Nelze se vyhnout skutečnosti, že je Sydney drahé město. Místní obyvatelé rádi utrácejí a nakupují, vy však záhy zjistíte, že jídlo, pití a ubytování může vážně vyčerpávat vaši těžce vydělanou finanční rezervu určenou na cestování.
Na druhou stranu však v Sydney najdete spoustu skutečných zajímavostí, jež jsou zcela zdarma – můžete toho podniknout opravdu hodně, aniž by vás to stálo jediný cent. Klíčovou roli hraje nádherná příroda: magická řada pláží a národních parků v Sydney je přístupná zdarma. Centrum města také nabízí množství historických památek, muzeí a galerií, do nichž se neplatí žádné vstupné.
Přinášíme vám naše tipy, jak si můžete užít Sydney, aniž byste zbankrotovali.
1. Vyrazte na pláž
Duše Sydney spočívá na písku. Má kolem 40 pláží, jež se táhnou po oceánském pobřeží v délce téměř 88 kilometrů, stejně jako desítky dalších v sydneyském přístavu a Botanickém zálivu, a tak máte bohatý výběr. Zaslouženě nejproslulejší je rozlehlá Bondi Beach, jejíž tvar připomíná srpek měsíce, zaručeně si však najdete svou vlastní oblíbenou pláž.
Na jih od pláže Bondi se táhnou Východní pláže, ke kterým se snadno dostanete autobusem; Severní pláže leží dále od jádra města a jsou trochu divočejší. Mnohé mají bazény s mořskou vodou, jež umožňují klidnější koupání stranou od příbojových vln narážejících na pobřeží. Menší pláže u sydneyského přístavu nabízejí klidnější vodu, vynikající pro mladší děti.
Místní tip: Na plážích na pobřeží oceánu nesmíte plavat mimo oblast vymezenou červeno-žlutými praporky, abyste se vyhnuli silným proudům a neztratili se z dohledu pobřežní hlídky.
2. Přejděte most Sydney Harbour
Obrovský, majestátní Sydney Harbour Bridge (kolem roku 1932) je ikonický most, který se klene nad přístavem v samém srdci města. Jeho rozměry a umístění nejlépe oceníte, když půjdete pěšky. Z obou břehů vedou nahoru schody a výtah. Chodník pro pěší se nachází na východní straně mostu (zatímco na západní straně mostu vede cyklostezka).
Nejlepší je sjet vlakem do Milsons Point a vrátit se zpět do města pěšky: přibližující se silueta města a výhled na rušný přístav jsou úchvatné. Je to hned druhý nejlepší způsob, jak si mostu užít. Ten první je zaplatit si oblíbenou, i když drahou prohlídku BridgeClimb, s průvodcem, při které se dostanete až na samý vrchol mostu.
3. Projděte se kolem útesů od Bondi ke Coogee
Procházku po pobřežní cestě vedoucí od pláže Bondi k pláži Coogee, na které si zblízka užijete mnoho úchvatných sydneyských scenerií, byste rozhodně neměli opominout. Tato nejznámější a nejoblíbenější stezka ve městě vás provede podél řady úžasných pláží, skalnatých výběžků, které je ohraničují, a širokého modrého oceánu.
Poblíž pobřeží je často možné spatřit velryby. Na obou koncích stezky vedou trasy autobusových linek, stejně jako poblíž mnoha míst po cestě, kdyby vám náhodou bylo příliš horko a nechtělo by se vám jít dál – i když v takovém případě by vám skvěle pomohla chladivá koupel na kterékoli z pláží podél stezky (vezměte si s sebou plavky).
Místní tip: Vezměte si vodu a namažte se spoustou krému na opalování, protože stezka nabízí jen minimální stín.
4. Svezte se lodí na předměstí Manly
Spousta výletních lodí nabízí výhled na jeden z nejpozoruhodnějších přístavů na světě, ale stejný pohled vám poskytne cesta převozní lodí Manly Ferry.
Dobrá, přísně vzato ani převozní loď není zadarmo, ale malá částka, kterou vydáte za jízdenku na veřejnou dopravu, představuje obrovskou úsporu, jakmile vyrazíte na vodu a budete sledovat překrásné zátoky a pobřeží. Půlhodinová plavba z přístaviště Circular Quay na plážové předměstí Manly nabízí úžasné zážitky, poskytuje dlouhý pohled na úhledná východní předměstí Sydney, než obeplujete výběžky Sydney Heads, jež střeží přístup do přístavu od oceánu. Skvělou možností jsou také lodě plující do Watson’s Bay, stejně jako plavby katamarány RiverCat proti proudu řeky Parramatty.
5. Obdivujte Královskou botanickou zahradu
Royal Botanic Garden se ovíjí kolem zátoky v přístavu Sydney Harbour v samém srdci města. Byla založena v roce 1816 a vyznačuje se bujnou vegetací z celého světa s nezapomenutelnou siluetou města v pozadí. V zahradách jsou vyhřívané skleníky s palmami a kapradinami, stejně jako Calyx, úžasný výstavní prostor, který tvoří kruhová kolonáda s ostrůvkem zeleně uprostřed a s obloukem rostlinné zdi, kde se pořádají tematické dočasné výstavy rostlin. Podívejte se také po sezonním baru, který se otvírá v létě u vody.
Zahrady zahrnují místo prvního zeleninového záhonu kolonie, ale její historie sahá mnohem dále. Dávno před kolonizací a příchodem trestanců zde žili domorodí Cadigalové, původní obyvatelé středního Sydney. Bezplatné prohlídky s průvodcem trvají 1,5 hodiny a odcházejí od návštěvnického centra denně v 10.30.
Místní tip: Udělejte si rezervaci předem na (placenou) prohlídku Aboriginal Harbour Heritage Tour s domorodým průvodcem.
6. Přeneste se do australské minulosti a přítomnosti v galerii umění AGNSW
Oblíbená Art Gallery of New South Wales (Galerie umění Nového Jižního Walesu) se svým novoklasicistickým řeckým průčelím a moderní přístavbou vzadu hraje významnou roli v sydneyské společnosti. Pravidelně se zde konají nesmírně úspěšné mezinárodní putovní výstavy a zdarma si můžete prohlédnout mimořádnou stálou sbírku australského umění, včetně velkého oddělení domorodého umění. Hned vedle najdete nejnovější přírůstek galerie: Sydney Modern Project. Nádherná nová budova je plná světla a různých perspektiv. Galerie také hostí přednášky, koncerty, promítání, besedy s celebritami a aktivity pro děti.
Místní tip: Galerie nabízí celou řadu bezplatných prohlídek s průvodcem na různá témata a v různých jazycích. Více informací najdete na webových stránkách galerie.
7. Nasávejte atmosféru v Inner West
Nejpohodovější kočky v Sydney se potulují po Inner West, řadě předměstí, jež se táhnou na jih a na západ od centra Sydney. Je to bašta studentů, socialismu a komunit domorodých obyvatel a přistěhovalců. Gentrifikace do této směsice přinesla řemeslné pivovary, skutečně dobré kavárny a extrémně vysoké ceny nájmů. Redfern, Glebe, Chippendale a Marrickville jsou přitažlivé části města, jež lákají k procházkám a k jídlu, ale úžasným zážitkem je především večer strávený v Newtownu díky zdejší živé atmosféře restaurací, pouličním umělcům, hospodám a osobitému rázu čtvrti.
Místní tip: Spousty levnějších restaurací v této oblasti jsou BYO („bring your own“), což znamená, že si můžete přinést vlastní víno k pití za malé korkovné.
8. Ponořte se do dědictví ostrova Kakadu
Krátkou cestou lodí na Cockatoo Island (ostrov Kakadu) se přenesete přímo do minulosti Sydney – ostrov je doslova posetý připomínkami minulosti, kdy sloužil jako vězení, jedna z největších australských loděnic a námořní základna. Projděte se kolem industriálních pozůstatků a prohlédněte si působivý tunel, který prochází ostrovem z jednoho konce na druhý.
Úroveň zážitků zvyšuje široká škála prohlídek a v některých budovách se pořádají pravidelné výstavy umění a umělecké instalace. Je to fascinující celodenní výlet, ale můžete zde i přenocovat, pokud se rozhodnete utrácet – na ostrově je kemp nabízející přitažlivé glampingové ubytování různé úrovně.
9. Projděte se a vykoupejte v Barangaroo Reserve
V této hezké rezervaci na výběžku, kde kdysi dřeli dělníci v docích, se dnes procházejí rodiny s dětmi. Překrásný park nabízí nádherné cesty s výhledem na přístav, výstavní prostory a hezkou malou zátoku Marrinawi, vhodnou ke koupání. Park v místech bývalé loděnice spojuje vynikající gastronomickou scénu poblíž zastávky převozních lodí Barangaroo s malebnými přístavišti Walsh Bay, kde vystupují divadelní a taneční společnosti.
10. Poznejte dějiny původních obyvatel v Rocks Discovery Museum
Vynikající Rocks Discovery Museum se sice nachází v samém srdci turistické oblasti Rocks, ale stále uniká pozornosti návštěvníků města. Proniká hluboko do dějin Sydney a její výstavy bohaté na artefakty jsou rozděleny do čtyř částí: Warrane (do roku 1788), Colony (1788–1820), Port (1820–1900) a Transformations (od 1900 do přítomnosti). Představuje obzvlášť skvělý způsob, jak získat poznatky o Cadigalech (Gadigalech), původních obyvatelích historické čtvrti Rocks; najdete zde také poutavé příběhy o lidech z počátků kolonizace.
Místní tip: Třetí patro slouží dočasným výstavám, o kterých si můžete přečíst předem na webových stránkách muzea.
11. Užijte si úchvatný mys North Head
Nezapomenutelný výběžek North Head, který se tyčí nad Sydney Harbour, nabízí dramatické útesy, vyhlídky, odlehlé pláže, hezké stezky místním křovinatým porostem a úžasné výhledy na oceán, přístav a město. Báječně se hodí k procházkám nebo projížďkám na kole. Naplánujte si svou vlastní cestu kolem bývalých vojenských kasáren, dělostřeleckých stanovišť z druhé světové války a karanténního hřbitova a projděte si pamětní cestu s chodníkem cti a památníky věnovanými obráncům Austrálie. Vyhlídky Fairfax, spojené okružní cestou, nabízejí úchvatný výhled z vrcholku útesu.
Kolem parku se vine čtyřhodinová vycházková trasa, dlouhá přibližně devět kilometrů; brožurku k ní dostanete v návštěvnickém centru. Nachází se zde také historická Q Station, někdejší karanténní stanice pro přistěhovalce, kteří přicestovali lodí do přístavu, a skutečně stojí za prohlídku. North Head se pravděpodobně používal jako obřadní místo domorodých Cammeraygalů. V současnosti je většina výběžku součástí národního parku Sydney Harbour.
Místní tip: Z centra Sydney jeďte lodí do Manly.
12. Udělejte si procházku Královským národním parkem
Royal National Park, obrovská plocha subtropických deštných lesů, větrem nanesených pobřežních křovin, pískovcových úžlabin, kterým vévodí eukalypty, sladkovodních a slaných mokřadů, izolovaných pláží a dramatických útesů, je báječný národní park jižně od města.
Oblast je tradičním domovem australských domorodých Dharawalů a najdete zde četné lokality a artefakty těchto Austrálců (Aboriginálů). Royal National Park byl založen v roce 1879 a je druhým nejstarším národním parkem na světě po Yellowstonu v USA. Pěší stezky zahrnují velkolepou pobřežní cestu (Coast Track), dlouhou 26 kilometrů, která je na obou koncích dostupná veřejnou dopravou. Měli byste vědět, že většina pláží není hlídána a kvůli spodním proudům může být koupání nebezpečné.
Obzvláště nebezpečné jsou Figure Eight Pools, přírodní tůňky ve tvaru osmiček, známé na Instagramu, které byste měli navštívit pouze v rámci prohlídky s průvodcem. (Pokud se rozhodnete jít sami, podívejte se na webové stránky národního parku, kde najdete předpověď přílivu v den plánované návštěvy, a k tůňkám se vydejte pouze v bezpečné době odlivu.) Oblíbenými surfařskými lokalitami jsou pláže Garie, Wattamolla, Era, South Era a Burning Palms. Na pláži Werrong je „nepovinné oblečení“.
13. Nahlédněte do umělcovy mysli v ateliéru Bretta Whiteleyho
Uznávaný místní umělec Brett Whiteley (1939–1992) žil rychle a bez zábran, ale jeho pověst zlobivého hocha se snoubila s mimořádným talentem. Mnohé úžasné malby vytvořil ve svém ateliéru, který není snadné najít (hledejte ukazatele v ulicích Devonshire a Bourke) a který byl zachován jako galerie, otevřená pouze o víkendech.
Chloubou galerie je úžasné dílo Alchemy (Alchymie), obrovská, velkolepá malba na několika panelech, která vás svou širokou tematikou, složitostí detailů a humornými drobnostmi dokáže pohltit na několik hodin. Ateliér v horním patře umožňuje nahlédnout do povahy tohoto mistrovského umělce a nevšedního génia.
14. Podívejte se do králičí nory ve White Rabbit
White Rabbit, v mnoha směrech nejlepší galerie současného umění v Sydney, se ukrývá za zástavbou Central Park na předměstí Chippendale. Galerie je projektem miliardářské filantropky Judith Neilson, která nashromáždila jednu z největších světových sbírek špičkového čínského současného umění (vytvořeného po roce 2000), kterou tvoří tolik děl, že najednou je jich možné vystavit pouhý zlomek. Najdete zde umění, jež je dráždivé, vtipné, sexy i osobité.
Místní tip: Pokud dostanete hlad, muzejní kavárna nabízí speciální čaje a knedlíky nebo se vydejte do nedaleké Spice Alley.
15. Pronikněte do minulosti na Sydneyské univerzitě
University of Sydney sídlí v majestátních pískovcových budovách na začátku fascinujícího předměstí Inner West. Skutečným klenotem je jeho Chau Chak Wing Museum (Muzeum Čou Cežunga; pinying Zhōu Zéróng) s eklektickou sbírkou uměleckých děl a artefaktů, vystavenou v pozoruhodné moderní budově školy. Tím nejzajímavějším je klasická a západoasijská archeologická sbírka, jež zahrnuje model Pompejí ze stavebnice Lego, který si nesmíte nechat ujít. Vyhraďte si nějaký čas na procházku po krásném areálu univerzity.
Místní tip: Ideální dobou k návštěvě je odpoledne, abyste pak mohli prozkoumat barovou a restaurační scénu nedalekého Newtownu.
16. Prohlédněte si víkendové trhy ve městě
V Sydney se daří trhům, jež o víkendech oživují město kouzelnou atmosférou a barevností. Paddington Markets, trhy založené v 70. letech minulého století, kdy byly provoněné éterickým olejem z pačule, jsou v dnešní době mnohem mainstreamovější. Přesto však stále stojí za prozkoumání, hledáte-li nové či vintage oblečení, řemeslné výrobky a šperky. Naopak Glebe Markets si hippie atmosféru stále uchovávají živou a farmářské trhy v prostorách uměleckého areálu Carriageworks nabízejí všechny druhy zemědělských produktů. Vyhledejte si akce na živých Blak Markets v La Perouse a v dalších částech města. Toto tržiště je sociální podnik, kde své produkty nabízejí domorodí umělci, návrháři a majitelé malých podniků a kde vše, co utratíte, jde přímo do kapes těchto stánkařů.
17. Pronikněte do dnešní umělecké tvorby v Muzeu současného umění
Museum of Contemporary Art (MCA) se nachází přímo v přístavu u Circular Quay. Vystavuje australské i zahraniční současné umění. Neustále obměňuje expozici děl ze své stálé sbírky a pořádá dočasné výstavy. Výrazně zastoupené je domorodé umění. K původní budově ve stylu art deco bylo přistavěno moderní pětipodlažní křídlo, které má střešní kavárnu s úžasným výhledem na Circular Quay a přístav. Denně se konají bezplatné prohlídky s průvodcem a výkladem v několika jazycích.
18. Obdivujte architekturu kostela svatého Jakuba
Saint James' Church, postavený z cihel s využitím nucené práce vězňů v roce 1819, je nejstarší kostel v Sydney. Všeobecně se považuje za mistrovské dílo architekta Francise Greenwaye. Greenway byl osvobozený anglický trestanec, který tuto stavbu původně navrhl jako soudní budovu, ale zadání se změnilo a z cel se stala krypta. Prohlédněte si chór z tmavého dřeva, třpytivou měděnou kopuli, kryptu a vitrážové okno z 50. let 20. století. Stojí za to si přečíst text na mramorových plaketách na zdech, jež vám přiblíží raný koloniální život a průzkum. Novější pamětní deska připomíná bývalého premiéra Gougha Whitlama a jeho partnerku Margaret.
Místní tip: Kostel má aktivní hudební program s pravidelnými poledními koncerty a dalšími sborovými vystoupeními.
19. Šnorchlujte mezi mořskými živočichy u pláže Shelly
Akvárium v Sydney je možná drahé, ale u Shelly Beach můžete spatřit bohatý mořský život v přirozeném prostředí. K této malebné chráněné oceánské zátoce, orientované směrem na sever, dojdete příjemnou kilometrovou procházkou od rušného pásu pláží na předměstí Manly. Zdejší klidné vody jsou chráněným útočištěm pro mořskou faunu a flóru a nabízejí nádherné šnorchlování.
Místní tip: Šnorchlování u této pláže můžete snadno spojit s prohlídkou nedalekého mysu North Head (viz výše).
20. Pociťte působivost Památníku ANZAC
Důstojný Anzac Memorial (Památník ANZAC), postavený ve stylu art deco, připomíná vojáky Australsko-novozélandského armádního sboru (anglicky Australian and New Zealand Army Corps; zkrácené ANZAC) z první světové války. Vnitřní kupole je poseta 120 tisíci hvězdami, z nichž je každá věnována jednomu vojákovi z Nového Jižního Walesu, který sloužil ve válce. Třpytí se nad hluboce dojímavou sochou Oběť (Sacrifice) Raynera Hoffa. V Hall of Service v přízemí jsou uvedena jména a vzorky půdy ze všech míst Nového Jižního Walesu, odkud pocházeli vojáci bojující v první světové válce.
Každý den v 11 hodin se v památníku koná vzpomínková bohoslužba. Vystavena je zde také rozsáhlá sbírka osobních věcí některých příslušníků armády, kteří bojovali, s jejich příběhy. Borovice u jihozápadního vstupu vyrostly ze semínek posbíraných na poloostrově Gallipoli v Turecku, místa nejproslulejší akce jednotky ANZAC z první světové války. Poblíž památníku uvidíte moderní sochařské dílo Yininmadyemi od domorodého australského umělce. Obrovské vztyčené náboje vedle spadlých nábojnic připomínají domorodé Gadigaly sloužící v australských obranných silách. Dílo se nachází v místech, kde se pořádaly domorodé obřady.
21. Prohlédněte si svazky ve Státní knihovně Nového Jižního Walesu
Mezi více než pěti miliony knih State Library of New South Wales (Státní knihovny Nového Jižního Walesu) se nacházejí deníky, které psali James Cook a Joseph Banks na lodi HMS Endeavour, stejně jako deník poručíka Williama Bligha zaznamenávající vzpouru na lodi Bounty. Stojí za to zaskočit a prohlédnout si propracované bronzové dveře a velkolepé atrium novoklasicistického Mitchellova křídla (1910); všimněte si překrásné mapy Tasmanových cest na mozaikové podlaze. Hlavní čítárna je elegantním chrámem vědění, oděným do mléčně zbarveného mramoru. V tomto a v horním patře najdete několik vynikajících výstavních galerií, zdůrazňujících šíři sbírky.
22. Odpočiňte si ve Wendyině tajné zahradě
Wendy's Secret Garden (Wendyina tajná zahrada) na pobřeží v Lavender Bay patří ke skrytým pokladům Sydney. Tento veřejně přístupný park vytvořila Wendy Whiteley, vdova po umělci Brettu Whiteleym (a sama umělkyně) na opuštěných železničních pozemcích a je přístupný přes Clark Park, do něhož se dostanete z Lavender Street. Ze zahrady si můžete udělat procházku k McMahon’s Point, odkud se otvírá úžasný výhled na most a budovu opery, stejně jako na lodě plující zpět k Circular Quay.
23. Rozhlédněte se v úžasu od majáku Barrenjoey
Historický pískovcový maják Barrenjoey Lighthouse (1881) stojí na severním cípu Severních pláží na území národního parku Ku-ring-gai Chase. Pro strmý výstup na vrchol si můžete vybrat ze dvou tras – kratší po schodech nebo delší po klikaté cestě vybudované trestanci, ale velkolepý výhled na Pittwater a dolů na poloostrov za trochu námahy rozhodně stojí. Shora se také dají dobře pozorovat velryby. Trasa začíná u parkoviště v rezervaci na severním konci Palm Beach a vede podél pláží na březích Pittwater a nahoru na kopec.
Místní tip: Nahoře nejsou žádné toalety.
24. Vyrazte se protáhnout do přírody parku Centennial
Centennial Park, největší park v Sydney, byl založen v roce 1888 ve velkolepém viktoriánském stylu. Rozlehlý městský park na ploše 190 hektarů bývá plný jezdců na koních, běžců, cyklistů a in-line bruslařů, stejně jako procházejících se lidí, dětí a milovníků pikniků. Plán parku si můžete vzít u kteréhokoli vstupu nebo v informačním středisku uprostřed.
Místní tip: V teplejších měsících sledujte bezplatné akce v Sydney.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.