20 nejlepších aktivit v Berlíně. A zadarmo.

©

Berlín je sice možná jedním z cenově nejvýhodnějších měst v Evropě, ale eura mají i v německé metropoli po několika dnech prohlídek muzeí a nočních návštěv klubů tendenci mizet. Naštěstí tu je spousta způsobů, jak si rozpočet ušetřit návštěvou několika skvělých bezplatných míst.

Vyjeďte do kopule Reichstagu

Reichstag je sídlem německého parlamentu, Bundestagu, a bezplatná jízda výtahem na jeho střešní terasu nabízí fantastické výhledy na celé město a pohled zblízka na moderní skleněnou kopuli, již navrhl Norman Foster a která se klene z historické budovy. Vyzvedněte si bezplatného audioprůvodce, abyste se při cestě po spirálovité rampě kopule dozvěděli o okolních zajímavostech, budově a parlamentu. Sklo má navodit pocit politické transparentnosti. Rezervujte si místo dlouho předem nebo doufejte, že se v době vaší návštěvy někdo na prohlídku nedostaví.

nová kopule Reichstag

Prohlédněte si East Side Gallery

East Side Gallery, pestrobarevný památník svobody, se rozkládá podél řeky Sprévy a je nejdelším zachovaným úsekem Berlínské zdi. Krátce po jejím pádu v listopadu 1989 ji více než 100 umělců z celého světa proměnilo do galerie pod širým nebem a pokrylo prohlášeními o míru a dalšími nástěnnými malbami, často s politickým podtextem.

Obdivujte architekturu Muzejního ostrova

Muzejní ostrov, na výběžku ostrova na Sprévě, je komplex pěti muzeí (Pergamonmuseum, Bodemuseum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie a Altes Museum), jež jsou společně zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Zatímco za vstup do muzeí budete muset zaplatit, procházka po ostrově kolem velkolepé architektury vás nebude stát nic.

Spreva u Muzejníhjo ostrova

Vzdejte poctu v Památníku holocaustu

Památník holocaustu, který připomíná šest milionů židovských obětí holocaustu, tvoří obrovská plocha stél – 2711 betonových bloků podobných sarkofágům různé výšky, rozestavěných na zvlněném terénu. Cestou mezi nimi zažijete znepokojující atmosféru, vytvořenou slyšitelným šepotem a kroky dalších lidí poblíž.

Piknik v parku

V létě se obyvatelé Berlína scházejí v oblíbených parcích, kde se opalují, pořádají pikniky a popíjejí pivo. Tiergarten je rozlehlý park v centru města s množstvím pěšin, jezírek a romantických zákoutí. Chcete-li něco nekonvenčního, vydejte se do parku Tempelhofer Freiheit, což je veřejný park vytvořený z bývalého letiště. V supermarketu si kupte gril na jedno použití a vedle bývalé přistávací dráhy si ogrilujte bratwurst. Mauerpark, který vznikl z bývalé „zóny smrti“ kdysi rozdělující oba Berlíny, je dalším skvělým místem, zejména v neděli, kdy se zde koná bleší trh a venkovní karaoke.

parky v Berlíně

Ponořte se do živé scény pouličního umění

Berlín je jedním ze světových hlavních měst pouličního umění, kde na místních fasádách zanechali svou stopu mnozí mezinárodní hráči, jako jsou Blu, Pure Evil, ROA, JR a Os Gemeos, společně s místními talenty jako El Bocho a Alias. Při procházení městem se dívejte kolem, zejména ve východní části čtvrti Kreuzberg, v okolí náměstí Boxhagener Platz a v oblasti RAW Gelände ve čtvrti Friedrichshain, na ulici Kastanienallee v lokalitě Prenzlauer Berg a v komplexu Haus Schwarzenberg ve čtvrti Mitte.

Potěšte své oči na trzích

Na farmářských trzích si můžete prohlédnout pochoutky, ze kterých se vaří v místních kuchyních. Jedním z nejlepších je Kollwitzplatz v lokalitě Prenzlauer Berg, na kterém vládne umělecká atmosféra. Koná se ve čtvrtek a sobotu. Body za nejpestřejší trh získává Turecký trh, který se koná v úterý a pátek odpoledne u kanálu v Kreuzbergu. Markthalle Neun poblíž je historický trh, na kterém v pátek a sobotu prodejci nabízejí čerstvou zeleninu a ovoce, ale nejzábavnější je ve čtvrtek večer, kdy se sem scházejí módní milovníci jídla na oslavu mezinárodního pouličního občerstvení.

Navštivte Památník koncentračního tábora Sachsenhausen

Při prohlídce Sachsenhausenu, jednoho z prvních nacisty postavených koncentračních táborů na německém území, jsou horory Třetí říše až příliš živé. Nejsmutnější zastávkou je Stanice Z s popravčím příkopem, krematoriem a plynovou komorou.

Mrazení z expozice Topografie teroru

Expozice Topographie des Terrors je přímo na místě, kde kdysi stávaly nejobávanější instituce nacistického Německa včetně ústředí gestapa. Dokumentuje chronologii teroru Třetí říše a představuje všechny jeho hlavní viníky. Od jara do podzimu tu venkovní panely ukazují, jak se každodenní život obyvatel Berlína změnil poté, co se nacisté chopili moci. Ještě hlubší zážitek vám přinese samostatná prohlídka tohoto mrazivého areálu.

Prohledejte bleší trh

Prohlédněte si jeden z mnoha bleších trhů, které se o víkendu ve městě objeví. Ať již vás lákají staré věci, kuchyňské potřeby bývalé NDR nebo retro osvětlení, naleznete to vše na bleším trhu. Našimi oblíbenými jsou Arkonaplatz se starými věcmi, Nowkoelln Flowmarkt s berlínskou módou a Mauerpark s eklektickou nabídkou, pivními zahrádkami a možnostmi pozorování lidí.

Dostaňte se do hledáčku studené války

Přestože Checkpoint Charlie z velké části degeneroval do podoby turistické pasti, je to stále místo, jehož návštěvu byste neměli vynechat. Hlavní hraniční přechod pro cizince a diplomaty na cestě mezi oběma Berlíny byl místem, kde v roce 1961 hrozilo světu vypuknutí třetí světové války, když tu proti sobě stály americké a sovětské tanky. Bezplatná venkovní expozice uvádí milníky dějin studené války.

Checpoint Charlie

Udělejte si úplnou představu o Berlínské zdi

Gedenkstätte Berliner Mauer (Památník Berlínské zdi), hlavní německý památník obětem Berlínské zdi, se rozkládá v délce 1,4 km na ulici Bernauer Strasse v místech, kudy zeď skutečně vedla. Je to nejlepší místo, kde se můžete dozvědět o tom, jak všechny součásti této bariéry nenávisti a zóny smrti fungovaly společně, jak bylo toto hraniční opevnění v průběhu času rozšiřováno a zdokonalováno a jaký vliv mělo na každodenní životy lidí na obou jeho stranách.

Spatřete majestátní Brandenburskou bránu

Brandenburská brána, nejikoničtější pamětihodnost Berlína, byla postavena v roce 1791 jako brána královského města, ale v letech studené války stála rozkročená za Berlínskou zdí a stala se tak symbolem rozdělené země. Je završená propracovanou sochou okřídlené bohyně vítězství, jedoucí na kočáře, a nyní je výrazným symbolem německého sjednocení.

Prozkoumejte charismatický Hackescher Höfe

Hackescher Höfe, charismatické bludiště osmi krásně zrekonstruovaných nádvoří v centru čtvrti Mitte, je perfektním místem na odpolední kávu a k nákupům nezávislé berlínské módy a typických dárků pro známé doma.

Zazpívejte na Bearpit Karaoke

Milovníci karaoke mohou zažít svou chvíli rockové slávy v neděli v parku Mauerpark. Připravte se na početné davy zaplňující tribuny venkovního amfiteátru, jež hlasitým provoláváním a potleskem oceňují odvážné zpěváky v „kotli“. Je to skvělý zážitek a snadno jej můžete spojit s prohlídkou blešího trhu Mauerpark.

Poslechněte si koncert zdarma

Každé úterý v jednu hodinu odpoledne se foyer Berlínské filharmonie zaplní příznivci vážné hudby, kteří sem přicházejí si poslechnout bezplatný koncert komorní hudby. Také studenti Hochschule für Musik Hanns Eisler několikrát týdně předvádějí své umění na bezplatných recitálech. Jazzové podniky A-Trane, b-flat, Quasimodo a Kunstfabrik Schlot pořádají večerní bezplatné jam sessions. Přehled bezplatných rockových koncertů na místech po celém městě je uveden v různých časopisech.

Unikněte k jezeru

Za teplých dní se přidejte k místním a nasedněte na vlak, na cestu si přitom přibalte plavky a karton piva, které si vychladíte v nedalekém jezeře. Jezero Schlachtensee se rozkládá na okraji Grünewaldského lesa, 30 minut od města, má čistou vodu a mnoho míst na piknik. Přímo za letištěm Tegel se rozkládá krásné jezero Tegeler See, kde se nabízí výlet na palubě parníků a jsou tu také pramičky k pronájmu. Abyste unikli davům, pořiďte si vlastní dopravu a vydejte se 40 km na severovýchod k lesy lemovanému jezeru Bernsteinsee.

Rozvažujte nad marností války u pomníku sovětským vojákům

Zajděte do parku Treptower prohlédnout si obrovský pomník sovětským vojákům, postavený na počest 5000 sovětských vojáků, kteří zahynuli při bitvě o Berlín. Navrhl jej sovětský architekt Jakov Bělopolskij a tvoří jej socha Matky Vlasti, rudá mramorová brána s klečícími vojáky, a 13 metrů vysoká socha sovětského vojáka, držícího dítě.

Obdivujte Berlínskou katedrálu

Postůjte v úžasu nad okázalým exteriérem Berlínské katedrály v italském renesančním slohu. A interiér je zase plný umělecké výzdoby. Vstup je zdarma pouze v době konání mše.

Berlínská katedrála

Další berlínské tipy, jak ušetřit:

Zkuste oblíbené hostely, jako jsou Circus Hostel a East Seven Berlin, nebo se podívejte po apartmánech v levnějších čtvrtích, jako jsou Moabit, Wedding či Weissensee.

Na webech www.gratis-in-berlin.de a www.berlin.eintritt-frei.org si podle data vyhledejte bezplatné kulturní akce.

Vstupenka Museumspass Berlin, pro milovníky kultury nesmírně výhodná, zajistí vstup do stálých expozic asi 50 muzeí po dobu tří po sobě následujících dní. Stojí 24 EUR (zlevněná 12 EUR) a je k dostání v turistických kancelářích a v daných muzeích.

V levných supermarketech, jako je Aldi, Penny, Netto nebo Lidl, si kupte potraviny (a pivo!) a v apartmánu nebo hostelu si uvařte.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.

Napsal: Kate Morgan

Předchozí článek

Nejlepší destinace

Další článek

5 nejlepších pláží Albánské riviéry

Související články

Články

10 možností, jak levně poznat Dubaj

Dubaj s jeho pětihvězdičkovými hotely dominujícími siluetě města a nakupováním, kterému se věnují novinové titulky, je místem zábavy pro bohaté a slavné. Chcete bezplatné nápoje, lodní projížďku téměř zdarma a nejlepší výhledy na celé město? Tady je návod, jak na to. Trocha místních znalostí vám totiž v Dubaji zpřístupní spousty levných zážitků. Mnohé z nich můžete najít na obou březích zálivu Creek – ve čtvrtích Bur Dubai a Deira, kde byl založen původní malý obchodní přístav Dubaj.  Gurmánské jídlo téměř zadarmo Dubaj jako tavicí kotlík světových kultur je…

Články

Bary v Barceloně: našli jsme ty nejlepší

Barcelona je skvělé město pro návštěvu barů. Máte chuť na pivko v kouzelném lesíku obklopeném lesními vílami, nebo vprostřed týdne na karaoke, na které dohlíží z obrázků Panna Marie, nebo vaši představu o snídani šampionů naplňuje růžové víno a klobásky? Máme pro vás dobré zprávy. V Barceloně najdete toto všechno a k tomu i tradičnější nabídku podniků, kterou očekáváte od města této velikosti. Pár věcí, které byste měli mít na paměti: pokud vyrazíte hodně před 21.30, budete pít sami. A účtování? Španělskou zvláštností je systém pintxo (tapas – jednohubky spíchnuté párátky) v barech, kdy si berete jednohubky podle chuti, ale párátka si necháváte na talířku a na konci jsou vám sečtena a naúčtována.…

Články

Lisabon – tramvaje, kopce a surf

Co si průměrný Čech vybaví při vyslovení názvu Lisabon? Půjčku od EU? Slunce? Fado? Ať je to cokoli, já už si navždycky budu vybavovat krásné výhledy, nekonečné množství kopců a mé zmrzlé kotníky při „surfování“ (surfování to nebylo, ale tak to nazýval instruktor, když jsem mu za lekci platila 25 eur). Teplo. Tak strašně očekávané a skvělé teplo. Příslib toho, že se tohohle luxusu brzy dočká i Česká republika, ne jen Portugalsko. To je to, na co jsem se těšila, a vypadalo to i nadějně – slunce svítilo, slabá klimatizace na letišti slibovala úpal. Všechno dobré, pak ale kde se vzal, tu se vzal, vítr…