Japonsko nabízí cestovatelům pravou hostinu – v menu jsou horské vesničky s horkými prameny (onseny), ospalé ostrovy lemované plážemi i rušná velkoměsta.

Ochutnáváním lahůdek této země byste mohli strávit celý život, ale některá města a památky jsou základ – klíčové suroviny každého skvělého výletu do Japonska. Zde je náš výběr nejlepších deseti míst, která v Japonsku navštívit.
1. Tokio
Nejlepší pro soudobou kulturu
Tokio je město, které stále míří do budoucnosti. Posouvá hranice toho, co je na hustě osídleném, zemětřesením ohroženém území možné, a přidává stále vyšší a elegantnější stavby. Je to nejlepší japonské místo pro současné umění a architekturu, popkulturu, nakupování, pití a zábavu (gastronomická scéna remízuje s Kjótem). Více než jiné památky však návštěvníky okouzluje samotné město. Je to rozlehlá, organická záležitost, která se táhne, kam až oko dohlédne. Neustále se mění a má rozmanité čtvrti, takže žádné dva zážitky z Tokia nejsou nikdy stejné.
Tip pro plánování: Vstupenky na sumo, kabuki a baseballová utkání Giants jdou do předprodeje obvykle měsíc či dva předem. K dalším oblíbeným atrakcím, které vyžadují předchozí plánování, patří Císařský palác a Muzeum Ghibli.

2. Kjóto
Nejlepší pro tradiční zážitky
Kjóto, po tisíce let hlavní město japonského císařství, je domovem více než tisícovky chrámů. Patří k nim stavby monumentální jako Kinkakudži (pavilon kompletně pozlacený plátkovým zlatem) i meditativní, jako je Rjóandži s nádhernou zenovou zahradou ozdobenou kameny. A chrámy jsou jen začátek: je tu kultura čaje, kterou můžete ocenit v jedné z mnoha elegantních čajoven ve městě, umění gejš, ikonických provozovatelek tradiční hudby a tance, a také bohatá kultura jídla, včetně kaiseki (vrcholné japonské kuchyně).
3. Naošima
Nejlepší pro architekturu
Naošima je jedním z velkých japonských příběhů o úspěchu: venkovský ostrov, jenž se téměř stal městem duchů, je dnes centrem současného umění světové úrovně. Na stavbách, včetně muzeí, butikového hotelu i lázní se podílela řada nejvýznamnějších japonských architektů. Všechny byly navrženy tak, aby zdůrazňovaly přírodní krásu ostrova a vhodně doplňovaly stávající zástavbu. Výsledná směs avantgardy a japonského venkova je úchvatná. To také některé Japonce inspirovalo k tomu, aby si zvolili klidnější život mimo velkoměsta, přestěhovali se na Naošimu a otevřeli si zde kavárny a hostince.
Tip pro plánování: Zkuste si návštěvu naplánovat na dobu konání některé ze tří hlavních výstav v rámci festivalu Trienále Setouči, který se pořádá každé tři roky na jaře, v létě a na podzim – poslední se konal v roce 2022. V Naošimě se konají různé výtvarné, divadelní, hudební a taneční akce, díky nimž je tento festival tak výjimečný.

4. Hora Fudži
Nejlepší pro výhledy a pouť
Hora Fudži vám vyrazí dech už z dálky. A zblízka je dokonale symetrický kužel nejvyššího japonského vrcholu neuvěřitelný. Pozorovat svítání shora? Čiré kouzlo. Fudži-san patří k nejuctívanějším a nejstálejším japonským lákadlům. Každoročně na ni vystoupí statisíce lidí, kteří navazují na staletou tradici poutí na posvátnou sopku. Ti, kteří raději hledají dokonalé výhledy z méně strašidelných vrcholů v okolí, se mohou vydat po stopách nejslavnějších japonských malířů a básníků.
Tip pro plánování: Nejlepší dobou k výstupu na Fudži je oficiální sezona, která trvá od 1. července do poloviny září. Tehdy se vyhnete deštivému období i sněhu. Před túrou v Japonsku si vždy zkontrolujte, zda není varování před tajfuny.

5. Hirošima
Nejlepší pro zamyšlení
Dnešní Hirošima je pokrokové město s atraktivními zelenými bulváry. Skutečný rozsah lidské tragédie, kterou způsobila atomová bomba, se jasně projeví až při návštěvě Muzea Památníku míru. Jeho prohlídka je srdcervoucí a významnou historickou lekcí. Park kolem muzea, jehož velkou část navrhl významný japonský modernistický architekt Tange Kenzó, nabízí řadu příležitostí k zamyšlení. Nicméně hirošimský duch odhodlanosti – i zdejší jídlo – zaručují, že si s sebou budete odvážet krásné vzpomínky.

6. Jakušima
Nejlepší pro toulky lesem
Jakušima, malý ostrov u jižního pobřeží Kjúšú, je často popisována jako magická a okouzlující – dokonce jako nadpozemská. Je to místo, kde selhávají slova a nastupují klišé. Jsou zde jedny z posledních původních pralesů v Japonsku, v nichž roste jakusugi, starobylý cedr (kryptomerie japonská) pocházející z ostrova, jehož kořeny tvoří mimozemská chapadla. Turistické stezky pod stromy vedou po skalnatém terénu, často porostlém mechem. Zdejší krajina údajně inspirovala kultovní animovaný film studia Ghibli, Princezna Mononoke.
Odbočka: Když se zrovna nebudete věnovat pěší turistice, zajděte do Muzea jakusugi, kde se dozvíte více o významu jakusugi neboli japonských cedrů pro obyvatele Jakušimy. K dispozici je anglický audioprůvodce.

7. Kója-san
Jízda lanovkou do posvátného buddhistického klášterního komplexu Kója-san působí zcela přiměřeně jako výstup do jiného světa. Je zde více než sto chrámů, z nichž nejzajímavější je Okunoin, kde se cestičky vinou mezi mohutnými kryptomeriemi a věkem zašlými stúpami, které jsou porostlé mechem a lišejníkem. Další chrámy nabízejí jiné zážitky: možnost přenocovat, k večeři ochutnat tradiční vegetariánskou buddhistickou kuchyni a brzy ráno vstát ke společné meditaci s místními mnichy.
Tip pro plánování: Přestože japonské chrámy a svatyně nemají zavedená pravidla oblékání, očekává se, že návštěvníci budou v těchto posvátných prostorách zachovávat relativní klid.
8. Okinawa a souostroví Rjúkú
Nejlepší pro pláže
Okinawa a souostroví Rjúkú nabízejí zcela odlišné zážitky než zbytek Japonska. Toto subtropické souostroví tvoří oblouk mezi Kjúšú a Tchaj-wanem. Až do připojení k Japonsku v 19. století zde bylo samostatné království – Rjúkú – a kulturní rozdíly jsou patrné ve všem, včetně architektury a kuchyně. Najdete zde nejlepší japonské pláže, například na souostroví Jaejama a Kerama, kde zářivě bílé písečné pláže lemují palmy a tyrkysová voda. Vyhřívejte se na slunci, šnorchlujte a potápějte se.

9. Ósaka
Nejlepší pro pouliční jídlo a noční život
Pokud jde o městské zážitky, nesbírá všechny superlativy Tokio. Ósaka, třetí největší japonské město, je na špičce v oblasti pouličního jídla: nenechte si ujít zdejší charakteristický pokrm, takojaki (smažené kuličky s chobotnicí). Má také nejefektnější noční výzdobu: oslnivou přehlídku LED světel, animovaných nápisů a blikajících video obrazovek podél kanálu Dótombori. Město, které je nejstarším japonským obchodním centrem, má své vlastní tempo, ducha a chuť do života; jeho neoficiálním sloganem je kuidaore (jezte, dokud nepadnete).
Tip pro plánování: K ceně za ubytování si hotely v Ósace obvykle účtují daň z ubytování, která se liší v závislosti na standardní ceně za noc.

10. Kamikóči
Nejlepší pro horské túry
Kamikóči, nabízející jednu z nejefektnějších přírodních scenerií v Japonsku, je vysokohorské říční údolí obklopené strmými vrcholy severních Japonských Alp. Podél nedotčené řeky Azusa se dají podnikat nenáročné jednodenní túry klidnými lesy vrb, modřínů a jilmů. Kamikóči je rodištěm japonského horolezectví a je také vstupní branou pro náročnější túry na některé z nejvyšších hor země, například Jari (Yarigatake; (3180 m). Do Kamikóči je zakázán vjezd soukromým autům, což snižuje dopad davů turistů na krajinu.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.