5 tipů na vánoční nákupy a nádherné adventní trhy

© Rady na cestu

Vánoční nákupy se nezadržitelně blíží a s nimi i stres, který po pracovní době v nákupních centrech nastává. Mnohdy lidé raději sáhnou po placené dovolené, aby měli možnost nákupy obstarat alespoň trochu v klidu. Poslední roky se však i mezi Čechy projevuje trend nakupování vánočních dárků v zahraničí. Tamní nákupní centra často nabízejí větší výběr zboží a nákupy je možné spojit s návštěvou pamětihodností a samozřejmě romantických adventních trhů.

Londýn

A zůstaneme u hlavního města. Ne že by snad zbytek země nebo další města nestála za to, ale z Londýna vánoční tajuplná atmosféra doopravdy vyzařuje. V předvánočním čase dokáže Londýn cestovatelům nabídnout asi nejvíce: Trafalgarské náměstí s vánočním stromem, nákupy na Oxford Street, slavný Camden Town nebo největší londýnský adventní trh Winter Wonderland s největším kluzištěm v Británii..

Ale vezměme to popořadě. Trafalgarské náměstí je doopravdy nutné vidět, ať už jste v Londýně poprvé či poněkolikáté. Ve vánočním hávu má totiž zcela jinou atmosféru.. Navíc ho již od roku 1947 každý rok zdobí krásný vánoční strom, který každoročně daruje Norsko Velké Británii jako poděkování za pomoc během druhé světové války. Vánoční dárky bych doporučila nakupovat samozřejmě ve slavném Camden Townu s proslulými trhy nebo v neméně slavné nákupní ulici Oxford street, která je, co se týká světelné výzdoby, doslova pastvou pro oči. Zapomenout bych také neměla na Winter Wonderland, což je největší adventní trh v celé Velké Británii. Jeho součástí jsou pouťové atrakce, stánky, ledový bar ale také největší lední kluziště v Británii. Najdete ho v londýnském Hyde Parku.

Vánoční nákupy a advent_3Winter Wonderland v Londýně. Kouzelná atmosféra doprovázená zábavními atrakcemi a adventními trhy @Shutterstock/Radynacestu.cz

Paříž

Co jiného ve Francii nakupovat než oblečení a módu! Ta však může vyjít pěkně draho.Pokud patříte mezi movitější, vydejte se módních domů v Rue du Fauborg-St-Honoré, kde objevíte nejnovější výkřiky módy všech světových značek, jako jsou Versace, Armani, Dior, Kenzo, Gaultier a další. Luxusní butiky s oděvy naleznete také na Avenue Montaigne. Pokud si však nemůžete dovolit bezhlavé utrácení, nemusíte se bát. I na vás Paříž myslí. Dají se tu totiž najít cenově výhodné a stále dost luxusní second-handy. Jedním z nejlepších je Didier Ludot, dále také Reciproque a Alternatives. Pokud vás příliš neláká chození po městě a hledání těch správných obchodů, můžete zajít do asi nejznámějšího obchodního domu, kterým je Galeries Lafayette. Zde seženete oblečení všech cenových kategorií na jednom místě.

Vánoční nákupy a advent_4
Vánočně vyzdobená Champs Elysés @Shutterstock/Radynacestu.cz


Vánoční nákupy a advent_5I v blízkosti Nového vítězného oblouku (tzv. Archy) lze nasát vánoční atmosféru a na přilehlých trzích a v obchodech nakoupit vánoční dárky @Shutterstock/Radynacestu.cz

Nechat se v Paříži unést nakupováním jde velice jednoduše. Pokud vás tedy pohltí nákupní horečka, zkuste navštívit alespoň krásné adventní trhy na prostranství před tzv. Archou (neboli Novým vítězným obloukem). Zahřát se zde můžete místními specialitami francouzské kuchyně a nasát vánoční atmosféru.

Vídeň

Nemusíme jezdit ani nikam daleko, vše je na dosah a blízko hranic. Na výlet za nákupy se Rakousko opravdu vyplatí. Autobusem jste ve Vídni za chvilku a v její těsné blízkosti najdete velký obchodní dům Primark, který je světově proslulý díky svým nízkým cenám a opravdu širokému výběru oblečení. Primark u Vídně je navíc součástí velkého obchodního centra, takže zde můžete nakoupit i mnoho dalšího zboží jako šperky nebo parfémy.

Vánoční nákupy a advent_1V Primarku můžete vybírat ze stovek značek. Vánoční dárky zde nakoupíte opravdu pro kteréhokoliv člena rodiny @CK Radynacestu.cz

Po nákupech se můžete zastavit na nedalekém zámku Hof. Na jeho nádvoří se tradičně konají vánoční trhy a vánoční atmosféra je zde opravdu cítit na každém kroku.

vánoční nákupy a advent_2Rakouský zámek Hof cestovatele potěší vřelou vánoční atmosférou i bohatými adventními trhy @Rady na cestu.cz

Drážďany

Ptáte se, do jakého města v Německu vyrazit v předvánočním čase? Jednoznačně do Drážďan. Nejen že se v nich dobře nakupuje a jsou v blízké vzdálenosti od našich hranic, ale také se zde každoročně koná festival štol. 

Vánoční nákupy a advent_6Každoročně se v Drážďanech koná festival tradičního cukroví tzv. štol. Tou dobou ji lze ochutnat prakticky v každém místním stánku @Radynacestu.cz

Originální drážďanská štola váží 2 kilogramy a musí obsahovat hodně másla, rozinek, sladkých a hořkých mandlí, pomerančové a citronové kúry a koření. Navíc je posypána silnou vrstvou cukru.

Nejlepší dobou na stylové ochutnání tradiční drážďanské štoly je druhá adventní sobota. V tento den je totiž přibližně čtyřtunová štola, která je připravována celý první adventní týden z menších částí, vezena městem ve slavnostním procesí až do centra adventních trhů, kde na její nakrojení a naporcování čekají davy přihlížejících. Mimochodem, k slavnostnímu nakrojení se používá 1,6 metru dlouhý štolový nůž.

Vánoční nákupy a advent_7Drážďanské adventní trhy zaujmou svou velikostí, rozmanitým výběrem pochoutek i příjemnou atmosférou @Radynacestu.cz

Řím

Znovu se podíváme do hlavního města země. Řím a především Vatikán nabídne skvělou atmosféru. Jako netradiční a vcelku velký předvánoční dárek si můžete nadělit například projev papeže Františka na Španělském náměstí a sdílet ho s tisíci dalšími věřícími a zvědavci.

Vánoční nálada panuje v Římě už od 8. prosince – dne neposkvrněného početí Panny Marie. V katolické Itálii na tento den dokonce vyhlásili státní svátek, a kdo může, jde se podívat na papežův průjezd městem a poté si poslechnout jeho projev. Je to silný zážitek a všem cestovatelům se vryje do paměti na celý život. Ve stejnou dobu se také rozsvěcí vánoční stromy všude po městě. Ty největší najdete například na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu nebo u Kolosea. Po cestě ke stromům si můžete pochutnat na pečených kaštanech.

Vánoční nákupy a advent_8Jeden z největších vánočních stromů v Římě najdete v blízkosti legendárního Kolosea @Radynacestu.cz

Největším centrem předvánoční horečky je podle mě barokní náměstí Piazza Navona. To je v adventní době zaplněné desítkami stánků, které nabízejí vánoční ozdoby, betlémy, šperky, svíčky, vonné esence, vánoční pečivo, svařené víno a mnoho dalšího více či méně vánočního, co můžete ochutnat, obléct, nebo s tím někoho obdarovat.

Ti, co by snad měli rychle nakoupené dárky i pamlsky, mohou vyrazit například na vyhlášenou výstavu tzv. 100 presepi, což je výstava betlémů, kterých si můžete v nejrůznějších provedeních ze slámy, dřeva, krajky, kovu, aluminiových plechovek i dalších netradičních materiálů prohlídnou opravdu rovných sto. 100 presepi se v Římě koná každoročně od konce listopadu až do 6. ledna v tzv. Sale del Bramante na náměstí Piazza del Popolo.

Článek připravila CK Radynacestu, která sdílí zajímavé a praktické informace pro cestovatele na svém webu, na Facebooku i na Instagramu.

Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.

Booking.com
Napsal: Kateřina Francová - CK GO2

Předchozí článek

Fototip – mešita jako malovaná

Další článek

Západně od Žluté řeky - cesta provincií Gānsù

Související články

Články

Rakousko - lyžování od A do Z

Rakousko vede suverénně nejen žebříček oblíbených míst českých lyžařů, ale je i světovým premiantem. Sami Rakušané jsou totiž mimořádně zanícenými lyžaři, a tak je zde lyžování podřízeno prakticky vše. V Rakousku se turistickým ruchem živí značné procento obyvatel a ve vlastních rukách mají Rakušané hotely i vlekařské společnosti. Sjezdovky jsou prakticky v každé vesnici, ubytovat se můžete v každém statku, nehledě na úhledné penziony a vyšňořené wellness hotely. Do modernizace lanovek a rozšíření…

Články

Se svařákem v ruce v rozsvíceném městě: vánoční trhy

Na tomhle období něco je. Ačkoli si to mnohdy nepřipouštíme a říkáme, že Vánoce jsou hlavně pro děti, a nadáváme na čím dál dřívější vyhrávání koled v supermarketech, předvánoční čas prostě má něco do sebe. Minimálně si dáte svařák. Pravděpodobně si ho půjdete dát s někým blízkým. Ještě pravděpodobněji se vám to setkání nad svařákem bude líbit. A tak to přesně je. Advent a Vánoce prostě mají něco do sebe, ať je nazýváte ryze komerčním svátkem, či je trávíte ve znamení vašeho životního hereckého výkonu vůči…

Články

Itálie – tipy na lyžařskou pohodu

Kouzlo italského lyžování nespočívá v kvantitě sjezdovek. Moderní lanovky jsou sice standard, ale ani tam, kde jsou ještě sem tam zapomenuté staré exempláře, se to na oblibě příliš neprojevuje. Možná je to naopak dobře, že střediska mají svá zapadlá zákoutí, která nelákají masy lyžařů – zůstávají malá, přehledná a útulná. V italském temperamentu, ať už je smíšený s tyrolskými nebo jinými vlivy, je zakódován smysl pro pohodu, a ten je cennější než výkonné lanovky. Je tu zkrátka cítit slunce i tehdy, když zrovna náhodou nesvítí. Itálie má k dispozici prakticky celý jižní oblouk Alp, obdařený nevídanou rozmanitostí, zároveň ale i teplejším klimatem a nevyzpytatelnou sněhovou pokrývkou. Umí si ovšem poradit, a tak přinejmenším na sjezdovkách dokáží zajistit sníh s téměř 100% spolehlivostí. Českými lyžaři málo navštěvovaná,…

Články

Čeští čerti nevystraší ani psa, Krampuslauf je jiný

Máte doma ratolesti, které by bylo potřeba před Vánoci trošku „srovnat“? Čeští čerti se vám zdají moc hodní? Vezměte rodinu na výlet do Rakouska. Každý rok se zde konají tradiční průvody čertů, tzv. Krampuslauf, při kterých se městem procházejí čerti s opravdu děsivými kostýmy za tisíce eur, pyrotechnikou, povozy a řinčícími řetězy. Garantujeme vám, že na průvod nezapomenete ani vy, ani vaše děti! Tradice návštěv čertů a Mikuláše se mezi prosté obyvatelstvo Rakouska rozšířila přibližně v polovině 17. století z klášterních škol, přičemž čerti působili také jako určitý druh společenské kontroly – kárali obyvatele za nevhodné chování, trestali lakomé selky a hrozili příliš přísným statkářům. V průběhu…