Zažijete tu ty nejdivočejší večírky, načerpáte energii v malebných údolích podél Dunaje a navštívíte místa, kde se psala evropská historie. Srbsko, přívětivá perla Balkánu, má rozhodně co nabídnout.
Ačkoli Bělehrad si postupně vybojoval místo mezi evropskými destinacemi, Srbsku jako takovému se zatím nepodařilo plně využít svůj turistický potenciál. Právě teď je ideální čas Srbsko navštívit a zažít jeho autentičnost – ať už na prodloužený víkend, nebo na letní dovolenou. Třeba i na kolech! Let z Prahy do Bělehradu trvá slabé dvě hodiny. Air Serbia tam létá přímo desetkrát týdně. Byla by škoda se tam nepodívat.
Největší ortodoxní katedrála v Evropě
Působivá bazilika postavená z bílého mramoru je pýchou Bělehradu. S kapacitou pro 10 700 věřících se jedná o největší pravoslavný kostel na Balkáně a jeden z největších na světě.
První plány na konstrukci kostela spatřily světlo světa před více než sto lety. Stavební proces, opakovaně přerušený konflikty a nedostatkem financí (jediným zdrojem jsou dary), dodnes plně neskončil. Na interiéru se stále pracuje, návštěvníkům a věřícím je k dispozici jen severní část kostela. Zajímavostí je, že 4 000 tunová kupole kostela nebyla budována na místě, Srbové ji postavili zvlášť a pak ji pomocí hydrauliky zvedali nahoru. Zvedání zabralo dlouhých 20 dní.
Srbský Montmartre
V srbském hlavním městě není možné najít romantičtější zákoutí, než je malebná Skadarlija. Tato ulička dlážděná „kočičími hlavami“ byla oblíbeným místem setkávání pro spisovatele a básníky a stala se synonymem bohémského života. Dnes tu najdete ty nejvyhlášenější restaurace. Podávají se speciality národní kuchyně ‒ často v porcích, které lze jen těžko zkonzumovat. Při večeři vám zahrají místní hudebníci. Někteří umějí zanotovat i česky!
TIP: Výborně vaří v restauraci Mali Vrabac. Ať tam či jinde, určitě ochutnejte pljeskavici. Mleté maso na grilu je jedním z národních jídel.
Magická vrchovina Fuška Gora
Jediná vrchovina na Vojvodině bývá pro svou krásu označována za perlu Srbska. Místo má též spirituální aspekt: je zde rozeseto 17 pravoslavných klášterů, které jsou místem posledního odpočinku srbských vládnoucích rodin. Kláštery byly budovány mezi 15. a 18. stoletím.
Svahy v okolí Fušky Gory jsou ideální pro pěstování vína – ta nejlepší srbská vína pocházejí právě odsud. Návštěvu nejstaršího a nejdůležitějšího kláštera (Krušedol) proto můžete spojit s návštěvou nedalekého vinařství Kovačević, kde se vína vyrábějí již přes sto let. V okolí Fušky Gory najdete i nejstarší národní park. Rozprostírá se na pravém břehu Dunaje. Na 25 hektarech žije 200 druhů ptáků. Bohatá je i fauna: 1 200 různých rostlin včetně 20 různých typů orchidejí.
Novi Sad: město umělců
Hlavní město Vojvodiny je považováno za kulturní centrum země. Kdysi sem z Bělehradu prchla velká část inteligence a umělců, aby unikli před osmanskou expanzí. Až do 20. století byl Novi Sad součástí rakousko-uherského území, se Srbskem proto neměl mnoho společného. Dominantou města je pevnost Petrovaradin, kam si můžete přijít pro ty nejlepší výhledy. Kolem pevnosti protéká mohutný Dunaj, jehož tři mosty byly za bombardování Jugoslávie v roce 1999 zcela zničeny. Za návštěvu stojí i historické centrum s několika gotickými kostely.
Nejvíce návštěvníků přijíždí v červenci, kdy Novi Sad hostí největší srbský hudební festival EXIT. Původně vznikl jako hnutí za mír a demokracii v Srbsku a na Balkáně. Letos se koná jeho 16. ročník. Pořádá ho nezisková organizace s cílem pomoci mladým lidem.
Modrozlatá nádhera
Uvnitř kostela sv. Jiří v Topole se člověk neubrání úžasu. Stěny kostela pokrývají ty nejkrásnější fresky, které kdy na území Srbska vůbec vznikly. Předlohou byla díla z celkem 60 srbských středověkých kostelů. Výsledné mozaiky zabírají neuvěřitelných 3 500 m2. Dominuje zde zlatá a modrá, střípky mozaiky však prý mají na 15 000 různých odstínů.
Stavba vznikla v roce 1903 jako královské mauzoleum srbské a jugoslávské královské rodiny dynastie Karađorđevićů. V podzemní kryptě jsou uloženy ostatky šesti generací rodiny. Kostel stojí na kopci Oplenovac v nadmořské výšce 337 m n. m. Součástí historického komplexu je i muzeum vybudované v rezidenci Petra Karađorđeviće, vůdce prvního srbského povstání proti Turkům.
Veronika Tomanová je blogerka o cestování. Navštívila 30 zemí, nebojí se cestovat sólo a jejím cílem je inspirovat ostatní, aby překonali hranice komfortní zóny. Svoje cestovatelské tipy sdílí na blogu Veronika’s Adventure. Najdete ji na Facebooku.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Ukrajiny? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Eastern Europe.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.