10 skvělých zážitků z Kazachstánu

Getty

Cestovatelé, kteří touží po dobrodružství, kultuře a po něčem zcela novém, neotřelém, by se měli zamyslet, zda nevyrazit do Kazachstánu.

Kazachstán nabízí vzrušující horské túry k vysoko položeným jezerům, jako je Velké Almatinské jezero © Cavan Images / Getty Images


Tato středoasijská země se dnes opírá o svou nomádskou minulost a využívá své bohaté zásoby ropy k budování světlé budoucnosti, což je patrné zejména na futuristickém vzhledu kazašských měst. Cestovatelé zde najdou přírodní divy, jako jsou ostré útesy a věže Šarynského kaňonu a kulturní poklady, jako jsou kamenné stély podobné totemům, jež se nazývají stepní balbaly.

Uvádíme 10 nejlepších zážitků z míst, která by si měl každý návštěvník přidat do itineráře své návštěvy deváté největší země světa, prozatím nezahlcené návštěvníky.

Udělejte si ochutnávku (doslova) kazašské kultury na Zeleném trhu v Almaty s desítkami prodejců koňského masa © Sebastian Kahnert / picture alliance via Getty Images

1. Ponořte se do kazašské kultury v Almaty

Město Almaty, obklopené horami, udržuje ve svých čtvrtích podstatu kazašského dědictví. Projděte se rušným Zeleným trhem (kazašsky Kök bazar). Užasněte nad složitou architekturou katedrály svatého Nanebevstoupení (známé také jako Zenkovova katedrála). A poslechněte si svolávání věřících z minaretů Centrální mešity.

Z města Almaty se pak vydejte vstříc přírodním živlům. Naskočte do terénního vozu, abyste si mohli prohlédnout neobyčejné barevné skalní útvary, staré 12 milionů let v Šarynském kaňonu (rusky Čarynskij kaňon, kazašsky Šaryn šatkhaly). Nebo sjeďte hustými lesy do oblasti překrásných Kolsajských jezer (kazašsky Kölsaj kölděri). Pro ty, které přitahuje tajemno, nabízí „Zpívající duna“ v národním parku Altyn-Emel přímo nadpozemskou symfonii, kterou vytvořila sama příroda.

Lyžařské túry v kazašských horách jsou vzrušující – ale nejsou pro ty, kteří nemají bohaté zkušenosti a správné vybavení © Pikoso.kz / Shutterstock

2. Vyrazte na svahy v Šymbulaku

Cestovatelé přijíždějící v zimě by měli vyzkoušet sjezdovky v lyžařském středisku Šymbulak (rusky Čimbulak, kazašsky Šymbulakh, latinkou Şymbūlaq), kam denně jezdí autobusy z nedalekého města Almaty. Ve středisku si můžete za rozumné ceny půjčit lyže, boty, a dokonce i lyžařské oblečení. Středoasijské lyžařské oblasti, jako je Šymbulak, jsou sice na evropské poměry skromné, ale nabízejí mírné sjezdovky, vhodné pro průměrné lyžaře, a je snadné si rezervovat kurz, jehož cena pro dospělé začíná na 20 000 tenge (43 USD; 955 CZK). 

Vzrušujícím zimním dobrodružstvím pro ty, kteří mají zkušenosti s nepředvídatelným terénem, jsou lyžařské túry (nezbytné je naplánování trasy, navigace a znalost sněhu). Na výlet se vydejte s průvodcem, který zná sníh v údolí, které chcete prozkoumat. Nutností jsou lyžařské airbagy a lavinové detektory, protože horská záchranná služba zde bývá pomalá nebo se jí nemusíte vůbec dočkat.

Připojte se k mnoha Kazachům, kteří projíždějí zemí nočním vlakem © Quentin Boëhm

3. Cestujte přes stepi nočním vlakem

Kazachstán má rozsáhlou síť vlaků různého stáří. Pokud se chystáte navštívit Almaty (bývalé hlavní město) a Astanu (zářivě nové město), nejlepší dopravu mezi těmito dvěma městy představuje noční vlak. Ze svého kupé v lůžkovém vagonu nebo z jídelního vozu můžete sledovat prázdnou nekonečnou step, která se rozprostírá až k obzoru. Všimněte si, že sedadla v jídelním voze jsou velmi vyhledávaná, takže dorazte pár minut před otevřením v 8 hodin, aby se vám podařilo ukořistit místo. Dejte si sázená vejce nebo syrniki, nadýchané tvarohové lívanečky.

Tip pro plánování: Místenky na spodní lůžko se vyprodávají jako první, protože umožňují cestujícím ležet i vzpřímeně sedět. Abyste spodní lůžko získali, rezervujte si jízdenky alespoň týden předem.

V Astaně vyrůstají ze stepi moderní budovy © Eric Lafforgue / Lonely Planet

4. Obdivujte ultramoderní Astanu 

Od roku 1997 je hlavním městem Kazachstánu sebevědomá a zářivá Astana – kde z drsné stepi vystupuje pozoruhodná architektura. Přestože z Astany pochází jen velmi málo Kazachů, všichni na toto moderní město pějí chválu. Prohlédněte si jeho futuristickou, prestižní architekturu na levém břehu řeky. Poté se seznamte s kulturou města návštěvou divadla, Národního muzea nebo bývalého domova básníka Sakena Seifullina.

Tip pro plánování: S výjimkou léta bývá v Astaně často skutečně chladno. Na ploché, rovinaté stepi bez hor, které by bránily větru, můžete očekávat zimní teploty od -10 °C do -17 °C, a to když je hezky. Pokud nemůžete přijet v letních měsících, přibalte si skutečně teplou bundu.

Po celém Kazachstánu a Střední Asii se nacházejí antropomorfní sochy balbaly, označující hroby z nomádské minulosti © Yevgeniy Volkov / Shutterstock

5. Přemýšlejte o nomádské minulosti Kazachstánu při pohledu na balbaly 

Podél dálnice do Pavlodaru si můžete všimnout kamenných soch zvaných balbaly, které pravděpodobně označují hroby starodávných válečníků. Tyto kamenné stély podobné totemům, důležité symboly kazašského nomádského dědictví, mají podobu lidských postav s vytesanými obličeji proslulých bojovníků a vůdců a s detaily, jako jsou meče nebo mísy.

Ve skanzenu poblíž města Jerejmentau, asi 160 kilometrů od Astany, najdete mnoho balbalů ze 4. a 5. století našeho letopočtu. Mnozí věří, že v této oblasti kdysi bývala osada na Hedvábné stezce; dnes zde stojí skanzen jako svědectví dlouhé historie kazašského lidu.

Na kosmodromu Bajkonur sledujte zblízka odpálení rakety © NASA Photo / Alamy Stock Photo

6. Seznamte se s dobýváním vesmíru na kosmodromu Bajkonur 

Kosmodrom Bajkonur byl centrem sovětského vesmírného programu a používá se dodnes. Pro vesmírné nadšence nabízí tento odlehlý kosmodrom životní zážitek: pětidenní prohlídku, jejímž vyvrcholením je vypuštění rakety. I když je cena 3 000 EUR závratná, díky hlubokým odborným znalostem průvodců a vzrušení ze skutečnosti, že brzy zblízka a na vlastní oči uvidíte start rakety, je návštěva jedinečným zážitkem, který nikdy nezapomenete.

Tip pro plánování: Bajkonur nabízí každoročně přibližně čtyři zájezdy. Udělejte si rezervaci hned, jak si koupíte letenky do Kazachstánu (nebo ještě předtím). Kvůli bezpečnostním prověrkám je nutné se objednat minimálně dva měsíce předem.

Každé jaro rozkvetou v horách východního Kazachstánu plané tulipány © iStockphoto / Getty Images

7. Před výletem do divoké přírodní rezervace Aksu-Žabagyly si doplňte kalorie v Šymkentu

Šymkent (dříve rusky Čimkent), starodávná křižovatka karavan na Hedvábné stezce, je dnes třetím největším městem Kazachstánu. Je proslulý svou kuchyní, která patří k nejlepším v zemi. V dubnu a v květnu rozkvétají hory jižně od města planými tulipány (jež pocházejí z Kazachstánu). Vyjeďte na den z města na šašlik (marinované maso grilované na špízu) a čerstvý vzduch.

Šymkent leží nedaleko přírodní rezervace Aksu-Žabagyly, nejstarší chráněné oblasti tohoto typu v Kazachstánu. Rezervace je pro návštěvníky otevřená pouze v doprovodu průvodce nebo strážce parku, takže si musíte udělat rezervaci předem. Park je nesmírně rozlehlý a snadno v něm zahlédnete orly a supy; někdy můžete spatřit jeleny, a dokonce i medvědy (i když je běžnější najít jen jejich stopy nebo trus). S největší pravděpodobností budete zvířata pozorovat ze sedla – cesty jsou nejvhodnější pro cestování na koni nebo pěšky.

Kazašská krajina je při pohledu z koňského sedla úchvatná © Maxim Petrichuk / Shutterstock

8. Vyhoupněte se do sedla na dálném východě 

Naskočte na koně a ze své výhodné pozice v sedle prozkoumejte svěží údolí a hory národního parku Katon-Karagáj poblíž hranic s Ruskem a Mongolskem. Vzhledem k tomu, že pach koně může překrýt ten lidský, nikdy nevíte, jaká plachá zvířata se vám podaří spatřit: v roce 2021 fotopast ukázala, že park stále obývá nesmírně vzácný irbis neboli levhart sněžný.

Tip pro plánování: Vždy zkontrolujte, zda má váš kůň kovové podkovy, které chrání jeho nohy před abrazivními kameny, a požádejte podkoního o sundání sedla, abyste se ujistili, že pod ním nemá žádné otevřené rány. Odmítnutí vystavit nezpůsobilého koně cestě pomáhá zlepšit standardy péče o zvířata.

Tajuplný háj mrtvých smrků je navždy uvězněn v jezeře Kaindy (Kajyndy) © Sidney van den Boogaard / Shutterstock

9. Vydejte se na pěší túru k jezerům 

Slané jezero Tuzkol, vzdálené přibližně šest hodin jízdy od Almaty, leží v nadmořské výšce téměř 2 000 metrů a nabízí báječné koupání, zmírňující bolesti svalů po horských túrách. Toto odlehlé jezero v kazašské části pohoří Ťan-šan se těší značné oblibě mezi milovníky přírody toužícími po dobrodružství. Nejlepší dobou k návštěvě je léto a můžete si najmout auto s řidičem nebo se vydat sami vlastním terénním vozem s pohonem všech čtyř kol.

Oblíbeným cílem jednodenních výletů z Almaty bývají přístupnější Kolsajská jezera (kazašsky Kölsaj kölděri), řada alpských jezer. Vzhledem k tomu, že je nejsnazší se dostat k prvnímu, Dolnímu Kolsajskému jezeru (Nižnij Kolsaj), může být o víkendech zaplavené davy lidí – nazujte si tedy turistickou obuv a vydejte se na túru k druhému a třetímu jezeru, které budete mít prakticky sami pro sebe. Abyste si výlet do přírody co nejvíce užili, přenocujte v soukromí v nedaleké vesnici Saty.

Odbočka: Jezero Kaindy (kazašsky Kajyndy) neleží daleko od vesnice Saty, ale cesta k němu je obtížnější než ke Kolsajským jezerům. Krátká túra však stojí za to: jezero vzniklo po zemětřesení v roce 1911, kdy došlo k mohutnému sesuvu půdy a zaplavení vzniklé přehrady vodou z horské řeky. Na dně hlubokého jezera zůstaly uvězněné smrky. 

Skalní útvary na odlehlé náhorní plošině Ustjurt vyvolávají úžas a vybízejí k přemítání © Alexandr Dubynin / Getty Images

10. Ztraťte se na Ustjurtské náhorní plošině 

Z města Aktau, ležícího na kazašském pobřeží Kaspického moře, se vydejte terénním vozem do Ustjurtské rezervace (kazašsky Ustirt), 350 kilometrů pustou stepí k přírodnímu divu, ideálnímu k duchovnímu přemítání. Uprostřed oblasti, jež by mohla být nejpustějším místem na Zemi, se vysoko k nebi vypínají vápencové a křídové sloupy v růžové, modré a zářivě bílé barvě.

Během téhož výletu můžete také navštívit ruiny starověkého města Šachr-i-Vazir, karavanseráj Beleuli a pevnost Allan, stejně jako mauzolea a podzemní mešity. Kdysi zde bývala významná zastávka na Hedvábné stezce.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.


 

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

12 nejlepších míst k návštěvě v květnu 2025

Další článek

12 zážitků, které byste si v Tanzanii neměli nechat ujít

Související články

Články

Pohostinný Írán ukázal svou temnou stránku

„Říkám ti, že je tam menší kriminalita než tady v Česku!“ obhajoval jsem Írán ještě předtím, než jsem byl právě tam okraden. Pro většinu Čechů je Írán, velice mylně, válečnou oblastí Blízkého východu s fanatizovaným národem v „županech“. Pro mě, tehdy osmnáctiletého studenta, to byl cíl mé první větší cesty za hranice Evropy. Zoufalství po prvních hodinách v Íránu Sotva popadám dech. Po tváři mi teče nezvykle mnoho potu. Hrdlo mám od křiku vyschlé. Začínám brečet. Již ho nevidím. Zmizel a s ním i většina nadějí na splnění opěvovaného snu. Míra zoufalství se lehce rozezná podle skřeků, které z mých unavených hlasivek vycházejí.…

Články

Delta řeky Ili v Kazachstánu

Musíš vidět opravdový stepní Kazachstán nejen města a hory, pravil synek dočasně zde žijící, nastartoval auto a jeli jsme navštívit deltu řeky Ili. Na výpravu jsme vyrazili z Almaty. Město pod horami se vzdalovalo a krajina se měnila v pustou nehostinnou step. Silnice na cestě do stepi někde ztratila asfalt a vytratila se i auta. Kam by také jela… Ani šipky ukazující směr zde nenajdete. Pokud se chcete vydat na cestu, je nejrozumnějším ukazatelem…

Články

10 skvělých zážitků z Kazachstánu

Cestovatelé, kteří touží po dobrodružství, kultuře a po něčem zcela novém, neotřelém, by se měli zamyslet, zda nevyrazit do Kazachstánu. Kazachstán nabízí vzrušující horské túry k vysoko položeným jezerům, jako je Velké Almatinské jezero © Cavan Images / Getty Images Tato středoasijská země se dnes opírá o svou nomádskou minulost a využívá své bohaté zásoby ropy k budování světlé budoucnosti, což je patrné zejména na futuristickém…

Články

Astana – hlavní město Kazachstánu

Dovedete si představit velké město uprostřed široširé pouště? Absurdní supermoderní město, jaké v Evropě nenajdeme? Navštivme kazašské hlavní město Astanu. Vyrostlo za zhruba dvacet let a udivuje své návštěvníky architektonickým rozmachem. Město rychlokvaška. Zkusme se oprostit od úvah, zda země bohatá na ropu neměla své bohatství užít jinak a investovat spíš do rozvoje průmyslu, infrastruktury a sociálního systému. Nemysleme na to, že město vzniklo – s trochou nadsázky - pro potěšení jednoho člověka. Pokud to dokážeme, pak určitě stojí za to Astanu vidět. Strávila jsem zde s kamarádkou při návštěvě Kazachstánu osmačtyřicet hodin a bylo na co koukat. Moderní architektura, typické prvky architektury sovětské a asijská ornamentalistika – to vše tvoří Astanu Trocha historie, bez které člověk netuší proč Před dvěma sty lety se po zdejší stepi proháněli pastevci koní. Klimatické podmínky na jaře a na podzim obdobné jako u nás. V létě však zde může…