Vůně čerstvě uvařené kávy se line kolem velkolepých katedrál, zchátralých domů, tajemných dřevěných dveří a romantických dvorků – západní zdvořilost a dekadentní elegance Lvova (ukrajinsky Lviv) překvapuje dokonce i znalce východoevropských turistických drahokamů. Toto polyglotní a kosmopolitní město na západě Ukrajiny uchovává architektonické a kulinářské dědictví různých států a říší, jež se ho v průběhu staletí zmocnily. Lvov má vlastní, velmi dobré letiště a neleží daleko od levných letišť v sousedním Polsku, a tak patří k nejúchvatnějším víkendovým destinacím v Evropě – a navíc se zdá na hony vzdálený problémům na východě Ukrajiny.
První den
Dopoledne
Den ve Lvově byste možná měli zahájit účinným spalováním kalorií, protože si můžete být jisti, že během svého pobytu v tomto městě přiberete víc, než byste si přáli. Nejlépe se k tomu hodí výstup na věž radnice (Lvivska rátuša), jež se tyčí na hlavním náměstí Plóšča Rynok. Projděte chodbami budovy městské správy, po nichž spěchají davy úředníků na své ranní schůze, až do čtvrtého patra, kde najdete prudké točité schodiště. Vede nahoru na vyhlídkovou terasu na vrcholku věže, postavené v italském stylu. Z této vyhlídky Lvov vypadá jako malý model města, přenesený do současnosti z prababiččina dětství.

Na zaslouženou snídani pak zajděte do pekařství Lvivsky Pljacky na druhé straně náměstí. Po náročném výstupu na radniční věž nebudete mít výčitky svědomí, když si dáte místní speciality: sladký jablkový závin výrazné chuti nebo syrnyk (krájený tvarohový koláč s rozinkami).
Po jídle se vydejte na prohlídku okázalých chrámů, kostelů a kaplí, jejichž zářící kupole jste viděli z věže. Jako první navštivte Latinskou katedrálu. Původně strohá gotická stavba ze 14. století byla několikrát přestavěna a dnes odráží směsici stylů, které byly v Evropě v módě v průběhu posledních sedmi staletí. Hned vedle si prohlédněte dominikánský kostel Božího těla, bohatě zdobenou barokní stavbu z 18. století. U kostela je malý park, kde na vyvýšeném prostranství s žulovou dlažbou pravidelně probíhá skromný knižní trh. Nad rozloženými knihami se tyčí obrovská socha Ivana Fjodorova, který v Moskvě vytiskl první ruskou knihu a zemřel jako uprchlík ve Lvově.

Odpoledne
Na oběd okořeněný moderním uměním se vydejte do bývalého kláštera Bernardinů. Najdete zde sice neoznačené, ale nepřehlédnutelné starobylé dřevěné dveře, jež vedou do Muzea idejí. Tato galerie je spojená s oblíbeným bohémským podnikem, který nabízí vynikající západoukrajinská jídla, jako je banoš (huculská polenta s domácím sýrem) a bohrač (též bograč; místní verze maďarského guláše), stejně jako rozmanité nalyvky (ovocné likéry).
Po obědě si možná budete potřebovat trochu zdřímnout a pak si dát odpolední kávu – ve městě, kde se vše točí kolem kaváren, ji nemůžete vynechat. Kávu sem přinesli turečtí kupci ve středověku spolu se starověkým způsobem její přípravy v písku. Do místní kávové kultury se můžete ponořit v kávové manufaktuře Kopaľnja kavy („kávový důl“). Lákavě aromatické kávové boby se zde „těží“ z podzemního skladu, který si můžete prohlédnout. Po ochutnání tohoto lahodného nápoje (jenž se vždy podává s ovocným likérem) se zastavte v prodejně upomínkových předmětů, abyste získali „místní“ slevovou kartu, jež je nezbytná, pokud dáte na naše doporučení ohledně večeře.

Večer
Na večeři byste mohli zajít do podniku, který sám sebe nazývá „nejdražší restaurací v Haliči“ (Najdоrоžčа restоrаcija Halyčyny). Zásadní je, že toto hodnocení vůbec nemusí odpovídat pravdě. Restaurace záměrně vytváří dojem starého bytu s urostlým majitelem, který vás uvítá u dveří a zavede vás do okázalé místnosti, v níž se scházejí svobodní zednáři. Víc už vám neprozradíme, abychom nezkazili moment překvapení. Stačí ukázat svou „místní“ slevovou kartu, díky které všechny nadbytečné nuly v záměrně šokující nabídce zázračně zmizí.
Druhý den
Dopoledne
Druhý den zajděte do Restoraciji Bačevskych na bohatou snídani formou bufetu a nezapomeňte si v tomto nesmírně oblíbeném podniku rezervovat stůl i na večeři – ano, opravdu byste ho měli navštívit dvakrát! Po snídani se vydejte ven ze staré části města. Pekarskou ulicí projdete kouzelně zchátralou obytnou čtvrtí k Lyčakivskému hřbitovu (Lyčаkivskyj cvyntar), ležícímu na zalesněném kopci. Vzhledem k množství nádherně zdobených hrobek hřbitov vypadá jako ukrajinská verze pařížského Père Lachaise. Projděte se mezi hroby se stovkami kamenných andělů a svatých, jež vás budou v zasmušilém tichu odevšad pozorovat, a přemítejte o existenciálních záležitostech. Cestou zpět do staré části města si dejte něco k jídlu a jedno pivo v restauraci Kumpel.

Odpoledne
Odpoledne vyrazte objevovat lvovské blízkovýchodní dědictví, důkladně ukryté za ukázkovým, staromódním evropanstvím města. Arménská katedrála (Virmenskyj sobor) je srdcem arménské komunity, jež zde žije od samého založení Lvova. Nejprve si prohlédněte krásnou stavbu, zastrčenou v nenápadném dvoře a připomínající exotického návštěvníka v habsburském prostředí. Pak ji obejděte ke vchodu z ulice, abyste se podívali do interiéru. Uvnitř kostela najdete úžasné fresky, jež působí jako kombinace obrazů Gustava Klimta a byzantských ikon.

Večer
Pokud již všechny ty anděly, které jste dosud spatřili, slyšíte zpívat, možná vám naznačují, že byste měli den zakončit operním představením v Národním akademickém divadle opery a baletu. Možná nebude tak prvotřídní jako ve Vídni, jež lvovskou operní kulturu ovlivnila, ale působivě staromódní interpretace klasických světových oper a představení plná barev, založená na ukrajinském folkloru, vás určitě nezklamou.
Na večeři se vraťte do Restorajici Bačevskych a jako završení všeho, co jste se dozvěděli o různých komunitách a historických obdobích tohoto fascinujícího města si dejte židovský foršmak s červenou řepou (sleďové pâté) a polské pierogi (pirohy; nekynuté knedlíky s rozmanitou nádivkou) a dopřejte si tolik skleniček ukrajinské nalyvky, abyste se bez cizí pomoci dokázali dostat zpět do hotelu.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět vic a získat podrobnější informace týkající se Ukrajiny? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Eastern Europe.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.