10 tipů, jak si užít hostel naplno

©

Ubytování v hostelech může být díky spoustě nových známých z celého světa zábavné, zároveň ale vyžaduje spoustu kompromisů – musíte se poprat třeba s kakofonií chrápání, občasnými intimnostmi či nepříjemným zápachem. Máme pro vás pár ověřených tipů, jak na to, abyste se s hostely na svých cestách popasovali co nejlépe.

1. Sprchy

Představte si, že stojíte v chodbičce a už dobrých dvacet minut čekáte na šanci osprchovat se v jedné ze dvou sprch v celém hostelu. Za vás se nahrne dalších pár lidí a ještě prodlouží frontu, chlapíkovi před vámi dojde trpělivost a bouchá na dveře jedné ze sprch. Po celé věčnosti se jedny z nich otevřou a vyhrne se z nich horká pára. Vejdete dovnitř, zapnete sprchu a – nic. Z kohoutku teplá voda jen kape.  A představa ledové sprchy není úplně lákavá.

Tip profíka: Běžte do sprchy brzy ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnuli frontám a podobným problémům. Pokud budete cítit výčitku, že se ve vodě rochníte tak dlouho, připomínejte si, že vaši „zavánějící“ spolubydlící by sprchu také potřebovali jako sůl.

2. Noční neklid

Ticho v pokročilou noční hodinu najednou rozbijí různé zvuky. Bouchnutí chodidel po dopadu na zem, vzápětí šustění igelitových tašek. Váš spolubydlící začal právě balit – je okolo čtvrté ráno a on chce stihnout ranní vlak. Když si konečně zabalí a vypadne a znovu se rozhostí ticho… Začne někdo v rohu místnosti zběsile chrápat.

Tip profíka: Nezapomeňte si na cesty přibalit špunty do uší. Pokud sami chrápete, buďte ohleduplní a vyzkoušejte všechny možné pozice, při nichž to nehrozí (nebo hrozí o poznání méně). A samozřejmě jestli nechcete rušit brzy ráno při odjezdu své spolubydlící, prostě si zabalte večer před tím.

3. Světlo

Když dorazí spolubydlící pozdě a nemohou trefit na svou postel, mohou vytáhnout různé svítilny. Na tom by ještě nebylo nic špatně, pokud by si svítili jen pod nohy. Místo toho přejíždějí i po postelích a tvářích spáčů. Hostely plné unavených cestovatelů, mnohdy se potýkajících s jetlagem, jsou pak jen kousek od výbuchu hněvu. Nedopusťte, aby s vámi cloumal vztek – zkuste pozitivní a přátelský přístup.

Tip profíka: Když se potřebujete dostat ke své posteli po zhasnutí světel, využijte svůj mobil (do těch chytrých si můžete stáhnout příslušnou aplikaci). Nikdy nesviťte spolubydlícím do tváře. A když vám vadí oslnění světlem, berte si krytky na oči, jaké se dávají třeba v letadle při dlouhých cestách.

4. Romantika

Do pokoje plného unavených cestovatelů v hostelu nepatří žádné miliskování. Intimní chvilky si nechte na jindy.

Tip profíka: Opravdu to nedělejte. Možná si myslíte, že jste potichu jako myšky. Nejste. Najděte si jiné místo – na svých cestách jich najdete fůru.

5. Zápach

Ticho pokoje nejdříve protne charakteristický zvuk a pak místnost ovládne stejně charakteristický zápach. To je riziko sdílených místností. Všichni jsme lidé, prostě se to stává. A bývají chvíle, kdy veškerá snaha vše utajit, přijde vniveč.

Tip profíka: Když vám to ujede, omluvte se a odběhněte si ulevit. Rozhodně se netvařte, že za to může soused. Pokud jste „oběť“, hodně pomůže vyřešit silný deodorant.

6. Oblečení

Není nic děsivějšího, než hned po probuzení vidět odhalené pozadí svého spolubydlícího. Pokud samozřejmě nejste v nudistickém hostelu.

Tip profíka: Přemýšlejte, jestli svým chováním nepřivádíte lidi okolo sebe do rozpaků. Nejste doma. Nahatému spolubydlícímu bez rozpaků nabídněte ručník a naznačte mu, že vám jeho chování nevyhovuje.

7. Telefonování

Hlasité vyzvánění prořízne večerní povídání a váš spolubydlící začne zuřivě hledat telefon v ruksaku. Po několika dlouhých vteřinách, kdy dotěrné vyzvánění ne a ne přestat, se mu podaří mobil vylovit. A následuje podobně hlasitý hovor s rodiči, přáteli, známými, šéfem… O pár minut později stejná scénka. A pak další. Je to na zbláznění…

Tip profíka: Vypněte u telefonu zvuk a nechte jen vibrace. Obzvláště večer. A když si chcete pohovořit, vyjděte ven. Možná je to pro vás důležitý hovor, ale nikdo v místnosti o něj nestojí. Spolubydlící si chtějí povídat. Nebo spát.

8. Pořádek

Váš spolubydlící právě v posteli nad vámi chroupá už pátý pytlík chipsů, sluchátka v uších. Na vaši postel dopadá v pravidelných intervalech jemné sněžení lupínků poté, co si otře ruce. Vedle vás leží pohozené mokré věci z koupelny, nejrůznější kabely i nabíječka, různé elektronické vychytávky, průvodce a knížka. Možná zítra najdete cizí věci i ve své posteli.

Tip profíka: Lidé, kteří zůstávají přes den v pokoji, jsou požehnáním, když je požádáte, aby vám pohlídali věci. Zároveň ale může být problém s tím, že se až příliš zabydlí. V takovém případě jim lehce naznačte, že by bylo fajn udržovat alespoň základní pořádek. Pokud to nezabere, okomentujte to nahlas tak, že tu drahou empetrojku či knížku, co vám leží na posteli, už jste dlouho chtěli. Stoprocentně už se příště neobjeví ve vašem dosahu.

9. Praní

Je dobré si na cestách prát, rozhodně ušetříte místo v batohu. Ale není dobré dělat z pokoje sušárnu. A navíc třeba i využívat postele spolubydlících k rozvěšení ručníků, triček, spodního prádla apod. Dokážete si představit, že by vám někdo takto strčil do postele své věci?

Tip profíka: Mnoho hotelů má sušárny, kde si mohou hosté pověsit své vyprané věci. Nebo promoklé boty a oblečení. Nestyďte se to připomenout svým spolubydlícím. Pokud jsou sušáky plné, bývá poměrně hezkým gestem posbírat z nich prádlo, složit je a pak pověsit ty své. Rozhodně je jen tak nenaházejte na zem, to by vás koneckonců také vytočilo, ne?

10. Výpůjčky

Vrátíte se do hostelu z dlouhé treku a už se nemůžete dočkat sprchy. Popadnete šampón, natáhnete se pro ručník – a on tam není. Někdo vám sebral váš jediný ručník! Půjčit si věc někoho jiného je fajn, pokud máte souhlas, ale půjčit si ji bez svolení je něco zcela jiného.

Tip profíka: Určitě dokážete rozlišit míru morálního provinění – když jednou použijete plný šampón někoho jiného v okamžiku zoufalé potřeby, je to trochu jiné, než když druhému jeho věci kompletně vyfouknete. Hezké ale není ani jedno. Když si potřebujete nějakou věc půjčit, prostě se zeptejte. A snažte se udržet své nezbytnosti mimo dohled ostatních. 

Napsal: Kiki Deere

Předchozí článek

Když do New Yorku, tak určitě i do Queensu

Další článek

Bary v Barceloně: našli jsme ty nejlepší

Související články

Články

Jak cestovat nalehko – rady od mistra v balení

Malé a lehké zavazadlo je nezbytností pro každého světoběžníka, který chce minimalizovat chaos spojený s cestováním. S malým batohem můžete stihnout japonský vlak, který odjíždí opravdu přesně. Můžete se vtěsnat do jediného autobusu (či na jeho střechu) jedoucího do další vesnice v Indii. Nebo, jak jsme se dozvěděli, umožní vám kompaktní zavazadla v situaci, kdy se snažíte vyplatit svého průvodce z vězení, nacpat šest objemných cestovatelů do maličké rybářské loďky, jež vás doveze k bungalovu na opuštěném ostrově právě včas, abyste mohli sledovat západ slunce. Součástí balení jsou samozřejmě hluboce osobní rozhodnutí. Každý má svoje vlastní představy o pohodlí a stylu. Avšak pokud se budete držet několika jednoduchých, praxí osvědčených zásad cestování nalehko, můžete ušetřit na velikosti a váze. Ne vždy to sice zachrání vaši cestu, ale rozhodně tím ulehčíte…

Články

10 možností, jak levně poznat Dubaj

Dubaj s jeho pětihvězdičkovými hotely dominujícími siluetě města a nakupováním, kterému se věnují novinové titulky, je místem zábavy pro bohaté a slavné. Chcete bezplatné nápoje, lodní projížďku téměř zdarma a nejlepší výhledy na celé město? Tady je návod, jak na to. Trocha místních znalostí vám totiž v Dubaji zpřístupní spousty levných zážitků. Mnohé z nich můžete najít na obou březích zálivu Creek – ve čtvrtích Bur Dubai a Deira, kde byl založen původní malý obchodní přístav Dubaj.  Gurmánské jídlo téměř zadarmo Dubaj jako tavicí kotlík světových kultur je…

Články

Jak ve světě přecházet ulice – a jak to nedělat

Přecházení ulice patří stejně jako ochutnávání pouličního jídla neznámého původu nebo popíjení domácí kořalky podávané v plastovém kanystru od nemrznoucí směsi mezi potenciálně nejnebezpečnější zážitky v některé nově navštívené zemi – zatímco v jiné to může být úžasně bezproblémové. Jaká pravidla dodržovat? Před cestou si přečtěte něco o zákonech dané země, na místě pak sledujte, jak to dělají místní. A vždy se držte zdravého úsudku. To myslíme naprosto vážně – buďte vždy duchapřítomní.  New York Obyvatelé New Yorku si očividně nedokáží poradit s pojetím smrtelnosti. Zabrousí…

Články

Nejhorší cestovatelské rady na světě

Poučte se z chyb druhých prostudováním našeho výběru deseti klasických i novodobých příkladů opravdu špatných cestovatelských rad. „Neutrácejte peníze za balenou vodu! Piju vodu z kohoutku a je mi dobře,“ chlubil se jeden z hotelových hostů v Káthmandú. Viděli jsme ho znova až po třech dnech a vypadal, že je tak o 3 kila lehčí. „Před příjezdem na místo si nikdy nerezervuju pokoj. Je lepší nejdříve zajít do všech hostelů, pak se…