal také Mezinárodní festival ženských klaunů.

4. Procházet se „levádami“ nad hlavním městem
Přímo nad hlavním městem se vine turistická stezka Rec del Solà. Panoramatická cesta vede v nadmořské výšce okolo 1100 metrů a kopíruje zavlažovací kanál, který připomíná madeirské levády. Zavlažovací systém byl vybudován už na konci 19. století a dodnes přivádí vodu k zahradám a políčkům, na kterých místní pěstují zeleninu.
Cestou potkáte několik laviček ukrytých ve stínu stromů. Je to ideální únik z města, naném uhlí), ke kterým se podává oblíbená kdoulovo-česneková omáčka Codony Aioli. K dobrému jídlu patří také sklenka místního vína nebo likéru z horských bylin a ovoce.
které je z výšky uklidňující pohled. A navíc sem z centra dojdete za pouhých pár minut. Můžete si také vyšlápnout na podobnou stezku Rec de l'Obac v protějším svahu.

5. Testovat unikátní fúzi chutí
Andorrská kuchyně čerpá inspiraci z katalánských, francouzských a italských tradic. I přesto, že se celá země nachází vysoko v horách, kde byli lidé odkázáni na velmi omezenou zemědělskou produkci, je národní kuchyně poměrně pestrá. Andorrský jídelníček se v základu skládá z brambor, těstovin, vepřového masa a ryb.
K místním specialitám patří třeba trinxat de muntanya (pokrm z brambor, zelí, česneku a slaniny), escudella (dušené vepřové maso se zeleninou), andorrské cannelloni (obdoba italských cannelloni, tedy zapečených velkých dutých těstovin, plněných mletým jehněčím, vepřovým a kuřecím masem s bešamelovou omáčkou), čerství pstruzi z horských řek nebo caracoles a la llauna (šneci grilovaní na dřevě).
Pro autentický zážitek zamiřte na oběd do některé ze zdejších „bordes“ – charakteristických horských chat, které dříve sloužily ke skladování obilí nebo jako přístřešek pro dobytek. V architektonicky jedinečných prostorách si můžete vychutnat ta nejtradičnější jídla.

6. Obdivovat baziliku minor Panny Marie Meritxellské
Poblíž vesnice Canillo stojí bazilika Panny Marie Meritxellské, která je nejvýznamnějším poutním místem v Andoře. V roce 2014 jí papež František jako prvnímu (a dosud jedinému) chrámu v knížectví udělil status baziliky minor.
Původní románský kostel shořel v roce 1972 a spolu s ním i originál posvátné sošky Madonny Meritxellské – patronky země – z 12. století. Už o 5 let později na místě stála nová bazilika, kterou projektoval renomovaný katalánský architekt Ricardo Bofill. Stavbu pojal moderně a využil v ní kombinaci sakrálního prostoru s okolní horskou krajinou. Uvnitř uvidíte také repliku původní sošky.

Andorra má své kouzlo v každém ročním období – ať už toužíte po horách, klidu nebo nových zážitcích. Mrkněte na naše zájezdy do Andorry a nechte se inspirovat.
Nalákal Vás článek CK Radynacestu k dalším cestám? Pak není nic jednoduššího, než si vybrat zájezd na radynacestu.cz, který vám bude sedět.
A navíc se slevou 1000 Kč na osobu speciálně pro Vás. Stačí v rezervaci uvést kód: LP25.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.