Na severní polokouli provází červenec velké horko a vysoké letní teploty dodávají některým z nejoblíbenějších turistických destinací na světě mimořádnou přitažlivost. Evropa se koupe v teplých slunečních paprscích, jež vynášejí do popředí středomořskou plážovou scénu, zatímco období sucha v tropech znamená nejlepší příležitosti k pozorování divoce žijících zvířat.

Z vysokých teplot těží i chladnější regiony, například arktické oblasti jsou v této době nejpřístupnější. A v neposlední řadě jsou to letní slavnosti a festivaly, které přinášejí zábavu a dobrodružství do mnoha destinací po celém světě.
Naplánujte si dovolenou v červenci podle tohoto výběru našich oblíbených míst, která byste měli navštívit.

1. Zanzibar, Tanzanie
Nejlepší pro odpočinek u Indického oceánu
Ostrov koření Unguja – který většina z nás zná jako Zanzibar – je prosycený rozmanitými vůněmi. Za příjemně teplého večera se projděte bludištěm úzkých, křivolakých uliček starého Stone Townu (Kamenného Města) a ucítíte závany vůní muškátového oříšku, hřebíčku a skořice z bazaru Darajani, smažených ryb od stánků lemujících park Forodhani a aroma černé kávy z Jaws Corner, kde se scházejí starší muži, aby si popovídali a podívali se na televizi. Historické srdce Zanzibaru se svými rozpadávajícími se paláci a srdcervoucími připomínkami dob otroctví je pouze jedním z klenotů tohoto nádherného ostrova pokladů, jehož návštěvu si nejlépe užijete v červenci, uprostřed období sucha. Svezte se tradiční plachetnicí dhow, abyste mohli šnorchlovat a pozorovat delfíny u západního pobřeží, na plantážích koření nasávejte vůni lístků a pupenů rostlin a na některé z překrásných pláží si najděte své vlastní dokonalé místo na korálovém písku.

2. Západní fjordy, Island
Nejlepší pro silniční výlet pod půlnočním sluncem
Severozápad Islandu korunuje obrovský poloostrov Vestfirðir (doslova Západní fjordy) ve tvaru rozvětvených sobích parohů, oplývající velkolepými fjordy, ledovcovými údolími a strmými srázy, které v průběhu několika tisíciletí dokonale vyhladil led. Dokončení tunelu Dýrafjörður v roce 2020 umožnilo nový automobilový výlet po okružní silnici Vestfjarðaleiðin (Cesta po Západních fjordech), dlouhé 950 kilometrů, s odbočkami k největším zajímavostem v divočině. Tato silnice nabízí poklidnou alternativu k oblíbenému okruhu Hringvegur (Ring Road; česky Islandský silniční okruh).
Usedněte za volant v hlavní letní sezoně, kdy jsou silnice čisté, slunce nikdy nezapadá a na vysokých strmých útesech Látrabjarg se hromadí hnízdící papuchalci severní a další mořští ptáci. Samozřejmě, že budete chtít i zaparkovat a projít se pěšky – v divočině přírodní rezervace Hornstrandir, poseté orchidejemi, můžete zahlédnout polární lišku, na pláži Rauðasandur s růžovým pískem se připojit k tuleňům, v geotermálním bazénku u města Drangsnes se ponořit do horké vody, s úžasem hledět na ledovec Drangajökull a sedmistupňové vodopády Dynjandi a setkat se s usměvavými, nezávislými lidmi tohoto dlouho izolovaného regionu.
Tip pro plánování: Silnice Vestfjarðaleiðin se od hlavního silničního okruhu Route 1 odděluje 111 kilometrů severně od Reykjavíku, o něco dále od mezinárodního letiště Keflavík. Na okružní cestu po Západních fjordech si vyhraďte alespoň týden.

3. Andros a Bimini, Bahamy
Nejlepší pro pozorování zvířat a menší davy lidí
Bahamy jsou téměř Karibik – ale, což je zásadní, ne tak docela. Je pravda, že tento shluk ostrovů a ostrůvků na vrcholcích korálových útesů (tzv. cays) mezi Kubou a Floridou se může pochlubit průzračně čistou vodou a překrásnými plážemi. Zdejší léto je sice „deštivé“, ale méně sužované bouřkami, jaké často zasahují jiné ostrovy. Červenec přináší klidné, průzračné, teplé moře, ideální pro skvělé potápění a šnorchlování u břehů ostrova Andros, jehož východní pobřeží je chráněno třetím nejdelším bariérovým útesem na světě. Přesuňte se na Bimini, kde se můžete setkat s rejnokem mantou (největší pravděpodobnost tohoto setkání máte v červenci, kdy je méně žraloků) a spatřit usměvavý zobák delfína kapverdského (neboli skvrnitého). K tomu všemu si přidejte mangrovy, vynikající rybaření, bohatství druhů ptactva a pláže s jemným bílým pískem, ale odečtěte davy turistů – na ostrově Andros je v červenci dokonce ještě větší klid a nižší ceny.

4. Severozápadní teritoria, Kanada
Nejlepší pro divoké řeky a domorodou kulturu
Tato rozlehlá oblast tundry a tajgy je stejně prázdná jako divoká. Má menší počet obyvatel než nejmenší karibský stát a území téměř stejně velké jako Mongolsko. Chcete-li odhalit přírodní a kulturní divy Severozápadních teritorií, vydejte se na cestu po řece do jejich nespoutaného srdce, což je možné pouze po dobu několika týdnů od konce června, kdy jsou teploty (poměrně) příjemné a dny nekonečně dlouhé.
Projeďte se na kánoi po nejdelší kanadské řece Mackenzie (v indiánském jazyce Dene Deh Cho, v české transkripci De Čo), na raftu sjeďte peřeje řeky South Nahanni od burácejících Virginiiných vodopádů (vysokých 96 metrů) v závratně vysokém Mackenzieově pohoří nebo si užívejte plavbu na kajaku po Velkém Otročím jezeře, jež je nejhlubším jezerem v Severní Americe. Po cestě poznávejte tradiční kulturu příslušníků národů Dené, kteří se zdejšímu náročnému prostředí přizpůsobovali desítky tisíciletí, a dívejte se, zda spatříte ovce aljašské, soby, losy, medvěda černého (neboli baribala) či bizona lesního – největšího suchozemského savce na kontinentě.

5. Korálové pobřeží, Západní Austrálie
Nejlepší pro rejnoky, žraloky velrybí a keporkaky
Korálové pobřeží (Coral Coast) Západní Austrálie, jež se táhne více než tisíc kilometrů mezi městy Cervantes a Exmouth, v sobě shrnuje nejpřitažlivější rysy země ve zmenšené podobě. Díky tomu je tento poměrně málo navštěvovaný pás pobřeží ideální pro zimní automobilový výlet prázdnou krajinou. Objevíte zde dramatické skalní útvary – vápencové skalní jehly vystupující z písku v pouštní měsíční krajině Pinnacles poblíž města Cervantes – a rokle sevřené rezavými pískovcovými skalami Tumblagooda Sandstone v národním parku Kalbarri. Užijete si surfování a zažijete podmořská dobrodružství podél největšího lemového (neboli příbřežního) korálového útesu na světě – je dlouhý 300 kilometrů a poskytuje útočiště 500 druhům ryb. Setkáte se zde s množstvím úžasných živočichů. U korálového útesu Ningaloo se například od března do července shromažďují stovky žraloků velrybích spolu s rejnoky mantami – početnějšími od května do září u Exmouthu – a připlouvají sem i keporkaci.

6. Aarhus a Jutsko, Dánsko
Nejlepší pro slunečné dny v kulturním a kulinářském centru
Druhé největší město Dánska je rušnější než včelí úl. Aarhus založili Vikingové zhruba před 13 staletími. Dnes je toto živé město se svým průkopnickým muzeem umění ARoS, kulturním centrem Dokk1, otevřeným v rámci revitalizace nábřeží, a novátorským bytovým komplexem Isbjerget (Ledovec) nebývale současné.
Vzrušující cestu minulostí nabízí muzeum prehistorie Moesgaard, kde je vystaveno neuvěřitelně zachovalé tělo Grauballského muže, což je mumie z bažin stará dva tisíce let. S příchodem večera město odhaluje své pravé barvy, když kavárny, koktejlové bary a kluby předvádějí typicky dánskou směsici úsměvů a elegance. Hlavní letní sezona přináší spoustu festivalů, oslavujících květiny, jazz, vikinské dědictví a mnoho dalšího, a teplé slunce (s teplotami dosahujícími 20 ºC) pro slunění na písečných baltských plážích: zkuste pláž Den Permanente poblíž centra, hedvábně měkkou pláž Bellevue dále na sever a nádherně prázdné pláže ekologického ostrova Samsø, na který se dostanete krátkou cestou lodí.

7. Via Dinarica, východní Evropa a západní Balkán
Nejlepší pro túru po dálkové trase
Části bývalé Jugoslávie se od jejího rozpadu vyznačují rychlým rozvojem: například tolik vychvalované chorvatské pobřeží v létě praská ve švech pod náporem turistů. Přesto se zdá, že se ve vesničkách roztroušených v odlehlých, vysoko položených oblastech Dinárských Alp zastavil čas. Nejlepší způsob, jak poznat tradiční horskou kulturu, představuje trek po relativně nové trase Via Dinarica. Její tzv. Bílá trasa, dlouhá 1 200 kilometrů, se vine ze Slovinska na jihovýchod přes Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu a do Albánských Alp a cestou zdolává nejvyšší vrcholy. Slunečné letní dny, kdy již v nejvyšších polohách roztál sníh, lákají pěší turisty na cestu po náhorní plošině jižně od Sarajeva, kolem ledovcových jezer a lesnatých hřebenů národního parku Sutjeska (nejstaršího a největšího v zemi) přes hranice do Černé Hory, podél kaňonu řeky Tara (nejhlubšího v Evropě) a národním parkem Durmitor, zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Cestou se setkáte s pastýři a budete nocovat v izolovaných horských chatách.
Tip pro plánování: Vydejte se na trasu ze Splitu (Chorvatsko), Sarajeva nebo Podgorice. Úsek mezi pasteveckou vesnicí Lukomir a Valbonou (Albánie) na konci trasy, dlouhý kolem 400 kilometrů, zvládnou zkušení, fyzicky zdatní turisté asi za dva týdny. Další možností je bosenský okruh ze Sarajeva, na kterém navštívíte Lukomir, národní park Sutjeska a vyšplháte na Maglić (2 386 metrů), nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny.

8. Saskatoon, Saskatchewan, Kanada
Nejlepší pro čerstvé jídlo a řemeslná piva
Vrchol léta obvykle znamená největší davy lidí, ale na nekonečné kanadské prérii jim není těžké uniknout. Vnitrozemská provincie Saskatchewan (česky také Saskačevan) je krajinou otevřených prostranství a ticha – skutečně, jeden akustický ekolog označil její národní park Grasslands (Parc national des Prairies) jednou z nejtišších oblastí na světě. Je také skvělým místem, kde se dobře najíst a napít. Tato provincie je obilnicí Kanady, zahrnuje 50 % její orné půdy, nemluvě o spoustě nesmírně fotogenických obilných sil. Pohodové město Saskatoon, rozložené uprostřed této úrodné oblasti, se stalo jednou z nejvyhledávanějších gurmánských lokalit.
V malé, ale mocné „Paříži prérií“ se objevila řada lihovarů, řemeslných pivovarů, řemeslných pekařů a koktejlových barů. Poznávejte zdejší kuchyni, absolvujte kurzy vaření a navštivte nedaleké farmy, abyste se setkali s pěstiteli plodin, chovateli zvířat a výrobci potravin. V červenci také dozrávají sladké bobule muchovníku olšolistého, kterým se v angličtině říká „saskatoon berries“ a jež mají široké použití od koláčů po víno.

9. Alta Badia, Itálie
Nejlepší pro vysokohorské túry
Pokud Dolomity představují Alpy v jejich nejvelkolepější podobě, Alta Badia v Jižním Tyrolsku nabízí vše, co je na Dolomitech nejpřitažlivější. Tato rozeklaná krajina hlubokých údolí, vysoko položených náhorních plošin a špičatých skalních jehel v severní Itálii odráží zdejší pohnuté dějiny. V letech 1915 až 1918 bojovaly mezi těmito nemilosrdnými vrcholy italské a rakousko-uherské armády a dnes můžete podnikat túry po trasách, jako je Kaiserjäger, abyste odhalovali jejich zákopy a palebná stanoviště. Alta Badia je proslulé lyžařské středisko, ale kabinové lanovky a horské chaty jsou v provozu i v létě, aby místo lyžařů obsloužily hladové pěší turisty, cyklisty, paraglidisty a běžce. Řadu restaurací v oblasti zdobí michelinské hvězdičky, ale dokonce i ty nejprostší refuges (horské chaty) nabízejí prvotřídní kuchyni (představte si horské sýry, těstoviny a jablečné záviny) za výhodné ceny.

10. Kolumbie
Nejlepší rozmanitá krajina
Kolumbie zahrnuje úžasně rozmanité typy krajiny, jako jsou karibské pláže, hory, pláně, džungle a poušť, s vysokou biodiverzitou a odpovídajícím různorodým podnebím. Červenec a srpen představují období s menším množstvím srážek, dokonalé pro výlety k fincas (kávovým farmám) uprostřed překrásných zvlněných kopců Zona Cafetera („kávové oblasti“), obdivování úchvatného ptactva v Reserva Ecologica Rio Blanco, spaní pod hvězdami mezi kaktusy a nadpozemskými skalními útvary v poušti Tatacoa, pěší túry svěží vysočinou kolem Popoyánu a objevování předkolumbovských hrobek, petroglyfů a obrovských vytesaných kamenných hlav v archeologických parcích San Agustín a Tierradentro. Navíc v tomto měsíci navštěvují zdejší vody obří savci: od června do listopadu u kolumbijského pobřeží Tichého oceánu rodí mláďata a pečují o ně plejtváci keporkaci.
Tip pro plánování: Připojte se k výpravě za pozorováním velryb v Nuquí nebo z Buenaventury do zálivu Bahía Málaga. Červenec jako nejsušší měsíc je také vhodný ke sledování lenochodů a růžových říčních delfínů v kolumbijské části Amazonie.

11. Khardung La, Indie
Nejlepší pro dobrodružnou jízdu horami na motocyklech
Existují dechberoucí automobilové výlety – a existují automobilové výlety, jež jsou doslova dechberoucí. Pro cestu přes sedlo Khardung La platí obojí. Tento průsmyk poblíž Léhu v indickém Himálaji, ležící v nadmořské výšce 5 600 metrů, býval klíčovou součástí Hedvábné stezky a nyní jím vede jedna z nejvýše položených silnic pro motorová vozidla na světě. Cesta přes sedlo autobusem je dobrodružství, které snad ještě překoná jízda na klasickém motocyklu Enfield Bullet. V každém případě vás jak výhled na hory, tak vysoká nadmořská výška donutí lapat po dechu. Zdejší silnice jsou otevřené pouze několik měsíců v roce, takže si maximálně užijete výborných podmínek za teplého počasí a bez sněhu.
Tip pro plánování: Cyklisté mohou jet nahoru po serpentinách z Manálí (v Himáčalpradéši) do Léhu (v Ladákhu) – a užít si jedné z nejkrásnějších horských jízd na světě. Další možností je letět z Dillí do Léhu a ve městě navštívit stúpy a paláce v tibetském stylu, než se přes sedlo Khardung La vydáte do izolovaného údolí Nubra.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.