Indonésie tvořená více než 17 000 ostrovy – v rozpětí od flíčků s několika palmami po obří masy typu Sumatry – představuje rozmanitost přírody na bezmála dvou milionech čtverečních kilometrů kolem rovníku a táhnoucích se od Indického oceánu k Pacifiku. Z bujné džungle se tyčí sopečné vrcholy, podmořský svět se předvádí v nejlepších potápěčských lokalitách na světě a překvapivá fauna sahá od obrovských plazů po elegantní obyvatele lesů.
Varan komodský, největší světový ještěr, na odlehlé pláži v národním parku Komodo © Velvetfish / Getty Images
Národní park Komodo
Sluncem spalované holé Komodo se výrazně liší od svěžejších indonéských ostrovů a zdejší nejproslulejší živočišný druh je stejně ojedinělý a překvapivý. Varan komodský je největší světový ještěr, který dorůstá délky až tří metrů a často je k vidění, jak se potlouká kolem pláže, od níž se návštěvníci národního parku vydávají do hlavního kempu Loh Liang. Výpravy s průvodci trvají půlhodinu a vedou k vyschlému říčnímu korytu v nedalekém Banu Nggulungu, kde se ještěři také často vyskytují. Dvoudenní lodní výpravy s jedním noclehem vyrážejí ze zanedbaného města Labuanbajo na blízkém ostrově Flores, odkud je možné zařídit si také jednodenní výlet na ostrov Rinca, kde varani rovněž žijí.
Národní park Tanjung Puting
Velký park s rozlohou 4150 kilometrů čtverečních sídlí ve středním Kalimantanu, což je indonéská jižní část Bornea, a při jeho návštěvě můžete spojit pozorování divokých zvířat s dobrodružstvím na řece. Rustikální, leč pohodlné říční čluny plují proti proudu řeky Sekoneyer a během třídenní plavby zastavují u míst, kde se krmí orangutani. Cílem je Camp Leakey, rehabilitační centrum pro orangutany, kde se osiřelá mláďata či jedinci ze zajetí učí znovu žít v divoké přírodě. U říčních břehů jsou často k vidění skvostní zástupci ptačí říše jako bleskurychlí ledňáčci či vznosní zoborožci. Místní operátoři, např. Borneo Orangutan Adventure Tour, vám zařídí soukromé plavby na zdejších typických dvoupodlažních teakových hausbótech klotok.
Seznamte se osobně a zblízka s největším asijským lidoopem, orangutanem, v národním parku Tanjung Puting © Paul & Paveena Mckenzie / Getty Images
Souostroví Raja Ampat
Odlehlé souostroví Raja Ampat u severozápadního výběžku Papuy je místem s nejbohatším podmořským životem na zemi. Nad průzračným oceánem obklopují změť maličkých zátok a miniaturních ostrůvků oblé kopečky porostlé tropickým lesem, nabízející půvabný protiklad k podvodní podívané. Přepestrou krajinou panenských korálů proplouvají manty obrovské a žralůčci okatí, rozmanitý podmořský terén se spoustou podvodních stěn, špic a hřebenů střeží hejna barakud a ploskozubců. Pro nepotápěče je tu hlavní atrakcí šnorchlování, kajaky a pozorování ptactva, nejlepší způsob průzkumu ostrovů Raja Ampat nabízejí obytné potápěčské lodě – často ve stylu bugijských škunerů.
Raja Ampat je splněný potápěčský sen © Darryl Leniuk / Getty Images
Gunung Bromo
I v zemi poseté sopkami patří neskutečná nádhera a mohutná majestátnost jávské hory Bromo k nejimpozantnějším přírodním úkazům. Z obrovského kráteru – jenž má průměr 10 km a je výsledkem divoké sopečné činnosti prastaré kaldery – se noří často dýmající vrchol Bromo. Obklopuje jej moře bledého sopečného prachu a písku, které se táhne až k mohutným útesům na okraji kráteru; zlověstnou společnost mu dělají blízké vrcholy Kursi a Batok. Nejkrásnější pohled na kráter sahající až k obzoru je při východu slunce, kdy v bronzovém polosvětle jávského úsvitu nejlépe vynikne terakotově zbarvená krajina. Proto výpravy v džípech vyrážejí z blízké vsi Cemoro Lawang kolem 3.30 hod.
Gunung Rinjani
Severní části Lomboku vévodí majestátní profil Rinjani, druhé nejvyšší indonéské sopky (3726 m). Hora, která je posvátná pro lombocké Sasaky i hinduisty z blízkého Bali, uchvátí nádherným šestikilometrovým obloukem kobaltově modrého jezera, které se rozkládá pod okrajem mohutné kaldery. Výstup na Rinjani se obvykle provádí během třídenní výpravy s dvěma noclehy. Zkušené průvodce nabízí Rudy Trekker v blízké vsi Senaru.
Sopečný prach z Rinjani zúrodnil rýžová pole a tabákové plantáže na ostrově © wantet / Getty Images
Jezero Toba
Mezi sopečnými vrcholy severní Sumatry se ve výšce kolem 900 m v tektonické kotlině vzniklé po výbuchu supervulkánu rozkládá Danau Toba, největší sopečné kráterové jezero na světě. Sytě modré jezero má délku 100 km a obklopuje klínovitý ostrov Pulau Samosir, sídlo místních Bataků. Ostrovem i po březích jezera vedou klidné silnice skvělé pro jízdu na kole, a tak není divu, že se Toba stala oblíbenou destinací cestovatelů, kteří si chtějí odpočinout od průzkumů jiných oblastí Indonésie.
Národní park Kelimutu
Na vrcholku Kelimutu, jenž se tyčí na východním ostrově Flores, se rozkládají tři výrazně zbarvená jezera, která jsou nejkrásnější za svítání. Dojedete sem minibusem z blízkého Moni. Dvě z mimořádně hlubokých kráterových jezer pravidelně mění barvu – díky neustále se rozpouštějícím minerálům – a indigový floreský úsvit zdůrazní kontrastní odstíny sahající od hnědé a oranžové po černou a rudou. Třetí kelimutské jezero má stále jasnou tyrkysovou barvu a září v polosvětle, v němž se pozvolna odhaluje okolní měsíční krajina.
Není mnoho lepších důvodů k vstávání před úsvitem než pohled na slunce, které ozařuje západní okraj Kelimutu © Afriandi / Getty Images
Údolí Harau
Údolí Harau, snadno dosažitelné ze sumaterského horského městečka Bukittinggi, obklopují mohutné, až stometrové útesy a osvěžuje vodopád Lemba Harau. Lezci se obezřetně sunou na vrcholky útesů po stěně, pro pěší se tu stezky klikatí smaragdovými rýžovými poli k stříbřitým kaskádám vodopádu. Chladivá lotosová jezírka obklopují příjemné ubytování v soukromí, nabízející bungalovy ve stylu západosumaterských Minangkabauů. Dopravu a ubytování v údolí Harau zajistí Lite 'N' Easy Tour v Bukittinggi.
Mohutné útesy a vodopády vedle vesniček, rýžových polí a lotosových jezírek v údolí Harau © Barry Kusuma / Getty Images
Pulau Gunung Api Banda
Kompaktní ostrovní vrchol Gunung Api na odlehlých Bandských ostrovech má dokonalý kuželový tvar ‒ připomíná japonskou Fudži, ovšem měří pouhých 666 m ‒ a je jednou z nejmalebnějších indonéských sopek. Svah s náročným terénem tvořeným sopečnou sutí se dá zdolat za tři hodiny, při správném načasování se budete moci kochat dalším z úchvatných indonéských východů slunce. Později si budete moci užít pěkné šnorchlování nad ztuhlými proudy lávy u severního pobřeží Gunungu Api.
Ostrov Menjangan
Kousíček od severozápadního výběžku Bali leží Pulau Menjangan („Jelení ostrov“), jenž je jednou z nejpřístupnějších indonéských lokalit jak pro zkušené potápěče, tak pro odvážné milovníky šnorchlování. Okolní národní park Bali Barat zajišťuje ochranu dvanácti různým potápěčským lokalitám, mohutné korály a měnlivá hejna tropických rybek vytvářejí prostředí, v němž si budete připadat jako v obřím akváriu – a tento zážitek je dostupný i pro relativně nezkušené příznivce šnorchlování. Na zkušené potápěče čeká v náročné hloubce kolem 50 metrů fascinující vrak lodi Anker z 19. století.
Zaujaly Vás popisované destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce Lonely Planet.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.