5 důvodů, proč cestovat stopem

© flickr

Za poslední více než rok a půl a vůbec za celý svůj život jsem ujel stopem mnoho kilometrů. I kdybych chtěl, tak se mi je nepodaří spočítat, ale co si pamatuji přesně, jsou všechny ty úžasné příběhy, které díky tomuto způsobu cestování vznikly.

Proto se vlastně snažím, šířit to dobré o stopování, aby si tento způsob cestování zkusili třeba všichni. Věřím totiž, že toho nebudou litovat, a že jim to může změnit život. Dal jsem dohromady pět důvodů, proč vlastně cestovat stopem a co to člověku vlastně může přinést?

 I cesta může být cíl
Proč stopem? Protože i cesta může být cíl

1. Ušetříte spoustu peněz!

Cestování je dnes pro spoustu lidí nedostupné právě kvůli penězům, které jsou k tomu potřeba, tak pro ně může být docela obtížné ze svého, už tak napjatého rozpočtu, vyčlenit dost peněz na to, aby mohli někam vůbec vyrazit. Na stopu tenhle problém vlastně odpadá, protože stopováním ušetříte hromadu peněz. A kdo je nemá, ten je ani nevydá. Není to výhra?

2. Poznáte skvělé lidi!

Obvykle člověku zastaví zajímaví lidé, jsou to lidé, kteří se rozhodli pomoct neznámému člověku a ještě za to nic nechtějí. Tedy, vlastně chtějí – společnost. Můžete se navzájem poučit, vyměnit si zkušenosti a ti lidé Vám mohou udělat radost. A víte jak je to krásný pocit, když Vám pomohou cizí lidé tak, jak bychom to nečekali ani od blízkých? Je to naprosto úžasné. Na stopu můžete poznat lidi, kteří se mohou stát vašimi dobrými kamarády, mohou pro Vás být v budoucnu oporou, mohou Vás motivovat a nebo dokonce můžete najít svého životního partnera?

Než jsem se stal členem italské rodiny, byl jsem pouhým stopařem v Brenneru
Než jsem se stal členem italské rodiny, byl jsem pouhým stopařem v Brenneru
 

3. Dostanete se do míst, kam by jste se běžně nepodívali

Místní obvykle znají svou zemi, kraj či město mnohem lépe než kdejaký turistický průvodce a dost často se může stát, že se dostanete i do míst, na která by jste se nikdy nepodívali. Můžete se podívat třeba do zákulisí dnešního světa, s kamiony se dostanete třeba do továren, do kterých by jste mohli leda tak na den otevřených dveří, někdy Vás místní vezmou na svá oblíbená místa, nebo se podíváte na to, jak se vyrábí třeba víno, nebo olivový olej. Zkrátka můžete zažít něco, co by jste asi běžně nezažili. A opět, zcela zadarmo.

4. Stopař, jako testovací jezdec?

Když stopujete, můžete si stopnout široké spektrum prostředků. Mohou to být automobily, kamiony, motorky, veteráni, nebo i koňský povoz. Jednou Vám příjde, že celý svůj život jste se věnovali testování všech druhů dopravních prostředků. Osobně jsem měl třeba jeden skvělý den, kdy se mi podařilo v Bavorsku stopnout Masseratti Quattroporte, celou cestu klikatýma horskýma cestičkama v Alpách jsme poslouchali Queeny a bylo to opravdu parádní svezení. Den před tím, jsem si spolu s dalšími třemi stopaři stopnul v Německu koňský povoz a víte co? Kočí byl Slovák! 

Stopnout si koňský povoz? Proč ne?Stopnout si koňský povoz? Proč ne?

5. Najíte se! Nakrmí Vás!

Nebyl bych to já, kdybych prostě nezmínil jídlo. Je to prostě tak, řidiči Vás dost často něčím nakrmí, podarují Vám třeba sendviče, ovoce, a nebo Vás pozvou na oběd. Děje se to. Já jsem za dobu svého cestování ztloustnul! A to jsem myslel že umřu hlady, když vyrazím skoro bez peněz. Naštěstí jsem se mýlil. A kdo by odmítal pochutiny zdarma? Já teda ne!

Je libo třeba kuřátko? Na kamioňácký způsob?Je libo třeba kuřátko? Na kamioňácký způsob?

Autostopem ano, ale bezpečně

Pomalu ze všech stran slýchávám, jak je stopování nebezpečné, a že ho raději nemám provozovat. Ale skoro nikdo z mého okolí mi nebyl schopný povědět, co dělat pro to, abych se vyvaroval některým nepříjemným situacím a co dělat v případě, že nastanou. A právě pro lidi, kteří si kladli podobnou otázku jako já, je zde pár důležitých bodů k cestování autostopem.

Bezpečně ve dvou, rychleji v “jednom”

Jde o to že pokud jste dva, pokaždé může ten druhý pomoci v případě nebezpečí. V případě zranění může poskytnout první pomoc, může zavolat pomoc v případě, že je potřeba, a taktéž může v případě nekalého chování řidiče nebo dokonce fyzického napadení zakročit. Samozřejmě né každý si do auta veme dva lidi, tudíž ve dvou se cestuje pomaleji, než-li když člověk stopuje sám.

Kam si sednout a proč?

V případě, že řidič jede v autě sám, tak samozřejmě volíme přední sedadlo spolujezdce, abychom mohli komunikovat po cestě s řidičem a dělat mu společnost. Pokud v autě sám nejede, tak volíme místo nejlépe za předním sedadlem spolujezdce a proč vlastně tam? Je to z důvodu pocitu řidiče, protože v případ, že bychom sedávali za něj, tak může mít pocit “nebezpečí” napadení ze zadu.

Výběr řidiče a posádky, tuším nekalé jednání řidiče co dělat?

Sami si určujete, kdo vás poveze a kdo s vámi v autě pojede, v případě že se vám osazenstvo automobilu nezdá, můžete jej odmítnout ještě před tím, než do něj nastoupíte. Třeba se slovy, že jede jinam než potřebujete. Rozhodně není zrovna bezpečné nastupovat do auta, ve kterém sedí lidi vám podezřelí již od pohledu. No a co dělat v případě, že prostě někoho neodhadnete a nastanou nějaké komplikace? Je vhodné se zmínit, že jste rádi, že jste ho stopli, že máte schůzku s přáteli, kteří na vás čekají. Nebo že v celém průběhu cesty informujete někoho o místě,kde se nacházíte atd. Pokud se opravdu necítíte jistě, pošlete někomu sms s co nejpodrobnějším popisem situace. Nacházím se tady a tady, jedu v takovém autě, takové barvy. Řidič vypadá takto, něco se děje, pokud se do xx minut neozvu, zavolej pomoc. V úplně nejhorším hned volejte pomoc.

Kdy je nejlepší stopovat?

Nejvhodnější je to v pracovní dny a za světla. Ve všední dny jezdí pravidelní řidiči, kteří berou stopaře pravděpodobně pravidelně a dlouhodobě. V noci se vás budou řidiči bát, a také budete mít menší šanci sehnat pomoc, pokud se dostanete do potíží. 

Zavazadla a komunikace v autě

Doporučuji si svá zavadla nechat na dohled očí nejlépe na klíně, pokud je to možné. V případě, že Vám řidič nabídne uschovat zavazadla do kufru, musíte počítat s tím, že se může stát to, že vám s nimi může odjet, ať už naschvál nebo nechtěně. Pokud máte zavazadla v kufru a vystupujete, tak je dobré řidiči připomenout, že si chcete vzít svou “bagáž” z kufru, nechte si otevřené dvěře – vyzvedněte si zavazadla – rozlučte se s otevřenými dveřmi by se hůře ujíždělo, že? Co se týče komunikace během cesty, tak je to slušností stopaře –  zabavit řidiče a nebojte se bavit, někdy můžete dostat cenné rady a tipy, které se na stopu určitě hodí.

Holky

Všem je jistě jasné, že pro holky není stopování nejbezpečnější. Může se stát, že budete čelit sexuálním narážkám nebo se vás někdo pokusí znásilnit. Pokud si nejste jistá, že se zvládnete ubránit, nestopujte. Spousta řidičů bere holky sice raději než kluky, protože jsou méně nebezpečné. Ale zároveň je spousta řidičů, kteří naopak holky neberou z důvodu nebezpečí z různých nařčení. A když už chcete cestovat stopem, tak bych doporučil vzít sebou nějakého toho chlapáka stopaře, pojede se vám lépe.

Závěrem bych samozřejmě všem stopařům a stopařkám, popřál mnoho štastných cest a příjemných zážitků a hlavně abychom se všichni vrátili domů!

Autor článku a fotografií Jason Moody je, jak sám sebe nazývá, "dekadentní" cestovatel, stopař, skorospisovatel.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika. 

Napsal: Jason Moody

Předchozí článek

Safari v národní rezervaci Masai Mara v Keňi - I. část

Další článek

Aarhus pro začátečníky

Související články

Články

Letos na cestách nejen anglicky aneb Lonely Planet slovníky

„Umím skvěle italsky, vloni jsme byli v Římě, poslouchej: Ciao, mortadella, centro, Barcelona, mozzarella!“ „Hm, fakt super. Máš talent.“ Tak takhle ne. Cizí jazyky jsou nedílnou součástí cestování, i když se někdy tváříme, že s angličtinou dobudeme svět. Nedobudeme. A to ještě anglicky většinou neumíme tak, jak bychom si přáli. Ruce nohy nás zachrání na ulici v Provence, v Keni, na Bali i na Slovensku…

Články

Dublin - město, kde se zrodilo pivo Guinness

Při procházce po nábřeží řeky Liffey vás ani nenapadne, že Irsko se teprve otřepává z hospodářského propadu. Kosmopolitní Dublin zkrátka ví, jak se vzpamatovat, a díky čtyřiceti procentům obyvatel mladších třiceti let pulsuje mladistvou energií, optimismem a kreativitou. Na rok 2016 připadá sté výročí velikonočního povstání, první v řadě událostí, které vedly ke vzniku republiky; počítejte s tím, že oslavy budou dlouhé a halasné. Ještě včera byly hospodářské prognózy černé jako pinta irského piva a ve vzduchu visela hrozba další masové emigrace, ale Irsku se podařilo odrazit ode dna a jeho životaschopnost je nejviditelnější na rušných nábřežích Liffey. Diaspora jako by se převrátila a z Dublinu se stala skutečně kosmopolitní…

Články

Jaké to je strávit noc v historické památce: sedm historických budov znovu otevírá své dveře

Staré je znovu jako nové – v New Yorku a v Cuzcu, na pláži v Uruguayi, na benátském ostrově. Historické pamětihodnosti znovu ožívají v podobě moderních hotelů. Zatímco v interiérech dnes najdete futuristické vybavení od zasklených lázní po instagramové stanice, pestrobarevná minulost budov zůstává. Můžete se ubytovat v hotelu, kde spal Elton John, popíjet čaj v salonku ruského prince, vyjít na soukromý balkon španělského dobyvatele nebo se uvelebit u bazénu, kde bývala k vidění Judy Garlandová. Sofitel Montevideo Casino Carrasco & Spa, Montevideo, Uruguay Vznešeně proplujte honosnou vstupní halou „paláce na písku“ v Montevideu. Foto Bridget Gleeson / Lonely Planet Hotel Carrasco byl ve 30. letech minulého století na vrcholu své blyštivé slávy. Tenkrát se mu přezdívalo palacio en la…

Články

Jak cestovat nalehko – rady od mistra v balení

Malé a lehké zavazadlo je nezbytností pro každého světoběžníka, který chce minimalizovat chaos spojený s cestováním. S malým batohem můžete stihnout japonský vlak, který odjíždí opravdu přesně. Můžete se vtěsnat do jediného autobusu (či na jeho střechu) jedoucího do další vesnice v Indii. Nebo, jak jsme se dozvěděli, umožní vám kompaktní zavazadla v situaci, kdy se snažíte vyplatit svého průvodce z vězení, nacpat šest objemných cestovatelů do maličké rybářské loďky, jež vás doveze k bungalovu na opuštěném ostrově právě včas, abyste mohli sledovat západ slunce. Součástí balení jsou samozřejmě hluboce osobní rozhodnutí. Každý má svoje vlastní představy o pohodlí a stylu. Avšak pokud se budete držet několika jednoduchých, praxí osvědčených zásad cestování nalehko, můžete ušetřit na velikosti a váze. Ne vždy to sice zachrání vaši cestu, ale rozhodně tím ulehčíte…