5 TOP zážitků z adventní Evropy a netradiční zvyky

©

Průvody čertů v Rakousku, pečené kaštany v Maďarsku, bruslení pod Eiffelovkou ve Francii. Kdy jindy než během adventu je na čase udělat si čas sami na sebe a dopřát si víkend v některém z vánočně provoněných měst starobylé Evropy. Tady je 5 adventních tipů.

Užijte si výhled na rozzářený Edinburgh

Zamíříte-li do Skotska, konkrétně do Edinburghu, udělejte si chvíli na výhled z legendami opředeného kopce Calton Hill. Pohled na rozzářené město vás zahřeje na duši, a pokud to nebude stačit, pak to jistě zachrání sklenka pravé skotské whisky.  

Víte, že…

líbání pod jmelím zavěšeným nad dveřmi  – zvyk, který převzala většina národů – pochází ze Skotska? V Británii, Skotsku a Walesu take jako první začali posílat vánoční pohlednice.

Edinburg

Ochutnejte pečené kaštany v Budapešti

Na budapešťských náměstích to žije. U stánků koupíte umělecké předměty nebo si pochutnáte na tradičních pamlscích a hřejivých nápojích. Vychutnáte si sváteční medovinu, o kterou si zahřejete dlaně, a zkusíte ty nejlepší pečené kaštany při tónech vánočních koled.

Víte, že…

zvykem je položit na Druhý svátek vánoční na okraj stolu svatoštěpánský koláč, který tu má vydržet až do Tří králů? Pod ubrus se dají zrníčka obilí z poslední úrody – jako přání dobré úrody. 

Budapešť kaštany

Zabruslete si pod Eiffelovkou v Paříži

Pařížské náměstí Trocadéro bývá v adventním čase svátečně vyzdobeno. Dřevěné stánky, dekorace, spousta světel a vzduchem voní kaštany. Malí i velcí si mohou zabruslit na místním kluzišti s výhledem na nádherně osvětlenou Eiffelovu věž. 

Víte, že…

24. prosince dávají děti ve Francii za dveře mrkvičku pro soby, kteří táhnou saně s Otcem Vánoc? Ráno pak děti mrkvičku zkontrolují, a když tu mrkev není, značí to, že tu opravdu byl.

Paříž

Dejte si čokoládu plnou ovoce ve Wroclawi

Polská města jsou místem tradičních vánočních trhů. U stánků si pochutnáte na pitném medu (nepleťte si jej s medovinou), ovoci napíchnutém na špejli a zalitém v čokoládě, klobáse, pstruzích, prejtu I plackách. Nechybí ani místní suvenýry a sváteční nálada.

Víte, že…

v Polsku mají na Štědrý den večeři dokonce o dvanácti chodech? Ty symbolizují počet měsíců v roce a počet apoštolů.

Wroclaw

Zažijte lehké mrazení s čerty ve Schladmingu

Řinčící řetězy, děsivé kostýmy, dým – pekelná atmosféra, jak má být, to jsou rakouské průvody čertů, které zavítají hned do několika měst, včetně horami obklopeného Schladmingu, kde se koná ten vůbec největší a nejděsivější (letos proběhne 24. 11. od 19 hodin). 

Víte, že...

Rakušané nemají rádi Santu Clause? Jsou pyšní na svého Ježíška a rádi se věnují pečení vánočního cukroví. Jedničkou jsou vanilkové rohlíčky, ale skutečnou místní specialitou je takzvaný kletzenbrot, což je chléb s křížalami, který je považován za nejstarší vánoční moučník vůbec.

Schladming

Autorka článku - Jitka Bajtková - "Nejsme obyčejná cestovka. Jsme cestovatelé. Vyhýbáme se pastem na turisty a zavedeme vás I na místa, kam se ostatní nedostanou. Děláme poznávací zájezdy po Evropě, Asii i USA. Zájezdy pro skutečné cestovatele. V malých skupinkách, s vášnivými průvodci." WWW.RADYNACESTU.CZ

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Napsal:

Předchozí článek

Varanasi

Další článek

Best in Travel 2019 TOP výběr

Související články

Články

Karneval v Benátkách - užijte si největší párty roku

Do Benátek se každoročně sjíždí lidé z daleka, široka, aby se zúčastnili největší zdejší události a ukojili svou vášeň pro drahé a načančané ošacení. Během karnevalu se ulice města naplní do detailu vyrobenými a pečlivě vybranými maskami, rozehrají se všemi barvami a rozezní rykem a veselím akcí a atrakcí, které k tomuto svátku patří. Navštivte „plovoucí město“ právě v únoru a zažijete okouzlující večery, budete udiveni propracovanými tradicemi, stejně tak jako drobnými sladkostmi, kterých se vám jistě dostane v hojné míře. Benátky ze své podstaty nabízejí ideální „pohádkové“ kulisy pro návštěvníky v pestrých maskách © Vigen M /…

Články

Po stopách skotské kuchyně aneb 6 (ne)tradičních jídel, kterými vás ve Skotsku pohostí

Možná se do Skotska teprve chystáte, ale pokud byste už teď chtěli vědět, jaká jídla jsou v místní kuchyni tradiční, máme pro vás pár tipů. Připravili jsme seznam 6 notoricky známých i autentických pokrmů, které vám umožní zažít kouzlo Skotska v symfonii chutí, tvarů, barev a vůní. A před jídlem si dopřejte oblíbený aperitiv, skotskou whisky, která důkladně povzbudí vaši chuť k jídlu. Porridge: skvělý vynález skotské kuchyně Začít den ve spěchu a bez snídaně je pro mnohé lidi typické. Pokud se v tom taky poznáváte, pak pojměte zájezd do Skotska jako příležitost, jak zase začít vydatně snídat. Skotská slaná ovesná kaše, proslulý porridge, je navíc nezbytná k tomu, abyste ve zdraví…

Články

Budapešť, město na Dunaji

Hlavní město Maďarska, ve kterém se snoubí jižanská atmosféra, pohoda a historie. Pro mě je jedním z nejkrásnější evropských měst. Najdete tady nespočet lázní, parků a historických památek, které přímo lákají k návštěvě. Město se rozkládá po obou březích Dunaje. Na břehu levém leží Pešť, na břehu pravém Buda. Samotný název Budapešť vznikl spojením těchto dvou názvů. Při své poslední návštěvě jsem se navíc přímo zamilovala do maďarské kuchyně. V Budapešti jsem ochutnala snad nejlepší gulášovou polévku na světě a maďarský…

Články

5 tipů na vánoční nákupy a nádherné adventní trhy

Vánoční nákupy se nezadržitelně blíží a s nimi i stres, který po pracovní době v nákupních centrech nastává. Mnohdy lidé raději sáhnou po placené dovolené, aby měli možnost nákupy obstarat alespoň trochu v klidu. Poslední roky se však i mezi Čechy projevuje trend nakupování vánočních dárků v zahraničí. Tamní nákupní centra často nabízejí větší výběr zboží a nákupy je možné spojit s návštěvou pamětihodností a samozřejmě romantických adventních trhů. Londýn A zůstaneme u hlavního města. Ne že by snad zbytek země nebo další města nestála za to, ale z Londýna vánoční tajuplná atmosféra doopravdy vyzařuje. V předvánočním čase dokáže Londýn cestovatelům nabídnout asi nejvíce: Trafalgarské náměstí s vánočním stromem, nákupy na Oxford Street, slavný Camden…