Rozlehlé Athény, kde se zrodila moderní západní civilizace, mají takové množství novoklasicistických budov, že vás dokážou zaměstnat na celý týden.
Když se však neomezíte pouze na Parthenon, objevíte i mladistvější stránku města s novými uměleckými galeriemi, přitažlivě poklidnými kavárnami a venkovními kiny. Dnešní Athény nabízejí mnohem více než jen starověké památky a rychlé trasy na řecké ostrovy – ačkoli ty bychom ze seznamu tipů zatím nevyškrtli. Uvádíme zde 16 nejlepších zážitků z Athén.
1. Vystupte po schodech k Parthenonu v Akropoli
Centru Athén vévodí Akropole, největší symbol slávy starověkého Řecka, rozložená na skalnatém pahorku. Za vlády Perikla v 5. století před naším letopočtem byl vrchol pahorku považován za náboženskou svatyni.
Stejně jako poutníci, kteří se na tento posvátný pahorek vydávali po celá tisíciletí, vystoupejte i vy po mramorovém schodišti na západní straně skály do Akropole, kde vás ohromí výška monumentálních sloupů velkolepého Parthenonu.
Odbočka: Završte svůj zážitek koncertem nebo divadelní hrou v římském divadle the Odeon Heroda Attika.
2. Užívejte si pohledu na město z vrcholku Filopappou při západu slunce
Mytické bojiště Thesea s Amazonkami je jedním z nejlepších athénských parků. Je posetý nevelkými ruinami, spojenými překrásnými kamennými cestami, jež jsou samy o sobě menším architektonickým divem. Naplánujte si svou návštěvu na podvečer před západem slunce, abyste mohli sledovat, jak se na Akropoli rozsvěcují světla a pozůstatky chrámů zlatě září proti modré obloze.
Odbočka: Dále na sever se zvedá pahorek Pnyx, který nabízí stejně podmanivý výhled, ale téměř vždy bez davů turistů.
3. Nakupte si na bleším trhu Monastiraki
V sobotu zaplavují centrum Athén davy lidí hledajících výhodné nabídky na obrovském bleším trhu Monastiraki, který se koná mezi čtvrtěmi Monastiraki a Thisseio.
Prodejci zde otvírají své obchody a stánky se zbožím z druhé ruky, aby nabídli ke koupi směsici zboží typického pro bleší trh, vintage oblečení a nejrůznější rarity, od starých časopisů s výrazným řeckým písmem přes nábytek z poloviny minulého století po neobvyklé cetky. Když se budete pořádně dívat, určitě najdete nějaký skrytý poklad (a pokud ne, alespoň si vytvoříte představu, jak moderní Řekové zařizovali své domovy v uplynulých 60 letech).
4. Podívejte se do starověké agory, kde se zrodila demokracie
Vydejte se po stopách Sokrata a jeho politických a filozofických stoupenců v agoře, srdci občanského života starověkých Athén a kolébce demokracie. V majestátní Attalově stoi (architektonické paradigma sloupové síně, původně sloužící jako tržiště, jaké uvidíte po celých moderních Athénách), dnes sídlí Muzeum starověké agory, které vystavuje neobvyklé nálezy z každodenního života ve starověku.
Hefaistův chrám je nádherný a velmi dobře zachovalý. Podívejte se, kolik Héraklových úkolů na vlysu poznáte.
5. Vydejte se na cestu historií v Národním archeologickém muzeu
Athénské přední muzeum spravuje největší a nejkrásnější sbírku řeckých starověkých uměleckých děl a předmětů na světě. Exponáty nevyčíslitelné hodnoty pocházejí z neolitu (6800 př. n. l.) a kykladského, mykénského a klasického období.
Určitě vás potěší, když při procházení galeriemi objevíte ikonické sochy západních dějin umění, jako je bronzová postava vousatého boha či tepaná zlatá posmrtná Agamemnonova maska, jež je mezi odborníky předmětem mnoha sporů. Čekají zde i další překvapení, například v horním patře fresky ze souostroví Santorini.
6. Zhlédněte představení v Kulturním centru Nadace Stavrose Niarchose
Novodobým athénským divem je Kulturní centrum nadace Stavrose Niarchose, které navrhl Renzo Piano. Sídlí v něm Řecká národní opera a hlavní pobočka Národní knihovny.
Vyvrcholením vaší cesty bude nepochybně návštěva představení v tomto centru, ale najdete zde také spoustu možností, co si prohlédnout a čemu se věnovat zdarma, jako jsou procházky úžasně krásným parkem Stavrose Niarchose. Mírně se svažující zahrady, navržené tak, aby vynikla rozmanitá středomořská flóra, jsou dokonalým místem k odpočinku a užívání si výhledu a chladivého vánku od moře.
7. Prohlédněte si ruiny chrámu Dia Olympského
Největší chrám v Řecku se stavěl sedm staletí. Nebo spíše bývalý největší chrám v Řecku – dnes z něj zbylo pouze několik mohutných sloupů, protože zbytek stavby byl rozebrán a materiál znovu použit na jiné budovy. Chrám byl zasvěcen Diovi a neoficiálně i římskému císaři Hadriánovi, který chrám dokončil a dal zde vztyčit svou sochu.
Tip pro plánování: Při prohlídce okolí chrámu si všimněte Hadriánova oblouku, postaveného na oslavu jeho úspěchů. Na druhé straně můžete najít Panovu svatyni.
8. Poznejte příběh Řecka v Muzeu řecké kultury Benaki
Pokud máte čas pouze na jedno muzeum, vydejte se do muzea Benaki. Tato bezvadná soukromá sbírka přibližuje Řecko v celé jeho šíři od starověku až do poloviny 20. století. Sídlí v úžasném novoklasicistickém paláci a vystavuje chronologicky uspořádaná výtvarná umělecká díla a historické předměty osobní potřeby – obojí stejně krásné.
Sbírka Benaki představuje jakýsi protipól k čistému klasicismu oslavovanému všude jinde na městských archeologických nalezištích. Vypráví příběh, jak Řecko vstřebávalo zahraniční vlivy a myšlenky a vytvářelo si svou jedinečnou synkretickou kulturu.
9. Vstupte do starověkých Athén v Kerameiku
Athénskou starověkou nekropolí prochází tzv. Cesta hrobek, kterou lemují hroby význačných osobností. Mnohé z nejkrásnějších náhrobků jsou dnes repliky; originály jsou vystaveny v nevelkém, ale poutavém místním muzeu.
V oblasti se také nacházela slavnostní vstupní brána do starověkých Athén. Přestože dnes již brány nestojí a k vjezdu do města slouží dlážděná městská ulice, Kerameikos i nadále představuje zajímavé místo k zastavení, kde si můžete představovat, co všechno se zde odehrávalo.
10. Zapojte se do místní kávové kultury
Athéňané nečekají až na víkend, když se chtějí sejít s přáteli; celé hodiny tráví popíjením kávy a konverzací ve stínu pomerančovníků.
Během dne bývají zelené centrální čtvrti Pangrati a Exarhia plné místních obyvatel, kteří postávají na chodnících před kafeneia (řeckými kavárnami), filozofují (oblíbená činnost každého Řeka), na mramorových deskách stolů hrají vrhcáby a pomalu upíjejí kávu.
11. Obdivujte poklady v Muzeu Akropole
Přirozené světlo zaplavuje prostorné galerie moderního Muzea Akropole a osvětluje vzácné poklady nevyčíslitelné hodnoty, jež sem byly přestěhovány ze skalnatého návrší a jsou zde bezpečně uchovávány.
Vrcholem muzea je skleněné atrium v nejvyšším patře, kde je v úrovni očí nainstalován zrekonstruovaný vlys z vrcholu Parthenonu, dlouhý 161 metr, jehož chybějící části stále vlastní Britské muzeum. Návštěvníci tak mohou vidět všechny detaily tohoto mistrovského mramorového díla a získat lepší představu o jeho velkolepém měřítku.
12. Pronikněte do umělecké scény
Athény jsou stále proslulejší svou uměleckou scénou. Kreativní stránka města vzkvétá, ať jde o neziskové galerie, jako je CheapArt Athens, zavedené komerční galerie, například The Breeder a Basil and Elise Goulandris Foundation, nebo Národní muzeum současného umění, otevřené v roce 2020.
Přidejte k tomu příval zahraničních umělců, kteří se stěhují do města a zakládají prostory, jako je Kypseli Print Studio – sítotiskový ateliér, který pořádá workshopy pro zájemce všech úrovní dovedností – a Haus N, kreativní centrum pro nové instalace a díla mladých řeckých umělců. Je snadné vidět, jak se athénská umělecká scéna mění k lepšímu.
13. Sledujte výměnu stráží na náměstí Syntagma
Na náměstí Syntagma v samém srdci Athén stojí růžově zbarvená budova řeckého parlamentu. Snažte se přijít v době slavnostního střídání stráží. Čestnou stráž zde vždy drží dva příslušníci prezidentské gardy, oblečení do tradičních uniforem jednotek řecké armády Evzones, které tvoří plstěný klobouček fez s hedvábným střapcem, silná sukně kilt, vlněné kamaše s podvazky a kožené boty zdobené velkou bambulí.
V létě bývají tradiční uniformy příliš teplé, takže je nutné vojáky stojící čestnou stráž u hrobu Neznámého vojína otírat kapesníčky, protože se sami nesmějí ani pohnout. Pouze v každou celou hodinu se mohou uvolnit při dokonale secvičené výměně stráží, kdy pochodují typickým způsobem s vysoko vykopávanýma nohama.
14. Vyrazte na pláže na pobřeží Apollo
V Athénách není těžké uniknout před vedrem ve městě: stačí se vydat na pláž. V parných letních měsících se svezte tramvají A1 do čtvrti Palaio Faliro, kde najdete promenádu lemovanou palmami a pláž s jemným pískem.
Dále na Apollonově pobřeží leží luxusnější jižní předměstí Glyfada a Vouliagmeni, kde není nouze o přepychové plážové kluby, pokud si zatoužíte na celý den odpočinout od prohlídky památek. Mimo sezonu nabízí čtvrť Vouliagmeni vzkvétající surfařskou scénu.
Tip pro plánování: Pokud jste kvůli plážím ochotni podniknout delší cestu, udělejte si jednodenní výlet do Aeginy.
15. Vyfotografujte se na stupních vítězů na Panathénajském stadionu
Zmodernizovaný starověký stadion s řadami sedadel z kvalitního bílého mramoru z masivu Pentelikon, zabudovaný do údolí vedle kopce Ardettos, přitahuje jak milovníky klasické architektury, tak sportovní fanoušky, kteří si dokážou představit řev davů z uplynulých tisíciletí. Vstupenka zahrnuje prohlídku s audioprůvodcem, vstup na malou výstavu o moderních olympijských hrách (hlavně přitažlivé plakáty her) a příležitost se vyfotografovat na stupních vítězů.
Stadion – postavený ve 4. století př. n. l. a zrestaurovaný pro první moderní olympijské hry v roce 1896 – byl nejprve využíván jako dějiště panathénajských atletických závodů. Říká se, že při Hadriánově inauguraci v roce 120 n. l. bylo v aréně obětováno tisíc divokých zvířat. Původně dřevěná sedadla dal přestavět na mramorová Herodes Attikos.
16. Navštivte zázračný kostel Agios Dimitrios Loumbardiaris
Tento kostel ze 16. století, který stojí na úpatí kopce Filopappou, sice není nejstarší v Athénách, ale se svou masivní dřevěnou střechou, mramorovými podlahami a neustálou vůní kadidla určitě patří k nejkrásnějším. Interiér zdobí nádherná freska z roku 1732 zachycující svatého Demetria, sedícího na koni v pozici zkopírované ze starověkých obrazů Alexandra Velikého.
Hřbitov s dřevěnou branou a zvony vykouzluje obrázek Japonska – zasloužil se o to modernistický architekt Dimitris Pikionis, který svůj precizní styl uplatnil i při restaurování zadní obvodové zdi, překrásné kamenné stavby. V roce 1648 se údajně stal v kostele zázrak. Turci usazení na Akropoli se chystali vypálit z děla na věřící shromážděné v kostele, když dělostřelce zasáhl a zabil blesk. Shromáždění tak bylo zachráněno a událost dala kostelu jméno Loumbardiaris („z děla“).
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.